A Sikeres Sporthorgász 2007. januári tartalmából

A Sikeres Sporthorgász 2007. januári tartalmából

Patakjáró - A Bükkös-patak, Lékhorgászat „Viperával”, Portyázó horgászok - Horgászbottal a svéd havasokban, Csodálatos kis vizek, Országjáró - Évnyitó: pislogjunk Miskolcon, Pergető-útmutató - Multis meló, Pontybarátok - Otthon a vízparton, Kelet kincsei - A dobszai erőmű

Patakjáró
A Bükkös-patak

Lehet már vagy húsz éve, hogy domolykóra horgásztam a Bükkös-patak dunai befolyójánál. Magas volt a vízállás, nem is keltett figyelmet a patak érkezése, minden erőmet lekötötte a domolykózás, és a gyakran leakadó villantók megmentése. Akkoriban nem foglalkoztatott a kis patakok sorsa, és az sem hatott meg különösebben, hogy Szentendre kedves látványossága a belvároson átiramló csekélyke vízfolyás. Szent István király 1009-ben kelt levelében Apor néven emlékezik meg róla, és arról, hogy partján még malmok is járnak.


Lékhorgászat „Viperával”

A lékhorgászat különleges varázsát csak az értheti igazán, aki már betekintést nyert, megmérettette magát legalább egyszer a jég birodalmában. Az először próbálkozó pecások többségére rendkívüli hatással van ez a különleges világ. Egyik ámulatból a másikba esnek, nem győznek sajnálkozni, hogy eddigi életükből kimaradt. Nem volt ezzel másként Kovács „Vipera” Attila, profi világbajnok bokszolónk sem.


Portyázó horgászok
Horgászbottal a svéd havasokban

Borongós augusztusi reggel indulunk a svéd Lappföldre, a szakberkekben áhítattal emlegetett sebes pisztráng, a vörös hasú sarki szemling és a szárnyas pér hazájába. A Toyota hátsó ülését kamerák és irattáskák borítják, a csomagtartóban horgászfelszerelés, gumicsizmák és négy évszakra való ruhanemű zsúfolódik - a havasokban minden lehetőségre fel kell készülni. Mellettem a fiam, Zsolti ül, akinek gyarapodó horgászfelszerelése és legyező horgász tudása lehetővé teszi, hogy belefogjak a havasok érintetlen vizeiben való műlegyes horgászatról szóló beszámoló írásába.


Csodálatos kis vizek

Biztosan az önök közelében is vannak olyan kisebb tavak és holtágak, melyekre a rohanó idő rányomta bélyegét, és valami okból kifolyólag elfeledkeztünk róluk; majd - hála néhány kreatív és természetbarát embernek - újjászülettek. Ilyenkor a szemünk elé tárulnak azok a szépségek, amire a legtöbb civilizáció ellen menekülő ember vágyik. Az ilyen vizek a csend és a nyugalom jegyében várják a pihenni vágyó horgászokat.


Országjáró
Évnyitó: pislogjunk Miskolcon

Miért kell nekünk pislogni? És miért épp Miskolcon? Igazság szerint nem nekünk kell, megtette ezt már helyettünk az egyszeri béka, aki a legenda szerint egykoron belefagyott egy tál kocsonyába Potyka Kata vendéglőjében, és ezzel a cselekedetével évszázadokra kompromittálta a miskolci kocsonyát. De mi köze a horgászatnak a kocsonyához? Így, tél derekán nagyon is sok, pláne azok számára, akik Miskolcra látogatnak. Már csak azért is, mert a kocsonya nem csupán „miskolcikum”, hanem egy nagyon érdekes étel, mely a malac fülétől a farkáig minden finomságot tartalmaz. De nem csupán malacból készül, hanem többek között halból is! Halból bizony, amit igyekezzünk saját kézzel kifogni, mert úgy a legízletesebb! S hogy könnyebb legyen a téli időszakban megcsömörlött horgászok dolga az alapanyag megfogásában, azt is elárulom, miért kell Miskolcra látogatni az évnek épp ebben a szakában.


Pergető-útmutató
Multis meló

Már az idejét sem tudom annak, mióta horgászunk együtt Tomi barátommal - tíz éve biztosan. Pont a múltkor beszéltük, hogy nehezen tudjuk a horgászatot egymás nélkül elképzelni, pedig az ekkor rendszeresen ránk törő felhőtlen jókedv vélhetően sikerességünket is „károsan” befolyásolja; de hát ez van… Számunkra többet jelentenek a jóízű nevetésekkel tűzdelt beszélgetések, mint az, hogy egy vagy két hallal többet, esetleg nagyobbat fogjunk. S ami még inkább hozzájárult összeszokottságunkhoz, az a hasonló gondolkodásmódunk, illetve az újdonságok iránti fogékonyság. Ennek megfelelően közel egy éve egyszerre, de egymástól függetlenül új területek fölfedezésére indultunk a ragadozóhal-horgászaton belül.


Pontybarátok
Otthon a vízparton

Szép magyar szavunk, az „otthon” sokkal többet jelent, mint a lakás, szállás, kégli, héder, kéró, netán kecó és még sorolhatnánk. Ez a szó - vagy inkább kifejezés - melegséget áraszt. Tisztaságot, rendet, harmóniát, jó illatot juttat eszünkbe, és minden bizonnyal a háttérben sejthetünk valakit - akiről ritkán esik ugyan szó -, de majd’ mindent neki köszönhetünk. Ô, a horgászfeleség és persze pontybarát is egyben. Nem mindenkinek van olyan mázlija, mint Pámer Laci bácsinak. Hát még, ha komoly halfogó tapasztalatokkal rendelkező férfi segítőtárs is akad, amilyen Gyöngyösi Imre.


Kelet kincsei
A dobszai erőmű

Olyan helyen jártam ugyanis, ami minden horgász álma, közel is van hozzám, ám ezek ellenére fogalmam nem volt a létezéséről. Hányszor vágytam már olyan vízre, ahol a gyors folyású, sekély szakasztól a rendkívül mély állóvizű medrekig minden megtalálható, és foghatok a márnától az amurig, a balintól a harcsáig mindent.

-

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.