November 14-én Siófokon rendezték meg a Balatoni Horgász Konferenciát, amely immár hagyományosan a magyar horgásztársadalom egyik legfontosabb szakmai találkozója. A rendezvényen ott voltunk mi is, hogy első kézből kapjunk információkat a Balaton jelenlegi állapotáról, a halgazdálkodási törekvésekről, a kutatásokról, valamint a horgászokat érintő friss fejlesztésekről és tervekről.
Erős szakmai tartalom, szinte telt házas érdeklődés jellemezte az idei konferenciát, melynek programja kiemelkedően sokrétű volt. Kutatók, halbiológusok, egyesületi vezetők és horgászcégek képviselői tartottak előadásokat.
Sajnos a szakmai nap egy rendkívül szomorú momentummal vette kezdetét: megemlékeztünk a közelmúltban elhunyt Dr. Dérer Istvánról, a Magyar Országos Horgász Szövetség elnökhelyetteséről. Távozása az egész magyar horgásztársadalmat megrendítette. A jelenlévő vendégek közösen hajtottak fejet István emléke előtt, aki mostantól odafentről vigyáz egykori horgásztársainkra.
9:30 – Célkeresztben a parti horgászat
Előadó: Szári Zsolt – BHNp Zrt. vezérigazgató
A nyitó szakmai előadás a balatoni parti horgászat változásait és kihívásait járta körül. Szó esett a horgászati nyomás alakulásáról, a part menti élőhelyek állapotáról és arról is, hogyan lehet úgy fejleszteni a horgászati infrastruktúrát, hogy közben a Balaton természeti értékei is megóvhatók legyenek.
10:00 – A Kis-Balaton halállományának felmérése
Előadó: Specziár András – az MTA doktora, tudományos tanácsadó, HUN-REN BLKI
Részletes kutatási eredményeken keresztül ismerhettük meg a Kis-Balaton vízrendszerének állapotát. Az előadás rávilágított arra, hogy ez a különleges élőhely nemcsak természetvédelmi, hanem halgazdálkodási szempontból is kulcsfontosságú a Balaton számára.
10:30 – Hat év, hét szezon – és ami mögötte van
Előadó: Kozma Anna – BHNp Zrt. Első Balatoni Sporthorgász Centrum
A Balatonon egyre népszerűbb horgászturizmus fejlesztéseiről, a szezonális tapasztalatokról és a vendéghorgászok igényeinek változásáról hallhattunk. Különösen érdekes volt látni, milyen változások mentek végbe az elmúlt hét szezonban, és milyen irányba halad a jövő.
10:50 – „A Balatoni Horgászatért” életműdíj átadása
Az idei díjazott munkássága jól példázza, mennyire fontos a Balatonért dolgozó szakemberek elkötelezettsége és hosszú távú munkája.
11:20 – Bemutatkozik a mórichelyi tógazdaság
Előadó: Lukács Ádám – BHNp. Zrt. tógazdasági vezető
A tavi haltermelés aktualitásai, eredményei és kihívásai kerültek terítékre. A tógazdaságok szerepe meghatározó a Balaton halállományának utánpótlásában, így ez az előadás a horgászokat közvetlenül érintő témákat is érintett.
11:40 – A kísért horgásztúrák tapasztalatai és kihívásai
Előadó: Nagy Gábor – BHNp Zrt. horgászati ágazatvezető
A szervezett túrákkal megvalósított horgászat egyre népszerűbb a Balatonon. A prezentáció bemutatta, milyen felelősséggel jár az ilyen szolgáltatás, milyen gyakorlati tapasztalatok gyűltek össze és milyen elvárások mutatkoznak a horgászok részéről.
12:00 – Fórum
Az előadókhoz kapcsolódó kérdések és a balatoni horgászatot érintő témák kötetlen, de szakmailag igen tartalmas átbeszélése következett. Sok gyakorlati észrevétel hangzott el, amelyek segíthetik a jövőbeni szabályozások és fejlesztések finomítását.
13:30 – Ebéd
A nap kötetlenebb része jó lehetőséget adott szakmai beszélgetésekre, kapcsolatok építésére és az elhangzottak megvitatására.
Kiemelt kapcsolatok és együttműködések
A konferencia kiváló alkalom volt szakmai beszélgetésekre, egyeztetésekre és a jövőbeni együttműködések megalapozására. Több szervezettel és szakemberrel folytattunk tartalmas eszmecserét a horgászok igényeiről, az új fejlesztésekről és arról, hogyan tudjuk tovább segíteni a balatoni horgászat fejlődését.
Összegzés
A 2025-ös Balatoni Horgász Konferencia egyértelműen bizonyította, hogy a szakma elkötelezett a Balaton fenntartható halgazdálkodása iránt. Mi, a Haldorádónál, különösen fontosnak tartjuk, hogy első kézből értesüljünk a változásokról és aktívan részt vegyünk a közösség munkájában. A konferencián szerzett információk és kapcsolatok hozzájárulnak ahhoz, hogy még jobb, még hasznosabb termékeket és tartalmakat készíthessünk a horgászok számára. A legvégére hagytam a horgászokat közvetlen érintő legjobb hírt:
A MOHOSZ és a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit ZRt. közös megegyezése értelmében 2026-ban nem változnak a balatoni horgászjegy árak, ami úgy gondolom, a mai világban nagy szónak számít!
Haskó Tamás


