Süllőzés pergetve, ahogyan én csinálom

Süllőzés pergetve, ahogyan én csinálom

Pár éve rájöttem arra, hogy állóvízen - megismerve a jó helyeket - legalább olyan jó eredményeket érhetek el a süllő pergető horgászata során, mint folyóvízen, sőt! Néha meglepő eredményeket produkálok, főleg a rávágások számát illetően. Volt olyan éjszaka, hogy több mint 30 rávágást kaptam wobblerre!

Talán az első leglényegesebb pont, a horgászat ideje. Nálam az este, éjszaka, hajnal jön be, ami sötéttől sötétig tart. Nappal egyetlen egyszer voltam eredményes. Ekkor elég érthetetlen helyzet volt: augusztus elején, hatalmas kánikulában, délelőtt 11 (!) órakor twisterrel néhány szép sügér és köves után, fogtam 3 jó süllőt, egyik sem volt kisebb 2 kilónál (de 2,5-nél egyik sem volt nagyobb). Ez másnap majdnem megismétlődött. Ami furcsa volt, hogy horgásztársaimmal hiába osztottam meg a "titkot", csak én fogtam halat. Mindhárman ugyanolyan twisterrel horgásztunk, én fogtam egy jó kettes süllőt és egy "bugylicsukát", míg ők semmit sem.

Horgászatnál a nyerő helyek mindig azok a részek, ahol a kishalak csoportosulnak valamiért. Ez nem mindig látható! Néha csak véletlenül találjuk meg az ilyen helyeket. Általában az a jellemző ezekre a helyekre, hogy legalább 50 cm-es a víz (vagy mélyebb), de nem éri el a két métert. A mederfenék a "nyerő" helyeken általában kemény, de legalábbis kevésbé iszapos, mint máshol. Én a halakat - egyetlen helytől eltekintve - nem akadó mellől fogom. És nem egy-két darabot fogok éjjelente, hanem többet! Ez nem nagyképűség, de mindig fogok. Főleg nyáron az igazi.

A felszerelés: kifogástalannak kell lennie. Annak, aki sokat perget, ez nyilvánvaló. Annak, aki csak perget, ez magától értetődő. Annak, aki csak néha dobál, azt tanácsolnám, hogy a legmegbízhatóbb felszerelését vigye magával, amivel érzi a wobbler mozgását és ami nem túl nehéz ahhoz, hogy egész éjjel dobáljon vele. A bot mindegy, hogy teleszkóp vagy több részes, gerinces legyen, jó gyűrűkkel! Fonott zsinórt célszerű használni, nekem ez süllőzésnél jobban bevált, mint a monofil. Én 0,17-est Fire Line-t használok. Az orsó könnyen járjon, jó fékje legyen, fonottnál rendkívül előnyös a harci fék. Ezt én úgy használom, hogy normál (középső) állásban a fékerőt úgy állítom be, hogy a fékerő a bot teherbírásánál kevesebb. Úgy tudnám elmagyarázni, hogy ha a fonott helyére 0,20-as monofilt raknék, és úgy perecre görbíteném a pálcát, szépen engedne a fék a zsinórszakadás veszélye nélkül. Horgászat közben a harci fék karját jobbra húzom, szóval beszorítom. Ez azért fontos, mert "durranós" rávágásnál, vagy a tipikus lomha-határozottnál izomból lehet beletörölni a kemény szájú süllőnek.

Műcsali: kivétel nélkül wobblereket használok, én Rapalákat részesítek előnyben, ezekben bízom. Legjobbak ide a CDJ , a CDSR, az SSR, és főleg nyáron, amikor a kishalak fönn, a víztetőn gyülekeznek az ORIGINAL jelzésűek, 7-9 centis méretben. Az ORIGINAL-nál 7-9-11-13 cm-esek. A műcsalikon a horgokat én minden esetben lecserélem OWNER-re, a fekete fajtára. Ez mindig megfogja a halat, nem szabad sajnálni rá a pénzt! A saját felszerelésem egyébként egy 3 méteres Shimano Technium (20-60 g dobósúlyú) bot, rajta egy hátsó-harci fékes Stradic orsóval. Ez a felszerelés tökéletesnek bizonyult nem csak az éjszakai süllőzésre, hanem általában a könnyű pergetésre is.

Történt egyszer, kora nyáron, hogy még alig lett sötét, máris mintha spriccelne előttem a kishal, alig bothossznál beljebb. Felrakok egy CDJ-9 GFR-t, finoman zizeg a fonott, nem dobtam még 12 métert sem. Húzom a wobblert, meg-megállva, a fenék fölött, néha "leültetem", utána csak a spiccel húzok bele de jó alaposan. Durr! - olyan rávágást kapok, hogy a szorosra húzott fék is belecsikordul! Ez lesz a jó süllő! Keményen behúzok neki, s mivel közvetlenül előttem kapott, majd\' a víz tetejéig emelem, de visszahúz rögtön, úgyhogy a harciféket középre tolom, és hadd szóljon! Szól is, de még milyen szépen! De két perc múlva, mikor már előttem van és képtelen a fejét rázni, csak paskol egyet-egyet, a kopoltyúja szélénél vezetve ujjaimat, óvatosan megfogva emelem a partra. A wobbler hátsó hármashorga gyönyörűen fogja a süllő száját, alig bírom kiszabadítani onnan. A hal csodálatos, túl van a 60 centin, és a 3,5 kilón! És még csak most sötétedett be, még az egész éjszaka előttem áll!

Csákó Gábor /charon24/

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.