A Sikeres Sporthorgász augusztusi tartalmából

A Sikeres Sporthorgász augusztusi tartalmából

Hogyan fogjunk nagy pontyot?Harcsafogó cimborákA versenyhorgászat varázsa - Szélsőségek és meglepetések Európa-bajnokságaNagyító alatt - A bolognaiPontybarátok - Mosom kezemetA legyezők uraPergető-útmutató - Feketézők klubjaMesterfogások - Úszós pellethorgászat


Hogyan fogjunk nagy pontyot?

Az országot járva rengeteg emberrel találkozom, beszélgetek. Általában három témakör vetődik fel a ponty horgászatával kapcsolatban: a hol, a hogyan és a mivel kérdése szinte mindig elhangzik, igazi slágernek számít. S egyre többen kérdezik tőlem, hogyan fogjanak nagy pontyot. Ez mostanában rendkívül aktuális, mivel több bojlis versenyt is rendeznek, ahol öt vagy akár tíz kiló a súlyhatár. Rengeteg horgász szeretne szelektálni a pontyok között, és főleg a kapitális, 10-20 kilón felüli pontyokat megfogni. Lehet, hogy egyedül maradok a véleményemmel, de szerintem nem lehet szelektálni a pontyok között. Természetesen vannak taktikák, különböző módszerek, amikkel nagyobb esélyünk lehet egy szép példányra, de a kicsiket kizárni lehetetlen feladat.
(Ladányi Tamás)


Harcsafogó cimborák

A balatoni harcsák útja kiismerhetetlen - mondják sokan, akik vendéghorgászként próbálnak harcsát fogni a tavon. Van benne igazság; különösen az utóbbi évtizedben vagyunk erőteljes változások szemtanúi. A neves tihanyi, fonyódi, máriai, vonyarci, szigligeti, györöki, aligai vizek adnak ugyan harcsát, de messze nem annyit, mint húsz vagy harminc évvel ezelőtt.
(Zákonyi Botond)


A versenyhorgászat varázsa
Szélsőségek és meglepetések Európa-bajnoksága

A horgászok 2008-as Európa-bajnokságát, huszonnégy ország részvételével, a csehországi Uherské Hradiste kisvárosban, a Morava folyón rendezték június 28-án és 29-én - azaz a foci Eb-vel egy időben. Az utóbbi persze nem túl fontos, de amikor a meglepetésekről esik majd szó, kiderül, hogy nem véletlenül jegyeztem meg.
(Szarka László)


Nagyító alatt
A bolognai

Ezt a bottípust az elmúlt évezred utolsó századának nyolcvanas évei közepén készítették az olaszok. Bolognában voltak a gyárak, ahol az elsőket készítették, innen származik a bottípus neve. Az idők során több ízben előrukkoltak a világversenyeken az olaszok a bolóval, egyéniben és csapatban gyakran a dobogó legmagasabb fokára állhattak.
(Gyulai Ferenc)


Pontybarátok
Mosom kezemet

Frank Warwick és Ardy Veltkamp világhírű bojlis specialistáknak nincs miért bizonygatni ártatlanságukat, hacsak azért nem, mert több tucat tonna ponttyal birkóztak meg pályafutásuk során. Tették ezt Európa-szerte a legrangosabb horgászvizeken, most pedig egyre többet kacsingatnak Magyarország felé. Lelkiismeretük tiszta, hiszen a halak iránt őrületig fokozódó szerelmükön túl a megbecsülés, a kíméletes bánásmód terén is az élen járnak. Számunkra különösen becsülendő önzetlen segítségnyújtásuk, minden érdeklődő horgásztárs iránti nyitottságuk és tanácsaik. Ami pedig a kézmosást illeti, rövidesen kiderül…
(Kátai Róbert)


A legyezők ura

Norvégia a vadon élő lazac hazája; több mint ötszáz tiszta vizű és erős sodrású folyóvízben van esély a keményen harcoló, óriási ezüstlazac kifogására. A híres „lazachordozó” norvég vizek, az Alta, az Orkla, a Gaula és a Tana közül - mind Oslóból, mind Stockholmból - legkönnyebben a Trondheim-fjordba torkolló Gaula folyót lehet megközelíteni. A „horgásztermést” összesítő listán a Gaula folyó évi 15-30 tonnával a második helyen áll, csupán a tízszer hosszabb és ezer kilométerrel északabbra fekvő Tana előzi meg.
(Alexander Hegedűs)


Pergető-útmutató
Feketézők klubja

Valamiért hirtelen indíttatást éreztem, hogy szerencsét próbáljak egy általam szinte ismeretlen területen, a fekete sügér horgászatában. Sok mítosz és legenda övezi e halfajt, pedig a komoly pergetőhorgászati hagyományokkal rendelkező USA-ban mindennapi „kenyérhalnak” minősül, sőt a műcsalik jelentős része is e hal megfogására készül. Éppen ezért nyoma sincs az itthon jellemző, már-már FBI-aktákba illő titkolózásnak, ami a hazai feketézőket jellemzi.
(Balaskó Norbert)


Mesterfogások
Úszós pellethorgászat

A pellettel való céltudatos horgászat egyre több horgászmódszert „fertőz” meg. Míg néhány éve kizárólag a bojlisok ismerték és alkalmazták, manapság teljesen szokványos, hogy ezzel horgásznak a nagy halra pályázó feederezők vagy a hagyományos fenekezőt bevető horgászok is. De mi van az úszós technikát előnyben részesítő horgászokkal, akik szintén pellettel kívánnak csalizni?
(Molnár Zoltán)

-

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.