Orsók a múltból

Orsók a múltból

Egy hónapja közzétett felhívásunkra 11 olvasónk összesen 14 orsóval jelentkezett. Az "Orsók a múltból" cím - amelyet az egyik levelezőnktől kölcsönöztünk - jól fedi a kínálatot. A pályázók elsősorban a közeli, és régebbi múltból származó orsóikat ajánlották fel, amelyek között igazi, gyűjtőknek való kuriózum is akadt. A használt műszerek mellett azonban két "zsír új" darabbal is beneveztek, amelyek szintén érdeklődésre tarthatnak számot. Lássuk hát a kínálatot, az orsók tulajdonosainak bemutató soraival!

1. Pflueger Trion

1. Pflueger Trion

Az orsótesztre küldenék egy ügyes kis orsót.
Vejemnek ilyen volt, megtetszett és hoztam egyet. Pergetőorsónak árulják, de én a match botomra szántam. A paraméterei néhány szóban:
6 csapágy
azonnali visszaforgásgátló
fém dob
rózsafa fogantyú
6 lamellás elsőfék

2. Browning Syntec 40


2. Browning Syntec 40

Olvastam felhívásukat, és erre szeretném benevezni az egyik kedvenc orsómat. Az orsóról röviden csak annyit, hogy kb. 4 éve használom, és egy barátom adta egy szívesség viszonzásaként. Az orsó 40-es méretű, 4 csapágyas, hátsófékes darab, és egy Zebco Trophy Feeder boton szolgál. Úgy gondolom, hogy a bot, és az orsó tökéletes összhangban van egymással. Igazán nagy halat nem sikerült vele fognom, de 2-3 kg-os pontyokat szép számmal fáraszthattam vele, és elmondhatom, hogy mindig sikeresen.


3. Shimano Aerocast 4010

elsőfékes
3 csapágyas
kapacitás: 0,37 mm - 100 m
1,5 éve 5000 Ft-ért vettem használtan, de teljesen jó állapotban van
rózsafa markolat
súly: 327 gr
áttétel: 5,2 : 1


4. Shimano Sedona 4000 FA

elsőfékes
3 csapágy
2 éve kb. 14 000-ért vettem használtan, de teljesen jó állapotban van
kapacitás: LB - Yds 10-200
Made in Malaysia

A fenti 2 orsóval szeretnék nevezni az orsótesztre.
Mindkettő nagyon könnyű futású orsó.
Nagyszerűen lehet használni őket úszózni, fenekezni, utóbbi időben inkább feederezek velük. Ehhez képest a Sedonát inkább pergetésre vettem, de erre keveset használtam.

Szerintem nagyon jó minőségű orsók, és nem voltak drágák, tehát az ár/érték arányuk nagyon jó.

5. TICA GA 3050


5. TICA GA 3050

A gyorstesztre szívesen felajánlom az egyik match orsómat.
Amennyiben úgy alakul, szívesen áll(unk) rendelkezésetekre.

6. Cormaxx-3S Match


6. Cormaxx-3S Match

3 csapágy
hátsó fék
hosszú dobást biztosító dob
2 grafit pótdob
kiegyensúlyozott rotor
csavarodást gátló, nagyméretű zsinórvezető görgő

Ez az én első "igazi" match orsóm.
Két éve gyűröm, a felkapókar rugóját kellett kicserélni, mert eltörött.
Az orsó 6500 Ft volt, és nagyon meg lett gyötörve halak által (és persze általam is).
Most feederezni használom, mert egy Shimano Super X match-et használok a matchbotomra. Szerintem ez "A" matchorsó.
Az árfekvése miatt azonban az elődjét tartom boncolásra alkalmasnak, mert ennyi pénzért nem nagyon lehet kapni igazán jó orsót. Ráadásul ez a márka még nem szerepelt a boncasztalodon.


7. SPRO Syntra HS 3500

Az orsót 2002 májusában rendeltem a Haldorádó portálon. Ez idő alatt a szerkezet nem volt szétszedve. Megvásárlás előtt páran le akartak beszélni, mert azt hallották, hogy nem megbízható. Ennek ellenére kettőt szereztem be belőle, és nem bántam meg. Kitűnően működik mind a kettő. Nem tapadt le soha a fékje. Az áttétele gyors, ezért az egyiket matchboton a másikat feederboton használom.

8. DAM Quick Finessa II. FS


8. DAM Quick Finessa II. FS

Felajánlanám egy régebbi orsómat a teszthez.
1998 ban vettem, de már akkor is kifutott modell volt. Nyeletőfékes, a nyeletőfék a dobba van beépítve. Működését a tengelyre épített acél szerelvény biztosítja. Remélem, a fényképen jól látszik. Nagyon szép a futása, 2 csapágyas, és szuper fékkel van ellátva. Hibája a zsinórrakás és az alacsony dob. Az anyósom kifizette karácsonyra. Egy ilyen dobnyeletőfékkel ellátott Shimano GT az évezred orsója lehetne... Így maradok a GT -nél.


9 Shakespeare (?)

Van egy (szerintem) szép állapotban lévő Shakespeare orsóm a 80-as évekből, ezt szívesen adom, mert én is kíváncsi vagyok az eredményre...

10. ABU 655 GT


10. ABU 655 GT

Örömmel olvastam a felhívást, és sokat gondolkoztam, melyik orsómmal nevezzek. Végül egy ABU-ra esett a választás. Az idő haladtával bebizonyított tartósságán túl néhány sajátos műszaki megoldása színesítheti a repertoárt, hiszen az ABU gyakran alkalmaz "extravagáns", talán sokszor egyedülálló ötleteket az orsóépítésben. Az orsót még kamasz koromban vettem (használtan, 1990 környékén). A számomra akkor még újdonságnak számító dupla fékrendszer (nyeletőfék) tetszett meg benne igazán. Az előnyei sokszor hoztak sikert a horgászatok során (én leggyakrabban szeles időben fenekezésnél vettem hasznát). A folyón való horgászatoknál szintén sokat jelentett a jól beállított nyeletőfék a kapások érzékelésében. Az orsó úgy működik, mint a mai nyeletőfékes orsók, csak a kapcsolók vannak más helyen. A hajtókar megtekerésével átkapcsol normál fék üzemmódba. Az orsónak van még egy érdekessége, mégpedig a fordított forgásirány. Erre az "újításra" nem tudom miért volt szükség, és be kell vallani, néhány horgászatba beletelt, amíg hozzászoktam. Kapitális fogásokról sajnos nem tudok beszámolni, de darabra igen tetemes mennyiség bánta megbízható működését. A fonott zsinórok megjelenésével, erre is "kiképeztem". Bár nem hiszem, hogy erre készítették, de az akadóban való pontyvadászatok során sem hibázott (a 3/0 Owner kihajlott, de a fék nem tapadt le).

11. Tica Taurus T4500


11. Tica Taurus T4500

Az orsó vadonatúj, még nem horgásztam vele. Talán rajtam kívül másokat is érdekel a szerkezete.

12. Abu Garcia Cardinal Black Max.


12. Abu Garcia Cardinal Black Max.

2 golyóscsapágyas, fémházas, fémdobos pergetőorsó. Az Abu csúcsmodellje ’94-’98-ig ennek az orsónak a 6 csapágyas változata volt.
’97-ben vásároltam 14 000.- Ft-ért, 4 éven keresztül intenzíven használtam pergetésre, 2 évig fenekezésre.
Egyszer kellett kicserélnem a felkapókar ollórugóját, de más gond nem volt vele.
Tekintettel arra, hogy egy zárt házban van az orsó belszerkezete, ezért nem tudtam szétszedni, így kenést sem kapott.

13. Atlantis


13. Atlantis

A ’30-as évek közepén készítették Németországba és Kanadába exportálták. Az ’50-es években ajándékba küldték egy szekszárdi orvosnak, aki a Nagypapámnak a jóbarátja volt, és a Papám - aki cipész volt - 2 pár cipőért cserébe kapta meg az orsót.
Az első peremfutó orsó volt a városban, így sokan kölcsönkérték, hogy pergetésre használják. Nagypapám és édesapám sok szép halat köszönhet neki, melyeket nehéz volna fölsorolni, de én is sokat köszönhetek neki. Kb. 5-6 éve nem használjuk a gépet.
El is feledkeztem róla, csak a cikk kapcsán kezdtem gondolkodni, hogy milyen orsót küldhetnék be. Ráférne egy alapos tisztogatás. Ha nem kerül be a tesztelendő darabok közé, én fogom kipucolni, és elrakom. Eleget "dolgozott", megérdemli a pihenést.
A fékállító tárcsa utólag lett hozzá esztergálva minden más alkatrésze eredeti, leszámítva természetesen a tárcsán látható kék szigetelőszalagot, mely a "zsinórcsiptető".

14. Abu Garcia Cardinal Agenda


14. Abu Garcia Cardinal Agenda

Nem tudom pontosan, hogy 2+1 vagy 3+1 csapágyas orsó, az Abu kínálatában a középkategóriát képviselte.
2000-ben vásároltam 11 000.- Ft-ért, 2 éven keresztül pergettem vele és másfél évig fenekezésre használtam.
A használat során semmilyen probléma nem volt vele.

A kínálatot megismerve ejtsünk néhány szót a tesztre kerülő orsók kiválasztásáról. Elképzelésünk szerint az itt bemutatott mezőny felével, vagyis a legtöbb szavazatot begyűjtő hét orsóval fogunk megismerkedni a sorozat elkövetkező részeiben.

Minden regisztrált olvasó egy szavazattal rendelkezik. A "válogatott" összeállítása kettő héten keresztül tart, tehát mostantól március 25-ig várjuk a voksokat. A szavazás állását folyamatosan figyelemmel kísérhetik honlapunkon.

Mostantól tehát az olvasók kezében van a döntés, indulhat a kattintgatás! (szavazás itt)

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.