A bajnokcsapat praktikái, és a maconkai megfejtés

A bajnokcsapat praktikái, és a maconkai megfejtés

2007-ben a kunszentmiklósi Kun Team nyerte a VI. Haldorádó - Sikeres Sporthorgász Feederbotos Kupát. Győzelmüket ügyesen felépített taktikájuknak, gyakorlottságuknak és az aktuális időszaknak megfelelő remek csaliválasztásnak köszönhették. Ha két szóval kellene a kiváló sportembereket jellemezni, akkor az egyik a szerénység, a másik pedig céltudatosság lenne. Már-már zavaróan szerények és visszafogottak, miközben rendkívüli tudás és tapasztalat birtokában vannak, amely ebben az évben már több színvonalas verseny megnyerését eredményezte! Érdemes megismerkedni velük!

Név: Tihany Ferenc

Csapat: KUN TEAM

Életkor: 53 év

Lakhely: Kunszentmiklós

Foglalkozás: vállalkozó

Horgászegyesület: Kunszentmiklósi HE

Mióta horgászik: 18 éves kora óta

Mikor vásárolta első feederbotját: 2002.

Mi a kedvenc horgászmódszere: feederezés

Legnagyobb halai: ponty 12 kg; amur 9,5 kg dévérkeszeg: 1,93 kg

Kedvenc horgászhelyei: Balaton környéki tavak és a Préri-tó

Név: Cservencsik András

Csapat: KUN TEAM

Életkor: 48 év

Lakhely: Kunszentmiklós

Foglalkozás: portás

Horgászegyesület: Kunszentmiklósi HE

Mióta horgászik: 20 éves kora óta

Mikor vásárolta első feederbotját: 2003.

Mi a kedvenc horgászmódszere: feederezés

Legnagyobb halai: ponty 10,6 kg; amur 14,5 kg

Kedvenc horgászhelyei: a Balaton és a környékén található tavak

Kapásra várva
Összehangolt, remek munka

A közös horgászatot a verseny helyszínére, a csodálatos Maconkai-víztározó mélyvízi szakaszára beszéltük meg. Bár nem keveset utaztak, Tihany Ferenc és Cservencsik András - a kora reggeli időpont ellenére - már csak rám várt, hogy mielőbb megkezdhesse az alapozó etetést. Megérkezésemkor András éppen a Technipeche gombócnyomóval készítette a garantáltan azonos méretű etetőgombócokat. Ami meglepő volt számomra, hogy csupán kb. 30-30 gombócot lőttek be horgászhelyükre. Ez azért furcsa, mert legtöbben - egy többórás horgászatra - lényegesen nagyobb mennyiségű alapot juttatnak be. Csodálkozásomnak hangot is adtam, és a csapat vezetőjénél, Tihany Ferencnél rá is kérdeztem ennek okára.

A távoli, pontos etetés érdekében különösen fontos, hogy az etetőgombócok azonos méretűek legyenek. Ebben segít a Technipeche gombócnyomó

Kitart a nap végéig ez a kevéske kaja?

Két etetési stratégia van. Az egyik az általunk alkalmazott, amely során egy viszonylag kis mennyiségű - gondosan összeválogatott alapanyagokat tartalmazó - etetéssel próbájuk a halak figyelmét felkelteni, és amit a kapások számát figyelembe véve, menet közben folyamatosan pótlunk. A másik etetési stratégia során az összes (nem kis mennyiségű) kaja bekerül a kiválasztott területre a horgászat megkezdése előtt. Mindkettő mellett szól kellő számú érv és ellenérv, de mielőtt ebbe túlságosan belemélyednénk, emlékezzünk csak vissza, mi is történt a versenyen?! Egy markáns időjárás-változás kellős közepén voltunk, amikor a halak alig-alig vagy egyáltalán nem táplálkoztak. Ekkor a halak (főként a pontyok) azokon a helyeken, ahol túlságosan nagy mennyiségű kaját találtak szinte biztos, hogy nem vették fel a horgon felkínált csalit. Így fordulhatott elő, hogy jó néhányan benulláztak. A mi csekélynek tűnő etetésünk pont elegendő volt arra, hogy felkeltse a halak érdeklődését, és hogy belőlük néhány darabot horogra csaljunk.

Ráadásul Ti igen hamar, már a verseny elején is tudtatok halat fogni. Ez is a kevéske alapozásnak volt betudható?

Pont ez a másik lényege, hogy így - a sokat alapozókkal szemben - nem kellett órákat várni a kapásra. Úgy beszéltük meg, ha felpörög a halfogás, a második órától újabb gombócokkal jutalmazzuk a halakat. Andrásnál erre nem volt szükség, hiszen mindössze 2 nagytestű halat fogott, de ez is bőven elegendő volt a szektorgyőzelemhez. Nálam több kisebb méretű ponty volt. Ezek remekül reagáltak a ráetetésre is, és végül nekem is sikerült a szektorgyőzelmet megszerezni.

Hogyan állt össze a keveréketek?

Többféle alapanyaggal kísérleteztünk már, nekünk különösen a Van Den Eynde keverékei váltak be, ráadásul bármilyen időjárási körülmények közepette. Ebben többnyire csak az aromát változtatgatjuk. A versenyen mindketten azonos kaját használtunk. A nyári 25 Celsius-fok feletti hőmérsékletű vízben a VDE Bio Scopex és az új VDE Liquid Plus Scopex verhetetlennek bizonyult. A tejsavas erjesztésű aroma különösen jól terjed a meleg vízben, és sokáig aktív marad, nem fő ki.

A KUN TEAM mesterkeverékének alkotóelemei

KUN TEAM melegvízi nagyhalas keveréke 2 fő részére:

2 kg VDE Professional Formula Carp

1 kg VDE Expanda Gold Mix

1 kg TTX (torten mais)

1 kg VDE Kukorica pellet

400 g VDE Carp pellet Fish 8 mm

800 g VDE Slix Marina pellet 10 mm

1 doboz Pescaviva Kukorica Scopex

250 ml VDE Liquid Plus Scopex aroma

Milyen horgászeszközöket és végszereléket használtok?

Mindkettőnk kedvenc feederbotja a JVS No Limit feeder. Ez a toldható (változtatható hosszúságú), maximum 4,5 méter hosszú bot rendkívül rugalmas és erős. Nagyon jól lehet vele dobni az igazán nagy, akár 100 métert is meghaladó távolságba. Az XXH (Extra-Extra-Heavy) megjelölés azonban túlzás, sok cég Heavy feedere ennél keményebb. Bár talán pont ennek a „lágyságnak” köszönhető, hogy rendkívül jó vele a halat is fárasztani. Nagyon ritkán akad le róla a hal, miközben a folyamatosan karikába hajló bot gyorsan felőrli a menekülő hal erejét. Erre a botra én egy Okuma, míg András egy Byron nyeletőfékes, (kellően nagy dobbal rendelkező) orsót rakott fel. A főzsinórunk 0,22 mm átmérőjű Spro Carp Maxx, amely elé dobóelőkét kötünk. A végszerelékünk egy csúszóra szerelt hagyományos, 35 grammos gubancgátlós etetőkosárból és vékony 15 lb (6,8 kg) szakítószilárdságú Krsyton Super Nova fonott előkéből áll. A horog Gamakatsu 3350G 4-es.

A JVS No Limit Feeder és az Okuma Power Liner 860 orsó tökéletes párost alkot
Így dolgozik a JVS No Limit feeder egy 10 kilós hal alatt!

Milyen csalikat használtok?

Kora tavasztól késő őszig szinte kizárólag különböző pelletekkel csalizunk. Élő anyagot ritkán használunk. A pelletek fantasztikus térhódítása és sokszínűsége biztosítja, hogy minden időben találunk kiemelkedően fogósat. Ráadásul garantáltan szelektív horgászatot biztosítanak. Kifogott halaink zöme nagytestű ponty és amur. Ha véletlenül keszeg akad a horgunkra, az is kilón felüli.

A csapat különös figyelmet szentel minden újdonságnak. Számukra a Buki Mix pelletek az év sikercsalijai. Eredményeik őket igazolják!
Ez nem tengeri koralltelep! A Buki Mix pellet külső felülete vízben gyorsan felpuhul, és különleges formákat vesz fel, a magja viszont sokáig kemény marad, ezáltal horogálló!

Mi volt a nyerő csali a versenyen?

Buki Mix pelletekkel csaliztunk. Ezekkel az új csalikkal a Maconkán megrendezett Buki Mix Pellet Kupán ismerkedtünk meg közelebbről. Ekkor kizárólag a névadó csalijaival lehetett horgászni. Megdöbbenve tapasztaltuk, hogy milyen jól „dolgoznak” a vízben, és hogy mennyire fogósak. Ezt a versenyt is megnyertük, és egyre többet kísérleteztünk a számunkra új pelletekkel. A nyári melegben a Buki Mix halas, tigrismogyorós, mézes, fokhagymás, valamint a narancsos ízű mega (fúrt) és normál méretű pelletek bizonyultak a legfogósabbnak. Csali kollekciónkba a Van Den Eyde Master pelletje tudott még beférkőzni. A Scopex aromába áztatott 16 mm-es fúrt, erősen halas pellet a másik favoritunk.

Minden horgászat előtt megbeszélik, hogy milyen ízesítésű csalikkal kísérletezzenek

Mit tanácsoltok az először Maconkára ellátogató tanácstalan finomszerelékes horgászoknak?

Maconkáról mindenki azt gondolja, hogy púpos a víz a halaktól, és elég csak a csalit belógatni, s máris kezdődhet a fárasztás. Az tény, hogy rendkívül gazdag és változatos a halfauna, nagyon sok a kapitális egyed is, de a tó népszerűségének köszönhetően rengetegen látogatják. A halak - mivel gyakran kifogják, majd visszaengedik őket - egyre óvatosabbak és kitanultabbak lesznek. Állandóan kísérletezni és próbálkozni kell annak érdekében, hogy halat foghassunk. Ha a csali és etetőanyag választásunk sikeres volt, 1 nap alatt akár több mázsa (nem ritkán kapitális!) halat is foghatunk, de - bármilyen hihetetlenül is hangzik - egyetlen kapás nélkül is megúszhatjuk!

Tihany Ferenc gyönyörű tőpontya bőven 10 kiló felett volt!
Cservencsik András első tükröse
Jól látható az egyszerű és hatékony végszerelék
Óriási szerencséje volt Andrásnak, ugyanis pont a cikk készítése során fogta meg eddigi legnagyobb, 10,6 kilós pontyát!
Ferenc pedig élete legnagyobb dévérjét terelte ekkor szákba, amely 1,93 kg volt. Nem bírt ellenállni a Buki Mix pelletnek!

Nagyon fontos a pontos horgászat és gyakorlottság. Andrással mióta kezünkbe vettük első feederbotunkat, mással szinte nem is horgászunk. Fantasztikus élményeket és csodálatos eredményeket köszönhetünk neki! Bárkinek nyugodt szívvel ajánljuk, soha nem késő elkezdeni a feederezést - mi már csak tudjuk!!!

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.