A Sporthorgász 2005. júliusi tartalmából

A Sporthorgász 2005. júliusi tartalmából

Portyázó horgászok - A Karib-tenger vándora, Vadvizek varázsa - Az Újszegedi-Holt-Maros, Híres horgászvizeink - Tisza-tó, MELLÉKLET - A ponty bojlis horgászata, Egy nehéz nap délutánja, Elmondok egy történetet - Tavaszi kaland

Portyázó horgászok
A Karib-tenger vándora

A kelet-karibi szigetvilág a világ egyik legfelkapottabb és legdrágább üdülôhelye. A számos sziget (Dominica, Grenada, Montserrat, Barbados, Martinique, St. Martin) közül is kiemelkedik Antigua, amely testvérszigetével, Barbudával alkot közös államot. Antiguában a homok fehér, Barbudán rózsaszín, de az ezeket övezô Atlanti-óceán és a Karib-tenger a kék minden színében játszik. A szigetvilág a drága helyek közé tartozik, alig két és fél óra repülôvel Miami, a fôszezon decembertôl áprilisig tart - ilyenkor telt ház van a szigeteken. Április és december között mérséklôdnek az árak, az idôjárás változékonyabb, és horgászat szempontjából ez tûnik izgalmasabbnak. Drágaság ide vagy oda, akad már magyar horgász, aki nem elôször jár Antiguán, hogy a hatalmasra növô kék marlinok és tarponok közül megfogjon néhányat


Vadvizek varázsa
Az Újszegedi-Holt-Maros

Valamikor, még a XIX. században, Szeged városának a Tisza bal partján elterülô, manapság Újszeged nevû, kertváros jellegû városrészének helyén valódi vadvízország adott otthont vadaknak, vízimadaraknak, halaknak. A folyamszabályozás elôtti idôkben ugyanis a rakoncátlan Maros még két ágon torkollott bele a Tiszába. A Maros két ága és a Tisza között lápos-zsombékos, nádas-gyékényes, süppedôs mocsárvilág tenyészett, csíkász, pákász, réti halász foglalatosságoknak adva alkalmatos terepet. Aztán a XIX. század derekán a Maros déli ágát levágták, és a lápos-mocsaras vadvízi világot lecsapolták. Ma már csak egy Maros-torok van, éppen szemben a nagyváros nevezetes, Tápé nevû külsô kerületével, a valaha néprajzi skanzennek minôsülô, gyékényszatyrairól és egyéb, gyékénybôl szôtt használati tárgyairól híres, önálló faluval.


Híres horgászvizeink
Tisza-tó

Harminckét éve már, hogy a Kisköre és Tiszavalk közötti folyószakasz felduzzasztásával a Tisza hullámterében megszületett a Tisza-tó, amely 127 négyzetkilométernyi kiterjedésével a Kárpát-medence második legnagyobb állóvize. Hosszúsága 27 kilométer, a tározóban található szigetek összterülete 43 négyzetkilométer, a tározómeder közepes vízmélysége 1,3 méter, maximális vízmélysége 17 méter. A duzzasztást a Kiskörei-vízlépcsô 1973-as üzembe helyezése tette lehetôvé. A vízlépcsô és öntözôrendszerei fômûveinek megépítését az 1960-as évek közepén határozták el azért, hogy az Alföld öntözési rendszerét fejlesszék. Fô feladata a vízkészlettározás, valamint a vízhiányos területekre - elsôsorban a Nagykunságba, a Körösök völgyébe és a Jászságba - irányuló gravitációs vízátvezetés.


MELLÉKLET
A ponty bojlis horgászata

Nincs még egy olyan horgászmódszer, amely annyi vitát váltott volna ki, mint a bojlizás. Nyugaton néhány évtizede, nálunk talán tíz esztendeje, hogy polgárjogot nyert, noha ma is vannak, akik nem tartják sportszerû horgászatnak. Egy dolog azonban tény: igazán nagy pontyot az esetek többségében a bojlival horgászók fognak, s miután a horgászat lényege a halfogás, nincs okunk kétségbe vonni jogosultságát. Fôleg akkor, ha majd mindenki betartja azokat az íratlan szabályokat, amelyek a sportszerû és nem az üzletszerû bojlizókra jellemzôk.


Egy nehéz nap délutánja

Mintegy huszonkét éves horgászpályafutásom során állandóan rájövök néhány okos dologra, szabályra. Legutóbbi következtetésem: soha ne indulj el egy autóban két Tamással horgászni! Mielôtt bárki megsértôdne ezen kijelentésemen, gyorsan megjegyzem, hogy azért nem ilyen vészes a dolog. Nagyon is jó cimborák, vérbeli horgászok, semmi kifogásom ellene, hogy együtt vessük be horgainkat a jövôben. Csak hát az a nap, amelyrôl e történet szól, nem igazán indult sikeresen…
Egy ígéretes vasárnapi hajnalon vettem célba két barátommal a közeli, háromszáz hektáros tavat, ahol szép pontyokat láttak forogni a srácok. Rajta hát, állítólag nem is forgalmas a víz, ott a helyünk. Kissé nehéz ugyan megközelíteni, egy kotrás által létrejött kavicsos félsziget végén található, de sebaj, számunkra nincs lehetetlen.


Elmondok egy történetet
Tavaszi kaland

Nehezen akart eljönni idén a tavasz, még áprilisban is csak frissen telepített pontyokat lehetett néhol fogni, de keszeget nem. Hideg volt a víz, fôleg itt, a „Sori” felsô szakaszán. Pedig az átlagosnál is jobban be voltam indulva egy jó keszegezésre, mert a kora tavaszi vásáron beszereztem egy új Shimano matchbotot és hozzá való Exage 2500 RA orsót. A szerelék, melyet összeállítottam, klasszikus dunainak mondható. Hideg víz lévén csontival és gilisztával is készültem, hátha a fehérjét kívánják inkább a kedveskéim.

-

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.