A Cuda késekről már beszéltünk, amelyek a hal feldolgozásánál lehetnek rendkívül hasznosak. Most olyan kiegészítőket szeretnék bemutatni, amelyek a vízparton is sokoldalúan használhatóak. Ezek az amerikai Cuda márka kiegészítői, amelyeket a halfeldolgozó iparban is megelégedettséggel használnak.
Kis emlékeztető arról, hogy mitől is csuda jó a Cuda? A minőség bizony nagyon fontos szempont, és ez minden termékeknél előtérbe kerül, éppen ezért vannak a Cuda márkánál olyan standardok, amelyeknek meg kell felelni. Ezekre a termékeken lévő felirat is utal. „Titanium Bonded”: nos, ez nem magát az anyagot jelenti, hanem a szabadalmaztatott Titan Bonded technológiára utal, ami annyit tesz, hogy az acélt titán-nitrid-króm összetételű speciális anyaggal kezelik, amely eljárás során a rozsdamentes acélból háromszor keményebb anyag lesz, mint a sima, kezeletlen rozsdamentes acél. „Titanium Alloy”: speciális titánötvözet, az ebből készült eszköz szélsőséges hőmérsékletnek is jobban ellenáll, illetve az anyag könnyebb lesz tőle, de a szilárdságából nem veszít.
„Aluminium Alloy”: kevesen tudják, de az alumínium gyorsan oxidálódik, azonban az így keletkezett oxidréteg a fémnek tartós védelmet nyújt, ezért használnak alumíniumötvözeteket is, amelyek már a keményebb tengeri körülmények között is megállják a helyüket. Egy dolgot még érdemes megjegyezni, mindegyik Cuda termék nyele egyedileg formatervezett és csúszásgátló felülete van azért, hogy védjék kezünket az esetleges balesetektől, mert bizony a borotvaéles pengék rendkívül veszélyesek is.
Nézzünk néhány fontosabb és érdekes eszközt a Cuda kínálatából!
Talán a legpraktikusabb apró eszköz a Cuda multifunkcionális élezője, amely nemcsak kés vagy olló, hanem horog élezésére is alkalmas: egy speciális felület van az oldalán, amin a kicsorbult horgok élezését végezhetjük el. Persze furcsán hangozhat ez a mai, modern horgok világában, de sokszor jöhet jól ez az eszköz, annál is inkább, mert csavarhúzó és négy darab Torx fej is található rajta.
Egy speciális fogó is sokszor jól jöhet – a horogszabadítást a ragadozók szájából én egy érfogó csipesszel szoktam elvégezni, ez azonban problémás lehet egy jobb hal vagy egy mélyen nyelt horog esetében. Éppen ezért nagy segítség ez a speciális, ferde fogó, amivel úgy is meg tudjuk fogni a horgot, hogy közben nem takarja a hal száját a kezünk. Ez a gyakorlatban fog igazából rendkívül hasznosnak bizonyulni.
Lip Grip. Ez az eszköz sokakban ellenszenvet vált ki, pedig biztosan állítom, van olyan szituáció, mikor sokkal többet segítünk vele a halaknak, mint amennyit ártunk. Vegyük például a lékhorgászatot, ahol egy kis lyukon kell – vagy kellene – kivennünk a horogra akadt ragadozó halat. Itt természetesen a hal fejével találkozunk elsőnek, és ha kisebb példánnyal van dolgunk, akkor kicsúsztathatjuk a jégre a halat, nagyobb zsákmány esetében viszont már macerásabb a dolog. Szákolni eleve esélytelen, az éles fogakkal teli ragadozószájba pedig nem ajánlatos belenyúlni. Azonban ha van nálunk egy Lip Grip, akkor már sokkal könnyebb a dolgunk, a halat nem emelve mindenféle sérülés nélkül kicsúsztathatjuk vele a ragadozót. Az eszköz nyélrésze könnyen körbeforog, így abban az esetben sincs gond, ha a ragadozó elkezdene a tengelye körül pörögni, ugyanis ezt szabadon megteheti minimálisra csökkentve ezáltal a sérülés esélyét. Ráadásul, ha már rajta van a Lip Gripen a hal, egyetlen mozdulattal megmérhetjük annak a súlyát is.
A következő eszköz egy speciális fogó, amire igazából csak ritkán van szükségünk. Mire gondolok? Bizony ritkán, de előfordul, hogy olyan helyre akad be a horog, ami problémát okoz. Ilyen lehet, ha valamely ruházatunkba akad, vagy éppen a kezünkbe, de lehet a halban is olyan helyen, ahonnan csak roncsolás árán tudnánk kivenni. Ekkor nélkülözhetetlen ez a fogó, ugyanis ezzel egy mozdulattal elvághatjuk a legerősebb horognak a szárát is, elkerülve ezzel a ruhánk elszakadását, vagy éppen a kezünkön átment horgot is könnyebben elvágatjuk és könnyedébben megszabadulhatunk tőle.
Utoljára maradt kettő fogó, amik szintén multifunkcionális jellegük miatt lehetnek praktikusak. Igazából a két fogó nagyon hasonló egymáshoz, éppen ezért egyszerre említem őket. Mindkettőhöz tartozik egy speciális tok, amit a nadrágszíjunkra is felcsatolhatunk, így bármikor kéznél lesz az eszköz. A fogót bele is tudjuk tépőzárazni a tokba, így az biztonságban van, sőt egy spirállal magunkhoz csatolhatjuk, ezzel kéztávolságban kényelmesen mozgathatjuk, de a vízbe ejtve nem fog problémát okozni, mert a spirál nem engedi elveszteni a fogót.
A két fogó első látásra szinte egyformának tűnik, funkcióit tekintve is szinte azonosak, mégis van különbség közöttük. Mindkettő anyaga rendkívül könnyű, éppen ezért a fogó pofáinál egy erősebb betét található, amely sokkal keményebb anyagból készült, így ez a kettőség biztosítja az erő és a könnyedség mellett a tartósságot. Mindkét fogónál található egy szintén betéttel ellátott vágórész is. Itt már van különbség: a drótvágós verziónál szélesebb pengét találunk, illetve ahogy a nevében is benne van, ezt egy drótvágó plusz funkcióval is ellátták, így nem mellékesen a fonott zsinórt is úgy vágja, mint a borotva.
Ha figyelünk ezekre az eszközökre, akkor hosszú ideig hű társaink lehetnek horgászat közben, legyen a feladat halkivétel, horogélezés, egy csavar becsavarozása vagy egy egyszerű zsinórvágás.
Forrás: Lukácsi Béla