Az őszi Duna

Az őszi Duna

A szokatlanul magas (és ráadásul tartós!) nyár végi, őszi vízállás sokáig nem kedvezett a folyóvízi horgászat szerelmeseinek ebben az évben. De végre visszatért medrébe az öreg folyó, és meghorgászhatóvá váltak azok a kövezések, amelyek minden ősszel kiemelkedően jó eredménnyel kecsegtetnek. Elő a feederbotokkal, és irány Dunafalva!

A horgászat stratégiája

  1. Dunafalvára rendszerint barátokkal, ismerősökkel megyek horgászni. Ennek több oka is van. Ha a pályára vezető földút felázott, és véletlenül bennragad az autó, máris van segítségem. Bár ismerőseim rendszerint nem az autótologatás kedvéért jönnek szívesen horgászni velem… Ha minimum ketten-hárman ülünk le egy szakaszon, és megközelítőleg azonos mennyiségű etetőanyagot szórunk be, lényegesen több halra van kilátásunk, mint amikor csupán egyedül horgászom. Az intenzíven etetett területre viszonylag gyorsan rátalálnak a halak, és szinte egész nap lehet kapásaikra számítani. A késő őszi időszakban a déli és kora délelőtti órák kifejezetten eredményesek.
  2. A csalogató etetőanyag gombócokat 10-12 méternél ritkán dobjuk távolabb. Jól megfigyelhető, hogy a becsapódó gombócokból kiváló élő anyagra (csontkukacra) szinte „rárobbannak” a halak. Ezeket pillanatok alatt összeszedik, majd a parttól távolabb (az etetésnél beljebb) várakoznak. Ezért ne csak az etetési sávot horgásszuk, annál távolabb is érdemes próbálkozni!
  3. Feeder végszerelékeimet úgy szoktam összeállítani, hogy szükség esetén minimális csalogató anyagot is be tudjak velük juttatni. Ekkor a nagyméretű szögletes feederkosárral kombinált szerelék kerül előtérbe. Ha a feletetett pályára csak be kell vetni a csalit, elegendő az ólmos végszerelék.
  4. Ha a halak jól láthatóan (ugrásaik árulkodnak erről) az etetés környékén vannak, de mégsem táplálkoznak, próbáljuk meg kisebb horoggal (anélkül, hogy horogelőkénket vékonyabbra cserélnénk!) és csupán 1-2 szem csontkukaccal. Előkénk hosszát is érdemes növelni, az 1 métert meghaladó horogelőkével döbbenetesen hatékonyak lehetünk. A cél, hogy a felkínált csali minél természetesebb hatást keltsen.

Legyen szó bármilyen technikáról, a dunai horgászat akkor igazán eredményes, ha többen horgászunk és többen etetünk a kiválasztott 30-40 méteres szakaszon

Hogyan lehet az etetés helyét megtalálni?

Sokak számára jelent problémát folyóvízen az etetés helyének megtalálása és horgászata, hiszen nincs etetőbója és ismeretlen a mederalakulat is. Ha etetőanyagunk kellő mennyiségű nehezítő anyagot tartalmaz, nemigen tudja elsodorni a víz, ekkor nagy valószínűség szerint a bevetés helye körül áll majd meg. Ha a meder egyenetlen és befelé lejt, akkor a gombócok begurulnak. Mivel nem látunk a víz alá, ezért nagy biztonsággal csak akkor fogjuk megtalálni azt a helyet, ahol etetőnk kifejtette hatását, ha több próbadobással - egy sima ólmos végszerelékkel - körbetapogatjuk a bevetett gombócok helyét. Fontos, hogy az alapozó etetést és a későbbi ráetetést is, lehetőleg koncentráltan egy helyre dobjuk! Ha egy adott helyen több kapás is volt, célszerű zsinórjelölő filccel a távolságot megjelölni a zsinóron. Ezután már csak egy túlparti támpontot kell kiválasztani, és azt célozva bedobni. Így szinte centire pontosan visszatalálhatunk a halak tartózkodási helyére. Ha a kapások lanyhulnak, elérkezett a ráetetés ideje!

Információ a vízről

A vízterület neve: Duna folyó

A meghorgászott hely hol található: Dunafalva - „versenypálya”

A vízterület kezelője: Baja Hal Kft.

Mikor érdemes ide ellátogatni: Tulajdonképpen az év bármely szakában, de kifejezetten nagytestű halakra csak ősszel számíthatunk. Mielőtt útnak indulunk, nézzük meg a vízállást! Kizárólag alacsony vízállásnál közelíthető meg a hely. Kb. 390 cm-nél magasabb bajai vízszintnél - a pálya bejáratánál található Kis-Duna befolyónál - kilép medréből a folyó, elzárva az egyetlen lehetséges utat, amelyen át meg lehetne közelíteni a hőn áhított horgászhelyeket.

A horgászhely sajátossága: A partoldal nagy terméskövekkel borított. A kőláb a vízállástól függően 6-10 méterre található a mederben. A meder sóderes, apróbb-nagyobb kövekkel tarkítva, amelyen nagyon sok vándorkagyló és rákocska telepedett meg. Ez a környékbeli halak elsőszámú táplálékforrása. Az éles kagylók azonban könnyedén elvághatják előkénket, ezért túlzottan lefinomítani nincs értelme.

Vízmélység a horgászhelyen: kb.: 2,5 m. A folyó ezen a szakaszon a parttól távolabb (30-40 méterre) sem mélyebb lényegesen.

Biztos módszer: A legpontosabb horgászatot a rakós botos vagy bolognai technika teszi lehetővé, de nappal a halak jó része a parttól távolabb (minimum 15-20 méterre) vonul és csak 1-1 éhes látogat ki az etetésre. Az etetési sáv alatt vagy kicsit bentebb azonban kapás kapást ér. Az óvatos nagytestű halakat eredményesen feederbottal lehet a legkönnyebben megfogni.

További információ: Sugóhíd Horgászbolt Baja, Tel.: 79/426-627

Napijegy kapható: a Duna menti horgászboltokban és jegyárusoknál

Jellemző halállomány: dévérkeszeg, karikakeszeg, jászkeszeg, márna, ponty

Bajai vízállás a horgászat napján: 250 cm

A víz hőmérséklete a horgászat napján: + 15 Celsius-fok

A levegő hőmérséklete: + 21 Celsius-fok

Légmozgás: gyenge D-i szél fújt, melegfronti hatás érvényesült

A végszerelékek nélkülözhetetlen elemei
A képen látható speciális Stonfo Super Booms gubancgátló különlegessége, hogy meglepően kicsi mérete ellenére, szinte 100%-os biztonsággal garantálja, még hosszú horogelőke alkalmazása során is a gubancok elkerülését. A fura, háromszög alakú gubancgátló másik jó tulajdonsága, hogy garantáltan csúszik a zsinóron, hiszen mindössze kettő helyen, alig 1-1 cm-es darabon érintkezik vele - ez lehetővé teszi, hogy a szereléket megragadó hal, bizonyosan ellenállás nélkül vigye a zsinórt magával

Felszerelés

1.

  • Spro Titanex Feederbot MH 3,9 m + Spro Hardliner 440 orsó
  • Főzsinór Spro Carp Maxx 0,22 mm
  • Előkezsinór Gamakatsu Super G-Line 0,18 mm - horogelőke hossza: 100-120 cm
  • Horog Gamakatsu 2270N 12-es méret
  • Végszerelék: Stonfo Super Booms gubancgátlóval kombinált csúszó végszerelék, amelyen egy 50 grammos tányérólom volt

Ha gyakori, heves kapásokra lehet számítani, előnyt jelent a nyeletőfékes orsó használata

2.

  • Spro Titanex Feederbot H 4,2 m + Spro Harliner LCS ST 630 orsó
  • Főzsinór Spro Carp Maxx 0,25 mm
  • Előkezsinór Gamakatsu Super G-Line 0,20 mm - horogelőke hossza: 130 cm
  • Horog Gamakatsu 2260B 8-as méret
  • Végszerelék: Stonfo Super Booms gubancgátlóval kombinált csúszó végszerelék, amelyen egy 80 grammos szögletes drótos feederkosár volt

A bevált végszerelék felépítése

Etetőanyag recept

2 kg Van Den Eynde Record Breme

2,5 kg Van Den Eynde Basic Mix Carp

1 kg Van Den Eynde PV1

250 ml Van Den Eynde Bio aroma Fruitcoctail

250 ml Van Den Eynde Bio aroma Strawberry

1 csomag Van Den Eynde por aroma Strawberry

1 csomag Van Den Eynde Carp Pellets Strawberry

1-2 kg jászkoktél (főtt búza, csemegekukorica és kender keveréke)

4 kg barna agyag

3 kg sóder

1 liter forrázott csonti

3 deci élő csontkukac

A halakat a horgászhely közelébe kell csalni, és ott is kell tartani, ehhez etetni kell! Az őszi Dunán bevált keverékem alkotóelemei
Az elő anyag és szemes takarmány sem maradhat ki belőle
Ebben a kajában minden finomságot megtalálnak a halak!

Etetési praktikák

Az igazán tartalmas etetőanyag rendkívül intenzív gyümölcsös (főként eper) aromájú, amely az egyre hidegebb vízben különösen vonzó a jászok, dévérek és márnák számára. Fontos! Nyáron ez a keverék mágnesként vonzaná az apró jászokat és karikakeszegeket. Ekkor célszerűbb sajtos és fanyar ízesítésű kajákat használni, amely némiképp szelektálja, távol tartja az aprókat. Ősszel azonban a kisebb halak már elhagyják a Duna e szakaszát, ezért nincs szükség a szelektálásukra. Az alapozó etetés 10 db kétkezes nagy gombóc. A ráetetés során 5-6 nagy gombóc kerül bevetésre 20-30 percenként.

Bevált csali

A favorit csali itt egyértelműen a csontkukac, amely az 1-2 szemes változattól az egészen nagy csokrokig mindig hoz halat.

A fürge dunai halak az erős szereléket is próbára tették
Az áramló közeghez talán az egyik legjobban alkalmazkodott folyóvízi halunk a márna. Nyúlánk, izmos testformája a legerősebb sodrásban is utat tör
Az őszi Duna ajándéka

Döme Gábor
ábra: Csörgits Gábor

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.