Bojlikészítés alapszinten, avagy valóban ilyen egyszerű lenne?!

Bojlikészítés alapszinten, avagy valóban ilyen egyszerű lenne?!

A következő sorozatomban lépésről lépésre szeretném nektek bemutatni az egyik legfogósabb pontycsali, a bojli elkészítési menetét, ennek trükkjeit, praktikáit a kezdőtől a profi szintig, mindezt a 2010-es év SBS termékújdonságaival megfűszerezve. Az első bemutató írásomban és a hozzá tartozó kisfilmben a bojligyúrás gondolatával még csak barátkozó, az elkészítési kudarcok miatt dilemmázó horgászoknak szeretnék utat mutatni a legeredményesebb bojlikészítéshez. Az első bojlikészítésről szerzett benyomás meghatározó, minden kezdő bojlis pontyhorgász életében! Miért tartom fontosnak a segítséget? Mert ez sokak által féltve őrzött titok és nem szívesen adják ki a horgászok! Ráadásul elsőre sohasem sikerül, ha a horgász önállóan, minden segítség nélkül kezd bele, mint ahogyan nekem sem sikerült 8 évvel ezelőtt az első bojligyúrásom…!

… Bárcsak én is találtam volna akkor a bojlikészítésről szóló és azt ilyen részletességgel bemutató kisfilmet! Rengeteg kellemetlenségtől és kudarctól óvhattam volna meg magam! Jogosan tehetitek fel a kérdést, akkor én miért teszem ezt meg? A válaszom egyszerű: amikor én kezdtem ezt a sportot, szerencsésnek mondhattam magam, mert nekem is segítettek! Nem akárkitől kezdhettem a tanulást, hanem egy világbajnoktól! Ha akkor nem kapom meg ezt a segítséget, soha nem juthattam volna el a jelenlegi szintre! Ezért megfogadtam, ha lehetőségem adódik, én is mindenben segíteni fogok az elkötelezett C&R (fogd meg és engedd vissza) szemléletű horgászoknak, legyen kezdő vagy profi. Mielőtt belekezdenék, tudom, hogy még egy kérdés motoszkál a fejetekben: Miért pont az SBS termékeket választottam? Azért, mert minden eddigi horgászsikeremet, legyen teszt- vagy versenyhorgászat, kizárólag az SBS termékeknek köszönhetem! Olyannyira meggyőzött, hogy nem is használok más termékeket, kizárólag azokat, melyek az SBS révén kerülnek forgalomba. Biztosan sokan csalódtak már olyan termékekben, melyeket egy teszthorgász (vagy teszthorgász csapat) képviselt, de valójában keveset vagy semmit nem használt ezekből a termékekből. Akik már eddig is találkoztak kisfilmjeimmel, írásaimmal, esetleg személyesen is megismertek, tudják, hogy én nem az ilyen horgászok közzé tartozom! Akik még nem ismernek, számukra azt mondhatom, legyen bizonyíték az SBS termékekről mindenki által elérhető, nagy mennyiségű, kimagaslóan alkalmazható információ, és kövessék figyelemmel kisfilmjeimet, írásaimat, melyek kétségtelenül meggyőzik őket hitelességemről és az SBS termékek rendkívüli fogósságáról!

Nem is húzom tovább az időt, lássuk, milyen alapvető eszközökre van szükségünk az alapszíntű bojlikészítéshez:

A szükséges eszközök a bojli elkészítéséhez

  • Bojli kinyomó pisztoly
  • Bojliroller
  • Főzőedény (csak a főzött bojlihoz szükséges)
  • Konyhai edény
  • Kés
  • Kalapács
  • Szeg

Nézzük az elkészítendő terméket, melyet a következő kritériumok alapján kell kiválasztani:

  • Könnyedén elkészíthető legyen.
  • Ne legyen túlbonyolítva az elkészítendő recept.
  • Ne igényeljen nehezen beszerezhető eszközöket, adalékokat az elkészítés.
  • Tartalmazzon minden olyan összetevőt, mely egy fogós csalihoz szükséges.

E kritériumok figyelembevételével esett a választásom egy új termékcsaládra, a Catcher Ready-Made Base Mixre. Két változata van: a főzött bojlik és az oldódó (soluble) bojlik keveréke

E 2010-es újdonság különlegessége, hogy tartalmaz minden olyan összetevőt, amely egy fogós bojli elkészítéséhez szükséges. Az eddigiektől eltérően ez a por alakú keverék, bármely meglepő, tartalmaz aromát, étvágyfokozókat, édesítőt, megfelelő mennyiségű attraktánst és halolajat! Tehát minden benne van a por alakú mixben! Tudom, hogy hihetetlennek tűnik, hogyan lehet Natur Attractot - melynél már megszoktuk, hogy folyékony állagú -, egy por alapú mixhez hozzáadni, az Omega Red Salmon olajról nem is beszélve. De a meghökkentő dolgoknak itt még nem lesz vége!

Két különböző ízesítésű bojlit fogok elkészíteni: az egyik a Frankfurti Sausage, azaz frankfurti kolbász ízesítésű, főzéssel készülő bojli, ami tavasz végétől ősz elejéig a leghatékonyabb. A másik a Squid & Octopus / Strawberry azaz polip és tintahal / eper ízesítésű, ami egész évben hatékony, de tavasszal és ősszel leghatékonyabb oldódó bojli.

Balról a főzött változat, a frankfurti kolbászos ízesítésű, jobbról a kevert ízesítésű (polip és tintahal / eper) oldódó mix. Fontos, hogy a két bojli különbségéről (főzött vagy oldódó) csak a nevében található Soluble felirat árulkodik elsőre!

Ne lepődjön meg az, aki nem találja a képen az ízesítést, mert nincs is rajta! Hiszen - mint észrevehettétek - változtak a címkék és papírdobozban lesz minden termék. Mivel az itt bemutatott termékek csomagolásai prototípusok, az ízesítés még nem található meg rajta. De 2010 tavaszától már folyamatos cserélődés mellett az új arculattal kerülnek ki a boltokba a termékek! Természetesen ez nem megy egyik napról a másikra, ezért 2010 az új arculatról fog szólni. Visszatérve a bojlikészítéshez, először a főzött frankfurti kolbászos bojli elkészítését mutatom be:

Az összes összetevő, ami az elkészítéshez szükséges a bojlimix és a víz!

Csak víz? Hol vannak az összetevők és hol a tojás?! Mondtam, hogy a megdöbbentő dolgoknak, itt még nincs vége! Ennek a mixnek az elkészítéséhez, még tojással sem kell bajlódni! Az is megtalálható a mixben! Csak a vizet kell, megfelelő mennyiségben hozzá adni a tasak tartalmához!

A dobozban egy üres flakon is található jelzéssel, hogy még a megfelelő víz mennyiségének kimérése se okozzon gondot!

Mielőtt elkezdenénk a bekeverést, készítsük elő a szükséges eszközöket:

Az első lépés, hogy rögzítsük a bojlirollert!

Második lépés, hogy a kézi kinyomó pisztoly műanyag fejét vágjuk megfelelő méretre. Ezt a következő képen bemutatott módon tehetitek meg legegyszerűbben:

1. A pisztolyra rögzített műanyag fejet helyezzétek a roller nútjába ütközésig úgy, hogy a roller két részét egymásba helyezitek!
2. Húzzátok visszább egy millimétert és jelöljétek be egy késsel!
3. A jelzésnél vágjátok le a műanyag hegyét!

Ezen apró dolgok elvégzése után minden készen áll arra, hogy belekezdjetek a bojligyúrásba!

Következhet a bekeverés:

Az új aromazáró tasak, mely visszazárható, garantálja a termék hosszan tartó frissességét!
A tasak tartalmát kibontás után tegyétek egy edénybe. Jól látható, mennyire friss és olajos a szerkezete!
Ezután a dobozban található flakont töltsétek vízzel a felső jelölésig, ez pontosan 225 ml. Öntsétek a bojlimixhez!
Keverjétek el a vízzel…!
… majd ismét öntsétek fel a flakont vízzel, de most az alsó jelölésig - ez 150 ml -, majd adjátok ezt is a mixhez! Erre a kétszeri vízadagolásos keverésre azért van szükség, hogy egyenletesen el lehessen keverni a masszát
Ezzel pontosan 375 ml vizet adagoltam a bojlimixhez. E gyárilag megadott mennyiségnek és a folyamatosan garantált minőségnek köszönhetően mindig könnyen kezelhető, optimális állagú bojlimasszát fogtok kapni!
Miután elvált a massza az edény falától, helyezzétek egy tasakba, hogy „összeérjenek” az összetevők!
Pontosan 5 percig kell állni hagyni - az így kapott masszából a kézi kinyomó pisztollyal is könnyedén készíthettek hurkákat!
Ezzel elkerülitek massza nem megfelelő állagából adódó sok kellemetlenséget, hiszen minden esetben - amennyiben betartjátok az itt elmondottakat - tökéletes masszát, ebből következően könnyen kezelhető hurkákat kaptok
A következő lépés a hurkák kirollerozása (görgetése), azaz a hurkákból golyókat készítünk a bojliroller segítségével. Tegyétek a hurkát a roller alsó részére!
Helyezzétek rá a roller felső részét!
Majd a felső rész 2-3-szor végzett előre-hátra mozgatásával…
… bojlikat rollerozhattok a hurkából
Az elkészült bojlikat ezután ki kell főzni!
A főzött bojliknál ezért szükség van egy edényre és egy főzőalkalmatosságra. Töltsétek fel vízzel az edény és tegyétek oda a vizet forrni.
Egy hétköznapi szűrő segítségével helyezzétek a forrásban lévő vízbe a bojlikat!

A főzési idő is nagyon fontos dolog a bojlikészítésnél! Nem szabad - lehetőség szerint - 2 percnél tovább főzni a bojlikat! Mivel a főzési időt a bojli mérete határozza meg, jelen esetben az általam készített 18 mm-es bojlit, 1 perc 30 másodpercig kell főzni!

A Catcher Ready-Made Base Mixnél a főzési idő a bojli méretétől függően a következőképpen alakul (figyelem, az itt megadott főzési idő nem azonos a normál, tojással készített bojlimixek főzési időtartamával!):

  • 10 mm: 0 perc 50 másodperc
  • 12 mm: 1 perc 00 másodperc

  • 14 mm: 1 perc 10 másodperc
  • 16 mm: 1 perc 20 másodperc
  • 18 mm: 1 perc 30 másodperc
  • 20 mm: 1 perc 40 másodperc
  • 24 mm: 1 perc 50 másodperc

Miután kifőzitek az összes bojlit, hagyni kell kihűlni őket!

Az így elkészített csalival két dolgot tehettek:

  1. 2-3 napon belül felhasználjátok - ebben az esetben hűvös, szellős helyen szárítsátok!
  2. Később kerül felhasználásra - ebben az esetben kihűlés után (lehetőség szerint) légmentesen zárjátok egy tasakba és fagyasszátok le! A horgászat megkezdése előtti este vegyétek ki a fagyasztóból, így reggelre, kiolvadás után, ugyanolyan friss és garantáltan fogós bojlit kaptok, mint a kifőzés után. Fagyasztva minőségi romlás nélkül több hónapig is eltarthatjátok a bojlikat!

A másik most elkészítendő bojli a Soluble Catcher Ready-Made Base Mix Squid & Octopus / Strawberry jam, azaz oldódó polip és tintahal / eper bojlimix

Természetesen nem fogom még egyszer lépésről lépésre ugyanazt bemutatni, mint a főzött bojlinál, csak a különbségekre hívom fel a figyelmeteket.

Az első különbség, hogy a dobozban a bojlimix mellett egy aranysárga színű folyadékkal, a Gold Treasure-rel megtöltött flakont találhattok! Ebben a flakonban az SBS 2010-es újdonságát találhatjátok, a Gold Treasure Corn-t!
A mixhez a flakon teljes tartalmát (225 ml) hozzá kell önteni, majd elkeverni!
Ezután az üres flakont a rajta található jelzésig (150 ml), vízzel fel kell tölteni…
… amit öntsetek hozzá a mixhez. Ezzel szintén az optimális mennyiség, összesen 375 ml folyadék kerül az bojlimixhez
Ezek után csak elkeveritek a nedves mixet, és ettől a ponttól minden lépés megegyezik az előzőekben bemutatott csali elkészítésével mindaddig, amíg a főzéshez nem értek…
… ugyanis ezt a bojlit nem kell főzni, csak szárítani! A szárítás időtartama a bojlik méretétől és levegő hőmérsékletétől függ, de az általános szárítási idő 8-10 nap

A párától, nedvességtől óvni kell az oldódó bojlit! Nem szabad nagyon melegben, közvetlenül ventillátorral szárítani, mert ebben az esetben ki fognak repedni!

Az oldódó bojlikat nem kell fagyasztani és nem fognak megromlani annak ellenére sem, hogy semmilyen tartósítószert nem tartalmaznak és 100%-ban természetes összetevőkből állnak!

Amennyiben tudjátok, hogy a gyúrástól számítva jóval később kerül felhasználásra az oldódó bojli, 10-14 nap után érdemes légmentesen lezárni, hogy ne száradjon ki nagyon! Légmentes lezárás nélkül 3-4 hónap elteltével - a túlzott száradás miatt - minimálisan, de csökkenhet az oldódó bojlik fogóssága!

Ha úgy érzitek, valami még nem teljesen tiszta számotokra vagy maradtak még kérdéseitek, esetleg nem érzitek úgy, hogy ez tényleg ennyire egyszerű, akkor tekintsétek meg a cikkhez tartozó kisfilm-bemutatómat, melynek végigtanulmányozása után garantálom, hogy felteszitek magatoknak a kérdést: valóban ilyen egyszerű lenne?!

Ha kíváncsiak vagytok az SBS 2010. évi újdonságaira, többek között az írásban (filmben) látott termékekre is, akkor látogassatok el a IV. Haldorádó Pontyhorgász Napokra Kiskunhalasra, ahol személyesen mutatom be ezeket nektek, sőt együtt készíthetjük el a legfogósabb pontycsalikat! Ne hagyjátok ki!!!

(X)
Írta: Kovács Zoltán
www.sbsbojli.hu
Fotók: Koperveisz Sándor
Videó: Takács Péter

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.