Aranyhal horgásztó

Aranyhal horgásztó

Ha az ember egy aranyhallal találkozik, akkor jó esélye van arra, legalábbis a mese szerint, hogy teljesül három kívánsága. Nekem megadatott az a szerencse, hogy találkozzam egyel. Legalább is egy horgásztó formájában. Nem maradt más hátra, mint várni, hogy igaz-e, amit a mesék állítanak. Teljesül-e az én három kívánságom.

Az első helyszíni szemle után, három hetet kellett várnom, hogy megismerkedhessem az én aranyhalammal, az Aranyhal horgásztóval. Június negyedikét írunk. Végre a hosszú esős és szeles napok után, van remény egy kis jóidőre. Kora reggel már a parton voltunk barátommal. Szerettem volna minél több időt szentelni szenvedélyemnek, kipróbálni a lehető legtöbb módszert, hogy minél hitelesebb képet kapjak mind én, mind a későbbiekben idelátogató horgásztársaim a meghorgászandó vízterületről.

Kicsit tovább tartottak az előkészületek mint máskor, mivel próbálkozni akartam többféle módszerrel is. Mire a különböző szerelékeket összeállítottam, addigra már a barátom megfogta az első halat. Egy jó tenyeres dévért. Jó reményekkel álltam neki végre én is a horgászatnak.

Horgászhelyül a tó egyik sarkában található kis szigetet választottuk. Azért ezt, mivel a tó szélét övező nádastól kb. 10-15 méterre van. Így nagyobb volt az esély arra, hogy a nádban tanyázó nagyobb halakat is ki tudjuk csalni a horgunkra. Míg felszerelkedtem, volt időm megfigyelni a vizet, így kellő képet kaptam arról, hogy hova is vessem be a horgokat. Három helyet etettem. Egyet velem szemben, alig tizenkét méterre a nádfal szélén, itt spiccbotos horgászatot terveztem. A másik hely kicsit oldalra, úgy tizenöt-tizenhat méteren, ahol a rokós került bevetésre. A harmadik etetési helyet a tó közepe felé nagyjából negyvenöt-ötven méteren alakítottam ki. Erre a helyre kényelmesen eljuttathattam úgy a feederes, mint a matchbotos szereléket is.

Rakóssal kezdtem a horgászatot. Az etetéstől alig telt el tíz perc, máris megérkezett az első hal, ezüstkárász formályában. Lehetett olyan jó harminc dekás. Jó kezdet. Szépen sorjában jöttek ezután a kárászok és dévérek, mígnem be nem jött az első potyka. Olyan szép másfeles. Ekkor kezdtem el ráetetni a horgászhelyemre. Pár gombóc etetőanyag, és jöhet a szemestakarmány, ami házilag készített ánizsos főtt kukorica és búza. Ezt csúzlival lövöm, megfűszerezve a végén egypár lövetnyi csontival. Nem kell ennél finomabb falat a potykanépnek. Be is álltak szépen. Három óra leforgása alatt folyamatosan váltakozva hol ponty, hol egymás után három-négy kárász és dévér akadt a horgomra. A rakós horgászat eredménye 10 ponty, 35 kárász és dévér. A pontyok átlagosan 1,5 - 2 kilósak, a dévérek 30 - 50 dekásak.

Másodszorra, a spiccbotot vetettem be. Az előző három óra leforgása alatt, míg rakóztam, már elkészítettem a terepet a nádszélben is. Sőt, itt-ott lőttem is rá szemest rendesen. Nem kellett várnom öt percnél többet az első kapásra. Gyönyörű húzás a waggleron, bevágás, és kész. Jó kettes ponty. Alig telt el újabb két perc és már jött is a következő öngyilkosjelölt, ami nagyjából az előző testvére lehetett. 2:0 a javamra. Viszont a halak úgy gondolták, hogy nem hagyják annyiban. Rövid időn belül egyenlítettek. Két termetesebb alany a parthoz közel tépte le az előkét. Újraszereltem. Horgásztam még vagy fél órát, de eredménytelenül. Elő az etetőanyaggal. Változatosság kedvéért, most az utóetetést csak szemes takarmány képezte, no és persze csonti, nagy mennyiségben. Nem akartam a gombócok becsapódásával az esetleg közelben ólálkodó nagyobb halakat elriasztani. Vártam. Röviddel ezután a waglerem, mint a részeg, mikor az ajtónál dülöngélve a zárat keresi, támolyogva szép lassan elmerült. Kicsit későn kaptam észbe, mert épp a szomjam olytásával voltam elfoglalva. Mire bevágtam, a ponty már elérte az első nádszálakat. Szerencsém volt. A bevágás hatására megijedt és ahelyett, hogy a nád sűrűjébe vette volna az irányt, megfordult. Ez lett a veszte. Bő öt perc fárasztás után már csak a haltartóm vizében fürdőzhetett a négy és feles ponty. A fárasztással akkora ramazurit rendezett, hogy úgy gondoltam, jobb lesz pihentetni a helyet.

A harmadik etetési helyen először a feederrel próbálkoztam. Két óra eredménye huszonkettő dévérkeszeg, átlagosan 40-50 dkg-os méretben. Az előző napok időjárásához képest a víz meleg volt, a nagyobb halak mind vízközt tanyáztak. Egyetlen esélyem, hogy megfogjam őket, a matchbot. Jól gondoltam. Meg is találtam őket, úgy egy méterrel a vízszint alatt. Egy óra leforgása alatt már négynél tartottam. Azt hiszem egy alomból származhattak, mivel mind, szinte hajszálpontosan kilósak.

Nem hagyott nyugodni az előző spiccbotos hely. Nagyobbnál nagyobb fürdőzéseket rendeztek a halak a nádszéllben. Kell fognom valami rendeset. Hát fogtam is, de csak egy pillanatra. Vagyis akasztottam. Kapás, bevágás, és ami ezután következett, az leírhatatlan. Elemi erővel indult meg a hal. Kirohant a part fele, majd megfordult, és irány a tó közepe. Nagy nehezen sikerült megfordítanom. Erre ő, mikor elém ért, egy pillanatra megmutatta magát, majd huss, be a nád közé. Hát ennyi. Feltehette volna arra a bizonyos i-re a pontot. Mindenesetre élményből akadt bőven a mai napra. Mi más kell a mai rohanó világban a magamfajta horgásznak.

Azt hiszem mégiscsak van igazság a mesékben. Legalább is ami az aranyhalat és az általa teljesítendő három kívánságot illeti. Aranyhal létezik, legalábbis horgásztó formájában, a többi már csak rajtunk múlik. Biztos vagyok benne, hogy aki megtalálja (idelátogat), az nem lesz elégedetlen, és teljesül a három kívánsága.

,"s","100%","k"]Szólnom kell még magáról a tóról is. Méretét tekintve 3,5 ha, vízmélység változó, 1 métertől 4,5 méterig. Aljzata kavicsos. A tó 1/5 részét nád borítja. Horgászni lehet körben a partról, vagy a nádasban mólóról. Csónak használata nem lehetséges.

Halból van itt bőven. Leggyakoribb a ponty. Évente kétszer telepítenek 20-25q kb. kétkilós egyedet. Meg kell még említeni az ősállományt, ami szép számú tíz kilónál nagyobb példányt jelent. Nem véletlenül kedvenc horgászhelye ez több bojlis horgásznak. A mellékelt fotókon látható gyönyörű kapitális halak is az ő munkájuk eredménye. Pontyon kívül dicséretes az amurállomány, de nem elhanyagolható a compó és a busanép sem. Aki a rablóhalas horgászatot kedveli, az sem marad munka nélkül. A ragadozók közül csukát, süllőt, angolnát telepítenek minden évben. Mennyiségre átvetítve ez fajonként évi 150-200 darabot jelent. Átlagméret a csuka és süllőállománynál 1-4 kg, de nem ritka a nagyobb is. Amire már régen fáj a foga a tulajdonosoknak, és az idéjáró rablózóknak, az a 4-5 negyven kilón felüli harcsa, amely szívesen ritkítja a pontyállományt.

Ami talán ritkaságszámba megy, ne lepődjünk meg, ha a felszerelésünk másik végéről egy kecsege néz vissza ránk.

Horgászni ezen a tavon napi 24 órát lehetséges. Korlátozás csak a ragadozókra van. Ezekre az év elejétől május közepéig horgászati tilalom vonatkozik.

Adott az elvihető halak mérete is:

ponty

40 cm

amur

70 cm

csuka

50 cm

süllő

50 cm

harcsa

50 cm

compó

25 cm

angolna

40 cm

kecsege

40 cm

dévér, kárász

15 cm

Aki hosszabb időt szeretne eltölteni a tó mellett, annak is a kedvében járnak. A tó partján álló panzióban minden megtalálható, amire szükség lehet. Három szoba, 2,3 és 4 ágyas, zuhanyzófülke, wc. Aki megéhezik az a panzió éttermében csillapíthatja éhségét. A gyerekek is szórakozhatnak, a panzió körüli miniállatkertben. Parkolási lehetőség a kapun kívül, vagy aki kényelmesebb, annak napijegy ellenében a horgászhelye mellett. Aki több napra érkezik, annak külön őrzött parkoló áll a rendelkezésére a panzió udvarában.

Tűzrakás a parton nem lehetséges. Aki szeretné a megfogott halat elfogyasztani, annak jelentkeznie kell a halőrnél. A hal megtisztítására külön kijelölt hely van. A megtisztított halat az étteremben elkészítik a számára.

Az étterem nyitvatartása 10:00 - 22:00

Napijegy:

6:00 - 22:00

cca. 550 forint

22:00 - 6:00

cca. 550 forint

autó

cca. 550 forint

Szállás: nap / ágy cca. 1650 forint

[-doboz]

Ha szeretnék meglátogatni a tavat, nagyon könnyen megtalálják. Komáromból érkezők, ha átlépik az állmhatárt, szlovák Komárom (Komárno) központjában balrafordulva irány Pozsony (Bratislava). Ezen az úton haladva alig húsz kilométert, már ott is találják magukat a tónál, ami a főút bal oldalán található, mindjárt az út mellett.

További információk: Méhes Csaba
E-mail: csomeny@freemail.hu
Telefon: + 421 905 554 161

Jó utat és kellemes szórakozást!

Méhes Csaba /csomike/

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.