Megjelent a Magyar Horgász 2012. áprilisi száma!

Megjelent a Magyar Horgász 2012. áprilisi száma!

- A finomszerelékes horgászat alapjai: a föld előkészítése világbajnokokkal- Rablóhalas tapasztalatok Bokor Károllyal - Texas-rig: bemutatja Szarvas Zoltán - Horgászvizeink: Matyóföldi barangolás - Az első pisztrángok... - Halak és környezetük: mikor van kapás?

A FINOMSZERELÉKES HORGÁSZAT TITKAI

A föld előkészítése I. rész

A föld napjainkra - az etetőanyag mellett, illetve annak részeként - a versenyhorgászat nélkülözhetetlen kelléke lett. Előkészítése és felhasználása sokféle lehet. Az előkészítés módja jellegzetes lehet akár országonként is, éppen ezért kétrészes cikkünkben négy különböző nemzetiségű világbajnok szól a témáról. Először Alan Scotthorne, ötszörös egyéni világbajnok osztja meg évtizedes tapasztalatait a Magyar Horgász olvasóival. Megtudhatjuk, hogy ő milyen típusú földeket használ, s azokat hogyan készíti elő. Ezt követően Diego Da Silva, egyéni Európa-bajnok, csapat világbajnok, kétszeres klubcsapat-világbajnok, háromszoros francia bajnok avatja be titkaiba az olvasókat. Érdekes megfigyelni, hogy a két különböző elveket valló mesterhorgász, hogyan gondolkodik a földdel való horgászásról, s hogy jut különböző utakon ugyanoda: a csúcsra!

Rablóhalas tapasztalatok

Halaink kapásait elemezve úgy tűnhet, nincsen nehéz dolgunk. A békés pikkelyesek finoman, jobb étvágyuk idején határozottabban, csalinkat behörpölve kapnak a horogra. A ragadozók pedig támadnak, rárabolnak, rávágnak az élő vagy műcsalinkra. Valóban ilyen egyszerű lenne? Rablóhalaink eredményes horgászatát segíti, ha ismerjük a táplálkozásuk, életmódjuk jellemzőit, és ezeket az ismereteket megpróbáljuk kamatoztatni is. Bár a két leginkább horgászottat most éppen fajlagos tilalom védi, mégis velük foglakozom. Remélem, a tilalom lejártával hasznosíthatóak lesznek ezek a tapasztalatok is, meg tudnak fogni néhány csukát és süllőt is.

Mire jó a Texas-rig?

A legtöbb olyan rig, vagy speciális végszerelés, melyet a fekete sügér horgászata hívott életre, az Egyesült Állomokból származik. Ezek közül jó pár bizonyos körülmények megléte esetén általában nagyon jól alkalmazható más ragadozók horgászatára is. A Texas-rig feltétlenül ilyen! A Texas-rig elkészítése nem nehéz, bár tény, hogy két fontos alkotóelemét még nem tartja minden horgászbolt. A legfontosabb az ún. „wide gap” vagy „worm” horog, mely lehetővé teszi a rejtett horgos műcsalik felkínálását. A másik összetevő az átfúrt kúpos ólom („bullet weight”), ami egy kis fegyverlövedékre emlékeztet. Szarvas Zoltán cikke nyomán a kedves olvasók is kipróbálhatják ezt a hazánkban még nem elterjedten használatos módszert.

HORGÁSZVIZEINK: Matyóföldi barangolás

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében találkozik az Alföld az Északi-középhegységgel és a közé ékelődő medencesorral. A megye déli része síkság, északi területe hegyes, dombos. A Bükk déli oldalához csatlakozó Matyóföld nevét a Mezőkövesden élt matyó népességről kapta, hírnevét pedig a hungaricumként számon tartott hímzésnek és a Zsóry-fürdő gyógyító vizének köszönheti. A megye déli részén, a Bükk hegység lábánál folyó Hóor-patakot és Szoros-patakot völgyzáró gátakkal megszelídítve egy nagyobb és egy kisebb záportározót alakítottak ki a hegyekből lezúduló csapadék tárolására. A Hoór-völgyi víztározó Mezőkövesd határában, a bogácsi út mentén, a Szoros-pataki víztározó pedig Bogácstól 300 méterre, az Egri-út mellett található.

Az első pisztrángok...

"A víz még nagyon hideg, nem számíthattam sok halra, kedvenceimet, a sebes pisztrángokat szerettem volna megtalálni. Mikor reggel elindultam még kellemesnek volt mondható az idő, de mire megérkeztem a patakhoz, már szinte viharos déli szél kerekedett. Csak egy könnyebb botot hoztam magammal, meg a legyesdobozaimat, bennük nimfák, kisebb szárazlegyek és pár kisebb emerger sorakozott. Amíg autómnál összeraktam a felszerelésem néhány légy szállt a kocsi tetejére. Ez bíztató volt valamennyire, el is indultam felfelé a patak mellett, kémlelve a vizet. A szél mindenféle száraz törmeléket és leveleket hordott, helyenként még fodrozta is a felszínt. Csendben haladtam, azt gondolva, hogy majd lefelé horgászom később. " Kezdjük a tavaszi legyezést Monos Tibor műlegyes specialistával!

Halak és környezetük: mikor van kapás?

Áprilisi lapszámunkban állandó biológus szakértőnk, Papp Károlyné Dr. állítja a tudományt a horgászok szolgálatába. Megpróbál segítséget nyújtani abban, hogy könnyebben azonosítsuk a körülményeket, melyek a halak kapókedvét befolyásolják. Tudományos szemszögből járja körül a témát, mely minden horgász számára tanulsággal szolgálhat.

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.