Feeder praktikák új vizekre hangolva

Feeder praktikák új vizekre hangolva

Gyakorta felmerülő téma a közösségi oldalak fórumain, hogy mégis milyen etetőanyaggal, csalival és egyáltalán, milyen stratégiával horgásszunk egy általunk még nem ismert vízterületen. Persze mindezt úgy tegyük, hogy már akár az első alkalommal ne csupán a mozdulatlan botspiccekkel szemezzünk egész nap, hanem izgalmas fárasztásokban és szép fogásokban legyen részünk. Írásom témája ezúttal egy olyan útmutatás, ahol a legfontosabb témaköröket érintve kész stratégiát nyújtok át az Olvasóknak, ha egy új vízterület meghódítása a cél…

Írásaimban minden esetben törekszem arra, hogy hiteles, tanulságos beszámolókat készítsek, látványos képekkel illusztrálva a horgászat eseményeit. A bevezetőben említett témakört is úgy szeretném a horgászok elé tárni, hogy egy teljesen ismeretlen vízterületet fogok vallatóra. Hosszas keresgélés után bukkantam egy igazi kis ékszerdobozra, a lakóhelyemtől mintegy 55 km-re lévő, Szentes és Csongrád között található Antal-tóra. Azonnal meg is kezdtem az információgyűjtést, felvettem a kapcsolatot a tavon már horgászó horgászbarátaimmal, hogy körvonalazódjon, mi is fog rám várni az itt eltöltött első horgászatomon.

Egy új, bemutatásra váró vízterület kapuján léphettem be ismét. Mindig kihívásnak tartom, ha olyan vízen horgászhatok, ahol azelőtt még soha. Már első látásra impozáns, igényes környezet fogadott, így az első benyomások máris pozitívak voltak

A horgászvíz bemutatása és a helyválasztás:
A tó Szentes és Csongrád város között található félúton. A főútról letérve a tóhoz jó minőségű, aszfaltozott úton juthatunk el, ami szintén nem elhanyagolható tényező a megközelíthetőséget tekintve. Nem túlzás azt állítani, hogy a tavat megpillantva festői, vadregényes látvány tárul elénk.
Területe 6 hektár, medre egy több mint 100 éves kubikgödörből alakult ki. Jellemző mélysége 1,5-2,5 m között alakul, helyenként akadós, iszapos mederre számítsunk.
A tópart kifejezetten hívogató: padok, fedett kiülők, kihelyezett szemetesek teszik komfortossá az itt eltöltött időt. Itt tényleg azt érezheti az ember, hogy minden a gondtalan kikapcsolódást szolgálja. Erről árulkodik, hogy ebédünket akár a horgászhelyünkhöz is rendelhetjük. Található még itt őshonos állat park, játszótér, kilátó és egy jól felszerelt büfé is, hogy csak a legfontosabbakat említsem.
Természetesen a horgászokat leginkább érintő téma mellett sem mehetek el szó nélkül, ami a halállomány. Intenzíven telepített tó lévén a fő célhalak közé tartozik a ponty, amur (vannak kapitális méretben is), de akad itt kárász, keszeg, törpeharcsa (kis számban) is. Nagytestű csukák és süllők is várják a ragadozóhalas horgászat szerelmeseit.

Igényes környezet, ameddig a szem ellát. Lényeges kérdés lehet ez, ha a családfő nem egyedül tervezi a horgászatot, hanem akár az egész családdal
A gyerekek kellemesen eltölthetik idejüket a játszótéren is, de ezenkívül…
… a sok-sok lehetőség közül akár őshonos állatokat is megtekinthetnek testközelből
A tópart jellemzően fákban gazdag, így hosszú órákon át ülhetünk árnyékban horgászbotjaink mellett
Minden horgászatomon szeretem meglátni a természet apró szépségeit – a háttérben egyre több színben pompázó lombkorona-rengeteg bizony már az ősz közeledtét jelzi
Érdemes fellépcsőzni a kilátóba is, csodálatos panoráma tárul elénk innen

A helyválasztás minden horgászat egyik kulcsfontosságú része. Megérkezésemkor jelentős különbségeket nem tapasztaltam a kijelölt, számozott horgászhelyek között, ezért próbáltam nagyjából a tó középső részét választani. Viszonylag egysíkú mederről van szó, tehát hatalmas törésekkel nem kell számolni, ami segítené a helyválasztást. A horgászhelyekhez tartozik egy felszerelés behordására alkalmas kiskocsi és egy aprócska fa stég. Utóbbi tökéletesen funkcionál fárasztások, illetve dobások során. 

A 12-es horgászállást választottam, úgymond random. Amennyiben új vízen horgászok, és a meder viszonylag egyenletes, mindig a középső részt tartom a legelőnyösebb választásnak
A tó formáját megnézve jól látszik, hogy holtágszerű alakjának köszönhetően csak a belső oldalon lehet horgászni. A túlpart végig növényzettel benőtt. Ez a horgászat szempontjából máris egy remek támpont

Halak keresése, ideálisnak vélt horgászhelyek:
Kipakolás közben érdemes a szemünket, fülünket nyitva tartani, mert a halak olykor egyértelmű jelekkel adják tudtunkra tartózkodásuk helyüket. Mint az előző képnél is említettem, a tó túlsó partja erősen benőtt növényzettel, helyenként akadókkal tarkított. Ezek rendre kiváló haltartó helynek bizonyulnak, de emellett érdemes lehet olyan helyekre is bevetnünk végszerelékünket, ahol egymás után akár többször halfordulást látunk. Ha kellően figyelmesek vagyunk, szélcsendes időben akár a folyamatos túrások is elárulhatják a halak hollétét. Ezeket a helyeket, árulkodó jeleket érdemes már az első dobásokkal próbára tenni!

Bokrok, bedőlt fák, sűrű növényzet. Csendet, nyugalmat, táplálékot jelentenek a halak számára az ilyen helyek. Az egyik végszerelékünket mindenképpen érdemes a túlpart közelében elhelyezni
Olykor a jónak vélt helyek helyett ott érdemes próbálkozni, ahol a halak – ugrásokkal., túrásokkal – egyértelmű jeleket hagynak maguk után
Első dobásaimmal a túlpartot vettem célba…
… az akadóktól olykor néhány méterre csobbantak be kosaraim

A horgászat napján szinte teljesen szélcsendes, frontmentes, késő nyári, kora őszi időjárás volt jellemző. Zavartalan napos időben 30 fok körüli hőmérséklet mellett várhattam a halakat. A nappalok már jelentősen rövidebbek, mint nyáron, így a horgászatra szánt idő 8 óra volt. Ezt az időt szerettem volna olyan élményekkel megtölteni, amit a halak becserkészése jelent egy feederhorgásznak. Az első kapás kialakulásáig folyamatosan megy a fejtörés, hogy mit és mivel is kellene használni, hogy a siker ne maradjon el. Egy biztos, ha tudatosan felépítjük horgászatunkat, kis túlzással nem érhet minket meglepetés…

A keskeny nádnyiladékban található stégem felett várták feederbotjaim spiccei, hogy történjen valami. Kifejezetten vadregényes környezetben horgászhatunk itt
Már az első dobásaimat siker koronázta, vehemens kapás után kezdhettem meg a nap első fárasztását
Az első jelentkező egy szép, egészséges tőponty volt. Hibátlan úszói, sértetlen szája és komoly védekező ereje miatt örömmel tartottam kezeim között egy rövid időre…
… de tényleg csak rövid időre, mert a bent lévő másik botomra is spiccgörbítős kapás érkezett. Az elkövetője ez a hosszúkás testű tőponty volt. Remekül indult a horgászat, ennél többet nem is kívánhattam volna

Etetőanyagok, stratégia és a horgászaton használt kosarak:
Az egyik legnagyobb fejtörést egy új vízterülettel kapcsolatban minden esetben az etetőanyagok kiválasztása okozza. Számtalan variáns található a piacon, azonban ha új vízre látogatunk el, készüljünk minden eshetőségre. Gondolok itt az etetőanyag „súlyára”, ízvilágára, színére, beltartalmára! Hogy miért van erre szükség? A válasz roppant egyszerű. A tóban élő halak összetétele, mennyisége határozza meg, hogy egy etetőanyag sikeres lesz-e az adott napon, vagy sem!

Kifejezetten a kedvenceim közé tartoznak a lisztfinomságú, intenzív ízű-aromájú, halas method keverékek! Azonban ott, ahol nagy számban élnek apróhalak, nem biztos, hogy a legjobb választásnak bizonyulnak, ha kifejezetten pontyot, pontyokat szeretnénk fogni

Erre a vízterületre 3 keveréket hoztam magammal, amik minden szempontból teljes mértékben eltérőek. Amolyan tökéletes megoldásként javasolnám ezeket az etetőanyagokat azoknak a horgászoknak, akik új, ismeretlen vízterületre látogatnak el és feederbotos technikát alkalmaznak.

1. Haldorádó FermentX - Tejsavas Ananász
Meglepően hangzik, de nem csupán felmelegedett vízre javasolnám. Természetesen a forró nyári napokon a leghatásosabb keverék, de nemegyszer volt rá példa, hogy kifejezetten lehűlt vízben is fogósnak bizonyult a FermentX etetőanyag család. Markáns, büdös jellegű, magvakat tartalmazó, kukorica alapú keverék.

2. Haldorádó Top Method Feeder - Maximum Green
Nem titok, ez az egyik kedvenc etetőanyagom. Kiválóan használható önmagában, de különféle pelletek panírozásához is remekül passzol. Igazi 4 évszakos keverék, azonban ahol nagy számban élnek apróhalak (kárász, keszeg, törpeharcsa) ott bizony a robbanásszerű hatása nem biztos, hogy ideális. Tökéletes állagúra keverve egy selymes, tapadós, magas halliszttartalmú method keveréket kapunk készhez.

3. Haldorádó Pellet Pack - Magyar Betyár
Kész, komplex nagyhal-csemege! Talán ezekkel a szavakkal lehetne a legjobban jellemezni ezt a pellet mixet. Számtalan vízen, számtalan nagy halat köszönhetnek a horgászok a Pellet Pack termékcsaládnak. Ha új vízen horgászunk, a fűszeres ízvilág sokszor átütő sikert hozhat. Drasztikusan fűszeres, kellően darabos, nehéz etetőanyag, ami valóban megvárja a nagy halak érkezését.
Az Olvasóknak feltűnhet, hogy az édes ízvilág teljes mértékben kimaradt a sorból. Mindez azért történt, mert a Maximum Green etetőanyaghoz szinte bármilyen édes aromát önthetünk. Ez egy remekül alkalmazkodó etetőanyag, amit bármilyen kosárba tölthetünk.

Mindhárom keverék teljesen más karakter! Amennyiben ideális körülmények között, megfelelően használjuk őket, akkor nem maradhat el a siker!

Mivel a horgászat időtartama viszonylag rövid volt, mindenféle etetés nélkül, egyszerű kereső horgászatot végeztem. Ehhez mindkét botomon 30 g-os Haldorádó Method Flat kosarakat használtam. A kapásra kb. 10-15 percet vártam, ha ez idő alatt nem sikerült kapást kicsikarni, akkor új dobás következett. Minden alkalommal a halakra utaló jelek, valamint az ideálisnak vélt haltartó helyek közelét próbáltam pásztázni. Ekkor van hatalmas jelentősége annak, hogy a bedobott egyetlen kosárnyi etetőanyagot a lehető leginkább a halak ízléséhez igazodva válasszuk!

A Haldorádó kínálatában találhatunk in-line rendszerű távdobó bordás kosarakat. Én a képen látható fajtákat részesítem előnyben. Mindig tartsunk a szerelékes dobozunkban ilyen jellegű kosarakat is!
Nélkülözhetetlen kellékek a töltőszerszámmal ellátott, valamint a „hagyományos”, kézzel töltős Flat, illetve a Mini Flat method kosarak! A method technika sikere szinte minden vízterületen lehengerlő!
Miután a stratégiát és az etetőanyagokat bemutattam, nincs más dolgunk, mint hogy élvezzük a horgászatot. A helyesen megválasztott módszernek köszönhetően szinte folyamatosan fárasztottam-szákoltam…
… és tartottam kézben a szebbnél szebb pontyokat! Hol csodálatos tükrös…
… hol pedig tőponty formájában. A tó lakói majd kicsattannak az egészségtől. Számomra mindig külön örömet jelent, ha sértetlen pontyokat örökíthetek meg

Felszerelés és a végszerelék további kiegészítői:
A horgászat előtt pontosan nem tudtam, hogy mekkora dobásokra lesz szükségem, ezért egy kézenfekvőnek mondható „univerzális” feederbot családdal a botzsákomban érkeztem. A By Döme - TF Master Carp Pro - „Heavy” karakterisztikájú botjait, valamint az ehhez passzoló By Döme - TF Long Cast 4500-as gyorsfékes orsóit használtam a horgászat alatt. Ezzel a felszereléssel a túlparti 60-65 méteres távolság elérése gyerekjátéknak bizonyult, viszont a felszerelésben rejlő erőtartalékokra szükség volt, amikor az akadók előtt sikerült halat akasztani. Az orsókra a már jól bevált By Döme - TF Long Cast Line zsinórokat csévéltem, 0,18 mm-es vastagságban.

A kellően erős botokkal bátran horgászhatunk akár akadók közelében is. Az év folyamán ezek a felszerelések remekül vizsgáztak nálam a pontyok és amurok horgászata során
Sok-sok horgászaton vagyok túl ezzel a párossal, és maximálisan elégedett vagyok! Nyugodt szívvel ajánlom minden nagyhalas feederhorgásznak. A bot fő erényei röviden: remek dobási képességek, kellő erőtartalék…
… de mindezek ellenére akár az átlag méretű halak alatt is gyönyörűen dolgozó bottest!

A horog kiválasztása során minden esetben vegyük figyelembe az alábbi tényezőket:
Használt csali mérete.
Használt csali lebegőképessége.
A meghorgászandó terület akadóssága.
A tóban található halak szájának állapota.

A csalizás kérdését szándékosan utolsó pontnak hagyom, de a horog-csali kapcsolatnak mindig ideálisnak kell lennie pop-up csali esetén. A tavaszi-őszi időszakban kifejezetten kedvelem a vékonyhúsú horgok használatát, azonban felmelegedett víz esetén sokkal fontosabb, hogy a felkínált csalinkat kellőképpen balanszírozza az aktuálisan használt horog.
A horgászat alatt két különböző horogtípust használtam, a következő előkezsinór használatával kiegészítve:

Szinte minden előkémet Haldorádó Braxx Pro fonottból kötöm. A 0,12 mm vastagságú fonottra 12-es méretű Gardner Mugga, valamint 10-es méretű Nash FangUni horgok kerültek
A pontyok díjazzák, ha odafigyelünk az ideális csali felkínálásra. A horogválasztás mindig a horgászat végén ítélhető meg a halak megakasztása/megfogása arányából. Ez a mérleg ezen a horgászaton is 100%-os volt

A legfontosabb kérdés: mivel csalizzunk?
A method technikához remekül passzol szinte bármely Spéci termék, vagy bármely Oldódó Lebegő / Fluo Oldódó Lebegő Pellet. Ezen a horgászaton is próbára tettem a színes csalikat, azonban érdekes módon ez az ezüstkárászok – és sajnos a törpeharcsák – figyelmét keltette fel. Most már sokadik vízen próbálom ki, hogy amennyiben elkezdem ütemre fogni az apróhalat, akkor azonnal elhagyom a feltűnő színű csalikat. Két variációt szoktam alkalmazni, ami rendszerint sikerrel szelektálja a célzott pontyozás közben zavaró, kisebb halakat.
A Haldorádó - Carp Bonbon egy tökéletes csali, ha céltudatosan pontyra horgászunk. Kellően kemény, süllyedő csali, ami a kisebb halak számára nem csábító. A másik favoritom a Haldorádó Oldódó Lebegő Pellet - Kék Fúzió. Több vízen mutatta meg, hogy kifejezetten szelektáló hatással bír a kisebb halakkal szemben, véleményem szerint kevésbé feltűnő, sötét színének, egyedi ízének, aromájának köszönhetően. Érdemes kipróbálni, én a következőképpen teszem csalitüskére:

Kiváló alternatívát jelentenek ezek a csalik, ha nem a kisebb halak fogásával szeretnénk tölteni a napot
A Kék Fúzió pelletből a 16 mm-es változatot faragom szabálytalan alakúra, majd ízben hozzá passzoló, sűrű Fluo Essenciába áztatom csalizás előtt
Így kerülhet a Method Flat kosár közepébe…)
… majd hamarosan a halak szájába. Szinte az összes pontyot a Kék Fúzió Pellettel sikerült kapásra bírnom
Rövid horgászatomon nagyon sok pontyot sikerült fognom, de ehhez minden apró részletnek stimmelnie kellett

Horgászat összegzése, érdekes tapasztalatok:
Rövid horgászatom alatt sok szép pontyot sikerült megfognom, és nagyon sok új, hasznos tapasztalattal gazdagodtam.
Az etetőanyag-csali páros ezen a vízen, ezen a horgászaton a megszokottnál is fontosabb tényezőnek bizonyult. Érdekes volt megtapasztalni, hogy ha a hallisztes vagy a fűszeres keverék került a Flat kosárba, akkor az szabályosan vonzotta a kisebb halakat. Éppen ezért bátran kijelenthető, hogy a FermentX etetőanyaggal megtöltött Flat kosár Kék Fúzió Pellettel kiegészítve bizonyult az abszolút favoritnak! Halaim legnagyobb részét ezzel a kombinációval fogtam. Az is tény, hogy ez a párosítás a nap folyamán a kisebb halakat drasztikusan szelektálta. Nagyon remélem, hogy az itt bemutatott technikákat alkalmazva horgásztársaim szép sikereket fognak elérni a vízparton.
Az Antal-tó nagyon kellemes benyomást tett rám, bárkinek tudom javasolni, aki egész egyszerűen egy jót akar horgászni, igényes környezetben.

Egy újabb horgászat döbbentett rá arra a fontos dologra, hogy nem mindig szükséges kapitális pontyokat fognunk ahhoz, hogy maradandó élményekkel gazdagodva távozzunk a partról
Ne feledjük, a megfelelő technikákat helyesen alkalmazva,ritkán maradnak spicceink mozdulatlanok!

Írta: Bugyinszki Gábor
Fotók: Héjja Bernadett

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.