Pro Guide, a hűséges társ

Pro Guide, a hűséges társ

Horgászat közben mindenkinek máson járnak a gondolatai – lehet, van olyan, aki a technikai hátteret nézi és elképzeli, hogyan forognak a csapágyak vagy a fogaskerekek az orsóban, milyen a hajtásrendszere. Elismerem, vannak jobb és kevésbé jó hajtásrendszerű orsók. Engem azonban egy vezérel, észrevétlen legyen az orsó és a bot, és csak a horgászatra, a halakra tudjak koncentrálni. Ez volt a fő szempont az L&K Pro Guide orsó kialakításnál is.

Igazából már nagyon régen alakulóban van az orsó, de hiába jöttek szembe az esetleges „csoda orsók”, használat közben mindig hagytak kívánnivalót maguk után. Aztán végre a 2016-os évben kezdett kikristályosodni a kép, és létrejött az L&K Pro Guide orsó. Nem az volt a cél az orsó kialakításánál, hogy hozzuk létre a világ egyik legjobb orsóját, hanem a használati érték és a megbízhatóság.

Már első ránézésre is sugárzik róla a masszívság

Nézzük, mitől lehet hűséges társ ez az orsó! A legelső kiindulási pont, hogy fémházas legyen! Ez több szempontból is nagyon fontos, egyrészt sokkal strapabíróbb, jobban bírja a terhelést, ezáltal hosszabb az élettartama, másészt pedig sokkal pontosabb illesztések vannak az orsón, így az esetleges kotyogásnak lényegesen kisebb az esélye. A full fémházas orsók viszont súlyban nem éppen pillekönnyűek. Persze lehetne speciális anyagból készített orsó, amelynek anyaga hasonlít a fémházas társakéhoz, kivéve a súlya, amely sokkal kisebb, azonban az ilyen orsók előállítási ára jelenleg az egekben van, a cél pedig a mindenkinek elérhető árú, megbízható orsó volt.

Nem túl hivalkodó logó tudatja, milyen orsóval van dolgunk

Sikerült megtalálni egy kompromisszumot, egy fémvázas orsót, ami kompozit alkatrészekkel van kiegészítve. Azért nem kell megijedni, manapság már a korszerű fémházas orsók nem nehezek, a nagyobb Pro Guide 4000-es méret is csak 305 grammot nyom a mérlegen, a kisebb 2000-es pedig bőven 300 gramm alatt van.
A pergetés mára egybeforrt a fonott zsinóros horgászattal, egy valamirevaló pergető orsónak kiválóan kell raknia a zsinórt. Az első fonott zsinórok megjelenésekor bizony problémás volt az orsókérdés, mert nagyon kevés orsó rakta tökéletesen a zsinórt, ami a monofilnak megfelelt, de a fonottal gyötrelem volt az olyan orsókkal a horgászat, amely nem tökéletesen rakta a zsinórt. Természetesen ez is alapkövetelmény a Pro Guide orsóval szemben, gyönyörűen rakja a zsinórt, egy alkalommal sem volt vele probléma a teszthorgászatok közben, és az első darabokat is gyűrjük azóta is.

Egy pergető orsónak bőven elegendő ez a zsinórkapacitás

Az orsóházról már beszéltünk, hogy öszvér, de a fonott zsinór miatt az orsó dobjának full fémházasnak ildomos lennie, így itt nem lehetett egy milliméter kompromisszum sem, ezért a legjobb minőségű anyagból készült az orsó dobja. Zsinórkapacitás a megszokott méretű mindkettő méretnél, így nem érhet ilyen szempontból sem meglepetés bennünket. 
Mostanában szerencsére kezd lecsengeni a csapágyháború, már értelmetlenül túl sok golyóscsapágy került egy orsóba, szerintem sokszor teljesen feleslegesen a 12 vagy az a fölötti csapágyszám már inkább a marketingnek szólt. Éppen ezért nem véletlen, hogy „csak” 8 + 1 csapágy került az orsóba, ami tökéletesen elég a sima futáshoz. A plusz egy természetesen a tűgörgős visszaforgásgátló, ami szintén alapkövetelmény manapság egy orsónál.

A rotor túloldalán a csapágyszámra találunk utalást
Kicsit kukkantsunk bele a belsejébe is!
A rotoron ott van az áttétel, amit jó, ha tudunk, mert nagyon fontos a csalivezetés sebessége

Fontos adat egy orsónál az áttétel is, ez a Pro Guide orsónál 5,1:1 ami tökéletesé teszi a pergető horgászatra. Persze ezek mit sem érnek abban az esetben, ha nem szólal meg az a bizonyos fék a kritikus helyzetben. Természetesen ennél az orsónál alapkövetelmény a kiváló fék, ezt is rengeteget nyúztam, mikorra rábólintottam, hogy ez rendben van, nem fog cserbenhagyni egy horgászt sem, feltéve persze, ha megfelelően állítja be.

Nemcsak a fék megbízhatósága lényeges, hanem az is, hogy könnyedén tudjuk állítani

A visszaforgásgátló kikapcsolását én nagyon sűrűn használom: a kapás és bevágás után, ha érzem, hogy halam van, ráadásul az jobb is, akkor azonnal kikapcsolom a visszaforgásgátlót. Ez a pici kapcsoló a Pro Guide orsón alul található, ami kézre áll és egy pillanat alatt máris szabadon fut az orsónk, így sokkal közvetlenebbül fáraszthatunk, ráadásul kisebb esélyt hagyunk a zsinór megcsavarodására.

A visszaforgásgátlót egy mozdulattal átválthatjuk
A hajtókar a lehető legstabilabb CNC gyártmány, ami mellőzi a legkisebb kottyanást is
A hajtókar fogója a télen is kényelmes fogást biztosító EVA anyagból készült, ami rendkívül kézhez álló

Apropó, zsinórcsavarodás! Minden orsónál fontos a zsinórvezető görgő milyensége, annak kialakítása, itt sincs kompromisszum az orsóban, kiválóan vezeti a zsinórt és folyamatosan dolgozik a csapágy a legkisebb erőhatásra is.

A zsinórvezető görgő is kiválóan teszi a dolgát

Persze nagyon sok dologra lehetne még kitérni és elaprózni a bemutatást, de mint az elején már megjegyeztem, a használati érték sokkal fontosabb, mint a száraz technikai adatok. Remélem, sokan kíváncsiak lettek az orsóra, és megtekergetik a horgászboltokban, amennyiben pedig megtetszik, nem kell vagyonokat fizetni érte, mert rendkívül kedvező áron egy valóban hű társ lesz – remélem, minden horgász számára.

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.