Mesterkonyha 7. - Pellet tuning

Mesterkonyha 7. - Pellet tuning

A magyar békéshalas horgászkultúra szinte kizárólag a kukoricán alapul. A leleményes horgászok mindent kihoztak belőle, amit lehetett. A legtöbb horgászvízen azonban már a legcsábítóbban elkészített aranymazsolát is „unják” a halak. Azoknak a horgászoknak ajánlom ezt a cikket, akik nem hajlandók beletörődni a sikertelenségbe, és új, alternatív megoldásokat keresnek!

Néhány éve bukkant csupán fel Magyarországon, de újabb néhány éven belül - szinte biztosra veszem - a pellet lesz a kukorica után a második leggyakrabban használt szemes csalogatóanyag! A pellet sem csodaszer, de néhány apró műhelytitok birtokában csodálatos csalogatóanyaggá varázsolható. Ráadásul az apróbb-nagyobb granulátum szemekkel olyan dolgokat is elvégezhetünk, amit a kukoricával nem. Ezt az epizódot kizárólag két nagyon hatékony „pellet tuningolási” módszernek szánom. Számos alkalommal kipróbáltam már, és a hatás időnként döbbenetes volt (még versenyszerű körülmények között is!).

A mesterkeverék kellékei

Ha van lehetőségünk néhány (2-4) egymást követő napon ugyanarra a helyre leülni, és kizárólag a rafinált módon előkészített pellettel etetni, a fogás szinte 100%! A szoktató etetés során a halak megismerik a számukra új, rendkívül tápláló, érdekes csemegét, és ha egyszer rákaptak… a hagyományos csalik a nyomába sem érnek!

Az etetésre szánt pellet előkészítése

1. lépés: 800 g Van Den Eynde Carp Pellet Strawberry (szemcseméret 4 mm) + 300 g Van Den Eynde Carp Academy Fishmeal pelletet keverjünk össze
2. lépés: Ehhez elsőként 1 doboz csemegekukoricát öntsünk (a levét csorgassuk le előtte!)
Ez a keverék már így is vonzó, de hol van még a tökéletes állapottól?!
3. lépés: 500 ml Van Den Eynde Big Fish (édes, olajos, vadszilvás) aromát öntsünk rá
4. lépés: öntsünk rá 250 ml Van Den Eynde Bio Amandel aromát (természetes mandula kivonat)
5. lépés: Elsőre talán nagyon soknak tűnik a bő 1 kiló szárazanyaghoz 7,5 deci aroma. Semmi pánik! Öntsük át az egészet egy légmentesen zárható műanyag edénybe, és minimum 10 órát pihentessük (célszerű ezért ezt a horgászat előestéjén elvégezni)
6. lépés: Másnap reggel az egész tökéletesen megpuhul, és majdnem duplájára dagad. A rengeteg aromát szivacsként szívja magába a sok-sok golyócska. Nagyon érdekes, hogy minden pelletszem rugalmasan puha, de nem mállik szét! Egy-egy ilyen granulátum vízbe kerülve még sokáig megőrzi formáját, és lassan adja ki magából az aromát. A halak imádják az ilyen finom szemeket!
7. lépés: A rugalmas, felpuhult szemek egy határozott mozdulattal gombóccá formálhatók, de ugyanilyen könnyen szét is morzsolhatók. Rövid távolságra gombócban is bedobhatjuk! A legjobb azonban csúzlival szemes formában belőni vagy etetőcsészével a kívánt helyre borítani

Pelletpaszta készítése

Elkészült a kiváló csalogatóanyag, de mivel csalizzunk? Ugyanis a megduzzadt, felpuhult szemek nem kellően horogállók. Legegyszerűbb azokat a kukoricaszemeket horogra tűzni, amelyek közben tökéletesen átvették a pellet ízét és aromáját
A pellet is horogállóvá tehető a következő módon. 1. lépés: Helyezzünk egy marék felpuhult pelletet a legkisebb lyukú törőszitára, majd passzírozzuk át (nem könnyű!)
2. lépés: Ez lesz belőle: íme, a pelletmorzsa
3. lépés: Kevéske búzaliszt hozzákeverésével rugalmas anyagot készíthetünk belőle
4. lépés: Néhány perc gyurmázás után egy tésztaszerű, masszív anyagot kapunk, amelyből tetszőleges méretű horogravaló golyókat is formálhatunk
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.