II. Timár Mix Kupa Bodrog - Szegilong, Versenybeszámoló

A folyóvízi versenyeknek megvan az a varázsa a tavi horgászatokkal ellentétben, hogy a megrendezésük időpontját a természet is igencsak befolyásolja. Ezt a versenyt még 2008. július 26-ára hirdette meg a szervező csapat, de ember tervez… folyó rendez… Hosszú évek óta nem tapasztalt nyári árhullám és árvíz szaladt végig mind a Tiszán, mind pedig a Bodrog folyón, ráadásul ha ezek az árhullámok Tokajnál, a két folyó összefolyásánál találkoznak, akkor bizony átírják a versenyek forgatókönyvét. A legelőször meghirdetett időpontban csak lánctalpas kétéltűvel vagy csónakkal lehetett volna megközelíteni a Zemplén lábainál elhelyezkedő Bodrog-parti versenypályát. Így az új időpont augusztus utolsó hétvégéje lett, amikorra a folyó is megnyugodott, visszatért a normál medrébe és elfogadható vízszintre. Az augusztus 30-i versenyen minden adott volt egy tökéletes folyóvízi verseny megrendezéséhez…

A „minden adott” kifejezés enyhén szerényen fogalmaz, ugyanis ha már a folyó erejével nem is kellett extrém módon küzdeni a versenyzőknek, a természet gondoskodott számukra egyéb elfoglaltságról. Az árvíz folyóparti következménye a rengeteg szúnyog. Ez a fogadóbizottság várta hajnali öt órakor a vízpartra érkező 28 fős versenyzői csapatot, kísérőket, szervezőket.

Még sötétben indult a regisztráció… vörös az ég alja, szél lesz…
Több szlovák versenyző is megtisztelte a versenyt jelenlétével
Sorsolás pillanatai

A megnyitó és a sorsolás is igen gyorsan, szervezetten zajlott le, tekintve, hogy a szúnyogokkal álló helyzetben küzdeni nehezebb, mint pakolás és menet közben.

Ahogy mindenki kihúzta a szerencse által neki juttatott sorszámot és elindultak a versenyzők elfoglalni helyeiket, már érezni lehetett a természet második felvonásban a versenyzőknek juttatott „ajándékát” enyhe szellő formájában. Ennek ekkor még mindenki örült, hiszen ez a gyenge szél már elegendő volt ahhoz, hogy a szúnyogok visszavonulót fújjanak.

A versenypálya műholdképe Forrás: Google Earth

Elindult a felkészülés a II. Timár Mix kupára. Ameddig a versenyzők pakolnak, néhány szó a szegilongi versenypályáról. Maga a pálya a Bodrog folyó 16-os folyamkilométerénél helyezkedik el. Sokak által kedvelt horgászhely. A 6-700 méter hosszú szakaszon nagyon sok horgász tud „kényelmesen” leülni. A víz egyik különlegessége, hogy mélysége négy métertől akár nyolc-kilenc méterig változik, a másik hogy a versenyzők egy szakadt partfal tetejéről horgásznak, a folyó normál vízállásnál olyan 2,5-3 méterre hömpölyög alattuk. A három méteres haltartók az esetek többségében nem is érnek bele a vízbe a partfal tetejéről.

Nehezék nélkül nem is ért a haltartó a vízbe. Rögtön népszerű lett a 2 kg-os kiszerelésű Timár Mix mosott kavics

A II. Timár Mix Kupán a versenyzőket három szektorba osztották az igazságosabb értékelés érdekében. Mivel kétfordulós versenyről van szó, minden versenyzőnek a délelőtti szektorában elért helyezési számához adódik hozzá a délutáni fordulóban megszerzett eredménye, és így alakul ki a végső eredménylista növekvő pontsorrendben. Pontegyenlősség esetén a fogott halsúly a döntő.

Az első forduló kezdését jelző dudaszóval szinte egy időben elkezdett erősödni a szél. Az alapozó etetésnél még csak fújdogált, de a verseny harmadától már rendkívül erősnek, viharosnak volt mondható. Horgászt és felszerelést próbáló időjárás alakult ki.

Alapozó etetés az „A” szektorban
Ezek voltak a jobb halak

Az elején a versenyzők 90%-a rakós botra alapozott, és azzal is kezdte a horgászatot, de amint embertelen körülmények alakultak ki, sorban kerültek elő a sneciző botok. Több rakós bot is áldozatául esett a viharos szélnek. Volt olyan szlovák versenyző, aki a nap végére szinte rommá törte a rakósát: egy-egy bottörés után még „javíthatóak” lehetnek a sérülések, de nevezzük inkább újraélesztésnek, mintsem javításnak, ugyanis a megroppant tagok már nem bírták úgy a terhelést és kisebb erőhatás esetén is tovább törtek.

A „C” szektor aljáról visszanézve a versenyzőkre
Volt már jobb álmom is, ha már Dream…
A szél mindent rombolt, botot, felszerelést, sátrat…

Azok jártak jól, akik még a viharos szél előtt meg tudtak fogni pár jobb (10-15 dkg) körüli karikakeszeget, mert ahogy feltámad a szél és lehetetlenné vált a rakózás, már csak a snecizés jöhetett szóba, és a snecik egyedsúlya maximum 1 dkg volt, ráadásul különösen nehéz feladat a 3 méter magas partfal tetejéről függőlegesen lefelé snecizni, pláne szélben. Mondta is Luzsinszki Tamás viccesen, hogy nem szabad a sneciző végszereléket hal nélkül kivenni, mert úgy lehetetlen a szélben elkapni a zászlóként lebegő úszót, horgot, míg ha rajta van a hal, legalább jobban látszik, merre leng a „zászló”…

Amint csökkent a szél, az döntött jól, aki azonnal visszatolta a rakós botot, hogy még egy-egy „jobb” halat megcsíphessen.

Az első forduló mérlegelése után a három szektor első helyezettjei a következő horgászok lettek:

Az „A” szektorban Luzsinszki Tamás, aki mindössze 9 dkg hallal fogott többet, mint a mellette horgászó szlovákiai Petőcz Károly, aki a szél ellenére az utolsó félórában egy 11 m-es, borzasztóan erős spiccbottal úsztatva fogta meg a halai 90%-át.

A 11 m-es spiccbot használata igen kockázatos ebben a szélben…
… de megéri, ha szákolós halat fog vele az ember

A „B” szektort a szintén szlovák Kondik Lukac nyerte, aki kockáztatott, mert megpróbálta végigrakózni a fordulót. A hatalmas szél ellenére és bottörés nélkül, valamint 2630 grammos fogással nyerte szektorát. Ő fogta egyben a verseny legnagyobb halát is, egy 690 grammos jászkeszeget.

Kondik Lukac nyerte a „B” szektort

A „C” szektort az alsó-szélső helyen horgászó Magyar Zoltán nyerte meg, aki nem hibázott és kihasználta a horgászhelye adta kimagasló lehetőséget.

Magyar Zoltán nyerte a „C” szektort

A gyors második fordulóra való sorsolás, valamint az igen ízletes ebéd után elkezdődött a második forduló. A szél ereje egy cseppet sem csökkent, ezért több versenyző már azonnal a sneciző botot vette kézbe a kezdést jelző duda megszólalásakor.

Második fordulóban is törtek a rakósok. Ez a törés épp Magyar Zoltán botját érte, amivel elszálltak a győzelmi esélyei

A sors fintora, hogy két szektor egyest horgászó versenyző, Luzsinszki Tamás és Magyar Zoltán, a középső „B” szektorban egymás mellé került. Zoltán rakósát egy heves széllökés eltörte, így gyakorlatilag abban a pillanatban elszállt a győzelem esélye, míg Tamás a délelőtti szép teljesítményét megismételve horgászott szektor egyest.

A pálya felső, „A” szektorában megtette hatását a délelőtti etetés is, mert délután már többen 2 kg fölé tudtak menni halfogásban. Legjobban ez a szlovákiai Jaro Galgannak sikerült, aki 2.820 grammos fogással nyerte meg a szektort.

A mérlegelés a harmadik, a pálya alsó részén lévő „C” szektorban ért véget. Itt horgászott a délelőtt szektor 1-et horgászó Kondik Lukac, aki ha megnyeri a szektort, akkor szintén 2 pontja lesz, mint Luzsinszki Tamásnak. Tamás szerencséjére az alsó szélen horgászó Martin Rusznák megfogta a pálya legtöbb halát és így 4.610 grammal nyerte a szektort.

Ezekért a kupákért folyt a küzdelem

A verseny különlegessége, hogy a verseny névadója, a Timár Mix etetőanyag gyártó cég jóvoltából az első 10 helyezett került ezen a napon díjazásra. Értékes tárgyjutalmat, etetőanyag csomagot és kupákat kaptak a versenyzők.