Válasszunk harcsapergető botot!

Válasszunk harcsapergető botot!

A napokban hallottam egy esetet, miszerint egy horgász négy órát fárasztott egy harcsát. A végén zsinórnál fogva kellett kiemelni a halat, mivel a botban nem volt annyi erőtartalék, hogy a hal súlyát megtartsa! Ez néhány kérdő gondolatot ébresztett bennem. A hosszú fárasztás indokolt volt valamiért? Rendben volt a felszerelés minden összetevője, bot, orsó, zsinór? Netán a horgász ügyetlensége vagy a harcsa ereje miatt tartott ily hosszú ideig a fárasztás? Igazából bármely elem kilóg a felsorolásból, elég hozzá, hogy biztonsággal csak aránytalanul hosszú idő alatt tudjuk kifárasztani a harcsát. Minden összetevőt megvizsgálva azonban elkerülhetjük a hasonló eseteket. Nézzük most meg ebből a szempontból a botokat!

Egy laza tízperces fárasztás után


Igények?

Először is magunkkal kell „egyeztetni”, valójában mit szeretnék? Talán az első, amit nem árt tudni, hogy partról vagy csónakból szeretnénk horgászni, utóbbi esetben elég lehet egy rövidebb, 2,40 m hosszú bot is, sőt ennél hosszabbat nem ajánlanék. Partról viszont a 2,40-3,00 méteres hosszú botok jöhetnek szóba. Teleszkópos botot semmiképp nem javaslok erre a célra. Maximum kétrészes botot, de talán az igazi megoldást az egyrészes botok jelentenék. Ahány toldás, annyi hibalehetőség!

Legalább általánosságban nem árt tisztában lenni vele, hogy akadós vagy sima terepen zajlik majd a várható fárasztás. Akadós terepen - természetesen - gerincesebb botot kell bevetnünk a harcsák ellen.

Elégedett horgász egy kemény fárasztás után

Viszont az erősebb bottal nem biztos, hogy megfelelően érezzük majd a műcsali veretését, sőt az erősebb bothoz általában vastagabb falvastagság, ezáltal nagyobb súly tartozik.

Hogy bonyolítsam az amúgy sem egyszerű helyzetet, számba kell venni, hogy a meghorgászandó vízben mekkora harcsákra számíthatunk. Ugyanis teljesen fölösleges egy olyan vízen erős bottal horgászni, ahol maximum tíz kilós harcsák élnek. Az ilyen helyekre elegendő lehet egy olyan 40-80 g-os dobósúlyú bot, ami még megfelelően gerinces is.

Egy negyvenes körüli harcsa esetében viszont már előfordulhat a cikk elején említett eset. Mindezek mellett, természetesen alapkövetelmény a kitűnő minőségű gyűrűsor és a szintén jó minőségű orsótartó.

Egy jó harcsapergető botnak nem ellenfél egy ekkora harcsa

Kompromisszum!

Nos, ha kapitális harcsákra számíthatunk, akkor bizony némi kompromisszumot kell kötnünk!

Mi a lényegesebb számunkra? A bot ereje? A súlya? Vagy amit még nem említettünk, a csali dobhatósága? Leginkább az erő és a könnyedség áll szemben egymással, itt kell mindenki számára megtalálni a saját kompromisszumát! Éppen ezért nehéz a mai botválasztékból példákat kiragadni. Most mégis megtenném négy példával.

Hogy, miért pont ezeket ragadtam ki, miért nem valami más, XY márkájút? A válasz egyszerű: mivel ezek a botok jelentik számunkra, számomra a jelenlegi egyéni „kompromisszumot” a harcsapergetésben.

Jólesik a pihenés mindkettőnknek


DAM Sumo

Ennek a botnak a Hypron volt az elődje, ami lassan tíz éves múltra tekinthet vissza, akkoriban számunkra ez volt az „Isten”. Talán egy nagy hibája volt a Hypronnak, a toldásnál eltörött a nagy igénybevételtől. Ezt orvosolni lehetett, sőt ma is javaslom egyes botok esetében a bandázsolást a kritikus helyen. Ezzel megsokszorozhatjuk botunk élettartamát.

Munkában a Sumo. Látszik, hogy a bot első fele vesz részt igazán a fárasztásban

A képen látható bot a Sumo széria 2,70 m hosszú és 100-250 gramm dobósúlyú darabja. Nem túl nehéz, viszont műcsalihoz sokaknak durungnak tűnik ez a pálca. A nyélrész talán lehetne vékonyabb a kényelmesebb horgászat érdekében. A hat darab gyűrű viszonylag jó helyen található viszont egy plusz gyűrűvel talán jobban érvényesülne a bot karaktere.


BALZER Matrix

Ez a bot a könnyedség irányába vitt kompromisszumot fejezi ki. Ennél gyengébb botot kapitális harcsákra nem ajánlanék. Még a viszonylag könnyebb harcsázó műcsalikkal is ideális párt alkot.

Elképesztő a könnyedséghez mérten, milyen erőtartalékok vannak ebben a botban

A szintén 2,70 m hosszú pálca 50-145 gramm dobósúly-tartománnyal rendelkezik, ami mellé viszonylag csekély, 250 grammos súly tartozik. Ezen is hat darab gyűrűt találunk, viszont szerintem az elosztás itt jobban eltalált, nagyobb terheléskor a bot ívével a gyűrűzés nagyobb összhangot mutat.

Egy kritikus pillanat, „fejre áll” a harcsa fárasztás közben


MILO Titanic 7

A jelenleg vizsgált botok között talán erre a botra tudnám ragasztani a „legtörhetetlenebb” jelzőt. Ugyanis egyrészes és üvegszálas botról van szó. Ezért viszont súlyos árat kell fizetni, és itt nem a pénztárcánkra gondoltam, hanem a bot súlyára. Ezt némileg ellensúlyozza a rövidsége, ami 1,80 méter hosszt jelent. Így „csak” 380 grammos súlyt kapunk cserébe.

Dobáskor az első negyede, fárasztáskor pedig a fennmaradó három negyedrésze kap szerepet

A Titanic 7-es név arra utal, hogy ez a bot egy sorozat része, amiből szinte csak ez modell a alkalmas erre a célra. Ezen a boton a dobósúly-tartomány nincs feltüntetve, igazából nem is ez a fontos egyik bot esetében sem. Lényegesebb, hogy ezzel a bottal - hihetetlen erőtartalékai ellenére - a könnyű műcsalikat is lazán dobálhatunk. Rövidsége ellenére 7 darab gyűrűt találunk rajta, ami kitűnő terhelés-elosztást eredményez.

Egy másik kritikus pillanat: a csónak alá tör a harcsa, a bot szépen követi az akciót. Nem megfelelő botválasztás esetén itt valószínű eldurranna a botunk


SPORTEX Magnus

Ez egy igazi nagyágyú, multis bot. Talán a legerősebb a négy bot közül, ha erőre van szükségünk, akkor egy hasonló botot kell választanunk. Viszont ezzel tudunk legkevésbé jól dobálni műcsalijainkat.

Van itt erőtartalék rendesen!

A bot egyébként 30 librás, 2,35 méter hosszú és kétrészes. Érdekes módon az alumínium nyélrészbe csatlakozik a bottest, ennek ellenére szerintem nehéz lenne egy törést produkálni vele. A nyél vége sem szokásos, hanem egy fárasztó öv adapterben végződik. Fárasztó öv nélkül egyébként kellemetlen vele a fárasztás, vele viszont igazán kellemes lehet egy ötvenes harcsa kifárasztása.

Dobás a multis bottal: emiatt is kellenek a nagyobb tömegű műcsalik

Ezek után joggal kérdezheti mindenki, hogy akkor most valójában milyen az ideális harcsapergető bot? A válasz mindenkiben benne van, ugyanis egyénileg kell eldönteni, hogy kinek mi a fontosabb. Mindenkinek megfelelő megoldás jelenleg nem létezik, csakis a kompromisszum!

Hogy ne csak a levegőbe beszéljek, íme egy videó a négy bot éles tesztjéről:

A boton - remélem - már nem múlhat semmi, egy hasonló harcsa kifárasztásakor
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.