Tiszai pontyok és bajnoki praktikák

Tiszai pontyok és bajnoki praktikák

Tóth Lászlóval, a kiváló jászberényi horgásszal az I. Haldorádó Feeder Szuperkupa horgászversenyen ismerkedtem meg. Laci látványos horgászattal, meggyőző fölénnyel nyerte a versenyt. A győzelme után mindenki őt faggatta, és eredményességének titkát fürkészte. Természetesen én is kíváncsi voltam rá, hogy miként készült fel, hogyan sikerült a rangos versenyt megnyerni? Sőt egy közös horgászatot is megbeszéltünk, amelyre az „Ő birodalmában”, az élő Tiszán került sor.

Beszéljünk egy kicsit arról, hogyan tudtál a versenyre felkészülni, minek köszönhető győzelmed?

Bármilyen furcsán is hangzik, én szinte kizárólag folyóvízen - főként az élő Tiszán - horgászom. Ez alól a Maconkai-víztározó a kivétel. Azonban itt is csak néhány napot horgászom évente.

Hűvös, párás reggel fogadta a horgászhelye felé evező Tóth Lászlót

A győzelmed nem véletlen, honnan tudtad például, hogy milyen csalival érdemes próbálkozni?

Jászberényben van egy saját tulajdonú horgászboltom, amely az évek folyamán olyan információs központtá nőtte ki magát, ahol nagyon sok ügyes és eredményes horgász fordul meg. A mi vevőink közül is nagyon sokan horgásznak Maconkán, és arra különösen büszke vagyok, hogy nagyon eredményesen. Minden vevőm - már aki igényt tart rá - testre szabott taktikával és közösen összeállított csalogató anyagokkal vághat neki. Az emberek bizalma gyorsan meginogna, ha mindaz, amit ajánlok, nem működne. Így nem csupán 5-10 napot, hanem akár (némi túlzással) több százat töltök Maconkán vevőim segítségével, és naprakészen tudom, hogy éppen mivel fogják a halat.

Mi volt a nyerő keverék és csali?

Van Den Eynde Expanda Gold Mix volt keverékem alapja, amelyhez ugyanilyen arányban Big Carp hallisztet és ragasztóanyagot kevertem. A csali Van Den Eynde fúrt Master pellet volt 12 mm-es nagyságban, amelyet Dynamite Baits aromákkal (epres és fűszeres csirke) ízesítettem, és meglebegtettem. A nagy melegben ez volt az eredményes csali-felkínálás kulcsa. A fenéken fekvő, mozdulatlan csali érintetlen maradt!

Sokat horgászol feederbottal?

Tulajdonképpen két módszert űzök aktívan, pergetek és feederezek. Ha kedvenc folyóm vízállása lehetővé teszi, akkor mindezt a Tiszán művelem. A rendkívül rapszodikus és folyton változó folyó egyetlen pillanatra sem hagyja ellustulni a horgászt. Az, ami működött néhány éve, lehet, hogy ma már egyetlen halat sem ad. Szeretem az új kihívásokat, imádok halat fogni, és ennek érdekében meg is teszek mindent. A Tisza kiváló tanítómester, aki itt megállja a helyét és eredményesen horgászik, bárhol feltalálja magát.

Kapásra várva

Horgászatunk mostani helyszínén is pontyot szeretnél fogni. Mit kell tudni az eredményes tiszai feederbotos pontyhorgászatról?

A tiszai, de talán nyugodtan mondhatom, hogy a folyóvízi horgászat eredményességét döntő módon befolyásolja a helyválasztás. A legjobb csalogatóanyag és felszerelés sem ér semmit, ha azt egy olyan helyen vetjük be, ahol nincs hal.

Van a horgászhelyünknek valami sajátossága?

Barátaimtól tudom, hogy a környéken több jó pontyot fogtak az elmúlt időszakban, ezért természetesen a helyválasztásunk sem pusztán a véletlen műve! A meder szélén ülünk, ahol mélység kb. 7 méter (alacsony vízállásnál), akadóktól mentes az aljzat és a víz nagyon lassan áramlik. Ebben a sávban nappal mindig mozognak a halak, amelyek között gyakori vendég a ponty. Ha kedvére való csemegét talál, akkor hosszabb-rövidebb ideig helyben tartható. Sajnos az a legritkább esetben fordul elő, hogy egész nap, reggeltől estig kapás kapást érjen. A keszegek azok, amelyek a nap folyamán éberen tartják a horgászt. Ha megszűnik a keszegkapás, szinte biztos, hogy pontyok vannak a környéken.

Először mindig a mohó, termetes dévérkeszegek jelennek meg az etetésen, és „szórakoztatják” a horgászokat
Ha hirtelen abbamarad a keszegek kapása, már gyanítani lehet, hogy termetesebb halak járnak a környéken. A horgon végre ponty rugdalózik!

Mivel tudjuk a pontyokat idecsalni?

Kizárólag szemes terménnyel (főtt öregkukoricával) etetek. Néhány kiló elég egy teljes napra. Nem kell egyszerre sokat bedobni, fontosabb, hogy 2-3 óránként néhány marékkal pótoljuk ezt.

A horogra mi kerül?

Ugyanaz az öregkukorica, amivel etetek, ebből 1 szem. Fogós még az 1-2 szem Cukk mézes vagy kagylós kukorica is.

A végszerelékről mit kell tudni?

Fontos, hogy a létező legegyszerűbb (gubancoktól mentes) végszereléket állítsuk össze. A 0,22 vagy 0,25 mm átmérőjű főzsinórra felhúzok egy 30 grammos hatszögólmot, amelyet szelepgumi ütközőkkel fixálok. Az ólom alatt hosszabbra hagyott főzsinór végébe kötöm a horgot. Így a főzsinóron csupán egyetlen kötés, a horogkötés található. A horog 4-es vagy 6-os méretű Gamakatsu G-Carp Super. A horogelőke hossza maximum 20 cm.

A Van Den Eynde SuperCarp etetőanyag olyan ragadósra gyúrható, hogy az ólmon is megáll
A rendkívül egyszerű, de hatékony végszerelék a bevetés előtt

Az ólomra etetőanyagot nyomsz, ezzel mi a célod?

A Van Den Eynde SuperCarp rendkívül erős epres ízesítésű, sós ízű etetőanyag. Talán az egyik legjobb pontyos keverék, amely az élővizeken is számos alkalommal bizonyította rendkívüli csalogatóhatását. Ezt meg lehet gyúrni olyan ragadósra is, hogy a sima felületű ólomra (féloldalasan) is rátapad. Arról lassan leoldódva előbb hívja fel a horgon lévő csalira is figyelmet, mintha csak a csupasz ólmot dobnám be.

Alig várom, hogy végre meggörbüljön a spicc!

Némi türelem, és kívánságunk teljesülni fog!

Az első termetesebb hal ez a 3 kilós tükörponty volt
1 szem Cukk mézes kukoricára kapott
A nap legnagyobb hala ez csodálatos, 4 kilót meghaladó tiszai tőponty
A kiváló helyismeret és kitartás jutalma
Laci azon ritka horgászok egyike, aki az élővízből kifogott halait is visszaengedi!
Búcsú a Tiszától. Hát nem gyönyörű?!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.