Egy hasznos tipp: egészségpénztár

Egy hasznos tipp: egészségpénztár

Magyarországon már százezres nagyságrendű azok száma, akik tagjai valamely egészségpénztárnak. A munkáltató vagy az adott magánszemély által az egészségpénztárba befizetett összegek számtalan hasznos célra - például egészségügyi-, egészség megőrzési, sportolási szolgáltatás illetve eszköz megvásárlására - fordíthatók. Nekünk horgászoknak is tartogattak kellemes meglepetést a jogszabályok alkotói, hiszen a horgászat, mint sportként elismert tevékenység szintén ebbe a körbe tartozik. Az egészségpénztári tagok közül nyilván sokan igénybe vették már e lehetőséget, de vannak olyanok, akik még nem. Elsősorban az utóbbiakra gondolva foglalom össze röviden az ezzel kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat.

Nem szeretnék senkit jogszabályok sokaságának citálásával elijeszteni a témától, ezért csupán megemlíteném azt a kettőt, mely alapvető fontossággal bír a témában. A pénztárak működésének szabályait az önkéntes pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény határozza meg, a finanszírozható szolgáltatások körét és az erre vonatkozó részletes szabályokat, értékhatárokat pedig az önkéntes kölcsönös egészség- és önsegélyző pénztárak által finanszírozható szolgáltatásokról rendelkező 263/2003. (XII. 24.) számú, többször módosított kormányrendelet tartalmazza. Persze ezen túl is találunk további jogszabályokat, melyek fontos rendelkezéseket tartalmaznak e körben, de inkább álljunk a startvonalra és ugorjunk fejest a gyakorlat közepébe!

Munkáltatónk volt olyan kedves - ezt ebben az esetben egyáltalán nem pejoratív felhanggal mondom - és havi rendszerességgel befizetett bizonyos összeget egészségpénztári számlánkra. A pénz ott figyel, mi pedig szeretnénk azt elkölteni. Mondjuk - hadd legyek ennyire önző - itt az Áruházban kinéztünk magunknak egy botot, egy hozzá való remek orsóval…

Ne a tévét nézzétek, hanem azt a hosszú csomagot, abban van a lényeg! Megrendeljük, kifizetjük és, ha mindent jól csináltunk, akkor visszakapjuk az árát

Az első rossz hír az, hogy a konyhapénzre, még ha ideiglenesen is, de szükségünk lesz. A folyamat ugyanis pont úgy kezdődik, mintha „saját zsebre” vásárolnánk. Megrendeljük a kiválasztott terméket. Fontos momentum azonban, hogy a vásárolt termékekről számlát kérünk, mégpedig olyat, melyen vevőként az egészségpénztár (pontos névvel és címmel megjelölve) szerepel. Ha a termék megérkezett, azt a szokásos módon készpénzzel kifizetjük (szóval a konyhapénz). Ezután a számlát - az eredetit - eljuttatjuk az egészségpénztárhoz. Célszerű a postára adás előtt a számláról fénymásolatot készíteni, hisz egy esetleges későbbi reklamáció esetén erre szükségünk lehet. A pénztár a hozzá beküldött számla alapján annak összegét az Alapszabályban illetve a Szolgáltatási Szabályzatban meghatározott módon - általában átutalással - és határidőn belül részünkre megfizeti.

Mennyit költhetünk? Először is nyilván maximum annyit, amennyi a számlánkon van. De ezen túl is van némi korlátozás. A 2005. évben a rendelet sporteszköz vásárlására 75.000 forintot engedélyez büntetlenül. Ha a pénztártagon kívül más szolgáltatásra jogosult is megjelölésre került, akkor e naptári évben együttesen 113.000 forint költhető sporteszközre. Hogy mi a „büntetés”, ha ezt a keretet túlléptük? 38% személyi jövedelemadó a túllépés összegére. Figyeljünk oda…

Hát a kocsi csomagtartóját nem tudjuk ebből telepakolni, de sok hasznos dologra elég az éves keret

Mi az, amit biztos nem vehetünk meg az egészségpénztári keretre? A vonatkozó jogszabályok alkotói csak a sporttevékenység végzését kívánták támogatni, egyéb, ehhez szorosan nem tartozó tevékenységeinket (például a ruházkodást) nem. Általánosságban megszívlelendő tehát, hogy csak olyan horgászfelszerelést vásárolhatunk az egészségpénztári keretre, amely csak erre a speciális célra használható, másra nem. Biztos nem vehetünk ilyen módon ruhát (esőruhát, thermoruhát, pólót, sapkát, stb.), cipőt, lámpát, táskát, sátrat, ágyat, széket. Azért marad még választék bőven! Nem csupán botok, orsók, hanem aprócuccok (horgok, zsinórok, önetetők, úszók, műcsalik és még számtalan motyó) is vásárolhatók így.

Vehetünk ilyeneket…
…meg ilyet…
…és ezeket is

Fontos dolog, hogy a sportolás finanszírozására, illetve sporteszköz vásárlására egészségpénztári keretünk terhére csak orvosi javaslat megléte estén van mód! Nem kell ettől megijedni, ennek beszerzése egyáltalán nem bonyolult. Az ehhez szükséges nyomtatvány az egészségpénztárnál beszerezhető. Ezzel nem csak olyan orvost kereshetünk fel, aki szerződésben áll a pénztárral, orvosi javaslatot a körzeti orvos vagy üzemorvosunk is adhat. Ez egyébként a legtöbbek esetében valóban formalitás, nyilván csak azoknak nem az, akik számára e sporttevékenység orvosilag kifejezetten ellenjavallt. Hál’ Istennek, a legtöbbek számára nem az. Az orvosi javaslat a kiállítástól számított két évig érvényes, tehát nem kell minden vásárlás mellé pecsétes papírt kérni.

Korábban csak olyan szolgáltatótól vásárolhattunk sporteszközt - így horgászfelszerelést is -, akivel a pénztárnak szerződése volt. Egy tavalyi rendeletmódosítást követően ez már nem követelmény.

Nem csak horgászeszköz, hanem horgászengedély (területi engedély, napijegy) is vásárolható az egészségpénztári keret terhére. Ez esetben is fontos, hogy kérjünk számlát erről, hiszen ennek alapján lesz elszámolható a pénztárnál. A sportolás költségeire, így a horgászengedély vásárlására nincs meghatározva felső összeghatár, a rendelkezésünkre álló teljes összeg erejéig vásárolhatunk tehát. Az orvosi javaslat megléte itt is feltétel.

A végére hagytam a legfontosabbat. Mindenképpen javaslom, hogy mielőtt az első ilyen, egészségpénztári keretre történő horgászeszköz vagy engedély beszerzésbe belekezdenénk, feltétlenül érdeklődjünk pénztárunknál. Ha kell, beszéljük végig az egész folyamatot, annak minden egyes lépését. A pénztárak munkatársai felkészültek mind a jogszabályi háttér, mind az adott pénztáron belül érvényes speciális szabályok tekintetében, így pontos információkat tudnak adni mindenről. Konkrétan kérdezzünk rá, hogy az adott termék, vagy szolgáltatás, amit vásárolni szeretnénk, fizethető-e számlánk terhére. Saját tapasztalatból mondom: nem kifejezetten használ az egészségünknek, ha abban a tudatban költöttünk el több tízezer forintot, hogy azt majd visszakapjuk, aztán kiderül, hogy mégsem. Jobb előtte időt szánni rá, mint utóbb agyvérzést kapni miatta. Ha már szereztünk némi gyakorlatot az egészségpénztári szabályok alkalmazásában, akkor gyorsan és flottul megy majd a dolog.

Kívánok mindenkinek egészséget - hisz végül erről szól ez az egész -, jó vásárlást és sok halat az új cuccok végére!

Gyere csak kicsikém…

Czender Miklós (bogyo)

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.