Kis tavak varázsa

Kis tavak varázsa

A horgásztúráim során, mikor egy tavat szemrevételezek fontos szempont a tó mérete. Kisebb vízterület csak ritkán nyeri el a tetszésemet, ilyen tavakból a pontyokat általában szinte teljesen kifogják a telepítések után. Így pedig bajosan nőnek meg a pontyok kapitális méretűre. A tíz hektárnál kisebb vizekben csak elvétve akad egy-egy kóbor nagyobb peldány. Persze kivételek mindig akadnak, főleg akkor, ha esetleg található pár jobb haltartó hely (akadó, töklevél, hínáros stb.). Több ismerősöm és barátom is kénytelen a munkahelyi elfoglaltságok végett ilyen kisebb tavakban horgászni. Általában az apróbb pontyokat fogják, de néha beugorhat egy-egy meglepetés.

A csali választás

Győr-Moson-Sopron megyében rengeteg volt kavicsbánya található, melyek napjainkra szinte kivétel nélkül horgásztóvá váltak. E tavak többsége általában nem nagyobb 1-5 hektárnál, de a kisebb faluk lakosságának tökéletesen megfelel. Rábakecölben az ártéri területen is található egy kb. 1,5 hektáros egyesületi tavacska. Barátaim már évek óta próbálkoznak több-kevesebb sikerrel a bojlis horgászattal ezen a vízen. Sokszor beszélgettünk már arról, hogy melyik bojli lenne a legfogósabb, mellyel horogra tudnának csábítani egy szép pontyot. Az eredményeikre nem panaszkodhatnak, hisz a legnagyobb 12,5 kg-os tükörpontyuk igazán figyelemre méltó. Viszont állandóan küzdeniük kell a rengeteg törpeharcsával. Ezek a mohó kis jószágok folyamatosan zaklatják őket, nem sok mindent hagynak az etetésen, sőt a horgon lévő bojlit is folyamatosan lerágják. Többször vittem már nekik különféle gyári és saját készítésű bojlit, de kivétel nélkül elégedetlenek voltak, mivel mindnek nekiállt a törpe. A legrosszabb véleménnyel a saját, házi bojlimról voltak, mert az volt a legrövidebb ideig a horgon. Fél óra alatt letakarították a törpeharcsák. Így pedig igazán kevés esélye marad a pontyoknak, hogy megtalálják. Végül is hosszas keresgélés után a Top Secret vaníliás és csokis bojlinál ragadtak le, mert ezt még a törpe sem bántotta.
- Milyen bojli lehet ez, ha még a törpeharcsának sem kell. - kérdeztem kissé sértetten, mivel a saját bojlim nem kellett a barátaimnak.

Jönnek az amurok

Az igazi meglepetés egy hét múlva ért, ami telefonon érkezett.
- Egy éjszaka alatt kettő amurt és kettő pontyot sikerült fognunk. - lelkendezett Zoli a telefonon keresztül.
Mint utólag kiderült a törpeharcsákat teljesen hidegen hagyta a vaníliás és csokis bojli, megmaradt a pontyoknak és amuroknak. Nem hagyott nyugodni a kíváncsiság és egy hétvégi napon kimentem a barátaimmal a tavukra. A csalizás és bedobás után, mikor órák múltán kivették a szereléseket a bojlik sértetlenek voltak. Az éjszaka folyamán bizonyította fogósságát a bojli egy hét kilós tükörponty személyében. Ez a hal küllemével is felhívta magára a figyelmet. Ilyen pikkelyzetű pontyokkal csak nagy ritkán szoktam találkozni, általában az angol, német horgászújságokban láthatóak. Hatalmas pikkelyek végig a hátúszó alatt és a test középvonala mentén!

A pontyok kedvelik a csokis és vaníliás bojlit ellentétben a törpékkel.

Egy különleges ponty.

Hihetetlen pikkelyek sorakoznak a ponty testén egymás után.

A ponty farok úszója csonka volt, valami történhetett vele régebben.

Egy új zsinór debütálása

A ritka találkozások alkalmával, barátaimmal szinte mindig a horgászatról beszélünk. Különféle történeteket és élményeket mondunk el egymásnak, tapasztalatokat cserélünk. Leggyakrabban mégis a horgász kereskedelemben felbukkanó újdonságok végett nyaggatnak, különösen a zsinórokkal és horgokkal kapcsolatban. A horoggal az évek során nagy nehezen dűlőre jutottak, megállapodtak az Ownernél. A zsinór viszont folyamatosan problémát jelent nekik. Bár szerintem túlzásba viszik már a válogatást, de mindig megpróbálok segíteni nekik. Az idén talán meglelték a nekik megfelelő zsinórt, valószínűleg megmaradnak a Shimano Technium 30-as monofilnál. Nagyon sok jót mondtak róla, végre egy olyan zsinórt vittem nekik, melyre nincs panasz. Nem pöndörödik, szinte lehetetlen elszakítani és nem szálkásodik. Azóta már jómagam is kipróbáltam ezt a zsinórt, és csak pozitívumokat tapasztaltam. Talán csak az ára szól ellene, de a jó minőséget meg kell fizetni.

A halak fárasztásánál jól vizsgázott a Shimano Technium zsinór.

A PVA zsinórokkal koncentrálhatjuk az etetésünket a horgon elhelyezett bojli köré.

A csokis és vaníliás bojlit valami oknál fogva nem eszi meg a törpeharcsa.
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.