Shimano Catana BX TR5 GT Trout bot és Shimano Catana 2500FA szett bemutatása

Shimano Catana BX TR5 GT Trout bot és Shimano Catana 2500FA szett bemutatása

Mikor megkaptam a Shimano soron következő akciós szettjeinek listáját, rögtön felfigyeltem egy érdekes összeállításra. Egy olyan botot párosítottak össze egy hozzá illő orsóval, ami első hallásra furcsának tűnhet. Hogyan lehet, egy 390-es pisztrángozó botot egy 2500-as méretű orsóval összehozni? Milyen feladatot tudunk ezzel a szettel megoldani? Hogy kerül a csizma az asztalra, azaz a pisztrángos bot a magyar vizek partjára? Ezekre a kérdésekre is keresem a választ ebben az írásban.

A hirdetést böngészve megakadt a szemem egy pároson. Trout bot és orsó. Bevallom, hirtelen átfutott az agyamon, hogy hol pisztrángozhatok én itthon, főleg egy 390-es teleszkópos rendszerű bottal? A pisztrángról nekem a sebes folyású, hegyvidéki patakok, sziklák, legyező horgászat ugrik be. (Plusz a medvék, de ez egy hosszú, kalandos történet.) Hirtelen arra gondoltam, hogy ez a pálca lehet, hogy másra is alkalmas, vagy ha tévednék, legalább pisztrángozhatok egyet. Megjelöltem a szettet, mielőtt telefonos segítséget kértem volna. Matchbotok, feederbotok már fordultak meg a kezem alatt, de pisztrángozó bot? Kíváncsian vártam, vajon mit rejt majd a csomag. Amint megérkezett, rögtön nekiestem a csomagolásnak. Izgatottan bontottam ki a pálcát. Kihúztam a tagokat, és csodák-csodája, egy telematch botot tartottam a kezemben. Nekem legalábbis első ránézésre annak tűnt.

Már a vízparton

Leellenőriztem a cikkszámot: biztosan azt kaptam, amit kiválasztottam? Minden stimmelt. Ez nekem akkor is egy telematch botnak tűnik… Nézzük meg alaposabban, az ördög mindig a részletekben rejtőzik!

Nyél: karcsú, kellemes tapintású, kissé érdes, semmi parafa. Az orsótartótól a könyökömig tart a nyél hátsó része, se nem hosszú, se nem rövid. Ami első pillanatban megfogott, az a karcsúsága. Mintha nem lenne semmi a kezemben. A tömege elenyésző, egész napos peca során sem lehet megerőltető kézben tartani.

Markáns logó a finom pálcán
Akár a Forma 1-ben

Orsótartó: békazáras, első ránézésre egész jó helyre is illesztették, de majd az orsóval kiderül.

Dobósúly: 8-12 g. Itt gondolkodóba estem. Az általam ismert telematch botok többsége szigorú, 15-30 grammos dobósúly-tartománnyal büszkélkedett. Igazi nagyhalas vadölők voltak. Ezzel szemben ez a pálca finom kis műszernek tűnik, valami már alakul…

Dobósúly
Békazáras orsótartó
Stabilan rögzíti

Gyűrűk: 9 darab van a boton. Ebből 6 db szép igényesen felkötve, 2 db egy kis karbon csövecskére kötve, csúszóra hagyva, egy pedig a spicc végére illesztve. A spicc azonban újból meglepetést okozott. A klasszikus telematch botok spicce vastag csőspicc, csak a magasabb kategóriákban találkozni tűspicces megoldással. Ennek a kis 390-es pálcának azonban tűspicce van. Nagyon finom, érzékeny, ha a légy rászáll, azt is érezni.

A gyűrűk kötése szép, ha vigyázunk is rájuk, nem lesz gond velük
Érzékeny tűspicc

GyártóShimano
TípusCatana BX TR5 GT 390
Teljes hossz cm 390
Teljes nyél hossza orsótartótól cm (mért!)48
Alsó nyél hossza orsótartótól cm (mért!)34
Nyél átmérője mm20,78
Szállítási hossz cm 129
Bot tömege g (mért!)238
Gyűrűk száma9
Gyűrűk típusarozsdamentes acél
Tagok száma7
Illesztésekteleszkópos
Bot anyagaXT40 carbon
Dobósúly g (gyártó ajánlása)VIII. 12.
Ideális zsinórméret mm0,12 - 0,16

Gyors összegzést végeztem. A kezemben tartok egy olyan pálcát, amely könnyű, érzékeny, gyors és kellően feszes. Első ránézésre egy telematch bot, de mégis más. Most jött el az ideje annak, hogy telefonos segítséget kérjek. Felhívtam Kálmán Jancsit, hogy segítsen feloldani a bennem megfogalmazódott ellentmondásokat. Ha valami a Shimanóval kapcsolatos, és azt Jani nem tudja, az nincs is, vagy nem Shimano. Réges-régi motoros már, így tudtam, hogy segít megfejteni a rejtélyt. Első kérdésem az volt, hogy tulajdonképpen hogy jönnek képbe a pisztrángok?

Mint megtudtam, ezeket a botokat elsősorban az olasz piacra szánja a Shimano, ahol nagyon nagy kultusza van a tavi pisztrángozásnak. Ehhez szükség van egy olyan botra, amellyel a könnyű műcsalikat, sbirulinós szerelékeket viszonylag nagy távolságba lehet röptetni. Ebben nyújt segítséget a karcsú bottest és a vékony tűspicc. A bottal hihetetlen élmény a horgászat, egészen kis tömeget is nagy távolságra lehet vele dobni, és érezni lehet a menekülő hal minden rezdülését, hiszen a tenyerünk a puszta bottestet markolja.

Szinte a tenyerünkben érezhetjük a hal menekülését

Második kérdésem a hazai használhatóságot feszegette, de a választ már közben én is megfogalmaztam magamban. Ez a típusú bot a magyar horgászoknál valóban mint telematch bot futott be szép karriert. Ha nem sbirulinós szerelék, hanem egy finom waggler kerül a botra, és ne adj’ Isten egy ponttyal sikerül összeakaszkodnom, meg fogom érteni, miért kedvelik ezt a botot a magyar pecások. A beszélgetés közben ki is alakítottam magamban a technikát, amivel megpróbálom felderíteni, mire is képes ez a kis műszer.

Az időjárás hűvös, de inkább hideg szelekkel biztatott. Ilyenkor nem egyszerű a megfelelő helyszín kiválasztása, biztosra nem lehet menni. Barátom javaslatára egy Isaszeghez közeli, egyesületi kezelésben lévő vizet választottam. A Béke HE taván kora tavasszal szép dévéreket lehet fogni. Mivel kimondottan könnyű úszózást gondoltam ki, nem kellett magam sokáig győzködni. Felvettem a kapcsolatot az egyesület halőrével, aki nagyon készséges, segítőkész volt. Elmondta, hogy a gáton a múlt hétvégén is szépen fogtak, pedig nem volt kellemes az időjárás. Gyorsan rákattantam a met.hu-ra, és a várható déli szélen kívül nem láttam más rizikófaktort. Irány akkor Isaszeg, az 1849. április 6-i diadalmas csata helyszíne!

A szombat 8 óra már a tó partján talált. Két lehetőség közül választhattam. Leülök a gátra, amit a halőr is javasolt, vagy kicsit tovább ballagok, és a túlsó parton, a fák szélcsendes árnyékába telepedek. Természetesen a szélcsendet választottam, de mint később kiderült, ez rossz döntés volt. A ládát szerencsére kerék szettel láttam el, így nem okozott túl sok verejtéket a helyszín megközelítése.

Szélvédett hely, de mint kiderült, a halak pont a szelet kedvelték

A láda felállítása azonban megizzasztott. Meredek, itt-ott belógó fákkal szegélyezett partszakaszok váltogatták egymást. (A ládámmal addig szerencsétlenkedtem, míg belecsúsztam a vízbe. A gumicsizmát természetesen még nem húztam fel, így alaposan megmerültem. Szerencsémre a „forgatócsoport” még úton volt, és kérésemre beugrottak nekem egy váltás zokniért. Köszönet érte!)

A kiválasztott horgászhelyemen jobbról egy bedőlt fa jelenthetett menedéket a halaknak, a vízmélység mindössze 1 méter volt. A gáti szakaszon a vízmélység 2 méter, de arra számítottam, hogy a halak a tavasz hatására kimozdultak a mélyebb részekről, és a gyorsabban felmelegedő sekély részekre húzódtak. Etetőanyagként a Dynamite Baits epres etetőjét kevertem be kevéske giliszta aromával megfricskázva.

Az etetőm
Bekeverve
Ízesített kender

Mennyiség tekintetében óvatos voltam, csupán 1 kg anyagot kevertem be, a halak etetésen tartását az 1 liter csontira és a Dynamite Baits chilis kenderére bíztam, amit terveimnek megfelelően csúzlival lőttem be. Az etetőanyag „éréséig”, a botot vettem kezelésbe. Az ilyen finom pálcák legsérülékenyebb része a gyűrűzés, majd ezt követően a vékony tűspicc. A Shimano a maga részéről mindent megtesz ezek megóvásáért. Praktikus, tökéletes védelmet jelentő cipzáras védősapkát ad a bothoz. (A legtöbb gyártó a műanyag, szivaccsal bélelt kupakokat használja, a Shimano eltér ettől a hagyománytól.) A védősapka szorosan körülfogja a sérülékeny gyűrűket, csak nekünk is óvatosan kell bánnunk ezekkel. A bot kihúzásánál mindig a vékonyabb tagoktól kiindulva, a spicc felől kezdjük kihúzni a botot. A csúszó gyűrűket finoman csúsztassuk, szorítsuk a megfelelő helyre. A gyűrűkön átnézve mindenképp egy irányba igazítsuk a gyűrűzést. A tagokat húzzuk szét rendesen, nem öröm, és veszélyes is, ha horgászat közben összecsuklanak a tagok.

A gyűrűzést védő sapka

A békazáras orsótartóba illesztettem a szetthez kínált orsót. Mivel a bot mindössze 238 gramm, a 255 grammos kis orsóval - mivel az ideális helyre került - kényelmes, könnyed, hosszan kézben tartható együttest kaptam. Ezt az előny is a pisztrángozók igényeit kielégítő összeállításnak köszönhetem. Az a peca is kézben tartós, ezért nem mindegy a felszerelés tömege, amit akár csuklóból kell kezelni.

Egésznap kézben tartva sem nehéz

A bottal néhány próbasuhintást végzek. A tűspicc kellően lágy, de maga a bot nem az. Érezni, hogy a bot eleje finom, de a nyél felé egyre szigorúbb a csillapítás. Inkább feszesnek ítélem az akciót, mintsem „taknyolósan” lágynak. Az orsóra 14-es zsinórt csévélek. Ezt a zsinórt is Jani ajánlotta korábban figyelmembe. A Technium zsinórokat eredetileg - vastagabb méretekben - elsősorban bojlis horgászoknak kínálták, de kb. 2-3 éve elérhetővé váltak a vékony méretek is. Mint kiderült, ezek remekül beválnak a matchbotos, feederbotos horgászatok során. Erősek, kellően merevek, méretpontosak, és ami a fő, remekül süllyednek! Az orsó zsinórprofilja most hagy némi kívánni valót maga után, de ezt orvosolhatjuk, ha a dob alá megfelelő méretű alátétet helyezünk el.

Sokan nem gondolnák, hogy a Technium zsinór milyen remekül merül

A főzsinórra egy csupán 3 grammos Drennan szál wagglert fűzök, amit alul és felül 2-2 db söréttel rögzítek. A zsinórra csupán egy forgó és egy 0,1 grammos sörét került. Az előkét 12-es Shimano Ultegrából kötöttem. Az Ultegra kifejezetten lágy, jó csomótűrésű, praktikus adagolóba rejtett előkezsinór. Méretpontosságát digitális mérővel ellenőriztem, és átment a vizsgán. Horognak, a VMC Crystal típusát választottam 18-as méretben. Elsősorban apróbb keszegekre számítva, pinkihez választottam a könnyű, acélos horgot. A könnyedség többször előkerülő foglalom a szerelékemben, ami nem véletlen. Az egész horgászat a lágyan behulló csalira alapul. Így az egyméteres vízoszlop teljes egészét átfésülhettem. Az alapozó etetéshez csak éppen összenyomtam a gombócokat, amiket a mindössze 15 méteres távolságra kézzel juttattam be.

Könnyű, vékonyhúsú horog

Csupán alapozáshoz használtam fel az etetőanyagot, ezt követően csak csontit csúzliztam. Nagy reményekkel kezdtem a horgászathoz, elsőre egy szép vörösszárnyú keszeg csábult el. Soha jobb kezdést! Óvatosan szabadítottam meg a horogtól. Finoman, szinte csak csuklóból pöccintem be a könnyű szereléket. Nem esik nehezemre, a tűspicc szinte belövi a 3 grammos wagglert. Kíváncsiságból dobok egy rendeset. Nem akarok hinni a szememnek, de a könnyű waggler közel 30 méterre csobbant. Elismerésem! A folyamatosan lőtt csonti a balinok érdeklődését kelti fel.

A folyamatosan lőtt csontira…
Előbb egy vörösszárnyú keszeg…
… majd apróbb balinok figyeltek fel

A gond csupán az, hogy nem a termetes példányok, hanem az aprócska, arasznyi balinkölykök feszegetik a botot. A lágy tűspiccről nem tudják lerázni magukat. Kezdem megérteni az olasz tavi pisztrángra horgászókat. Ezzel a bottal valóban élmény egy arasznyi kis apróság is. Azért titkon egy jobb halra is vágyom. A könnyű kis wagglert végre egy szebb dévér rejti el. A botnak végre a többi tagja is szóhoz jut. Szépen hajlik, egyenletes ívvel követi a hal kifutásait. A finom spicc nem engedi kiszakadni a horgot az érzékeny dévér szájból. Az orsó fékjén lazítok, hogy ő is szóhoz jusson. Első fékes modell, ami sokak kedvence. A fék Shimanósan precíz, ebben nincs kompromisszum. Maga a szerkezet egyszerű, 2+1 csapággyal szerelt, sima futású kis kurbli. Áttétele 5,2:1, ami nem emeli a gyors orsók közé, de nem szükséges mindig rohanni. Egyszerű, laza kis pecára ez is bőven elegendő.

Az alacsonyabb árkategóriában is számolni kell a Shimanóval
Nagyméretű zsinórvezető és megbízható első fék

GyártóSHIMANO
TípusCatana 2500FA
Tömeg g255
Áttétel5,2 : 1
Méret25
Csapágy2 golyóscsapágy + 1 görgős csapágy
Dob, pótdoberős dúralumínium dob és XT7 grafit pótdob
Dobemelésváltozó sebességű dobemelés
Visszaforgásgátlásazonnali visszaforgásgátló
Hajtókarszimpla
Fékrendszerelső fék
Zsinórkapacitás mm/m0,20 / 240
Orsóház anyagaXT7 grafit

Ahogy az orsót szemlélem, az úszóm újból lebukik. A bevágást követően komolyabb súlyt érzek. Mivel az előbbi dévérnél az orsó fékjével szórakoztam, természetesen halam szalad a zsinórral, egyenesen a jobb oldali akadó felé. Megérdemlem. Nem lehet kapitális példány, de nem is dévér. Szebbecske pontyra gyanakodom, de csak a gyanú marad. Halam akadót fog, majd hirtelen megkönnyebbül a szerelékem. Az előke pattant el, de csak magamra haragudhatok. Pár keresetlen szóval illetem magam, amiben a „Te marha” is szerepel, de sokáig nem bosszankodom. Árt az egészségemnek. Inkább összerendezgetem a gondolataimat.

Itt még küzdelemben

Mire is képes ez a szett?

Könnyű cuccal nagyobb távolságra horgászhatunk vele. Mivel teleszkópos, rendkívül kis helyen szállítható. (Mivel 10 hónapos kisfiam „felszerelése” egy hétvégi nagymama-látogatásnál kitölti a csomagtartót, ezt a pálcát azért még észrevétlenül be tudom csempészni.) Könnyedsége ellenére van benne kellő erő a beugró pontyok legyűréséhez is. Cserkésző, kézben tartós pecára ideális választás, ahol elég a vizet figyelve egy marék kukoricával becserkelni a halakat. (Tudom, hogy előszeretettel használják a botot vízben állós úsztatásoknál is, ahol stick vagy sima kis dundi úszóval úsztatnak.) Az árcédulát szemlélve sokak kedvenc második, finomkodó felszerelése lehet. Ha a „nagyágyúk” süketen hallgatnak, ezzel a könnyű kis pálcával megszólaltathatjuk a vizek népét. Élvezet vele vezényelni, és ha most nem is sikerült világrengető fogást kiparancsolni a vízből, azért élmény volt a könnyű, finom szereléssel horgászni. Most, hogy már végérvényesen itt a tavasz, csak dobjuk be az autóba, nem foglal sok helyet, és még a feleségünk sem veszi észre, újabb bottal szaporodott a gyűjtemény. :-)

Bronzos, már dorozsmás dévér lett a nap hala

(X)
Írta: Polyák Csaba (csabio)
Fotó, videó: Pethő Balázs, Takács Péter

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.