A Sporthorgász 2003. júniusi tartalmából

A Sporthorgász 2003. júniusi tartalmából

Hazai vizeken - Zalai barangolás, Mesterfogások - Velencei-tavi horgászpraktikák - rakós bottal, Mesterfogások - Velencei-tavi horgászpraktikák - matchbottal, Rakós botok tesztje IV., Horgászszafari - Ha egy üzlet beindul..., Kis vizek varázsa - Az Aranyszigeti-víz, Kérdezz és fogj! Extra - Készülődés a világbajnokságra, Gyakorlat teszi - Habib és a tengeri kagyló, Portyázó horgászok - A Gacka pisztrángjai, Horgászszemmel - A Tisza-tó igaz története


Horgászszemmel
A Tisza-tó igaz története

Kíváncsi voltam a tározó i g a z történetére, és arra, hogy jelenét, jövőjét hogyan látják azok a horgászok, akik nyitott szemmel évtizedek óta együtt élnek a vízzel. "Bőrükön" érzik a felettük bábáskodók mindenféle változtatásait, de nem tehetnek semmit, pedig állítólag övék a Tisza-tó. Gajdos Zoltán személyében kiváló és hiteles riportalanyra leltem, hiszen már akkor az Óhalászi-holtágon csukázott, amikor a tó tervei még el sem készültek. Tanúja volt a térség születése utáni kibontakozásnak, virágzásnak, és részese azóta is az azt követő változásoknak, negatív jelenségeknek. Érdemes odafigyelni szavaira, hiszen nemcsak a vizet keresztül-kasul ismerő, kitűnő halfogó, véleménye megegyezik az itt horgászók meglátásaival.


Portyázó horgászok
A Gacka pisztrángjai

A Klokot partján találkoztunk osztrák legyesekkel, akik említették, hogy onnan továbbmennek a horvátok legendás pisztrángos vizére, a Gackára. Mutattak is néhány fényképet az ottani pisztrángokról meg a tájról. Cimborámmal, Erdélyi Balázzsal már akkor eldöntöttük, hogy elmegyünk a Gackára, csak az én száguldó életembe már nem fért bele több pisztrángozás tavaly. Idén tavasszal aztán Balázs már nem bírt magával, kirohant a Gackára, fogott is akkora pisztrángokat, hogy amikor felhívott, éreztem a hangján, nagyon benne volt a jóban. Pár nap múlva újra jelentkezett, hogy kapjam össze magam, mert az interneten csuda dolgokat talált, állítólag a horvát rekordlistát a Gacka pisztrángjai uralják. Sokat nem kérettem magam, pláne, hogy Balázs megígérte, elhozza tízéves kisfiát, Koppányt is, aki régóta a szívem csücske. Korábban a Sajón már legyeztünk együtt a gyerekkel - szerencsére szigorú édesanyja időben kiparancsolta a folyóból, különben az apja is meg én is leégtünk volna a nagy tudományunkkal.


Gyakorlat teszi
Habib és a tengeri kagyló

Kedves barátom, Elias Habib Szíriában született. Szegeden angolul hallgatott fogorvostudományt, ma pedig angolul viszi külkereskedelmi vállakozását. Magyarul csak a lányoktól tanult: szeretlek, jó veled, ne menj még el, meg ilyenek. Mindent ért, de néha olyan "vakokat" mond, hogy napokig vihorászunk együtt azután, hogy elmagyarázom neki, mit is mondott ahelyett, amire gondolt. Hiába, na, nehéz ez a mi nyelvünk! Egyik alkalommal nagy lelkesen újságolta nekem Habib, hogy pecás barátai végre elárulták neki, mivel fogják a nagy ponztyokat: tengeri kagylóval. Végül is - gondoltam magamban - tenger gyümölcsei minden hipermarketben kaphatók: polipláb, kagylóbél, tintahalcsáp... Akkor is csak fene azoknak a pontyoknak a gusztusát! Már egészen beleéltem magam, hogy veszek én is egy adag tengeri herkentyűt csalizni, amikor gyanút fogtam.
- Te, Habib - kérdeztem vissza -, véletlenül nem kagylós tengeriről beszéltek neked azok a srácok tengeri kagyló helyett?
- Hú, de! - volt a válasz, és megint ránk jött a röhögés, mint ahogy máskor is szokott.


Kérdezz és fogj! Extra
Készülődés a világbajnokságra

Nagyon érdekes és kedves levelet kaptunk nemrég Kovács Krisztiántól. Fiatal egri olvasónk gondolatait szó szerint idézzük: "Kizárólag a finomszerelékes és a versenyszerű horgászat foglalkoztat. Még nem rendelkezem komoly tapasztalattal, de nagyon lelkes vagyok. Minden szakirodalmat elolvasok, és videokazettát megnézek, ami ezzel foglakozik. Csodálattal figyelem a magyar élmezőnybe tartozó versenyhorgászokat, akik igen komoly eredményeket produkálnak a világversenyeken is. Sokat gondolkodtam azon, miként lehet felkészülni egy Európa-bajnokságra vagy világbajnokságra? Fel lehet egyáltalán mindenre készülni? Hiszen az ott tapasztalt körülmények gyakorta teljesen mások, mint idehaza. Bár az utóbbi években elért eredmények azt mutatják, hogy - szinte - mindig sikerült a pályák titkát megfejteni."

A kérdések megválaszolásában Hamar Ferenc, a Triana-Mosella csapat tagja volt segítségünkre. Feri az idén Szlovákiában megrendezésre kerülő világbajnokságra utazó magyar válogatott keret tagja. A beszélgetésre természetesen horgászat közben, egy intenzíven telepített pontyos tó partján került sor.


Kis vizek varázsa
Az Aranyszigeti-víz

Ha nem a saját szememmel látom, nem hiszem el, hogy még manapság is létezik ilyen vad szépségű vízí táj. Számomra a harminc-harmincöt évvel ezelőtti, a Balaton északi partján tenyésző és halóriásokat bújtató tihanyi, sajkodi ősnádasok emlékét, lelkét-szellemét idézte meg ez a látvány: ifjúságom ott töltött nyarait. Gyönyörködtem...emlékeztem...és boldog voltam.


Horgászszafari
Ha egy üzlet beindul...

Nasszer-tavi horgásztúránk során nem gondoltuk, hogy az első napi sikereket fokozni lehet, hogy még szebb fogásoknak örülhetünk majd. Pedig így történt! Valóságos nílusisügér- és tigrislazac-invázió szakadt a nyakunkba. Persze nem bánkódtunk, hiszen tudtuk, az egy hét gyorsan eltelik, s mi minden pillanatát maradéktalanul élvezni akartuk. A halak ismét elkápráztattak bennünket jellegzetes harcmodorukkal. Nem lehet megszokni a hatalmas példányok teljes testtel való kiugrását és fejrázását. S egyre jobban megkedveltük núbiai idegenvezetőinket. Barátságos magatartásukkal, tréfáikkal, melyekkel általában Kracsál Ferit célozták meg, igen hangulatossá varázsolták az estéket. A tározóval és az azt körülölelő sivataggal is megbékéltünk - egy idő után kifejezetten szépnek találtuk.


Rakós botok tesztje IV.

A változékony és szeszélyes tavasz nem könnyítette meg teszthorgászaink dolgát. Az első alkalomra kitűzött próba napján olyan viharos északi szél tombolt, amely szinte lehetetlenné tette a horgászatot. Ennek ellenére mindenki nekiveselkedett, de egyórányi értelmetlen birkózás után belátta, hogy ebből jó nem sülhet ki. Bár az első próbának is megvolt a maga tanulsága. A tesztbotok remekül állták a szelet! De vajon miként viselkednek halfárasztás közben?

A kérdésre a Garbolino tesztcsapat - Schulder András, Schulder János és Kis Csaba -, valamint Erdei Attila, a Délpest-Maver klubcsapat mesterhorgásza kereste a választ. A kiszemelt Garbolino és Maver rakós botokat Kunfehértón, a helyi egyesület versenyhorgásztaván tesztelték. Az országban nem sok olyan egyesület van, amely a verseny- és finomszerelékes, valamint a gyermek- és ifjúsági horgászok örömére létrehozott tavacskával büszkélkedhet. A víz remek tesztpályának bizonyult, hiszen több, különböző fajú halat (dévérkeszeget, kárászt, bodorkát és pontyot) kifogva hamar kiderült, hogy melyik bot mire is való, és mit bír.


Mesterfogások
Velencei-tavi horgászpraktikák - matchbottal

A matchbottal horgászók körében a leggyakoribb kérdés a következő: lent vagy fent? Vajon a mederfenéken vagy a víz felsőbb rétegeiben kell a halakat keresni? Nos, leegyszerűsítve a pályán szerzett tapasztalatokat, ez a következőképpen fest. Borult, esős, hideg időben a hal nem mozdul el a mederfenékről. Ha a légnyomás és a levegő hőmérséklete emelkedik, s szép, napsütéses idő köszönt ránk, komoly esély van rá, hogy a halak feljebb merészkednek. Általában két méter mélyen (félvízen) jön a legtöbb kapás. Nyári fülledt melegben, mozdulatlan víztükör mellett még feljebb is jönnek (akár egy méterre!) a dévérkeszegek.


Mesterfogások
Velencei-tavi horgászpraktikák - rakós bottal

Különös gonddal térképezzük fel az előttünk található medert, és mérjük be a víz mélységét. A törésvonal egyenetlen, egyes helyeken (rakós bottal) elérhetetlen távolságban van, ezért akinek nincs "padkája", általában előnytelenebb pozíciót élvez, mint aki eléri azt. Miért? Nincs választási lehetősége, csak a sekély vízben horgászhat. Az ideális horgászhely (itt tartózkodik a legtöbb hal!) a törésvonal környéke, de rendszerint a sekély, padka felőli oldalát kell horgászni. A verseny második felétől érdemes a mélybe is lenézni, ahol néhány óvatosabb ponty, angolna vagy termetes dévérkeszeg szedegeti össze a legördülő morzsákat.
Az alapozóetetés során célszerű két helyre dobni az etetőanyagot: 70-80 százalékát a padka felső részére, míg a maradékot a mélybe. A törésvonal mögé szánt gombócokhoz - a termetesebb halakra is gondolva - keverjünk csontkukacot, bábot, kukoricát, kendert.


Hazai vizeken
Zalai barangolás

Hét-nyolc évvel ezelőtt jártam már zalai horgásztúrán, de azt nem gondoltam volna, hogy ilyen nagyok a változások. A tó közelében gyönyörű nyaralók épültek, egyre több az osztrák, német horgász. A változás igen szembetűnő, csak a vízben álló fák őrzik még a régi képet. Erdő, kaszáló, rét lehetett itt hajdanán, aztán jöttek a markoló gépek, és a kubikokból egyszer csak megszületett a tó, amely 103 hektárnyi, és remek halnevelő és eltartó képességgel bír. Persze ez kevés lenne, ha nem telepítenék rendszeresen és szakszerűen. Az országos hírnévre szert tett Zalaszentmihályi-tóban csukából is szép a kínálat, no meg compóból sem állnak rosszul. A bojlizás itt is hódít. Nem lehet akármilyen mulatság, amikor egy tízkilós ponty éjszaka végigrepeszt az egyik bokorsoron, a horgász meg próbálja megfordítani. Néhány horgászt megkérdezek, mindegyikük otthon készíti a bojlit, saját, titkos recept szerint.

-

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.