A Sikeres Sporthorgász 2011. májusi tartalmából

A Sikeres Sporthorgász 2011. májusi tartalmából

[f]A Gyöngyös-patakNagy csali, kis horog!Spiccel és bolognaivalRövid kantáronCsónakkal a halak nyomábanÍvás idejénVissza a dzsungelbe!Fishing Heaven és Kék Lagúna[-f]


Hazai vizeken

A Gyöngyös-patak

Budapesttôl messze esik Lukácsháza, a 900 lakosú, kissé hosszúra nyúlt település, mely nagyjából félúton van Kôszeg és Szombathely között. A hajdani ôrvidéken járunk, aminek része az Ôrség és a ma már Burgenlandhoz tartozó Felsô-Ôrvidék (Obervart). Az egykori sokszínû, sajátosan kevert nyelvû és identitású lakosság mai leszármazottai még ôrzik az elmúlt idôk emlékeit. Jól megfértek itt a haza védelmében összekovácsolódott magyarok, horvátok, szlovének, svábok, németek. Hatott egymásra néprajzuk, öltözködésük, szokásaik, szellemi és tárgyi örökségük, mely meghatározta a határ mentén élô népesség mindennapjait.
(Zákonyi Botond)


Feederakadémia

Nagy csali, kis horog!

Ahány ház, annyi szokás - tartja a mondás. A horgászatra lefordítva ez annyit jelent, hogy ahány víz, annyi sajátosság. Minden számomra ismeretlen vízterület egy új, megfejtésre váró talány, melynek során ott, a helyszínen kell kitalálni, mire „buknak" a halak, mivel lehet kapásra bírni ôket. Ezt van, amikor gyorsan, szinte elsôre sikerül eltalálni, és van, amikor csak hosszas kísérletezés vagy próbálkozás után. A most bemutatásra váró horgászat alatt is sok hasznos - mások számára is értékes - tapasztalattal lettem gazdagabb, amiket örömmel adok közre. Az írásból kiderül, miként sikerült a Zalacsányi-horgásztó finnyásan táplálkozó halait horogra csábítani.
(Döme Gábor)


A versenyhorgászat varázsa

Spiccel és bolognaival

A hosszú tél után persze, hogy nem kellett gyôzködni, és már az elsô hívó szóra igent mondtam, amikor Palotai Kristóf és Tremmel Balázs március végi, könnyed keszegezésre invitált a Ráckevei-Duna Molnár-szigeti szakaszára. Mi lehet könnyed a napsütéses, ám még mindig hûvös idôben, és ami még ennél is fontosabb, jócskán 10 Celsius alatti, tehát kifejezetten hideg vízben történô keszegezésben? Nos, leginkább a módszer, amivel a víz alacsony hôfoka ellenére is meglepôen aktív és a hamarosan bekövetkezô ívási idôszak miatt egyre intenzívebben táplálkozó keszegek nyomába eredtek a fiúk. Kristóf tehát ez alkalommal 7-es spiccbotot fogott a kezébe, amit szívesen tett volna Balázs is, de ô most nem került döntéshelyzetbe. Kapott egy 6-os bolognait.
(Szarka László)


Rövid kantáron

Hemzseg az ivadék a folyókban. Szívet melengetô látvány, amint a Hernád, Tisza, Sajó, Bodrog partjain sétálok, s hosszú, vastag vonalakban látom sötétleni a temérdek pontyot, keszeget és ki tudja még, mi egyebet. Bizony, ez a természet valós arca. Ami nekünk pusztítás, az valójában áldás az örök, megbonthatatlan körforgásnak. Földanya teszi a dolgát, amibôl mi csak azt látjuk, hogy ismét pénzben kifejezhetô kár keletkezett. Talán nem kellene árterekre építkezni…
(Jakó László)


Csónakkal a halak nyomában

A keresô, a halak tartózkodási helyeit felkutató horgászat lényegesen eredményesebb lehet a helyben ülô, kivárásra alapozó módszereknél. Különösen akkor, ha csónakkal eredünk a halak nyomába. Ilyenkor nem jelentenek akadályt a nagy távolságok, a csónakkal könnyedén eljutunk a legjobb haltartó helyekre is. Szinte bármelyik vízben álló bokor, tuskó, törés mellé beállhatunk, és könnyedén meghorgászhatjuk. Hatalmas elônyt jelent az is, hogy a csónakból radarral szinte centirôl centire átkutathatjuk az alattunk elterülô világot, pontos képet kaphatunk a mederviszonyokról.
(Ladányi Tamás)


Ívás idején

Minden tavasszal megújul a természet, nincs ez másként a halaknál sem. Halak ezrei sereglenek, hogy lerakják milliárdnyi ikráikat, eleget téve a fajfenntartás kötelezettségének. Mi, horgászok általában békén hagyjuk ôket ebben az idôszakban - kíméletbôl, vagy mert a törvény ekkor védi a halakat. Vannak azonban kivételek, amikor speciálisan az ívási idôszakban vadászunk egy halfajra. Ez az ellentét sok kérdést vet fel, de a legfontosabb: valójában mikor cselekszünk helyesen?
(Lukácsi Béla)


Vissza a dzsungelbe!

Tavalyi sikeres horgásztúráimra visszagondolva nem volt kérdés, mely vizeket fogom faggatni idén is. Így tehát márciusi horgászatom helyszíne a magyar Rainbow-ként emlegetett pölöskei Öreg-tó lett. Nagy izgalommal készültem a túrára, egy általunk még nem ismert horgászállásra készültünk a tó sekélyebb részén, ahol számtalan variálási lehetôség adódott, bármilyen idôjárás esetére.
(Csörgô Tamás)


Fishing Heaven és Kék Lagúna

Az egész úgy kezdôdött, hogy dr. Baradlai kilenc évvel ezelôtt látott egy szép szedést a laoszi ôserdôben egy gyönyörû, vízesésekkel tarkított, kristálytiszta patakban. Baradlai ennek akkor nem tulajdonított különösebb jelentôséget, csak akkor jött rá, hogy az igazi szedés mire utal, amikor megismerkedett a mûlegyes horgászat alapjaival.
- Ügyvéd nélkül nem indulok el soha - idézte a klasszikus mondatot Joe a reptéren, indulás elôtt, akit Baradlai egy szabadkômûves horgász-levelezôlistán ismert meg.
- Szerintem a jogvédelmi biztosításoddal jobban jársz - kezdte a vicceskedést Manitou, a 210 centi magas, metalista legyezô horgász, a harmadik útitárs, aki a horgászszakmaiságot volt hivatott képviselni az expedícióban.
(Bodolai László)

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.