A padányi Kőbánya-tó

A padányi Kőbánya-tó

Nagy örömünkre szolgál, hogy a portálunkat nem csupán a hazai horgászok látogatják rendszeresen. Állandó vendégeink a szlovák, cseh, román, szerb, osztrák horgászok. Méhes Csaba (csomike) küldte el nekünk ezt az írást és boldogan vállalta, hogy a szlovák határ közeli vizeket bemutatja, a magyar horgászoknak. Kedvcsinálónak szánt írásán felbuzduló horgászok, bátran keressék meg Csabát, aki segít a szlovák vizekre látogató honfitársaink kalauzolásában (szállás, engedélyek intézése, stb.) és a nyelvi nehézségek rugalmas áthidalásában is. A külföldi horgászbarátainkkal kialakult gyümölcsöző kapcsolat is ékes példája, hogy a horgászok egyetlen nagy családot alkotnak, nem számít, hogy szlovák vagy magyar vagy, nem számít, hogy hol laksz, hiszen mindannyian egy nyelvet beszélünk.

Körülbelül 25 km-re a szlovák - magyar államhatártól, a dunaszerdahelyi járásban van Padány község, melynek határában található a padányi Kőbánya-tó. A tó, a kisebb vizek közé tartozik, felülete kb. 2,5 ha, de látogatottságát tekintve nagyon előkelő helyet foglal el Nyugat-Szlovákia halastavai között. A környező járások, lásd Komárom, Érsekújvár, Nyitra, Léva és Pozsony horgászai nagyon szivesen látogatnak el járásunk első magánkézben lévő tavára. A tó tulajdonosa a GAVIÁL Kft. nagy gondot fordit a halasitásra, a halállomány jó minőségére, a viz és a környezet rendben tartására. A szakértelem biztositott, hiszen a cég nem mással, mint édesvizi halak adás-vételével, halasitással foglalkozik, már hosszú évek óta.

Ahogy már emlitettem, a vizterület nagysága kb. 2,5 ha, mélysége 5-6 m. Vizhőmérséklet általában 20-24 fok (nyáron). A part közelében a meder akadómentes, beljebb hinaras.

A tó egyaránt alkalmas hagyományos fenekező horgászatra, de kedvüket lelik itt a feeder-, a spicc-, és a rakós botok tulajdonosai is. Halak közül él itt ponty, amur, compó, dévérkeszeg, pirosszárnyú keszeg, bodorka, kárász, sügér, csuka, süllő és harcsa, nagy mennyiségben. Csak az idei évben telepitettek ide 20 q pontyot, 25 q dévérkeszeget, 200 márnát, 10 000 darab csuka- és süllőivadékot. Május elsején további 40 q ponty kerül a tóba.

,"s","100%","k"]

Mivel a tó a GAVIÁL Kft. tulajdona, ezért az általuk kiadott házirend szabályozza a horgászatot:

Szezon

A szezon március 16-tól október 20-ig tart, minden héten csütörtöktől vasárnapig. Ezeken a napokon kivül működik még államünnepeken:

2002. április 1. (Húsvét)
2002. május 1. (Munka ünnepe)
2002. május 8. (Győzelem napja)

Ha ezeken a napokon kivül szeretnénk horgászni, ez is lehetséges, de csak nagyobb csoportok részére, persze a tulajdonosokkal való megegyezés alapján. Ebben az esetben a belépő szintén a megegyezés tárgya.

Nyitvatartás

A nyitvatartás a természetes fényviszonyokhoz igazodik, rendszeresen aktualizálva, a bejáratnál található információs táblán van feltüntetve. Jelen pillanatban, tehát a tavaszi hónapokban ez 7.00 - 17.00 óráig tart.

Havonta egyszer az éjszakai horgászat is engedélyezett.

Belépő

A horgászat megkezdése előtt minden horgász köteles jegyet váltani a pénztárnál. A jegy maximum két hagyományos orsós botra és egy spiccbotra szól. Ha valaki több bottal szeretne horgászni, akkor azok számának megfelelő mennyiségű jegyet kénytelen váltani. A jegy egy napra szól, egy személyre és nem átadható. Az ára nem foglalja magába a megfogott halak árát, azokért a horgászat befejeztével a pénztárnál a mérlegelés után kell fizetni (persze csak ha el akarjuk vinni a halat).

A horgászat feltételei

Horgászni csak a partról szabad mindennemű módszerrel, aminek a sporthorgászathoz köze van. Semminemű más módszer nem engedélyezett.

Az előkék száma egy botnál nincs korlátozva. Csalinak használható bármi, ami csalinak számit. Etetni szabad bármilyen mennyiségű etetőanyaggal. Egyetlen korlátozás, ami az etetőanyagokat illeti, hogy nem használható olyan anyag, amely a viz minőségét rontja (pl. a tejgyárak és vágóhidak melléktermékei).

Egyes hogászhelyek közti távolság min. 6 m, ha nem volt másképp előzőleg megegyezve.

Ezen kivül a tulajdonosok kérik a horgászokat, hogy tartsák be a horgászetikett szabályait. A kifogott halak mérete nincs szabályozva, de általában szokás, hogy a kisebb példányoknak esélyt adnak felnőni. Persze csak akkor, ha az adott halat meg akarjuk tartani. Apropó! Ha már itt tartunk, még egy dolog amit megemlitenék: a megtartásra itélt halat úgy ahogy az általában lenni szokott, a megfelelő haltartóban (gyűrűs) és mélységben illik tartani. Az igy tárolt halat ki kell fizetni, cserére lehetőség nincs.

A parton a horgászhely mellett parkolni nem szabad. Erre külön kijelölt parkolóhelyek vannak. Tűzrakás is csak az erre a célra kijelölt helyeken engedélyezett.

Árak ( 1SK = 5,7 HUF )

Napijegy

Felnőtt

513,- HUF

Ifi 12 éves korig

256,- HUF


Hal

Ponty

439,- HUF / kg

Amur

465,- HUF / kg

Dévér, kárász

200,- HUF / kg

Keszeg, bodorka

200,- HUF / kg

Sügér

200,- HUF / kg

Csuka, harcsa

1.140,- HUF / kg

Süllő

1.425,- HUF / kg

[-doboz]

Végezetül még pár mondat arról hogyan is megközelithető ez a lapátnyi dévéreiről és termetes pontyairól hires tó. A mellékelt térkép alapján könnyen elérhető. Győrből kiindulva a 14-es (E575) úton elérjük a Vámosszabadi-Medve határátkelőhelyet. Tovább haladva az 586-os (E575) úton eljutunk Nagymegyerre (Velky Meder). Ott az első nagyobb elágazásnál balra térünk a 63-as útra, és haladunk tovább egészen Alistál (Dolny Stal) községig. A falu elején van balról egy benzinkút. A benzinkút előtt balra térünk, majd alig 200 m megtétele után folytatjuk utunkat az elért főúton egyenesen. A falu végén van egy Y elágazás. Itt egyenesen folytatjuk utunkat Bögellő (Bohelov) irányába. Áthaladva Bögellőn a falu vége után kb. 500 m-re az út jobb oldalán már meglátjuk a tavat. Mindez Győrtől úgy 40 km.

Mit is mondhatnék még. Talán csak annyit hogy minden idelátogató horgásznak kivánok jó utat, és természetesen jó fogást.

Méhes Csaba /csomike/

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.