Az ideális pergetőfelszerelés  2. rész

Az ideális pergetőfelszerelés 2. rész

Még év elején volt egy új fórum, itt a Haldorádón, amibe akkor nem tudtam, illetve nem is nagyon akartam írni (a felszereléseimről). Több oka is van ennek. Ha leírom, hogy én, a portál munkatársa evvel és evvel pergetek, az eléggé reklám-ízű (is lehet). Meg persze, lehet, hogy páran rám sütik a “magamutogató menő gyerek” bélyegzőjét is. (Azaz, csak rám sütnék.) Mégis leírom, mikor, mire mit használok, mert úgy érzem, sokaknak segíthetek azzal, hogy az általam használt cuccoknak erényeit, gyengéit egyaránt megírva majd nem kell végigjárniuk azt a nem éppen kellemes utat - ami sok csalódással volt és van teli -, ami jelenlegi és kifogástalannak tartott motyóimhoz elvezetett. Ennyit elöljáróban, mintegy magyarázatként.

Shimano Technium DF 300H spin botbemutató

A keményebbik pálcám

Hossz:

3 méter

Gyűrűk száma:

7 db

Gyűrűk anyaga:

S.I.H. (szilícium-alumínium-hibrid)

Bot anyaga:

XT30 és XT60 carbon, keresztszál erősítéssel

Nyél:

kézre álló, rendkívül esztétikus parafa borítással

Dobósúly:

20-50 gr

Önsúly:

224 gramm

A pergetés sajnos drágább módszereink közé tartozik, ezt el kell fogadnunk. Aki beleszeretett, és hosszú távon óhajtja igájába hajtani fejét, tegye. Meg fog fizetni érte...

Alapvetően kétféle módszert űzök, azaz helyesebben: két, különböző időpontban űzöm két kedvenc módszeremet. Igazából az időpontok miatt van szükségem egy erősebb, ám mégis érzékeny, és egy finom, ám mégis meglepően erős botra s a hozzájuk passzoló orsókra. No persze a várható halak nagysága is erősen közrejátszik abban, hogy mikor, melyik pergetőt veszem kézbe.

A nyéltag stucnis illesztéssel. Megcsúszás mentes!

Folyón, nappal, kora ősztől kora nyárig, wobblerezésnél, gumihlazásnál, twisterezésnél - amikor előfordulnak jobb halak, mint 3-4 kilós süllők, 5 kilón felüli harik -, valamint állóvizeken éjjel, a wobbleres süllőzéseimnél egy erős botot és az igénybevételeket remekül álló orsót nyüstölök. Botom a Shimano gyár Technium Diaflash fantázianévre hallgató, 3 méteres, 20-50 grammos pergetője. (Volt szerencsém ennek közvetlen elődjével horgászni másfél évig.) Kétrészes, el- és megcsúszás mentes (stucnis) tagillesztéssel készült a Technium. Elsőre kissé fejnehéz, ezért egy közepes orsó minimum kell rá. A bot anyaga XT 30 és XT 60 carbon ötvözete, ráadásul külső szálerősítéssel is rendelkezik, amit eddig a Diaflash szériánál alkalmazott egyedül a gyártó. A bot rendkívül jó, “hegyes” akcióval rendelkezik, nem leng be semmilyen bevágásnál, és nagyon erős. Falvastagsága a tagok illesztésénél jól láthatóan meghaladja a két millimétert. Ebben van anyag rendesen, nem kell “sajnálni” fárasztás közben! Gyűrűi is nagyon jók, megközelítik a S.I.C. minőséget. A gyűrűk anyaga S.I.H., ami nem más, mint szilícium-aluminium-hibrid. Hogy ez egészen pontosan mi, azt nem tudom, de tény: fonottat használva nem zizeg a kóc a gyűrűkön, és nem is kezdi ki egyiket sem a brutális madzag.

A gyűrűk egytalpúak, anyaguk S.I.H.

A botnak egy hibája van, vagyis inkább kettő. Egyik a súlya. Kicsit nehéz. Bár, ha rááll a nyélre az ember keze, két-három alkalom után megszokja. A másik, amivel nem vagyok kibékülve, az a spiccgyűrű kialakítása. Sajnos nincsen kiperemezve az utolsó (a spicc)gyűrű, emiatt a zsinór hozzáér a fémkerethez, és annak merevítőjéhez is. Természetesen a botot parafa nyéllel látták el, ami esztétikailag telitalálat. Ráadásul, én sokakkal ellentétben állítom, hogy az orsórögzítés újszerű módja miatti nyélkiképzés - a felső tagot, és nem az alsót csavarjuk rá az orsóra - megfelelő stabilitást ad. Velem még nem fordult elő, hogy megcsúszott, vagy elfordult volna használat közben botomon a kurbli. Ami lehet, hogy csak nekem számít - az pedig az esztétikai megjelenés. Ez a bot olyan gyönyörűen lakkozott, és olyan kemény rajta a lakk, hogy azt megsérteni szinte lehetetlen. Ami meglepett - új bot vásárlásakor általában szép a lakkozás, de hogy mennyire tartós, az már a másodszori, harmadszori használat után derül csak ki -, hogy ennek a botnak a gyűrűrögzítő kötései sem pattognak le, nem repednek be. Örülök is neki nagyon!

Spiccgyűrű, némi hiányossággal

A bot érzékenységére egy példa - öt centis wobblerrel is remekül lehet vele horgászni, és még a 3-4 grammos twisterek is jól, eredményesen vezethetők. Erejéről elég, ha annyit írok, nem egy jókora tuskót szenvedtem már vele partra, persze az ember ilyenkor nem a “holtsúlyra” kíváncsi - tízes harcsám minden gond nélkül kijött vele, talán, ha jól emlékszem, nyolc percet tartott a fárasztás, és nem a bot miatt tartott addig...

Esztétikus és tökéletes nyélrész
Az elmaradhatatlan horogbeakasztó fül

Shimano Stardic 4000 GTM orsóbemutató

A nehézpergető \'kurblim\'

Méret:

40

Csapágyszám:

4+1

Visszaforgásgátló:

fokozatmentes

Fékrendszer:

hátsó + harcifék

Áttétel:

6,2:1

Súly:

335 g

Zsinórkapacitás:

130 m / 0,35 mm

Dob anyaga:

fémperemes grafit

Ház anyaga:

hybrid alumínium

Tartozékok:

1 db match pótdob

Orsóm a nehezebb cuccon évek óta - egészen pontosan négy éve már - ugyanaz. Egy Stradic 4000 GTM, még a legelső szériából. Nem kímélem. Szezononként mondjuk sokszor átzsírozom, hogy ne kopjon, de az éjjeli pergetések, és az eddigi, hetente kétszeri, akár háromszori intenzívnek nevezhető dobálások, megettek már mellette több más orsót is. (Barátim tudnának mesélni erről...) Én még mindig ezt nyüstölöm, és kifogástalan állapotban van. Sokakat megriaszthat a magas - 6,2:1 - áttételi viszonyszám, ám ha beleszokunk, semmivel sem rosszabb, mint a 4,6-os, vagy az 5,2-es. Ráadásul, mivel én szeretem folyón áramlással együtt húzni a wobblert, nekem előnyösebb is ez a megoldás. Nem kell izomból kitekernem a kezemet, azaz a csuklómat. Az orsóban gyárilag 4 golyós és egy tűgörgős csapágy van, sajnos a hajtókar jobb oldalán a gyár nem alkalmaz csapágyat, így azt a horgásznak kell “beleimplantálnia”. Az én orsóm, e művelet miatt lett 5+1 csapágyas.

Amit nagyon megszerettem, és aminek nagy hasznát látom a fonott zsinóros, éjjeli (és nappali) pergetéseknél, az a harcifék. Ennek sok halat és kevés “búcsút” köszönhetek... A Stradic dobemelése egyébként késleltetett, azaz a legszebben csévéli a zsineget, minimálisra csökkentve (kizárva) az esetleges hurkokat a dobon, és így a kellemetlen gubancokat.

A harciféknek sok halat köszönhetek

Zsinórnak szinte kizárólag fonottat használok, mert wobblerrel elsősorban süllőre, csukára, harcsára megyek, és ezeknek a halaknak kemény a szájuk, erős behúzás, vagy inkább bevágás kell, hogy biztosan akadjanak. Évekig a FireLine nevű fonottat használtam, tavaly óta azonban áttértem, a szerintem sokkal jobb tulajdonságokkal bíró, és tartósabb(!) PowerPro zsinórra. Ezen a boton, azaz orsón 13-as és 15-ös méretben használom. (És tegyem hozzá gyorsan - persze még a tavalyi tekercseket...)

Összegzésül

Ez egy olyan felszerelés, amit nyilván senki sem fog kezdőként bevállalni. (Ám, ha megteheti, tegye - nem fog csalódni.) Sajnos a bot és az orsó minősége meglátszik az árukon is. Ezt el kell fogadni. Évek óta nyúzom az orsót, bő egy éve a botot, és csak ajánlani tudom. Pedig én rendesen nyüstölöm.

Téli csendélet - a zsákmány és a zsákmányolást lehetővé tevő felszerelés a havon...
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.