Folyóvízi horgászat - egy kicsit másként

Folyóvízi horgászat - egy kicsit másként

Az eredményes horgászat, soha nem egyetlen nagy, hanem rendszerint néhány apró, de hatékony fortélyon múlik. Papp József folyóvízi specialistát egy dunai horgászatára kísértem el, ahol négy technikai újdonságot mesterien alkalmazva, megdöbbentően eredményes volt.

Amikor az „újdonság” szó megemlítésre kerül, a legtöbb horgász (talán nem ok nélkül!) reflexszerűen valamilyen méregdrága, csak kevesek által elérhető és használható termékre gondol. A most bemutatásra váró dolgok Papp József útmutatásait és tanácsait figyelembe véve azonban - bármilyen meglepő - kifejezetten költségkímélők. Tartsanak velünk és győződjenek meg róla személyesen!

1. tipp

Folyóvízi etetés

Az eredményes folyóvízi horgászat elképzelhetetlen nagymennyiségű és folyamatos etetés nélkül, gondoltuk eddig… Máskülönben mi vonzaná horgászhelyünk közelébe a halakat, és mi tartaná ott őket? Papp József másként vélekedik erről. Állítása szerint hajszálpontos, koncentrált etetéssel elérhető, hogy minimális mennyiségű etetőanyaggal is helyben tartsuk a halakat, miközben sokkal nagyobb eséllyel kínálhatjuk fel csalinkat is, hiszen a kevesebb táplálék között előbb rábukkan a hal.

A valóban hatékony horgászathoz azonban jól kell ismerni, hogy kiszemelt halunknak mi a kedvenc eledele. Józsi márnát, jászkeszeget és paducot szeretett volna fogni. A három folyóvízi hal táplálkozási szokása és ízlésvilága nagyon hasonló. Nem válogatósak, megesznek szinte mindent, de különösen kedvelik a fanyar ízeket. A legbeváltabb adalékanyagok - az etetőanyagukba keverve - az őrölt parmezán sajt és a crysalis (magyarul: selyemhernyóbáb). A magas fehérjetartalmú természetes anyagok különös vonzerőt gyakorolnak az előbb említett három halfajra.

Minimális mennyiség, maximális hatékonyság - ezek a Top Mix gazdaságos folyóvízi keverék jellemzői

Papp József gazdaságos keveréke márna, jászkeszeg és paduc horgászatához:

  • 1 csomag (750 g) Top Mix Crysalis báb, őrölt

  • 0,5 kg Top Mix Etető Kendermag (csíráztatott, tartós kendermag)

  • 2 kg Top Mix Mosott kavics (nehezítő anyag)

  • 1 liter csontkukac

  • 2 doboz Top Mix Top Gum csontiragasztó por

Az összekevert alkotóelemekből - a ragasztópornak köszönhetőn - kemény masszát kapunk
Ebből könnyedén formálhatunk tetszés szerinti méretű gombócokat

A szokatlanul kevésnek tűnő anyag egy átlagos, 3-4 órás horgászatra elegendő (!); kezdésnél 6-8, majd 15-20 perecenként 2-3 gombócot kell a meghorgászandó helyre juttatni.

2. tipp

Etessünk még pontosabban!

Az előbb bekevert csalogatóanyag mennyiség azonban rövid idő alatt elfogyhat, és kevésnek bizonyulhat, ha azt pontatlanul, nagy területre szétszórva etetjük be. Ennek elkerülése érdekében Papp József az etetőcsésze használatát javasolja. Az etetőcsészével való hajszálpontos etetést eddig legtöbben csak állóvízen alkalmazták, pedig éppen olyan hatékony folyón is! Így garantáltan minden gombóc abban a sávban landol, amit meghorgászunk.

Karbonból készült pillekönnyű etetőcsésze
Az etetőcsészét használva nem lehet hibázni

3. tipp

Az etetés helyén horgásszunk!

A jól megnehezített ragasztott gombóc az erőteljesen áramló, közel 3 méter mély vízben sem „gurul” arrébb 1-2 méternél többet, ezért nagyon fontos, hogy olyan végszereléket állítsunk össze, amellyel ennek helyét (sávját) pontosan meghorgászhatjuk. Ehhez a rakós bot a legmegfelelőbb eszköz, olyan úszóval ellátva, amely folyóvízen is nagyon lassan vezethető, szükség szerint megállítható, és a sodrás nem emeli ki. Egy nagyszerű magyar találmánynak, a Cralusso Torpedo lapos úszónak köszönhetően ez könnyedén kivitelezhető. Az új Cralusso Torpedo Tuning pedig ezt még hatékonyabbá teszi. Utóbbi egy speciális műanyag lapka beiktatásával még mélyebbre merül, semmilyen örvényt nem hagy maga mögött, meghosszabbított antennájával még érzékenyebb. Úgy viselkedik a leggyorsabb folyón is, mintha állóvízen horgásznánk. Olyan kapásokat is érzékelhetünk vele, amelyeket eddig észre sem vehettünk! Megdöbbentően hatékony és tartós, hiszen ha megsérül, az sem probléma, teste vízhatlan poliuretán hab. Semmivel sem kerül többe, mint a hagyományos lapos úszók, tartóssága és használati értéke mégis lényegesen nagyobb!

4. tipp

Finomítsunk a szereléken!

Ha folyóvízi horgászatról és termetes halakról volt szó, az eredményes horgászat érdekében gyakorta 0,18-0,20 mm vastagságú főzsinórt és hozzá illő előkét kellett feltenni, hogy legyen némi esélye a rakós bottal szerencsét próbáló horgásznak… eddig. A gumizást is ennek megfelelően 1,8-2 mm átmérőjű (hagyományos) gumival, 3-4 tagba fűzve kellett megoldani. Az 1-2 éve még elképzelhetetlen volt, hogy akár 0,14 mm-es horogelőkével egy 3 kilós márna is szákba terelhető. Persze véletlenek mindig voltak és lesznek… Mi hozott ebben előrelépést? A zsinórok valós szakítószilárdsági értéke nem fejlődik olyan mértékben, mint azt szeretnénk. A rakós botok spiccébe fűzött gumik viszont forradalmi újításon estek át. A csőgumik megjelenése újabb távlatokat nyitott meg. A Józsi által használt Drennan Carp Bungee Elastic gumi egy olyan kétrétegű csőgumi, amelynek rugalmassági, nyúlási paraméterei a hagyományos gumikétól merőben eltér. Nem keményedik fel, és ha kell, kinyúlik (három tagba fűzve) akár 20-25 méterre is! Ilyen távolra menekült Józsi legnagyobb, 3 kilót meghaladó súlyú márnája. Ahogy gyengül a hal, a gumi úgy csúszik vissza eredeti helyére, és kezdődhet a rövidítés. A rendkívül rugalmas gumit használva a megakasztott hal nem érez kőkemény ellenállást, nem vadul meg, de mindvégig irányítható marad. Lehetővé válik a szerlék további - eddig elképzelhetetlen mértékű! -finomítása. Papp József 0,16-os főzsinórt és 0,14-es horogelőkét használt. Ezzel a szerelékkel lényegesen több kapása volt, mint horgásztársainak a vastagabb zsinórokkal.

Papp József szereléke

11,5 m hosszú TEAM TOP MIX XTASY CARP TM 01 rakós bottal horgászott, amelynek három tagjába Drennan Carp Bungee Elastic sárga színű (közepes erősségű) csőgumit fűzött. Főzsinórja Trabucco T-Force Competition 0,16 mm, horogelőkéje 0,14 mm, amelyre 12-es Maver Katana horgot kötött. Horogelőke hossza 50 cm. Úszója 20 grammos Cralusso Torpedo Tuning volt.

A gerinces és erős Top Mix rakós bot a Duna harcos halainak méltó ellenfele
A szükséges kellékek
A Cralusso Torpedo Tuning úszó forradalmasította a folyóvízi horgászatot

Papp József horgászata és eredményessége több volt, mint meggyőző. A szűk 4 órás horgászat alatt 9 márnát (1,8-3,2 kg) és 6 nagytestű jászkeszeget (0,8-1,5 kg) fogott. A modern technika megfelelő alkalmazása és a gyakorlat együtt csodákra képes!

Horgon a márna, irány a Duna közepe!
A Drennan Carp Bungee csőgumival megsokszorozódik egy termetes hal kifogásának esélye
Alig fér a szákba
Gyönyörű, 3 kiló feletti márna
Ez a jászkeszeg sem tudott ellenállni a csábító falatoknak
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.