Új pergető botok a Spro kínálatában

Új pergető botok a Spro kínálatában

Rendhagyó botteszt következik az alábbiakban, a megszokottól eltérően nem egyetlen egy, hanem öt pergető botot veszünk tüzetesebben szemügyre. Hosszuk 2,5 métertől 3 méterig terjed, dobósúlyuk pedig 20-50, illetve 20-70 gramm. A terjedelmi korlátok miatt igyekszem a konkrét adatokra szorítkozni, de természetesen saját tapasztalataimat és ajánlásaimat is megfogalmazom. Bár talán több lesz a táblázat a szokásosnál…

A Spro 2010-es újdonságai között természetesen pergető botokat is találunk, ezek közül a Spro HS Screamin’ család 3 tagját fogom bemutatni, rendhagyó módon két, régebben használatba vett Spro pergető bottal összehasonlítva.

Az összevetés első két alanya gyári adatok szerint egyöntetűen 2,5 méter hosszú és 20-50 gramm dobósúlyú, a SPRO HS Signature Allround (továbbiakban Signature Allround) mellé a Spro HS Screamin’ Allrounder (továbbiakban Screamin’ Allrounder) elnevezésű botot választottam. Az első pálcáról már kellőképp megemlékeztem egy korábbi írásban, így most elsősorban az újdonság, a Screamin’ Allrounder kerül terítékre. Ízléses, szürkészöld színű, puha tapintású tokban kapjuk ezt a horgászbotot, és a tokból kivéve se a megszokott fekete bottesttel szembesülünk. A bot alsó tagja a keverőgyűrűig festett, barna színű, míg az e feletti részen a bottest anyagának eredeti szürke színét láthatjuk. Ami ezenfelül első látásra szembeötlik, az a rövid nyéltag, az orsótartótól a botvégig 37 centimétert mérhetünk. Ez a hosszúság bőven elég akkor, amikor egy erőteljesebb kétkezes dobást kell kiviteleznünk, és szükségünk van a másik kezünk segítségére, de még nincs útban az egykezes alsó dobásoknál sem. Az első benyomások mindenesetre kedvezőek voltak, így kíváncsian vártam, milyen jellemzőiben és mennyire különbözik a jó pár horgászat alatt kellőképp megismert Signature Allroundtól. Nézzük tehát az adatokat!


SPRO HS Signature AllroundSPRO HS Screamin’ Allrounder
A bot hossza (mért érték):250 cm255 cm
Hasznos hossz (a botspicc és a felső orsótartó papucs közötti távolság):204 cm216 cm
Hátsó nyélhossz (az orsótalp és a végdugó közötti távolság):42 cm37 cm
Szállítási hossz (mért érték):129 cm131 cm
A bottest átmérője a nyélnél:10,2 mm12,5 mm
A bottest átmérője a spiccnél:1,9 mm2,1 mm
A bot tömege (mért érték):167 g189 g
Dobósúly:20-50 g20-50 g
Gyűrűzés:9 db (4 db kéttalpú + 4 db egytalpú + spiccgyűrű; Fuji SiC)7 db ( 6 db hagyományos kéttalpú + spiccgyűrű)
Illesztések:Klasszikus rádugós, bandázsolással erősítveKlasszikus rádugós, bandázsolással erősítve
Orsótartó:Szénszálas, hagyományos alsó menetes FujiHagyományos alsó menetes
Nyélrész:Portugál parafa, gumival borított fém végdugóParafa, gumírozott végdugó
Ajánlott zsinórvastagság:fonott: 0,15-0,25 mmfonott: 0,15-0,25 mm

A táblázatban feltüntetett adatok közül a bottest átmérőjét és a bot tömegét emelném ki, jól megfigyelhetjük, hogy a nehezebb bothoz vastagabb bottest tartozik. A diagramon nyomon követve az egyes lehajlásokhoz tartozó terheléseket a várt végeredményt kapjuk, vagyis a vaskosabb pálca magasabbról indul, spiccrészében és közepében több erővel rendelkezik, ám a fél bothossznyi lehajlásnál ennek ellenére nem tud többet, mint könnyebb, kecsesebb társa. Csodák nincsenek, jobb anyagból kevesebb is elég, viszont ennek sajnos ára van. (Akinek okfejtésem nem egyértelmű, annak javaslom Benyus nemrégiben megjelent írását, ahol az elméleti rész szakszerűen megfogalmazásra, kifejtésre került.

A továbbaikban hagyjuk a számokat és nézzünk néhány szubjektív, általam fontosabbnak gondolt különbséget. A Signature Allround egy filigránabb, finomabbnak tűnő pálca, minden részletének kidolgozása arra utal, hogy kínosan ügyeltek a bot kiegyensúlyozására, tömegének csökkentésére. A spicc közelében egytalpú gyűrűk kerültek a botra, átmérőjük és tömegük egyre kisebb. Ezzel sikerült elérni, hogy a botspicc a legkisebb rezdüléseket is azonnal lekövesse, igazán közvetlen kontaktust teremtve így a műcsalival. Az együtt töltött hónapok tapasztalatai alapján ezt a horgászbotot leginkább wobblerezésre és villantózásra tudom ajánlani. A wobblerezésen belül mindenképpen kiemelném a harcsapergetést, persze nem azt a válfaját, amikor akadós terepen, kapitális halakra vadászunk, hanem a hétköznapi harcsázást. Személy szerint tökéletesen elegendőnek tartom ezt a horgászbotot abban az esetben is, ha a használt műcsalik tömege 10 és 20 gramm közé esik és a leggyakrabban horogra kerülő halak közepes méretűek. Egy könnyebb, 300 gramm körüli orsóval, 20-as fonott zsinórral párosítva kényelmesen át tudjuk vele horgászni akár az egész éjszakát, és a horogra kerülő kisebb, 2-3 kilós halak sem csupán szánkázni fognak a víz tetején. Ugyanakkor a bottestben van annyi erőtartalék, hogy a tízen túliak társaságába tartozó harcsákkal is partiban legyünk.

Signature Allround kecsességet sugároz
A sok, de kisméretű gyűrű is segít abban, hogy ilyen feszes pálcát kapjunk

A Screamin’ Allrounder nem sugároz finomságot, se eleganciát, inkább az egyszerű és a megbízható szavak jutnak róla eszembe. Leegyszerűsítve talán úgy is fogalmazhatnék, hogy munkára tervezett. Nyélkialakítása, csavaros orsótartója, gyűrűzése mind a strapabíróságot helyezi előtérbe. Ennek ellenére tömege alig 20 grammal több elegánsabb és drágább társáénál és kiegyensúlyozottsága is megfelelő. A terhelési adatok jól mutatják, hogy bár összességében ugyanazt a teherbírást produkálják, a Screamin’ spiccrésze és közepe durvább. Ez a wobblerezést tekintve hátrányos, hiszen nem érezhető annyira a műcsali veretése, így kisebb wobblerekhez alkalmatlannak találom, de a fent említett harcsázásra tökéletesen megfelel. Ami az egyik műcsalinál hátrány, az a másiknál előny, így a rövid próbaidőszak alatt meglepődve tapasztaltam, hogy ez a bot sokkal alkalmasabb a támolygó kanalak vezetésére, mint a Signature Allround. Kevésbé nyúlik utána a nehezebb kanalaknak, intenzívebben átviszi a pattogó, gyors mozdulatokat. Ráadásként rövidebb nyele miatt kényelmesebb vele az alsó dobás is, amit sokszor kell alkalmaznunk csukázás közben, amikor az akadókban megbúvó ragadozókra cserkészünk. A gumicsalis horgászatra is ez a tulajdonsága teszi alkalmassá, jól érezhető vele a kisebb, 5-8 grammos fejjel szerelt csali fenékre érkezése is, de a bottest ereje lehetőséget ad a folyóvízeken használt, akár 50 gramm össztömegű gumihalak eldobására is. Összegezve a Spro HS Screamin’ Allrounder egy közepes árfekvésű, strapabíró pergető bot, amely univerzálisnak ugyan nem nevezhető, de jól használható támolygó és körforgó villantókhoz, kisebb-nagyobb gumihalakhoz és nagyobb méretű wobblerekhez is.

Strapabíró keverőgyűrű
Bevált orsótartó
Klasszikus, erősített toldás
Jól eltalált nyélhossz

A következő három horgászbot már nevében utal arra, hogy a műcsalis horgászaton belül is kifejezetten a gumicsalis horgászathoz fejlesztették ki őket. A Spro HS Signature Softbait kapott több lehetőséget nálam, hiszen már szeptemberben megérkezett, míg a Spro HS Screamin’ Softbait 270 és 300 cm-es változata csak a szezon kezdetén, novemberben került hozzám. Néhány horgászatból csak a főbb jellemzőket sikerült megismernem, így ezekre szorítkozom, de természetesen újfent segítségül hívom a Benyus által megteremtett terhelési diagramot is.


SPRO HS Signature Softbait 285SPRO HS Screamin’ Softbait 270SPRO HS Screamin’ Softbait 300
A bot hossza (mért érték):289 cm 270 cm301 cm
Hasznos hossz (a botspicc és a felső orsótartó papucs közötti távolság):243 cm227 cm255 cm
Hátsó nyélhossz (az orsótalp és a végdugó közötti távolság):42 cm41 cm44 cm
Szállítási hossz (mért érték):148 cm138 cm157 cm
A bottest átmérője a nyélnél:11,5 mm12,9 mm13,7 mm
A bottest átmérője a spiccnél:2,2 mm2 mm2,2 mm
A bot tömege (mért érték):200 g210 g236 g
Dobósúly:20-70 g20-70 g20-70 g
Gyűrűzés:7 db (5 db kéttalpú + 1 db egytalpú + spiccgyűrű; Fuji SiC)7 db (6 db hagyományos kéttalpú + spiccgyűrű)7 db (6db hagyományos kéttalpú + spiccgyűrű)
Illesztések:Klasszikus rádugós, bandázsolással erősítveKlasszikus rádugós, bandázsolással erősítveKlasszikus rádugós, bandázsolással erősítve
Orsótartó:Szénszálas, hagyományos alsó menetes FujiHagyományos alsó menetesHagyományos alsó menetes
Nyélrész:Portugál parafa, gumírozott végdugóParafa, gumírozott végdugóParafa, gumírozott végdugó
Ajánlott zsinórvastagság:fonott: 0,15-0,25 mm, monofil: 0,25-0,30 mmfonott: 0,15-0,25 mm monofil: 0,22-0,30 mmfonott: 0,15-0,25 mm monofil: 0,25-0,30 mm

A táblázatból és a diagramból sok minden kiderül, talán csak a Screamin’ 270 cm-es változatának eredményeit emelném ki, hiszen mind között e bot rendelkezik a legfinomabb spiccel, ám ennek ellenére bottörzsének ereje sem marad le két társáétól

A Signature Softbait anyagában, kialakításában a Signature Allroundot idézi, ugyanazt a kecses bottestet, vékony parafa markolatot és elegáns orsótartót érhetjük tetten, de első látásra nem ez fog kitűnni, hanem a szokatlanul, már-már bizarrul hatalmas zsinórvezető gyűrűk. Különösen a keverőgyűrű lepett meg, hiszen ezen alkatrész belső átmérője 25 mm. A spicc felé haladva csökken ugyan a gyűrűk mérete, de még így is jelentősen nagyobbak, mint az általánosan használtak. Ráadásként a kéttalpú gyűrűk szárainak kialakítása erőteljesen ívelt, amely szinte lehetetlenné teszi a zsinór gyűrűkre tekeredését. A gumihalazás fő szezonja a téli időszakra tehető, amikor a horgászat egyik legkényelmetlenebb velejárója a gyűrűk bejegesedése, így az itt használt nagyobb méretek gyakorlati próbák nélkül is kiemelik ezt a horgászbotot társai közül. Az utolsó előtti gyűrű kilóg társai közül, hiszen egytalpú kivitelű, de mégsem simul a bottestre, vagyis kellőképp eltartja a zsinórt. Egytalpúként könnyebb, mint egy hasonló méretű kéttalpú, alkalmazása a bot érzékenységét nagyban növeli. Igazi kemény, merev, ám mégis érzékeny spicc a végeredmény. Nyugodt szívvel jelenthetem tehát ki, hogy nem csalóka a névválasztás, a pálca kialakítása során maximálisan figyelembe vették a gumihalazó horgászok igényeit. Elsősorban késő őszi, téli horgászatok során tudjuk kihasználni ezt a pergető botot, de minden egyéb esetben is hasznos társunk lehet, ha nagyobb tömegű műcsalival nagy távolságra kell horgásznunk. Személy szerint nagyobb gumihalakkal, illetve ólmos-legyes végszerelékkel pergettem vele, és mind dobótávolságban, mind érzékenységben jó választásnak értékeltem. Hossza miatt kissé fejnehéz, de nemcsak ezért, hanem a nagyobb dobméret miatt is bátran javaslom hozzá a nagyobb, 40-es, 50-es méretű, 400 gramm körüli orsókat.

Gumicsalis horgászatra ajánlva
Hatalmas keverőgyűrű (jól látszik a gyűrűszárak erőteljes ívelése is)
Az összes gyűrű nagyobb az általánosan megszokottnál
A jegesedés nemcsak a spiccgyűrűnél okozhat gondot…
… de természetesen itt jelentkezik a legerőteljesebben

A Screamin botcsalád Softbait névre keresztelt tagjai közül két méretet is kézhez kaptam, így a 2,7 és a 3 méteres botot is kipróbáltam. Ezek a pálcák első ránézésre csak hosszukban különböznek a fent említett Screamin’ Allroundertől, de tüzetesebben szemügyre véve észrevehetjük, hogy a hosszabb pálcákhoz egyre hosszabb nyélhossz tartozik. Az első dobások után azzal is szembesülünk, hogy erősebbek, bár a 2,7 méteres pálcáról ezt nagy nyilvánosság előtt nem jelenteném ki. Talán a botspicc kisebb átmérője az oka annak, hogy érzékenyebbnek, finomabbnak éreztem, már az első dobásoknál. Ráadásul 210 grammos tömege nagyon jó egyensúllyal párosul, így talán nem is meglepő, hogy a három bot közül valahogy mindig ez maradt a kezemben.

Az első alkalmakkor a Tisza mélységeit vallattuk, ahol komoly méretű csalikra volt szükség. Ezen a terepen a Signature Softbait, illetve a Screamin’ Softbait 3 méteres változata volt az alkalmasabb, főleg akkor, amikor a nagyobb ellenállású gumihalakat kellett vezetni. Sajnos éhes rablóhalakat nem, csak vermelő keszegeket, talán busákat találtunk, ezért hamarosan továbbálltunk a Maros alsó szakaszára. Itt sekélyebb vízben tudtunk horgászni, ezért elővettem a 2,7 méteres horgászbotot, és könnyebb csalikkal kezdtem dobálni. Halat ugyan nem fogtam, de meggyőződhettem arról, hogy nem csaltak érzéseim, ez a bot erre is tökéletesen alkalmas, sőt felbátorodva a wobbleres dobozból is elkezdtem válogatni. Az gyorsan kiderült, hogy a kisebb, 4-5 grammos fahalakkal nem boldogul a pálca, de a kicsit nehezebb, nagyobb ellenállású wobblerekkel való horgászatra alkalmasnak találtam. Éjszakai horgászatra is készültünk, de az egyre sűrűbben megjelenő jégtáblák láttán megfutamodtunk. Akkor még nem sejtettük, hogy ezek a jégtáblák a közelgő áradás hírnökei, azé az áradásé, amely a téli tiszai horgászatot számunkra hosszú ideig lehetetlenné tette.

A 270-es lett a gumis, a 300-as az ólmos-legyes bot
A bottest mindhárom méretnél csak a keverőgyűrűig festett
Lehajtható horogakasztó fület találunk
Gumírozott botdugó
A télen használt botok spiccgyűrűjén egy közepes méretű kapocsnak illik átférnie
A Screamin’ Softbait 270-es változata wobblerekkel is jól használható (Ősz óta próbálgatom az Aruku Shad legkisebb változatát vízközt vezetve, balinra)
A 3 méteres változat a nagy tömegű ólmok hajigálásához bizonyult ideálisnak

A pergetést azonban nem adtuk fel, egy januári hétvégén a Dunára látogattunk. Napközben ugyan nulla fok fölé kúszott a hőmérő higanyszála, ám a zsinór által felhordott víz egész nap fagyott a gyűrűkre. Társam egy amúgy kiváló minőségű, de sok és apró gyűrűvel szerelt horgászbottal dobált, és bizony nemegyszer landolt műcsalija hangos csobbanással a csónak mellett pár méterre. Én a Screamin’ 2,7 méteres változatával közepes twistereket, míg a Signature Softbaittel nagyobb gumihalakat, ólmos-legyes végszereléket dobáltam. A botok a szürkületi időszakig gond nélkül működtek, bár amikor cseréltem, akkor érdemes volt pár pillanatra vízbe dugni a spiccet, hogy a kialakult jégdugó felolvadjon. Estefele aztán már csak egy legény maradt versenyben, a Signature Softbait volt még ideig-óráig alkalmas a horgászatra.

A téli nap igencsak sápatag fényt tudott csak sugározni
A mellékágba bekukkantottunk, de gyorsan kiderült, hogy itt most semmi keresnivalónk
Speciális kötelet használtunk :-)
Sokáig csak madarakkal találkoztunk
A becsülethalat végül Ricsi barátom csalta horogra
Gyönyörű dunai balin kapta be a twistert

Összegezve a fentieket elmondhatjuk, hogy a Signature Allround és a Screamin’ Allrounder 2,5 méteres horgászbot elsősorban közepes vagy nagyobb wobblerekkel való pergetésre, valamint villantós csukázásra alkalmas, de a második bottal nyugodtan gumihalazhatunk is. A Signature Softbait és a Screamin’ Softbait 300 ízig-vérig téli gumihalazásra, ólmos-legyes pergetésre termett, ezzel szemben sokkal inkább univerzális a Screamin’ Softbait 270 centiméteres változata, hiszen törzsének erőssége alkalmassá teszi a nagyobb gumihalak használatára is, míg spiccének érzékenysége miatt vele a wobblerezést sem kell elfelejtenünk.

Kiss Gábor (kissgabor)
Fotók: Kiss Gábor

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.