Fagyos reggelek

Fagyos reggelek

Mennyi lehet még hátra? 1 hét, 2 hét, vagy már csak néhány nap? Mikor fagy be a víz? Még néhány ilyen dermesztő éjszaka, és menthetetlenül befagy ez a tó is… Nagyon hideg van, keményen fagy most is. Ropog a lábam alatt a deres fű, ahogy a horgászhelyem felé közelítek. A tavat sűrű ködpaplan borítja, alig látni a túlpartot. Miközben beállítom a ládámat és összerakom feederbotjaimat, mindvégig azon gondolkodom, hogy vajon mit lehet ilyen időben fogni? Érdemes egyáltalán bedobni?

Talán az utolsó néhány jégmentes napok egyikén próbálkozom. Magabiztosságom alábbhagyott és kissé tanácstalan vagyok, de eszembe jut, amit apám szokott mondani: „csak az fog halat, aki horgászik!” Én itt vagyok, és horgászni fogok, akkor már van esélyem…!

Ahogy a nap erőtlen sugarai lassan áttörnek a sűrű párán, még hidegebbnek érzem a levegőt. Fázom. Ebben a pillanatban egy hatalmas loccsanás töri meg a mozdulatlan vízfelszínt. Hirtelen mintha melegség és remény öntené el lelkemet. Igen, van remény, azért is fogok ma halat!

Fagyos, ködös, hideg reggel fogadott a tóparton
Akkor is fogok ma halat!

Kevéske kaját keverek össze. Fél kiló VDE SuperCarpot öntök a vödörbe. A hidegben különösen erősen érződik az intenzív epres illat. Imádom ezt az anyagot. Nagyon sok szép hal fogásának emléke kötődik hozzá. Ehhez fél zacskó VDE Pellet Feed (őrölt pellet granulátumot is tartalmazó) kaját kevertem. Sokat kísérleteztem - nem is eredménytelenül! - az ősz folyamán a CSL (hidegen sajtolt, erjesztett kukoricacsíra) kivonattal. Az erjesztési folyamat során igen magas lesz a sűrű folyadék alkoholtartalma is. A nagy sűrűségű, víznél nehezebb anyag elsősorban a mederfenéken terül szét, és (az alkoholnak köszönhetően - ellentétben az olajos aromákkal) a hideg vízben is oldódik. Ezzel és kevéske vízzel kevertem be az etetőanyagot.

Hideg vízi keverékem alkotóelemei
Apró löncshús darabkákkal dúsítottam a kaját, és ez került a horogra is!

A hideg időben megtapasztaltam, hogy a halak igencsak válogatósak lettek. Nagyon kevés és kizárólag puha csalit vettek fel. Eldöntöttem, hogy ma löncshússal fogok horgászni. Ezt a hazánkban rég elfeledett vagy talán fel sem fedezett csalit egy ügyes trükköt alkalmazva fűztem a horog mellett található kis karikába. A legtöbben azért nem használják a löncshúst, mert túlságosan puhának tartják, és horgukról már dobáskor leesik. Nem mondom, először én is a pokolba kívántam, amíg rá nem jöttem, hogyan kell felfűzni, és mivel kell megütköztetni. Ezek létfontosságú kérdések a használata során! A fűszeres és az epres ízesítésű löncshús közül természetesen az utóbbit választottam. Amikor kinyomtam a dobozból és a megfelelő méretű darabokat „kifarigcsáltam”, legszívesebben beleharaptam volna, olyan finom epres illatot árasztott. A morzsákat és kisebb darabokat hozzákevertem a kajához, majd megtöltöttem az etetőkosarat és bedobtam.

Ezen a napon az epres löncshúst választottam
Ezt éles késsel feldaraboltam
Nem mindegy, hogy milyen horogra tűzzük!
És az sem mindegy, hogy milyen fűzőtűvel fűzzük fel, illetve mivel ütköztetjük meg
Ez a „masni” a Fox speciális löncshús stoppere. Kellően nagy felületű tappancsok meggátolják a puha csali lecsúszását, és nem repesztik szét
A horog szárán található fém karikába fűzött dupla (szilikon) csaligyűrűre elsőként egy gumigolyót húzzunk fel. Ez távtartóként funkcionál. Majd a vékony hegyű Fox fűzőtűvel húzzuk át a löncshúson a csaligyűrűt
A képen látható módon akasszuk a löncshús stoppert a csaligyűrűbe
A finom falat bevetésre vár

Csönd… hihetetlen nagy csönd volt. A spiccek mozdulatlanul álltak. Én meg csak vártam és vártam. Talán 10 óra is elmúlt már és túl voltam a sokadik dobáson, amikor a távolabbra, az akadósor közelébe bevetett horgomra valaki rápillantott, és a spicc apró pöccintésével jelezte, hogy közelebbről is szeretné szemügyre venni. Amikor az ember már legalább két órát ül szinte mozdulatlanul, és egy ilyen jelet lát, legszívesebben azonnal bevágna. „Várj, ne kapkodj!”, szólalt meg belül egy hang. Nehezen tudtam magam visszafogni, de mégis jól tettem, újabb apró pöccintés következett, majd a spicc lassan, de félreérthetetlenül meggörbült. Szívem a torkomban dobogott, amikor bevágtam. Megvan! Hihetetlenül jó érzés volt. Olyan melegség öntött el, hogy talán még a thermoruhámat is levehettem volna. Éreztem, hogy jó hal. Nem túl gyorsan, de annál határozottabban és erőteljesen úszott jobbra. Óvatosan fárasztottam, nagyon meg akartam simogatni a horgomon küzdő halacskát. Mire a kb. 70 méterre bevetett végszereléket a hallal együtt kicsévéltem, jó 10-15 perc is eltelt. Nyúltam a merítőhálóért, de az a pontymatraccal együtt jött. A kora reggel megnedvesített háló hozzáfagyott! Órámra pillantottam: 10:15, és még mindig fagy!

Amikor a merítőhálóért nyúltam az a pontymatraccal együtt jött

Lefeszegettem a merítőt a matracról, és végre megmerítettem a gyönyörű tükörpontyot. Örömöm leírhatatlan volt. A kifogott hal igazolta taktikámat. Az összeállított etetőanyag és a csali, az úgy tűnik, tetszik nekik!

Az akadás tökéletes
Az első gyönyörű pontyom
Jeges pontyfarok

Hogy megnő az ember önbizalma, ha fog egy halat! Amikor újra csaliztam és bedobtam 100%-ig biztos voltam benne, hogy hamarosan ismét lesz kapásom. Nem tévedtem! Ahogy lassan felszállt a köd és egyre erősebb lett a napsütés, a kapások száma is megnőtt. Átlagosan 30-40 percenként meggörbült valamelyik spiccem. Persze sok luftot is ütöttem, de még így is fogtam a nap folyamán összesen 8 darab halat. Ebből három ponty volt 5 és 6,8 kg között, a többi 5 darab 50-80 dekás kárász. Érdekes, hogy a termetes kárászok is addig-addig csipegették a húsos falatot, amíg horogra nem akadtak.

Reggel fáztam, délután azonban már melegem volt, pedig csak 5 Celsius-fokot mutatott a hőmérő. Egy hét múlva választ kaptam a bevezetőben feltett kérdésemre is. „Mikor fagy be a víz?”… pont egy hét múlva már jégpáncél borította a tavat. A tó és lakói akkor már téli álmukat aludták. Kellett is a pihenő a barátaimnak, hiszen hamarosan ismét horgászokkal találkoznak…

A taktika bevált, íme a bizonyíték!

Információ a vízről

A vízterület neve: Herdehely Tüttöspuszta (Somogy megye)

A vízterület kezelője: Eduard Meißner

Mikor érdemes ide látogatni: bármikor, amikor a víz nincs befagyva

A horgászhely sajátossága: a víz hihetetlenül vadregényes, rengeteg bedőlt fával, akadókkal. Ez mind igazi haltanya. Nem könnyű meghorgászni, gyakori a leakadás.

Vízmélység a horgászhelyen: 2 méter

Biztos módszer: feeder és bojlis technika

További információ: www.sportfischen.net; rezeption@sportfischen.at; Tel.: 82/581-036

Horgászengedély kapható (előzetes telefonos vagy internetes egyeztetés alapján): helyszínen a Tüttös Sporthorgász Panzióban

Jellemző halállomány: ponty, amur, kárász, dévérkeszeg, csuka, süllő, harcsa

A víz hőmérséklete a horgászat napján: 7 Celsius-fok

A levegő hőmérséklete: reggel -2, napközben 5 Celsius-fok

Légmozgás: szélcsend

Felszerelés:

1.

  • Spro Aggressive Carp Feeder by Döme Gábor Medium Heavy 3,9 m + Spro Aggressive LCS Pro 750 nyeletőfékes orsó
  • Főzsinór Spro Carp Maxx 0,20 mm
  • Horogelőke Spro Vision Line 0,16 mm, hossza: 20 cm
  • Horog ESP D-Ring Raptors T-6 7-es méret
  • Végszerelék: 35 grammos gubancgátlós bordás etetőkosár csúszóra szerelve

2.

  • JVS No Limit XX-Heavy Feeder 4,5 m + Hardliner LCS Pro 10600 nyeletőfékes orsó
  • Főzsinór Spro Carp Maxx 0,20 mm
  • Horogelőke Spro Vision Line 0,18 mm, hossza: 20 cm
  • Horog ESP D-Ring Raptors T-6 6-os méret
  • Végszerelék: 35 grammos gubancgátlós bordás etetőkosár csúszóra szerelve

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.