Mesterkonyha 8. - Keverjünk földet!

Mesterkonyha 8. - Keverjünk földet!

A magyar horgászkultúra is kezdi felfedezni és mind gyakrabban alkalmazni a különböző típusú földeket. A honi fejlődés mértéke súlyos tonnákban mérhető! Mitől nő évről évre drasztikusan a különböző típusú földeket felhasználók száma, és minek köszönhető a nem oly régen még semmibe vett adalékanyag népszerűségének növekedése? Utánajártunk, és valóban érdekes dolgokat sikerült kideríteni!

A horgászföldek manapság ugyanolyan értékes adalékanyagok, mint például a jól ismert pirított kendermag vagy a kukoricapogácsa. Használatuk bizonyos körülmények között nélkülözhetetlen. Sokan tévesen vélik úgy, hogy ez kizárólag a versenyhorgászok újabb hóbortja, amelyből idővel „kigyógyulnak”.

A választék túlságosan nagy, nehéz a megfelelő típus kiválasztása

A titokra fény derül!

Jó 10 évvel ezelőtt, szokásos őszi, dunai horgászataim egyikén egy emlékezetes kalandban volt részem. Az általam is ismert egyik helyen egy idősebb horgász ült. Amikor közelebb értem hozzá, éppen egy termetes paducot fárasztott. A szokásos kérdésre, hogy „jön-e hal?”, nem válaszolt, csupán ujjával a haltartó szák felé bökött. Amikor belenéztem, hátrahőköltem: három gyönyörű márna és temérdek formás paduc várt jobb sorsra. A felszerelés a létező legegyszerűbb volt, ezek után valamilyen szupertitkos etetőanyagra gyanakodtam. Az újabb meglepetés akkor jött, amikor belekukkantottam a horgász mellett található két nagy diszperzites vödörbe. Mindkettőben a gátoldalban kora reggel bányászott föld, pontosabban vakondtúrás volt. A nevetés kerülgetett és valamilyen „kész átverés show”-ra kezdtem gyanakodni, amikor emberem csak annyit mondott: „Látod, mi van benne?”.

Tüzetesebben szemügyre véve kevéske főtt búzát, forrázott csontkukacot és még kevesebb élő csontkukacot láttam benne. „Ennyi a titok?”, kérdeztem bambán. „Próbáld majd ki egyszer!”, válaszolta. Igazából nem értettem… vagy csak nem akartam érteni a dolgot? Már nem emlékszem… Egy biztos, én azon a napon, a „szuperjó” etetőanyagommal töredéke halat sem fogtam.

Sensas Terre De Somme, talán a legismertebb löszös agyag

Saját tapasztalatok

Később kezdtem csak újra a látottakon gondolkodni, és ahogy hűlt a víz, a kifogott halak közül 1-2 áldozat béltartalmát mindig tüzetesen szemügyre vettem. Megdöbbenve tapasztaltam, hogy az egészen késő őszig (sőt még télen is!) táplálkozó paducok és márnák belében kizárólag csontkukacot találtam. Az ősz elején (szeptemberben), még volt bennük néhány szem főtt búza és csemegekukorica az élő anyag mellett, de később már kizárólag csonti. Volt olyan hal, amelyben legalább 1 deci csontkukac volt! Meglepett és elgondolkodtatott a látvány. Kénytelen voltam belátni, hogy az etetőanyag, amelyet bedobtam, érintetlen maradt, a halak egyetlen morzsát sem fogyasztottak el belőle! Csupán gyorsan terjedő aromája csalta horgászhelyem közelébe őket, amelyből kizárólag a legízletesebb falatokat válogatták ki és ették meg. Lehet, hogy elegendő kevesebb kaja és több föld, valamint némi élő anyag?!

Sok-sok próba és kísérletezés után eljutottam oda, amit az emlékezetes horgászat alkalmával láttam. Szinte kizárólag tisztán, csak földet kevertem be, de ezt „megbolondítottam” kevéske parmezán sajttal, ha paducot vagy márnát akartam fogni. Ha pedig dévérkeszeg volt a célhal, édes, folyékony aromát kevertem hozzá. Az „élő” anyag (csontkukac, zömében forrázva; darabolt giliszta vagy szúnyoglárva) soha nem maradhatott ki belőle. Kevéske főtt mag (búza, kukorica vagy kender) persze még elfért benne. Döbbenetes, hogy ezzel a „csodakajával” olyan változó időszakokban (gyorsan hűlő vagy melegedő vízben) is lehet halat fogni, amikor a hagyományos etetők nagy része csődöt mondott.

Természetesen a „szupertitkos” receptemet állóvízen is kipróbáltam, intenzíven telepített pontyos tavon, a legnagyobb nyári melegben, amikor szinte senki nem fogott semmit. Az arányok ekkor a szemes magvak felé tolódtak el, kevéske élő anyag kíséretében. A lusta, elkényelmesedett és agyonetetett pontyoknak tetszett a hatalmas földkupac, amelybe beletúrva mindig találtak egy-egy finom falatot. Ja, és ennek a közepébe lógatva még halat is lehetett fogni!

Ne használjunk etetőanyagot?

Joggal merül fel mindezek után a Tisztelt Olvasóban, hogy most miről is van szó? Mit akarok én? Ne használjunk több etetőanyagot és keverjünk csak földet?! Nem, nem erről van szó! De tudomásul kell venni, hogy vannak bizonyos körülmények, amikor igenis előnyösebb az etetőanyagot földdel dúsítani, vagy az arányokat megváltoztatni. Mikor kell erre gondolnunk? Amikor a halak étvágya drasztikusan csökken. Ennek oka lehet a hideg vagy túlságosan meleg víz, frontátvonulás, áradás vagy apadás (folyóvízen) és a túlságosan tiszta, áttetsző víz, amelyben minden rezdüléstől menekül a hal.

Miért érdemes földet használni?

  1. Megnehezíti, lesúlyozza az etetőanyag szemcséit, amelyet az áramló víz így lényegesen nehezebben tud elsodorni.

  2. Oldódás közben felhőt képez, amelybe az óvatos, gyanakvó halak belebújnak, és bátrabban táplálkoznak. Különösen fontos ez tiszta vízben.

  3. Tisztán használva koncentrált és pontos élő anyag vagy szemes termény bejuttatást tesz lehetővé.

  4. A föld olyan semleges ballasztanyag, amely alig változtatja meg az etetőanyag aroma- és ízhatását, így a legolcsóbb dúsító anyagok egyike.

  5. Álló- és folyóvízen egyaránt használhatók.

A földek csoportosítása

A magyar horgászkultúra a földeket alapvetően két csoportba sorolja.

A legtöbb horgász által használt föld a löszös agyag. Szinte minden ismert etetőanyag-gyártó cég kínálatában felfedezhető. Ez egy tapintásra selymes, nagyon finom szemcseméretű, világos sárgás vagy szürkésbarna színű, enyhén tapadó, gyorsan és könnyen szétbomló, nagy felhőt képező földtípus. Az állóvízi horgászok nélkülözhetetlen adalékanyaga.

A TOP MIX löszös agyag magyar termék, de cseppet sem kell szégyenkeznie nagynevű vetélytársai mellett. Mindent tud, amit elvárhatunk egy ilyen finom földtől

A másik fő csoport a barna agyag. Ez egy lényegesen nagyobb fajsúlyú, durvább földtípus. Szemcsemérete is sokkal nagyobb, sötét tónusú, rendszerint fekete vagy sötétbarna színű, nagyon jól tapadó, lassan szétbomló, minimális felhőt képező földtípus. Elsősorban folyóvízi horgászatok során használják.

TOP MIX barna agyag, klasszikus, jól tapadó, nehéz, folyóvízi horgászatokhoz javasolt, sötét színű agyag

Nem kell azonban külföldre utaznunk, hogy különleges, a két fenti kategóriába már nehezen besorolható egyéb földtípusokat is kézbe vegyünk és kipróbáljunk.

A különböző horgászföldek felhasználásának, csupán a horgász fantáziája szab határt. Ennek a cikknek sajnos korlátjai vannak, ezért csupán kedvcsinálónak szántam ezt az írást, de természetesen konkrétumokat is tartalmaz, hiszen az alábbiakban a Magyarországon kapható, leggyakrabban használt típusokat mutatom még be.

Van Den Eynde löszös agyag a versenyhorgászok nagy kedvence. A létező legfinomabb szemcseméretű, oldódás közben a legjobban „füstölő” belga föld
Mosella Terra Natur, a német etetőanyag gyártó cég löszös földje
Sensas Terre De Fond, az utóbbi évek legnagyobb találmánya. Az alaphelyzetben porszáraz föld további nedvesítést igényel, de ezután egy rendkívül jól tapadó, nagyon sok élő anyagot elbíró, különösen nehéz, de gyorsan nyitó és jól felhősítő agyagos földet kapunk. Elsősorban áramló vizekre, illetve kifejezetten a folyóvízi horgászatokhoz ajánlott. Hat különböző színben (fehér, fekete, sárga, barna, piros, narancssárga) kapható!
Sensas Argile Humide egy olyan különleges, teljesen készre megnedvesített (sok ragasztóanyagot tartalmazó) homokos föld, amely kőkeményen, vízközti felhőzés nélkül süllyed a fenékre, de alig néhány másodperc múlva teljesen szétbomlik. Sok élő anyagot elbír, és garantáltan nem gurul el az egyenetlen mederfenéken sem! Három színben (sárga, barna, piros) kapható
Van Den Eynde Droge Leem egy púderfinomságú, teljesen száraz lösz, amelynek szinte nulla a tapadó képessége. Pont ezért kiváló például nedves szúnyoglárva tökéletes szétválasztására vagy sneciző etetőanyagok további felhősítésére
Ha a földünk nem ragad eléggé, legegyszerűbben további nedvesítéssel fokozhatjuk tapadó képességét. Ha ez is kevés, használjunk föld ragasztót! A Sensas Liant a Coller egy különleges száraz por, amelyet a nedves földre rászórva, mint a cement, megköti azt. Óvatosan bánjunk a használatával!

Tipp a témához - Hogyan használjuk a kiválasztott földet?

A kész, gyári (megnedvesített) földeket használatbavétel előtt egy közepes lyukú szitán törjük át
A tökéletesen homogén, csomómentes földdel sokkal könnyebb bánni. Ha nem elég vizes, egy spricni segítségével állítsuk be a megfelelő nedvességtartalmat, majd ismét törjük át
A kiszemelt célhal ízlését figyelembe véve keverjünk bele élő anyagot (jelen esetben csontkukacot és bábot), valamint magvakat (itt: kukoricát)
Néhány próba után kiderül, hogy mennyi anyagot bír el. A túl sok sem jó, mert a gombóc már dobás közben szétesik, vagy nem ott oldódik, ahol kell
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.