100 méter felett!

100 méter felett!

A feederbotos horgászat térhódításának jelentős gátja volt eddig, hogy dobótávolságban legtöbbször nem tudta felvenni a versenyt a hagyományos fenekezővel. Gyakorta mit sem ért a legfinomabb, legérzékenyebb horgászeszköz, ha a felcsalizott horgot nem lehetett a kívánt távolságba eljuttatni. Magam is szenvedő alanya voltam olyan horgászatoknak, amikor csak 10 méter kellett volna, hogy elérjem a halakat… Közben a mellettem ülő, hagyományos fenekezővel horgászó (durvább végszereléket használó) spori egyik halat a másik után fogta. Miért? Mert ő a halrajon még túl is dobott! Nehezen tudom az ilyet megemészteni, és nem hagy nyugodni a dolog, amíg meg nem találom a megoldást!

Köztudott, hogy kora tavasszal (a jégveszte utáni időszakban) és késő ősszel a halakat még a legízletesebb falatokkal is csak igen nehezen tudjuk kapásra bírni. Gyakorta egy métert sem hajlandók arrébb úszni. Kapásra csak akkor számíthatunk, ha közvetlenül a halraj közepébe dobunk. Ebben az időszakban ez többnyire a tó mélyebb, sok esetben nehezen meghorgászható, távolabbi szakaszain van. A feedeerbotos technika és a hozzá kapcsolódó érzékeny végszerelék mit sem ér, ha a vízterület azon részén várja a halakat, ahol egyetlen darab sincs. Hogyan lehetne, a hajlékony feederbotokkal - az eddig álomhatárnak számító -, 100 méteres dobótávolságot elérni, vagy azt akár túl is szárnyalni? Mielőtt a végső megoldásig eljutottam, sokat tanulmányoztam az angol és holland feeder-specialisták felszereléseit. Feltűnt, hogy elképesztően nagy orsókat használnak. A legnagyobb dobátmérővel rendelkező óriási méretű orsókat teszik fel feederbotjukra. Ráadásul, ha igazán nagy távolságba szeretnének horgászni, 4,2 méternél rövidebb bot számításba sem jöhet. Gyakoriak a 4,5 és 4,8 méter hosszú, kizárólag a Heavy vagy Extra Heavy kategóriába tartozó feederek.

A látszólag egyszerű megoldás ellenére idegenkedve nyúltam a szokatlan méretű orsók felé. Az is elriasztott, hogy egy ilyen nagy orsó rendkívül sok (felesleges mennyiségű) zsinórt vesz fel. A céltudatos kutatómunka azonban nem volt eredménytelen! Találtam egy olyan - hazánkban is beszerezhető! -, hollandok által különösen kedvelt modellt, amely óriási dobátmérője ellenére mégis viszonylag kevés zsinórt vesz fel. A kifejezetten feeder-specialistáknak készített Spro Incognito 965 M egy olyan kilenc csapágyas 65-ös (!) méretű orsó, amely egy kúpos, magasított, óriási matchdobbal van ellátva, ami mindössze 150 méter 30-as vagy 300 méter 20-as damilt vesz fel. Nagyon nagy várakozással tekintettem az új szerkezetre, amely rendkívül precíz és tökéletes zsinórfelcsévélésével azonnal szimpatikussá vált, pedig a java még hátravolt!

Egy ilyen nagyméretű orsó teszi lehetővé a valóban nagy, akár 100 métert meghaladó dobásokat
Az óriási, 66 mm átmérőjű dobról - a tökéletes zsinórfelcsévélésnek is köszönhetően - ellenállás nélkül pereg le a zsinór

Az orsóhoz egy 4,2 méter hosszú Spro Dyno SF Heavy feederbotot párosítottam. Az általam használt botok közül ez az abszolút távdobó nagyágyú. Hatalmas gyűrűi közül szinte ellenállás nélkül surran ki a zsinór. A Heavy kategória ellenére a legérzékenyebb sárga spiccel még a finomabb kapások is láthatók, bár a bot alapvetően nem a tenyeres keszegekhez lett kitalálva.

A szerelék már az első próbán megdöbbentően jó összhangban, tökéletesen „muzsikált”. Az ábrán látható etetőkosárral kombinált szereléket 70-80 méter közötti távolságba könnyedén eltudtam dobni. De ha a kosarat egy 50 grammos távdobó ólomra cséréltem, nem volt gond 100 métert sem felülmúlni. Joggal merül fel a kérdés, miért vagyok ebben ennyire biztos, hogyan tudtam ezt lemérni? Az első dobás előtt megmértem, hogy hány centit csévél fel az orsó egy hajtókarfordulattal. Ez 102 cm! Ezután csak azt kellett megszámolni, hogy hányat kell tekernem az orsón, hogy szárazra kerüljön a végszerelék. A legtöbb 103 tekerés volt (ólomos végszerelékkel), amely 105 méteres dobótávolságot jelentett! Ezt eddig egyetlen feeder szerelékkel sem tudtam elérni.

A nyerő végszerelék

A próbán egy különleges csalizási mód is bizonyította fogósságát. Kora tavasszal a friss élő anyag (csontkukac, giliszta) verhetetlen csalinak bizonyul. De ha ebből csak néhány szemet tűzünk horgunkra, azonnal mohó keszegek veszik fel azt a termetesebb halak elől. Hogyan lehet a csali mennyiségét növelni úgy, hogy ne kelljen (a szereléket szükségtelenül eldurvítva) lényegesen nagyobb horgot használni, miközben a nagy falat mellett mégis biztos legyen az akadás? A mesteri bojlis végszerelékek megalkotója, az angol KORDA kínál erre kész, „gyári” megoldást. A Maggot Klip nevű új termékük segítségével egy olyan csontigyűrű készíthető, amellyel nehezen tudnak az apróságok megbirkózni, de mivel a kis horog szabadon van, tökéletes akadást biztosít egy termetesebb hal esetében is. A mellékelt fotók ízelítőt adnak a használatában rejlő fantasztikus lehetőségekről.

A Korda Maggot Klip egy ultrakönnyű fém karika, amellyel egy olyan csonticsokrot készíthetünk, amihez nélküle minimum egy 1-es számú horog kellene. Ha ezt alkalmazzuk, lényegesen kisebb horoggal horgászhatunk, miközben az akadás garantált!
A Maggot Klip nem közvetlenül kerül a horogra. A Stonfo szilikon hajszálelőke segítségével fűzzük majd fel a horog öblébe vagy szárára
A csontkukacot, gilisztát (ha lebegővé akarjuk tenni, akkor egy szem pufit) a hegyes vége felől könnyedén felfűzhetjük, majd bekapcsoljuk a klipet, nehogy lemásszanak róla a kukacok
A szilikon hajszálelőkét húzzuk fel a horog szárára úgy, hogy a karika és horog között maximum 0,5 cm legyen a távolság
A felesleges szilikon darabkát vágjuk le! Bevetésre kész a nagy csokor, miközben a csupasz horog garantált akadást biztosít

A maconkai próbán több szép, átlagos méretű ponty mellett egy igazán gyönyörű 9,4 kilós ponty is horgomra akad, amely a hideg víz ellenére különösen jól küzdött, és letesztelte az orsó hibátlan fékrendszerét is.

Információ a vízről
A vízterület neve: Maconkai-víztározó
A meghorgászott hely hol található: Hosszúgát (mélyvízi szakasz)
A vízterület kezelője: Bátonytere-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület (BSHE)
Mikor érdemes ide látogatni: bármikor (mikor jégmentes a vízfelület)
A horgászhely sajátossága: a mélyvízi szakaszon igen nagyot kell dobni a biztos halfogás reményében, a termetes halak ritkán merészkednek a part közelébe
Vízmélység a horgászhelyen: 4 méter
Biztos módszer: feeder technika
További információ: Zagyi Mihály halőr: 30/229-5177
Horgászengedély kapható: vízparton a halőrházban
Jellemző halállomány: ponty, dévérkeszeg és további 42 halfaj!
Vízállás a horgászat napján: 483 cm
A víz hőmérséklete a horgászat napján: + 4 Celsius-fok
A levegő hőmérséklete: +2-3 Celsius-fok
Légmozgás: gyenge ÉNY szél

Maconkán, ha nincs a víz befagyva, mindig érdemes próbálkozni!

Felszerelés:

  • Spro Dyno SF feeder H 4,2 m + Spro Incognito 965M orsó
  • Főzsinór Spro Carp Maxx 0,20 mm
  • Dobóelőke Spro Fusion Power Braid 0,16 mm, hossza 6 méter
  • Horogelőke Gamakatsu Super G-Line 0,18 mm - hossza: 30 cm
  • Horog Gamakatsu G-Carp Method Hook 6-os
  • Végszerelék: erőgumival kombinált fix „helikopteres” végszerelék. A Korda gyorskapocs segítségével gyorsan (a szerelék megbontása nélkül) lehet cserélni a kosarat a kívánt méretű ólomra is akár.

A nélkülözhetetlen kellékek közé bekerültek a Korda cég termékei is

Bevált csalik és etetőanyag

A hideg vízi pontyozásnál különösen bevált, egyszerű és hatékony keverékem Van Den Eynde SuperCarp Red etetőanyag (maximum 1 kg) és 0,5-1 deci Van Den Eynde Bio mandula folyékony aroma keverékéből áll. Ehhez kevéske piros VDE kukoricát és csontit szoktam még keverni.

A hideg vízi pontyozás során bevált egyszerű, de hatékony keverék alkotóelemei

A hagyományos módon horogra tűzött csonti csalival (3-6 szemes változat) Maconkán keszegeket és átlagos méretű pontyokat fogtam. A Korda Maggot Klipre felfűzött csonti gombóccal (15-18 szem) sikerült a nap legnagyobb pontyát kifogni.

A normál módon (horogra tűzött csalival) csak átlagos méretű pontyokat tudtam fogni
A kellően nagy távolságba bevetett Maggot Klip segítségével felkínált csontigombóccal sikerült ezt a gyönyörű 9,4 kilós pontyot kifognom

Döme Gábor
ábra: Csörgits Gábor

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.