A Sikeres Sporthorgász 2007. márciusi tartalmából

A Sikeres Sporthorgász 2007. márciusi tartalmából

Vissza az Ebróra!, Kreatív horgászat - Éhező amurok?, A versenyhorgászat varázsa - A bajnok Maver, Nagyító alatt - Csapósügér, Pisztrángkettes, Pontybarátok - Bojlis Józsi, Menyhal az Újpesti-Dunán, Keszegdömping

Vissza az Ebróra!

Soha nem hittem volna, hogy az ünnepek közeledtével még olyan felejthetetlen horgászatban lesz részünk, amilyennel az Ebrón szembesültünk. Megállíthatatlanul robogó nyurgák, szereléket amortizáló, hatalmas harcsák tették próbára tudásunkat, kitartásunkat és nem utolsósorban türelmünket. Nemegyszer vesztesként kerültünk ki a harcból, egyszerűen nem tudtunk megfordítani néhány halat az akadók előtt, olyan vehemensen küzdöttek. Érdekes volt az is, hogy két kivétellel csak nyurgapontyot fogtunk! Mivel végig vezettük a fogási táblázatot - a csalit, a víz és a levegő hőmérsékletét, a légnyomást, a szélmozgást és más tényezőket is feltüntettünk -, érdemes jobban elmélyedni az adatokban. Érdekes és hasznos következtetéseket lehet levonni belőlük!


Kreatív horgászat
Éhező amurok?

Sokáig morfondíroztam, hogyan tárjam kíméletesen horgásztársaim elé furcsa gondolataimat, melyek a Kínából több mint három évtizede vizeinkbe telepített, akkor növényevő halaknak titulált jövevényeink horgászatával kapcsolatban jutottak eszembe. Az a legérdekesebb, hogy a három halfaj közül - fehér busa, pettyes busa és fehér amur - növényevőnek igazából csak az amurt tekinthetjük, a busák valójában planktonevők. Nem kis büszkeséggel tölt el, hogy a bálnákhoz hasonló módon táplálkozó, saját méreteikhez képest parányi élőlényeket szűrögető nagytestű halak sportszerű horgászatának kidolgozásához érdemben hozzájárulhattam. Örülök, hogy megoszthatom ez irányú tapasztalataimat horgásztársaimmal e lap hasábjain. A busákról most ennyit…


A versenyhorgászat varázsa
A bajnok Maver

Induló sorozatunkban a versenyhorgászat módszereit és lehetőségeit fogjuk bemutatni a gyakorlásukhoz nélkülözhetetlen legmodernebb eszközökkel együtt. Ezek igazán kiválóak arra, hogy alkalmazni lehessen a mindennapok horgászatában, a finomszerelékes versenyhorgász-technika felhasználásával.


Nagyító alatt
Csapósügér

A sügér a tiszta, átlátszó vizet szereti. A patakok és folyók lassú áramlású részein, továbbá a tavainkban is számíthatunk rá, legszívesebben langós vízrészeken tartózkodik. Minden vizünkben otthonos.


Pisztrángkettes

Pici, de annál cserfesebb lányom, Bettike ismét arra buzdított, hogy horgászni menjek. Na, nem mintha erre bárkinek is buzdítania kellene, hiszen már az óvodában is egy vödör csonti volt a jelem. Vagy talán körforgó villantó. Azon csodálkozom, hogy csemetéim egyikének sem az volt az első szava, hogy „mikor megyünk horgászni?". Beérték holmi snassz „papa, mama" kifejezésekkel. Na, de a lényegnél maradva, csepp manócskám pocakja pisztrángot kívánt. Nem éri ám be akármivel! Bogi, a kisebbik talán nem látta tanácstalan, majd kétségbeesett tekintetemet, mintegy nyugtázva elkerülhetetlen sorsomat, boldogan szajkózni kezdte: „Piszlángot! Piszlángot!"


Pontybarátok
Bojlis Józsi

Februárt ír a naptár - de így volt ez egész januárban -, és majdhogynem gatyára, de legalábbis ingujjra vetkőzve ülünk a napsütötte Szavanna-tó partján Jakab Józsival, akiről kiderül, hogy jóval régebbi szálak kötik össze vízparti kapcsolatainkat, mintsem azt frissen szerzett ismeretségünkből gondolnánk. Persze, a pálcák most is beélesítve, s a horog végén csonticsokor helyett egy-egy saját készítésű bojli.


Menyhal az Újpesti-Dunán

Az évszaknak megfelelően készülődnék az aktuális menyhalfogásra, de az idő inkább az őszt idézi, mint a tél elejét. Ez pedig a hozzáértők szerint nem kedvez a menyhal fogásának - ami köztudottan téli hal. De valóban téli hal-e a menyus, ami a halak szépségversenyében garantáltan az utolsók között végezne. Rokonságában megtalálható a kék menyhal (M. dipterygia dipterygia), a karcsú menyhal (M. dipterygia macrophthalma) és az északi menyhal (Molva molva), ami a sziklás tengerfenék lakója, és az Atlanti-óceán keleti részén mindenütt találkozhatunk vele.


Keszegdömping

Jó pár éve annak, amikor az egészségügy kezelésében lévő tóra indultam kora hajnalban, remegő lábakkal, hiszen előző nap meggyőződtem arról, hogy a nádasok szélei már úszózásra alkalmasak. A korai napsütés hatására a környéken máshol egyáltalán nem jellemző vöröses kavics és iszap hamar átmelegítette a sekély vizet, melyben a keszegnép szemlátomást épp úgy élvezte a naplemente árnyjátékait, mint jómagam.

-

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.