I. NEVIS Bojlis Távdobó Verseny beszámoló, Harsány

Február 22-én, szombaton került megrendezésre a Harsányi horgásztavon az I. NEVIS Bojlis Távdobó Verseny. A harsányi tavat több legenda övezi. A legendák egyike a meghorgászott távolságok és a fogások eredményessége közötti összefüggés kapcsán alakult ki. Manapság a horgászok körében a Harsányi Horgásztó egyet jelent a minél távolabbi dobásokkal… na, ezen a napon lemértük ezeket a dobásokat!

Február 22-én, szombaton került megrendezésre a Harsányi horgásztavon az I. Nevis Bojlis Távdobó Verseny

Természetesen, mint minden legendának, ennek is van némi valóságalapja, mindezek ellenére nem feltétlenül jelent alapigazságot a fentebb leírt kijelentés a mindennapokban. A hosszú évek alatt horgászaink próbáltak egyre nagyobb távolságokat meghorgászni, ennek következményeként sokszor kisebb dobóversenyek alakultak ki, például egy-egy baráti társaságon belül. Ez a tapasztalat, illetve a pecások részéről érkező igény adta a múlt hétvégén lezajlott rendezvény alapötletét is. Már az elmúlt esztendőben is terveztük, illetve meghirdettük a versenyt, de akkor még szorosan ragaszkodtunk ahhoz a romantikus elképzeléshez, hogy a tó biztonságos jegén bonyolítjuk le a rendezvényt. Ez már a tavalyi esztendőben sem realizálódhatott, nemhogy a meteorológusok által az utóbbi száz év második legmelegebb telének minősítetett időszakban. Ezért vészforgatókönyvet kellett kidolgoznunk, aminek eredményeképpen találtunk egy megfelelő területet a tavat övező vízparton.

Alakulóban a dobópálya, már február 18-án megépítettük

A pálya kiválasztása nem volt könnyű feladat, mivel a versenykiírásban leírt feltételeknek maradéktalanul meg akartunk felelni. A lebonyolítás kapcsán szerettünk volna a lehetőségekhez képest minél realisztikusabb körülményeket biztosítani. Célként tűztük ki, hogy a dobóversenyen ne csak a távolságnak, hanem a viszonylagos pontosságnak is legyen jelentősége, ezért a versenyzőknek egy 25 méteres sávba kellett dobniuk, ami egyébként nem jelentett különösebb problémát egyik résztvevőnek sem. A pálya kimérésénél egy másik fontos kritérium a pályahossz volt. Külföldön szervezett hasonló versenyek tapasztalatai alapján azt prognosztizáltuk, hogy 170 m feletti dobásokra nem kell számolnunk, ugyanis az említett, pl. romániai versenyeken 182 m körüli legjobb eredmény született. Azonban ezek az eredmények csali nélküli szerelékkel és úgynevezett „no limit” kategóriában születtek. Mi ismét úgy gondoltuk, hogy úgy kapunk igazán reális képet a nevezettek tudásáról, ha mindenki felcsalizott szerelékkel végzi a dobást.

A megnyitón 28 versenyző jelent meg
A dobósúly ellenőrzése minden dobás előtt megtörtént

A felcsalizott bojli egységeses volt, amelyet a Haldorádó biztosított. A szabályok plusz megkötésként tartalmazták azt, hogy maximum 140 g-os ólmot lehetett használni. A botok kapcsán pedig kötelezően a maximum 3,75 lb paraméter volt meghatározva, tehát a különböző surf, ill. spod botok használata nem volt megengedett. A zsinórvastagság is egy fontos kritérium volt, ez minimum 0,25 mm-ben volt megállapítva. Az ólmok tömegét, illetve a zsinórvastagságot is méréssel ellenőriztük.

A zsinórellenőrzésen is át kellett esnie valamennyi felszerelésnek, a minimális vastagság 0,25 mm volt

A verseny napján szomorkás, csapadékos reggelre ébredtünk. A hajnali ébredés és készülődés közepette aggodalommal tekintettünk a verseny elé, csak remélni tudtuk, hogy a nevezett résztvevők többségét nem riasztja vissza az időjárás, és mindenki megérkezik. Mint később kiderült, aggodalmunk feleslegesnek bizonyult, ugyanis az előre nevezetteken kívül voltak, akik a helyszínen döntötték el, hogy megmérettetik önmagukat. Így alakult ki egy 28 fős mezőny, ami tekintve a rendezvény kísérleti jellegét, igazán tisztességesnek nevezhető. Külön említést érdemel két igazán bátor ifjúsági korú versenyző, akik bátran mérettették meg magukat az igazán nívós mezőnyben, ráadásul korukat meghazudtoló pontossággal és távolságra dobtak.

A felkészülés percei… verseny ez is, így volt némi feszültség, de a hangulat jóval oldottabb volt

A közös reggelit követően megtörtént a sorsolás, ami a dobások sorrendjét volt hivatott eldönteni. A dobások négy sorozatban történtek, az első két sorozat eredményeit a saját szereléssel produkált dobások, míg a másik két sorozat a támogató a Nevis magyarországi forgalmazója által felajánlott Nevis Legend (3,5 lb; 3,9m) botokkal történő dobások eredményei adták.

A biztonság az elsődleges szempont, így a dobóterület le volt zárva, csak az aktuális versenyző mehetett be

A fentebb említett feltételezésünk, miszerint nem lesz 170 m feletti dobás, már rögtön az első körben megdőlt, ugyanis három dobás is 170 m felett fúródott a nedves talajba. Mint később kiderült, rögtön az első terminusban megszületett a versengés abszolút legnagyobb dobása is, amelyet Halász Attila sporttársunk vitt véghez. Attila 179,2 méteres eredményével mindenki tiszteletét kivívta mind a nézők, mind a versenytársak körében. Természetesen voltak, akik a második körben javítottak vagy éppen rontottak korábbi eredményükön, de senki sem kesergett, mindenki jókedvűen vágott neki a további köröknek.

Két dobás saját bottal, míg kettő a közös Nevis Legend bottal - ebből jött össze a 4 dobás átlaga. Természetesen a közös bottal is lehetett kettő próbadobást végezni a tó felé

A saját botok után jöhetett a mindenki számára azonos felszerelés. A közös készség esetében abból fakadóan, hogy a pecások nem ismerték a botot (illetve összesen 2 db próbadobás állt a rendelkezésükre), természetesen senki sem számított az előző körökben produkált eredményekre. Ha lehet mondani, ezt a felszerelést még kevésbé kímélték a résztvevők, amelynek eredményeként többen jobb dobásokat produkáltak a Nevis Legend bottal és a Nevis Boss orsóval. Ez sokakat meglepett a tóparton, illetve a másik meglepő dolog az volt, hogy ilyen igénybevétel mellett a közös botok mindegyike megúszta sértetlenül. Higgyék el, a sporttársak elszántságát tekintve ez maga volt a csoda. Az igazi meglepetés az utolsó körben következett be, amikor is Jurkó Attila 171,4 méteres óriásdobással átlépte azt a bizonyos képzeletbeli álomhatárt.

Munkában a mérőcsapat
A tábor madártávlatból

A verseny végső győztese mégis egy végig stabil és kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtó horgász lett, név szerint Fiola György. Gyuri, aki a különböző bojlis versenyeken többszörös győztes Top Secret Team oszlopos tagja, végig kellő alázattal és szerénységgel versenyezve, megérdemelten nyerte meg az I. Nevis Bojlis Távdobó kupát Harsányban. A verseny lebonyolításából fakadóan voltak olyan óriásdobók, akik sajnos többször produkáltak szektoron kívüli eredményt. Ezek közül azonban mindössze egyet pótolhattak, a többi „érvénytelen dobás, 0 pont” formájában került az eredménybe, ami lerontotta az átlagot, és ezzel elveszett annak lehetősége, hogy az így hibázó az élmezőnyben végezhessen. A verseny eredményei a lenti táblázatban megtekinthetők.

Na, hadd repüljön!
Az idő nem volt kegyes hozzánk, ennek ellenére a hangulat végig jó volt
Terülj-terülj asztalkám várta a megéhezett versenyzőket

A versengés mellett fő célunk volt a baráti kapcsolatok ápolása, egy jó hangulatú összejövetel létrehozása is, amit remélünk, maradéktalanul sikerült megteremtenünk. Ebben fontos szerepet játszottak lelkes segítőink, akiknek ezúton is szeretnénk köszönetet mondani. Mindemellett köszönettel tartozunk támogatóinknak is, akik emelték a rendezvény színvonalát.

Folyamatosan ment a számolgatás és közben a másik heccelése

A beszámoló elején is említettem, hogy ez egy úttörő rendezvény volt. Mivel ez volt az első ilyen jellegű megmozdulásunk, rengeteg tapasztalatot szereztünk. Amennyiben igény mutatkozik rá, e tapasztalatok birtokában - kiegészítve a résztvevők építő jellegű kritikáival - jövőre ismét nekivágunk a rendezvénynek.

A harmadik helyezett Szeremi Ferenc lett 155,125 m-es átlaggal
A második Jurkó Attila lett, aki ráadásul saját felszerelésénél is nagyobbat dobott a Nevis Legend bottal, így érve el a 171,4 méteres rekordot a közös bot tekintetében, végül 166,825 m-es átlaggal zárt
A Távdobás bajnoka címet Fiola György szerezte meg az első Nevis Távdobó Versenyen Harsányban 168,25 méteres átlaggal