A Sporthorgász 2005. októberi tartalmából

A Sporthorgász 2005. októberi tartalmából

Híres horgászvizeink - Adácsi-víztározó, Lássuk a multit! - Harcsasétáltatás, Feederakadémia - Sanya mester praktikái, Ha nyár, akkor horgásztábor, A süllô horgászata, Pergess, magyar! - Kánikulában, Vakuval - A gyöngyházfényû paducok


Híres horgászvizeink
Adácsi-víztározó

Budapesttôl alig nyolcvan kilométerre található Adács község, mely megközelíthetô az M3-as autópályáról, valamint a 3. számú fôútról. Gyöngyös elôtt fordulunk le Adácsnak, ami az elmúlt idôben gyakran szerepelt a horgászújságok hasábjain. Nem véletlenül - itt ejtették el minden idôk legnagyobb harcsáját, a 112 kilós példányt. Amióta az 57 hektáros adácsi tóban Nagy Zoltán és Tasi Róbert megfogta a hatalmas halat, Adács község neve és a hal súlya mindörökre bevonult a köztudatba.


Lássuk a multit!
Harcsasétáltatás

Kifejezetten multiplikátoros orsókhoz találták ki a tengerentúlon az úgynevezett „kutyasétáltatós” pergetô módszert. Nagyméretû, nehéz mûcsalival dobálunk, amit 20-30 centis, hirtelen rándításokkal keltünk életre általában a víz felszínén. Rövid, alig kétméteres, lehetôleg egyrészes, merev horgászbotot, körülbelül 4000-es pergetô-multiorsót és 0,35-0,40-es damilt használunk a célra. Írtam már a módszerrôl e lap hasábjain, és nagy valószínûséggel még fogok is. Most abból az apropóból érintem újra a témát, mert a jerk baitet és a hozzá tartozó walking the dog csalivetési technikát fekete sügérre és csukára alkalmazzák odaát, itthon viszont néhány kisebb harcsát is sikerült „összerángatni” egy újfajta „dzsörkbéjt”-tel.


Feederakadémia
Sanya mester praktikái

A Maconkai-víztározón megrendezett IV. Haldorádó-Sporthorgász Feederbotos Kupa harmadik helyezettje Nyika Sándor (Sanya mester) lett. A jókezû horgász megosztja velünk eredményességének titkát, és bemutatja, mi kell a sikeres maconkai horgászathoz.


Ha nyár, akkor horgásztábor

A horgászatban sem elhanyagolható „részletkérdés” az utánpótlás nevelése. A gyerekek a legfogékonyabbak az újdonságokra, ekkor tanulnak a legkönnyebben, a gondolkodásuk szintén ekkor befolyásolható leginkább. Örömteli hír, hogy mind több országosan is ismert tavon veszik komolyan a gyermekek nevelését, és horgásztáborokban próbálják a megfelelô tudást átadni nekik. A táborozások során szerzett tapasztalatokról, élményekrôl az egyik horgászoktatót, Bóna Istvánt kérdeztem.


A süllô horgászata

Hadd legyek elfogult szûkebb pátriámmal. A fogassüllô és a balatoni fogas között faji különbség nincs, de a fogas név csakis a Balaton sajátos életviszonyai között tenyészô és táplálkozó Stizostedion lucioperca L,-t illeti meg. Egy hal, amely igazi hungaricum. A süllôk között is királynô, de a halas gasztronómia verhetetlen ínyencsége is a FOGAS, így, csupa nagybetûvel!


Pergess, magyar!
Kánikulában

Tudom, hogy az október nem éppen a banánérlelô hôségrôl híres. Azonban ez az év nem kényeztetett sok meleg nappal. Nem bizony, hiszen - ha emlékszünk - az igazi nyár július végén kezdôdött, addig csak az égieket „áldottuk” a sok esô miatt. Akkor aztán hirtelen megérkezett a hôség, napokig izzítva a földet, levegôt. Na meg a vizet. Most, hogy az ôsz egyre hûvösebb lehelete közeledik, a horgász is szívesen tekint vissza a nyár élményeire, a melegebb napokra, melyek forró pillanatokat hoztak.


Vakuval
A gyöngyházfényû paducok

Ezen a nyáron sok paducot fogtunk. E szépséges folyóvízi hal életét és annak furcsaságait mutatjuk be, továbbá egy rekordlistás példányt. A paduc a folyóvizek márnazónájában él. Észak-Franciaországtól a Kaszpi-tengerig honos. Nincs a sarki vizekben, van viszont olasz-, kaukázusi, ibériai, volgai, sötét oldalsávos, francia-, dalmát- és cselepaduc. További rokonok találhatók Törökországban és a Kaukázusban.

-

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.