Bojli ABC - 5. rész Monofil zsinórok a bojlis horgászathoz

Bojli ABC - 5. rész Monofil zsinórok a bojlis horgászathoz

A jó pontyozó zsinórral szemben a homogenitás (mindenhol azonos átmérő), a jó csomótűrés és a kopásállóság a legfontosabb követelmény. Azonban e követelményeken kívül több olyan dologra is oda kell figyelnünk, amelyek a horgászatunk sikerességét döntően befolyásolhatják. A sorozat e részével a megfelelő monofil zsinór kiválasztását szeretném megkönnyíteni a kezdő, és leendő pontyhorgászok számára.

A bojlis horgászathoz szinte bármilyen monofil zsinórt használhatunk, amelyet a hétköznapi pontyhorgászat során is alkalmaznánk. Rengeteg eltérő színű, különleges bevonatú és egyéb tulajdonságú horgászzsinórral találkozhatunk, de érdemes alkalmazkodnunk az adott víz terepviszonyaihoz. Miért? Egyszerű a válasz: a minél jobb fogási eredmények elérésének érdekében. Nézzük át, melyek azok a szempontok, amelyek alapján a legjobb megoldás választhatjuk!

Kiszerelés

A kiszerelés szempontjából már érdemes a vásárlás előtt átgondolnunk, melyek azok a vízterületek, amelyeket meg szeretnénk horgászni, és milyen módszert kívánunk alkalmazni. Parti horgászathoz a 150-300 méteres tekercsek is megfelelőek lehetnek, viszont ha 250 méter feletti távolságot kívánunk meghorgászni, akkor ahhoz az 500-1500 méteres tekercsek az ideálisak. Ezzel a zsinórmennyiséggel már két vagy akár három nagyméretű orsót is teljesen feltölthetünk anélkül, hogy bárhol is zsinórösszekötő csomóra lenne szükségünk. Ez azért fontos szempont, mert felszerelésünk minden egyes csomónál valamelyest gyengül - a nagy kiszerelésnek köszönhetően ez elkerülhető.

A nagy kiszerelésű zsinórokkal könnyedén tölthetjük fel akár két nagyméretű orsó dobját is. A Carp Maxx 3000 méteres változata akár évekig szolgálhat minket

Átmérő

Nem elhanyagolható tényező, hogy a méret nagyban befolyásolhatja a dobással elérni kívánt távolságot. Az átmérő 0,25-0,35 milliméter közé eső tartománya az, amely a nagyhalas horgászatnál bármilyen körülmény között sikeresen használható. A bojlis horgászat során az általánosságban elfogadott „standard” pontyozó zsinór 0,30 mm-es átmérővel rendelkezik. Ez még nem túl vastag, ezért dobásra tökéletesen alkalmas, de már megfelelően erős egy kapitális ponty kifárasztásához is. A 0,30 mm-es átmérő azonban nem szentírás, hiszen az angol pontyozó zsinórok is eltérő méretekben készülnek: 0,28, 0,31, 0,33 mm-es méret olvasható a csomagoláson.

Az angol zsinórok a megszokottól eltérő méretekben (28-as, 31-es, 33-as, 34-es) is készülhetnek

A másik fontos dolog, hogy sokszor kerülhetünk olyan helyzetbe, ahol nem a dobás távolsága, hanem sokkal inkább a főzsinór erőssége az, amire szükségünk lehet. Akadók mentén, fás-bokros területeken nagy hasznunkra lehet a nagyobb átmérő, de itt is megállhatunk a 0,35 mm-nél.

Szín

A szivárvány szinte minden színében találunk pontyozózsinórokat, de a legelterjedtebb még ma is a sötétbarna szín. Kutatások alapján a színeknek csak a nagyon tiszta vizű tavakon, folyókon van jelentősége, de ott annál inkább, mert a pontyok rendelkeznek minimális „színlátással”.

A „standard” pontyozó zsinór barna-sötétbarna színnel rendelkezik. A legtöbb pontyhorgász ezt a színt részesíti előnyben…

Tulajdonképpen az árnyalatokat különböztetik meg, és itt jelentősége lehet az aljzathoz hasonló színű zsinóroknak. Az utóbbi években terjedtek el a „camou” - azaz terepszínű - zsinórok, amelyek több olyan árnyalattal rendelkeznek, amik 20-25 cm-enként váltják egymást. Ennek köszönhetően a zsinór körvonala szinte teljesen beleolvad környezetébe, így még az óvatosabb példányok is gyanútlanabbul fognak a csalinkhoz közeledni.

A terepszínű zsinórok szinte teljesen beleolvadnak a környezetbe, ezért a rendkívül óvatos pontyok ellen is sikerrel alkalmazhatóak

A víztározókon azonban kissé más a helyzet. Itt nyugodt szívvel tudom ajánlani a barna, kék, vagy akár a neon-sárga színű zsinórokat is. Főként az utóbbit emelném ki, ugyanis a többnapos, vagy akár többhetes horgásztúrák alatt nagy segítségünkre lehet a zsinór jó láthatósága. Az éjszaka folyamán és a csónakhasználat során van nagy jelentősége, hiszen több méterről is jól láthatjuk, ezáltal nagyobb biztonságban közlekedhetünk a zsinórok között.

A neon-sárga színnel rendelkező zsinórok minden körülmény között jól láthatóak

Lágyság

A zsinórok lágysága-keménysége rendkívül sok dolgot befolyásolhat. A felszerelésünk megfelelő összhangjának érdekében célszerű egy keményebb bothoz lágyabb zsinórt választani - de ez természetesen fordítva is igaz.

A lágyabb zsinórok használatával kompenzálhatjuk botunk keménységét, és fárasztás közben nyugodtak lehetünk, a megakasztott hal minden védekezési formáját követi a lágy főzsinór

Feltételezve az alsó szájrészbe akadást, a lágy zsinór sokszor előnyünkre is válhat, nagyobb esélyünk lehet az ellenfelünk kifárasztására. A lágy zsinórokat a kisebb távolságok (maximum 100-120 méter) és parti horgászatok során használhatjuk sikeresen. A nagy távolságokra vagy akadók mentén történő horgászat során azonban kifejezetten kerüljük a lágyabb zsinórokat! Egy lágyabb, nagyobb nyúlással rendelkező zsinórral szinte esélyünk sem lenne a megakasztott halat kifordítani az akadóból, mert a hosszú zsinórszakasz akár több méteres nyúlása a hal elvesztéséhez vezethet. Ezzel szemben a minimális nyúlású, kemény, sprőd zsinórral azonnal kontaktusba kerülhetünk ellenfelünkkel, és könnyedén húzhatjuk el bármely zsinórszaggató hely mellől.

A kemény és merev zsinórok a legmegfelelőbbek a nagy távolságok, és az akadók mentén történő horgászathoz

E zsinór másik előnye, hogy a 300 méter körüli, vagy afeletti távolságokban is erőteljesebben közvetítheti még a legapróbb rezdüléseket is. Ez egy lágyabb zsinórral szinte elképzelhetetlen.

Kopásállóság

Fontos szempont a kopásállóság és a környezet hatásaival szembeni ellenálló képesség, főleg nagyobb tavaink homokos, sóderes részein. Ezek a részek rendkívüli módon próbára teszik a zsinórt. A monofil zsinórok közül - véleményem szerint - a keményebbek azok, amelyek jobban bírják a komolyabb kihívásokat.

Az UV-elleni védelmet biztosító bevonattal rendelkező zsinórok a napfény károsító hatásának (és általában, az időjárás viszontagságainak) is ellenállnak. Napjaink monofil zsinórjai legtöbbje már rendelkezik ezzel a tulajdonsággal!

Csomótűrés

Tapasztalataim alapján a lágy zsinórok csomótűrőbbek, mint a sprődebb társaik, de természetesen egy lágy zsinórnál is igaz, hogy egy helytelenül kötött csomó drasztikusan csökkentheti a szakítószilárdságot. Fontos még tudnunk, hogy a zsinórra kötött csomók 15-40%-kal is csökkenthetik a feltüntetett szakítószilárdságot!

A feltüntetett szakítószilárdság kizárólag helyesen megkötött csomókkal érhető el!

Bebizonyított tény (tehát mindenki nyugodtan használja), ha a zsinóron vizes állapotban kötjük a csomót, az kedvezően befolyásolja a csomótűrést, ezért a kötés előtt legalább a kötözendő részt nedvesítsük be.

Speciális zsinórok

Az utóbbi években történt fejlesztések során, megalkották az úgynevezett fluorocarbon zsinórokat. Ezek a speciális zsinórok a vízben szinte láthatatlanok, Törésmutatójuk a hagyományos monofil damilokhoz képest lényegesen jobban megközelíti a vízét, emellett kissé sprődebbek (merevebbek).

A Korda IQ tökéletes „lopakodó” zsinór csakúgy, mint a FOX Rigidity. Egy pontyhorgász felszereléséből nem hiányozhatnak a fluorocarbon zsinórok!

Kérdezhetnénk, hogy ez miért jó nekünk, pontyhorgászoknak? A válasz a ponty táplálék-felvételi technikájában keresendő. Az óvatosabb, öregebb pontyok a csali felvétele előtt körbejárják a kiszemelt „áldozatot”. Többször szájba veszik, majd kifújják, ezután pedig mellúszójukkal vizet hajtva a csalira ellenőrzik, mennyire természetes a mozgása. A fluorocarbon zsinórok merevségének köszönhetően, a pontynak kisebb esélye lesz a csali kifújására, és azt is a sprőd jelleg biztosítja, hogy azonnal kontaktusba kerülhetünk ismeretlen ellenfelünkkel.

A tökéletes álcázás már nem csak illúzió! A Fox Illusion fluorocarbon főzsinórjával tökéletesen rejtve maradhat szerelékünk!

Intenzíven horgászott vizeken érdemes kipróbálni, meglepetésben lehet részünk. A másik különlegesség a speciális dobózsinór. E zsinórfajta érdekessége, hogy 0,40-0,50 mm-ről fokozatosan elvékonyodik 0,30-0,25 mm-re, ezáltal a dobás során fellépő erőhatásoknak rendkívül jól ellenáll. A dobások mellett a fárasztás utolsó pillanataiban is jó szolgálatot tehet, hiszen a vastagabb átmérőnek köszönhetően nagyobb biztonsággal szákolhatunk.

A dobózsinórok használatával bátran meglendíthetjük a botunkat, teljes erőbedobással kísérelhetjük meg a távolságok leküzdését! A Fox speciálisan vékonyodó zsinórja és a Korda dobóelőke erre tökéletesen alkalmas!

Engedjé(te)k meg, hogy ismertessek néhány általam is használt kötést, amelyek nem csak a bojlis horgászat során alkalmazhatóak. Ezek a kötések szinte minden helyzetben a maximumot nyújtották, ezért bátran ajánlom minden pontyhorgásznak:

Mielőtt azonban megkezdenénk a horgászszezont, vizsgáljuk át zsinórjainkat. Saját érdekünkben ne használjunk több éves zsinórokat, mert egy idő után „elfáradnak”, és jelentősen veszítenek szakítószilárdságukból. Ha tehetjük, minden évben ellenőrizzük, illetve cseréljük a zsinórokat. A megnyúlt, fáradt részeket távolítsuk el az orsónkról, hogy a későbbiekben ezek ne okozzanak kellemetlen meglepetéseket. Ha esetlegesen hosszabb részen találunk apró sérüléseket vagy „kiszálkásodást”, érdemes fontolóra venni egy új kollekció beszerzését, hogy az új szezont teljes biztonságban kezdhessük meg.

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.