Egyéni Bajnokság 2007. Keleti csoport, elődöntő

A magyar Egyéni Bajnokság elődöntői a megszokott módon, két csoportban kerültek megrendezésre, ezért a Duna vonalától keletre eső egyesületbe tartozó versenyzők, a balatonújlaki versenypályán zajló nyugati elődöntővel egy időben (május utolsó hétvégéjén), a Kunsági-csatornán küzdöttek meg a döntőbe kerülésért.

Ambrus Tibort kerestem meg, hogy néhány mondatban vázolja, hogyan látta a versenyt, milyenek voltak a tapasztalatai.

T.F.: Nem ismeretlen vízen rendezték a versenyt, milyen képet mutatott a pálya az eddig megszokotthoz képest?

A.T.: A megszokottnál némiképpen gyorsabb vízfolyás csökkentette a direktbotos horgászat lehetőségét. A fogási eredmények gyöngébbnek tűntek, mint az előző években (a várt 4-5 kg helyett 2-3 kg fogás volt a jellemző az edzéseken). Érdekes volt, hogy törpeharcsát alig lehetett fogni. A halak átlagsúlya 3 dkg körül volt!!!

A kunsági-csatornai versenypálya

T.F.: Hogyan alakult a szektorbeosztás, volt-e megszakítás a pályában?

A.T.: A szektorok között rövid megszakítások voltak, azonban igazi előnyt csak a pálya szélső 1-2 helye jelentett. A 32 induló 3 szektorba került. A szélső helyeket a kiemelt sorsolás során megfelelően kezelte a verseny rendezője.

Sermann László szákol

T.F.: Mi volt a Te elképzelésed, hogy kellett volna megoldani az első napot, mi vált ebből valóra a nap végére?

A.T.: A taktikám az első fordulóban a 11,5 m-es bot használata volt. Gyorsabbnak ítéltem a horgászatot a mezőny zöme által használtnál rövidebb bottal. Az erősebb vízfolyás miatt is döntöttem e bothossz mellett, mert kisebb úszó használatát tette lehetővé. Ez az elképzelés a vártnál is gyengébb fogások miatt (1-2 kg) nem jött be. A szektoromban a 7. lettem. Az eredmények rendkívül szorosak voltak, több esetben fél kg-on belül sorrendben 4-5 horgász fogása is megtalálható volt.

Karsai Zoltán két egyest horgászott

T.F.: A második napon akkor neked is fel volt adva a lecke. Túl sok pontot már nem illett gyűjteni, ha a döntőbe szerettél volna kerülni.

A.T.: Az első nap tapasztalatai alapján változtattam a felszerelésen és az etetőanyagon is. 13 m-es botot használtam. Az első napi főólom-jelzőólom variációt felváltotta az osztott sörétsor (10-15 sörétólom egyenletesen elosztva a zsinóron). Etetőanyagban a csapattársam, ifj. Barna Szilárd által az első napon sikeresen használt keverékre tértem át. (3 kg Maros Mix XXL + 2 kg Maros Mix XXL dévér + 6 kg VDE lösz). Ez egy rendkívül jól tapadó etetőanyag kombináció, amely lehetővé tette jelentősebb mennyiségű pinki és csonti, valamint darabolt giliszta bejuttatását.

Ami az eredményességünk titka volt

A csonti, pinki és darabolt giliszta használatának jelentősége nagy volt. A jobb szektorteljesítmény elérése érdekében mindenképpen fogni kellett néhány nagyobb testű (10-30 dkg-os) halat. Ezekhez segített hozzá az etetőanyag és az előbb említett élő csalik használata. A második napon a szektoromban az első helyet szereztem meg.

Szákban egy darabos dévér. Minden egyes hal kincset érhet!

T.F.: Te belülről hogyan láttad, hogyan értékelnéd a 3. napot? Hallomás alapján a viharos időjárás miatt bizonytalan volt a forduló sorsa.

A.T.: A mindent eldöntő utolsó napon sem volt lényeges változás. A jobb eredményt azok érték el, akik az 50-100 db kistestű hal mellett jó néhány szákolós, 10-30 dkg-os halat is ki tudtak varázsolni a vízből.

Nem csak a halakkal, de a széllel is meg kellett küzdeni

Akkor sem lett volna nagy gond, ha - az előzetes bejelentésnek megfelelően - elmarad a forduló, ugyanis ha veszélyessé vált volna a horgászat, azonnal lefújták volna a versenyt. A szabályok szerint, ha eltelik egy óra, akkor értékelni lehet a versenynapot, ha nem, és nem lehet folytatni megszakítás után, akkor az előző két nap eredménye döntött volna. Végül - a közelgő vihar miatt - le is fújták a versenyt, igaz, alig negyed órával a vége előtt, így ez a versenynap is értékelhető volt. A 3. fordulóban is 1. helyezést értem el, így a mezőny legtöbb halát fogva csapattársam, az egyenletes teljesítményt nyújtó (2-2-3) ifj. Barna Szilárd mögött a 2. helyen végeztem!

A hínár széle is rejtegetett keszeget

Nagyon küzdelmes, színvonalas, változatos verseny volt jó néhány meglepetéssel. Az átlagosnál erősebb mezőnyből több ismert és a múltja, valamint a versenyzői tudása alapján kiemelkedő versenyző nem tudott bekerülni az egyéni döntőbe.

A verseny rendezését, a mérlegelést és sorsolást a pontosság, sportszerűség jellemezte.