Sanyamester praktikái

Sanyamester praktikái

A Maconkai víztározón megrendezett IV. Haldorádó-Sporthorgász Feederbotos Kupa harmadik helyezettje Nyika Sándor (Sanyamester) lett. A jó kezű horgász megosztja velünk eredményességének titkát, és bemutatja, hogy mi kell a sikeres maconkai horgászathoz.

Névjegy
Név
Nyika Sándor
Életkor
34 év
Lakhely
Budapest
Foglalkozás
gázkészülék szerelő és feltaláló
Horgászegyesülete
Nagybudapesti HE
Mióta horgászik
kicsi gyermekkora óta
Mikor vásárolta első feederbotját
1998. december 31-én, születésnapjára kapta első feederbotját, amely egy DAM Seahawk feeder volt. Ez a bot sohasem maradhat otthon!
Kedvenc horgászmódszerei
a finomszerelékes technikák között a feederezés és pickerezés, míg a céltudatos nagyhalas horgászatnál a bojlizás, de élménydús horgászatot jelent a feederes bojlizás is
Legnagyobb halai
harcsa 21,5 kg, ponty 12,3 kg, amur 10 kg, dévérkeszeg 2,3 kg
Kedvenc horgászhelyei
Maconkai víztározó, Tatai Derítő-tó, kulcsi Duna szakasz, de szeret kalandozni az országban, s új vizeket megismerni

Sanyamester nem hétköznapi horgász!


Nyika Sándor felszerelése

Spro Exclu feeder M/H 4,2 m és DAM Seahawk 3,9 m hosszú feederbot. Mindkét botra Okuma Longbow LB40 nyeletőfékes orsó került. Ezek dobjára 0,20 mm átmérőjű Gamakatsu Super G-Line zsinórt csévélt. A főzsinór és a horogelőke közé 1 méter hosszú erőgumit kötött. Ezen csúszott a 40 grammos Aquareflex River Bomb feederkosár. A horogelőke 0,08 mm vékony Climax fonott zsinór, hossza 15 cm. A horog Drennan Specimen 6-os.

Nézzük csak, mit rejt a ládája?


Etetőanyag receptje

2 kg Tímár Mix - Ponty Extra Sárga
1 kg PV1
1 csomag Top Mix etető és szemes anyag ragasztó - natúr
2 kg Meleg Baits ízesített főtt öregkukorica
0,5 kg Meleg Baits szétmorzsolt fűszeres bojli

Sándor nyerő etetőanyag receptjének nélkülözhetetlen kellékei

Nyika Sándor nem hétköznapi ember, ugyanis nemcsak ügyes horgász, hanem azon kevesek egyike, aki folyamatosan megoldást keres a különböző, horgászat közben felmerülő problémákra. Állandóan kísérletezik, és minden újdonságot kipróbál. Akkor sem esik kétségbe, ha problémák kiküszöbölésére nincs kész, „gyári” megoldás. Gyakran készít magának etetőkosarat és különböző kellékeket.

Ezek a kosarak Nyika Sándor saját elgondolása alapján létrehozott új magyar termékek!
Az Aquareflex River Bomb nehezéke a feederkosár alján található, így mindig erre a felére fordulva érkezik a mederfenékre
Ha a súlynélküli oldalon nyomjuk a kajába a horgot, biztosak lehetünk benne, hogy a mederfenékre süllyedő kosár nem temeti maga alá, és garantáltan gubancmentesen érkezik a vízbe

Nem túl rég még maga sem hitte, hogy saját horgászcikk-készítő vállalkozása lesz. Új típusú feederkosarait, amelyek Aquareflex Carp Bomb és River Bomb márkanévvel kerülnek forgalomba, valamint feeder vásznát kirobbanó siker fogadta a finomszerelékes horgászok körében. A szintén saját fejlesztésű bojli-bus, pedig a bojlis horgászok között örvend nagy népszerűségnek.

Sanyamester másik találmánya a Feeder-Screen, amely remek hátteret biztosít feederbotok spiccének

Sanyamester a fenekező technikát részesíti előnyben. Legszívesebben feederbottal horgászik, de ha több napot tud a vízparton eltölteni, mindig magával viszi bojlis botjait is. Szerinte a két különböző módszer nagyon sok közös elemet tartalmaz, amelyek felhasználhatók mindkét technika hatékonyságának növelésében.

Szépen görbül a botja, ez jó hal lesz!

Többször előfordult, hogy a masszív bojlis etetésre bevetett nagyágyúkkal szinte egyetlen kapást sem tudott kicsikarni, pedig a hal az etetésen volt. Az egyik botot kivéve egy érzékenyebb feeder került a helyére. Bojli helyett csupán 1 szem öregkukorica került a horogra. Talán 10 percet sem kellett várni az első kapitális méretű halra! A finomszerelékkel kifogott 10 kiló feletti pontyok fárasztásának élménye szavakkal nehezen kifejezhető.

Minden horgászat során tanul az ember! Az újabb tapasztalatokat elraktározva egy másik helyszínen ismét kamatoztatható lesznek.

Hamarosan szákban a gyönyörű maconkai ponty
A tükörponty súlya meghaladta a 6 kilót

A sok-sok év alatt megszerzett fenekezős múltját és rutinját használta a Maconkai feederbotos versenyen is. Céltudatos felkészülése során egyértelműen a nagyhalas horgászaté volt főszerep. Nála nem pusztán a véletlen műve volt az a (néhány kisebb kíséretében jelentkező) 6 kilogramm feletti ponty sem, amely hozzásegítette a bronzérem megszerzéséhez.

Igazi különlegességek is horogra kerültek, ez egy lénai tok
Ez bizony nem tévedés, a süllő szája szélébe akadt a horog, ő sem tudott ellenállni a nyerő csali kombinációnak

Vegyük sorra, lépésről lépésre haladva, miként építette fel Sanyamester a taktikáját, amely jó példaként szolgálhat nem csak a versenyre készülő, hanem a Maconkára látogató horgászoknak is.

1. lépés
Döntsük el a horgászat elején, hogy milyen halra szeretnénk horgászni. A rendkívül gazdag és változatos maconkai halfauna lehetővé teszi kizárólag a keszegfélék vagy a pontyok céltudatos horgászatát is. Bár a pontyhorgászat több rizikóval jár. Előfordulhat, hogy egy váratlanul érkező időjárási front drasztikusan lecsökkenti a nagy halak (főként a pontyok) kapókedvét. Ezzel is számolni kell!

2. lépés
Ha a keszegfélék horgászatát választjuk, legyen nálunk élőanyag: giliszta, csonti, és szúnyoglárva, amelyet az etetőanyagba keverve folyamatosan be kell juttatni. Horogra is ezek kombinációjából tűzzünk.
Ha eldöntöttük, hogy kizárólag a nagyok érdekelnek minket, akkor az előbb felsorolt „állatkákat” teljes egészében mellőzhetjük. Illetve minimális mértékben a csalizás során jöhetnek csak számításba, de az etetőanyagba semmiképpen se rakjunk! Az élőanyag helyett azonban bőséges mennyiségű szemes takarmányt kell bejuttatni. Csak ez garantálja, hogy az etetésre tévedő pontyok hosszabb ideig előttünk maradjanak.

3. lépés
Az alapozó etetés során a horgászok döntő többsége 35-40 méterre lövi gombócait. Sándor 60 méterre etetett és ezt pontosan meg is horgászta. Az elején elvégzett jelentős alapozás után, már többször nem lőtt rá gombócot, ezzel sem akarta elriasztani a közben megérkező óvatosabb, termetesebb halakat. Ráadásul az elején bejuttatott mennyiség elegendőnek bizonyult a verseny rövid, 4,5 órás időtartama alatt.

4. lépés
Olyan végszereléket kell összeállítani, amellyel garantáltan nagyot lehet dobni, de gubancmentesen. A távoli dobásokhoz minimum 3,9 vagy 4,2 m hosszú közepesen erős (M/H) vagy erős (H) botra van szükség. Ehhez illő 20-50 gramm méretű távdobó kosárral (vagy ólommal) lehet a hőn áhított távolságot elérni.

5. lépés
Az első dobások soha ne az etetés középpontjában landoljanak. Célszerű attól távolabb, akár több méterrel bentebb keresni a meder felől érkező halakat. Majd ahogy telik az idő, egyre közelebb, az etetésen kínáljuk fel a csalit.

6. lépés
Maconkán a csemegekukorica + giliszta szendvics az a csali kombináció, amely szinte minden körülmények között kapásra ingerli a halakat. Sándor leggyakrabban ezt használja.

7. lépés
Rendkívül türelmesnek és kitartónak kell lenni! Ugyanis előfordulhat, hogy csupán a verseny utolsó órájában érkeznek meg az etetésre halak. De ez alatt az 1 óra alatt több halat foghatunk, mint addig bárki más!

Nem hétköznapi teríték! 4 különböző hal: ponty, lénai tok, süllő és márna került ezen a napon Sándor hálójába

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.