A Balaton újra felvirágzott! Vagy talán eddig sem volt olyan nagy a probléma, csupán a vészmadarak hangja volt túl hangos?!? Egy biztos, már az elmúlt évben is - köszönhetően talán a magas vízállásnak - különösen jó hírek érkeztek a Balaton felől. Barátaim és ismerőseim, akik itt horgásztak, szokatlanul sok halról számoltak be, amelyek között nem volt ritka a termetes egyed sem!
Elérkezettnek láttam az időt, hogy utánajárjak, mi igaz mindebből. Egy szerencsés véletlennek köszönhetően ismerkedtem össze az alsóörsi horgászegyesület elnökével, Csiszár Lehellel, aki természetesen megszállott balatoni horgász. Ő is, mint a helybéli horgászok döntő többsége, szinte kizárólag a sűrű nádasban horgászik csónakból vagy a nádas elé felállított stégjéről. Amikor megbeszéltük, hogy ellátogatok Alsóörsre, csodálkozva hallgatta, hogy én kizárólag feederbottal a nyílt vízen fogok horgászni.
Az igazi meglepetés azonban ezután következett… Vendéglátómat (a Balaton kiváló ismerőjét) is meglepte, hogy néhány napos folyamatos etetéssel mennyi pontyot lehet koncentrálni a nádastól távoli (kb. 50-55 méterre kijelölt) helyen. Három nap intenzív horgászat során (kizárólag nappal!) 29 pontyot fogtam (4 + 18 + 7). Bizony, ez a mennyiség egy „halastónak” is gyakorta a becsületére válna.
A feeder-technika nyújtotta finom horgászat és a speciális csalizási módszer biztosította, hogy a rendkívül nagyszámú, mohó dévérkeszeg, karikakeszeg és termetes bodorka közül sikerült kiválogatni a zsákmány koronáját jelentő gyönyörű balatoni pontyokat. Kapitális egyed itt nem akadt horgomra, de a megszerzett tapasztalatok és az élmény egy életre szól, illetve egyértelmű bizonyítéka annak, hogy milyen gazdag és változatos a balatoni halfauna. Akik az utóbbi néhány évben folyamatosan a Balaton halálhírét keltetették, most kénytelenek lesznek szembesülni a valósággal. A Balatonban igenis sok hal van!
Vendéglátómnak is megtetszett feeder-technika és annak eredményessége. Az itt eltöltött három nap után ő is rápróbált az etetett helyre. Késő délután érkezett, ezért horgászata belenyúlt az éjszakába. Kitartását egy 19 kilós balatoni ősponty jutalmazta. Ez a csodás tőponty házigazdám egyéni rekordja, amely a mérlegelés után visszakerült éltető elemébe! Amikor Lehel felhívott másnap reggel, és a fantasztikus fogás híréről beszámolt, csak annyit mondott, hogy ezután gyakrabban próbálkozik majd ő is a nyílt vízterületen feederrel…
Információ a vízről
A vízterület neve: Balaton
A meghorgászott hely hol található: Alsóörs
A vízterület kezelője: Balatoni Halászati Rt. és az Ezüsthíd Horgászegyesület
Mikor érdemes ide látogatni: az év bármely szakában
A horgászhely sajátossága: hínármezők és kagylós mederfenék teszi változatossá a látszólag teljesen egyenletes mederfeneket. A biztonságos halfogás érdekében olyan, viszonylag tiszta terepet válasszunk, ahonnan a megakasztott halat ki is tudjuk venni.
Vízmélység a horgászhelyen: 2-2,5 m
Biztos módszer: feeder technika
További információ: Csiszár Lehel tel.: 70/774-4460
Horgászengedély kapható: Alsóörs Barátság utca 20. és az alsóörsi Bakter Bisztróban
Jellemző halállomány: bodorka, dévérkeszeg, karikakeszeg és ponty
A víz hőmérséklete a horgászat napján: +20 Celsius-fok
A levegő hőmérséklete: +20-25 Celsius-fok
Légmozgás: változó
Felszerelés:
1.
- Spro Aggressive Carp Feeder by Döme Gábor Heavy 3,9 m + Spro Aggressive LCS 750 orsó
- Főzsinór Spro Carp Maxx 0,22 mm
- Dobóelőke zsinór Spro Fusion Braid 0,16 mm, hossza: 8 m
- Horogelőke Spro Fusion Braid 0,13 mm hossza: 30 cm
- Horog Gamakatsu G-Carp Method Hook 1-es méret
- Végszerelék: 40 cm hosszú áttetsző gubancgátló csővel kombinált csúszó végszerelék, amelyen egy 40 grammos körteólom volt
2.
- Spro Dyno SF Feeder Heavy 4,2 m + Spro Aggressive LCS 750 orsó
- Főzsinór Spro Carp Maxx 0,22 mm
- Dobóelőke zsinór Spro Fusion Braid 0,16 mm, hossza: 8 m
- Horogelőke Spro Fusion Braid 0,13 mm hossza: 30 cm
- Horog Gamakatsu G-Carp Method Hook 1-es méret
- Végszerelék: 40 cm hosszú áttetsző gubancgátló csővel kombinált csúszó végszerelék, amelyen egy 50 grammos körteólom volt
Etetési praktikák
A rendkívül gazadag fehérhal állomány nagyban megnehezíti a céltudatos pontyhorgászok dolgát. Ami a keszegnépség száján befér, mindent felzabálnak. A helyi sajátosságokat figyelembe véve forrázott és főtt öregkukoricával, tigrismogyoróval továbbá nagyméretű pellettel célszerű etetni. Fontos a folyamatos, átlagosan 2-3 óránkénti nem túl nagy mennyiségű ráetetés. Alkalmanként 1-2 kiló szemes + pellet keveréke elegendőnek bizonyul.
Bevált csalik
Jó halat (pontyot) fognom szinte kizárólag pellettel sikerült. Az egy szemes kombinációval azonban gyakorta még így is megbirkóztak a keszegek. Biztos megoldást a Van Den Eynde fúrt pelletből készített, 2-3 szemes füzérek jelentették. Ezeket a megdöbbentően nagy, 3-4 cm hosszúságú hurkákat a 2-3 kilós pontyok könnyedén felvették, de a dévérkeszegek már nem bírtak vele.
Különösen igaznak bizonyult a jól ismert mondás: „nagy csali - nagy hal!”. Az aromásított pellet még jobban vonzotta a pontyokat. A Van Den Eynde Bio eperrel és mandulával ízesített pellet szemek bizonyultak a legvonzóbbaknak.
Döme Gábor
ábra: Csörgits Gábor