Timár Mix - „After 50”

Timár Mix - „After 50”

E verseny megrendezésére, illetve a vándorkupa alapítására az idei csépai „Old Boys Kupa” adta az ötletet. Az 50 év feletti korosztály amúgy sem rendelkezik túl sok versenyzési lehetőséggel, ez egy újabb alkalom a több-kevesebb versenyzői múlttal rendelkező, de már nem aktívan szereplő horgászainknak.

Vörösházi Gyuri barátomnak, aki az idei „Old Boys Kupa” győztese, fordult meg a fejében az ötlet. Nem kellett sokat keresgélnie, hamar támogatókra is akadt: egyikre Timár Gábor, másikra pedig a Halásziban található „Öreg Csuka” horgásztó tulajdonosa, Bali Zoltán személyében, aki a helyszínt biztosította. A nem túl nagy tó egyben limitálta is az indulók létszámát: itt 20 versenyző kényelmesen elfér, ezért aztán a szervezők ennyiben maximálták a létszámot.

Az Öreg Csuka tó, Halászi

Október 21-én még sötétben gyülekezett a húsz mindenre elszánt horgász, várva a sorsolást. Mindenre elszánt, mert erre a hétvégére semmi jót nem ígért a meteorológia. Erős lehűlés, szél, eső… mindez várható volt, és sajnos nem csak várható, de meg is érkezett. No, de nem arról híres ez a korosztály, hogy bármilyen körülmények meghátrálásra kényszerítik!

Négy szektorban foglaltak helyet a horgászok, majd a felkészülési idő leteltével megkezdődött az első három és fél órás etap. A tó gazdája 1 kg etetőanyag és 2 kg szemes használatát engedélyezte fordulónként.

A széleken indult először a halfogás

Kicsi tó, rengeteg hallal, gondolhatta mindenki, könnyű lesz a halfogás. Igen ez nyáron nem is jelent problémát, de most a hidegre fordult őszi, de inkább tél eleji időjárásban el kellett gondolkodni a hogyanon és a miérten.

Azt is tudni kell a tóról, hogy nagyon egyenetlen a feneke. Amikor készült, kanalas kotró dolgozott rajta. Középen vonul a tó hossztengelyében egy plató, ami maga is elég egyenetlen, majd a két széle felé mélyül. A legmélyebb rész és a középső szakasz között akár méter feletti különbség is lehet a vízmélységben. Nagyon nem volt mindegy, hogy a meglehetősen szűkre szabott csalogató anyagot ki hova helyezte el!

Ami szem-szájnak ingere

A kezdés után egy nyugodt félóra következett, majd mintegy varázsszóra mindkét oldalon elkezdték húzni a halat a versenyzők. Előbb a szélső helyeken, majd a tó közepén is beindultak a pontyok és az amurok.

A tógazda forró teával kedveskedett a versenyzőknek

Azt gondolhattuk volna, hogy a hirtelen lehűlő időben majd a mélyebb vizek nyugalmát keresik a halak, oda húzódnak átvészelni az időjárási fronttal járó kellemetlen körülményeket, de aki erre alapozott, tévedett. A kapások zöme középtájon a viszonylag sekélyebb részen esett. A tó jellegéből adódóan zömmel pontyok fogására lehetett számítani, de szép számmal került szákba 2-4 kg közötti amur is. A kárászok alig táplálkoztak ezen a napon, legalábbis a horgokat elkerülték.

Csapó Istvánné, a mezőny egyetlen nőversenyzője a második fordulóban egyest horgászott

Rakóson nehezen indult a halfogás, néhányan le is tették menet közben és átváltottak az eredményesebbnek tűnő és a tó közepét meghorgászhatóvá tevő match botra. Néhány ragasztott csonti gombóc lövése után lehetett számítani a nagyon óvatos, „megfontolt” kapásra. Hol van az az idő, amikor mint a villám tűnt el az úszó, függetlenül attól, hogy mekkora, vagy mi volt a csali!? Néha egy-két milliméteres húzás az antennán, vagy éppen csak egy érzés, hogy furcsán megdől, furán viselkedik az úszó. Ennyit volt a kapások zöme. Jó szem és főleg türelem kellett, hogy ne lendüljön korán az ember keze, mert akkor gyakorta luft lett a vége. A hosszas nyeletéssel horogra csalt halaknak is leginkább szájszélbe akadt a horog.

Hosszas nyeletés, maszatoló kapás után is éppen szájszélben a horog

Most nem működött a korábban jól bevált módszer: előke, forgó és a jelzőólom is lent a fenéken. Ez haltalanná butította a felszerelést, a leheletfinom kapások érzékelhetetlenné váltak. Akkor volt esély halat fogni, ha csak a fél előke érintette a talajt, de a forgó már nem. Persze mindezt nehezítette a feltámadó északnyugati szél. Hiába a rutinos horgász, hiába az évek hosszú sora alatt felhalmozódott tudás, az elemekre kevés hatással van.

Felszisszen a horgász a Pataki Zoltán kezében keményen dolgozó match bot láttán

Gyorsan telt az első forduló ideje. Elérkezett a mérlegelés. A kedvezőtlen vagy inkább kifejezetten rossz időjárási körülmények ellenére 3 szektorban is 10 kg feletti fogással lehetett csak nyerni. Ez azért elég szerény a tó halállományához, és a megszokott fogásokhoz képest.

Szákban a tettes

Gyors sorsolás következett a délutáni fordulóra, természetesen a szélső helyek kiemelésével. Néhány korty lélekmelegítő elfogyasztására is sor került, persze csak a barátság erősítésére és a zord időjárás ártalmainak kivédésére.

Bödő Attila 18 kg feletti első fordulós zsákmányával

Délutánra, ha lehet tovább romlott az addig sem kellemes időjárás. Feltámadt a szél, eleredt az eső. A halak kapókedve tovább gyengült.

Eleredt az eső…
… és feltámadt a szél, tovább nehezítve a finom kapások észlelését

A versenyzőknek maszatoló, otthagyós, alig látható és ritkuló kapásokra kellett koncentrálni. Ennek ellenére nem panaszkodott senki, mindenki megpróbált alkalmazkodni a körülményekhez, bevetve minden rafinériát, amivel horogra lehet csalni a halakat. Volt, akinek csak 3 óra elteltével sikerült, de sikerült és nem adta fel!

Endre 3 órát várt az első halra

Jól látszott menet közben, hogy a kifogott halmennyiség nem fogja elérni a délelőtti fordulón regisztrált értéket… kivéve a szélen ülő Nagy Andrást és a pálya másik oldalán, középen ülő Timár Gábort, akik azért mégiscsak ütemesen fogták a halat. A szektoros értékelés miatt persze sokat számított az elért eredmény.

A díjak várják gazdáikat

Mérlegelés, majd az eredmények gyors összesítése következett. Rövidek a nappalok már, igyekezni kellett az eredményhirdetéssel, erősen sötétedett.

Vörösházi György, az ötletgazda adja át a vándorkupát a győztes Bödő Attilának

Az első hat helyezett versenyző került díjazásra, az alábbi eredmények alapján:

Egyéni végeredmények


1. forduló2. fordulóÖsszesen
HelyNévSúlyPontSúlyPontSúlyPont
1.Bödő Attila18 04016 280124 3202
2.Timár Gábor14 060215 470129 5303
3.Kaszás József5 54011 91027 4503
4.Nagy András10 960310 480121 4404
5.Csapó István12 34013 930316 2704
6.Pataki Zoltán15 51010415 5105

A legnagyobb hal kifogásáért járó díjat Timár Gábor gyűjtötte be egy 4880 g-os ponty sikeres szákba terelésével.

A legnagyobb kifogott hal egy 4880 g-os ponty. Timár Gábor a legyőzője

Sokakban felmerülhet a kérdés, miért is született ez az írás? Nos, itt és a hasonló versenyeken nem osztanak országos bajnoki címeket, nem lehet kijutni semmilyen nemzetközi porondra innen… mégis azok, akik elindulnak, részt vesznek, vagy meghívják őket egy-egy ilyen baráti versenyre, többek lesznek valamivel. A barátsággal, jó érzéssel, egy átküzdött nap emlékeivel. Igazából az sem számít, hogy mennyire sikerül megvalósítani mindazt, amit a verseny előtt eltervezett, ha jó a társaság, jól érzi mindenki magát, és alig várja, hogy mehessen a következőre.

Jövőre, Veled, ugyanitt… talán kicsit korábbi időpontban
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.