TOP MIX Kupa 2007, Balatonújlak

Az idei évben immár 6. alkalommal került megrendezésre a TOP MIX Kupa horgászverseny. A verseny helyszíne ebben az évben is a Nyugati-övcsatorna (Balatonmáriai-árok) Balatonújlak melletti szakasza volt. A szép környezetben lévő, halban gazdag csatorna egyenletes feltételeket, meglehetősen sok halat és jó, kényelmes körülményeket biztosított a versenyzők részére.

Az idei verseny is nagy érdeklődésre tartott számot, pedig ugyanebben az időpontban rendeztek két további jelentős versenyt is az országban. A reggeli regisztrációnál 61 versenyző jelent meg magát.

A versenyzőknek ismét komoly kihívást jelentett a csatorna, hiszen a kevés csapadék miatt nem folyt a víz a Balaton felé, emiatt csak kevés hal jött fel ívni. A csatorna halállományát kellett megfogni.

A verseny előtti napon már sokan tréningeztek a pályán. A fő hal a dévér és a karikakeszeg mellett a kárász volt. Nagyon változóak voltak a mennyiségek: volt, aki csak néhány kilóig jutott el, volt azonban olyan horgász, aki akár tíz kiló feletti mennyiséget is tudott zsákmányolni. Az azonban egyértelműnek látszott, hogy szinte csak rakósbottal lehet eredményt elérni.

A szombati forduló borongós, csepergős idővel kezdődött. A sorsolás után mindenki elfoglalta helyét a korlátra felfestett rajtszámok mögött és elkezdődött a felkészülés.

Volt aki rakósra készült, volt aki spiccbotra és volt, aki mindkettőre, sőt volt aki még match botjait is készenlétbe helyezte, számítva arra, hogy a hal esetleg átugrik a túloldalra.

A verseny kezdete előtt öt perccel megadták a jelt az etetésre. Hatalmas etetőanyag áradat zúdult a vízbe, ami rövid távon egyáltalán nem fokozta a halak kapókedvét.

Azonban volt, aki etetőcsészével rakta be az alapetetést is…

Volt, aki a sneciben látta a biztos jövőt, például Hamar Peti is, aki az első fordulóban az „A” szektorban ért el 2. helyet 4.290 grammnyi snecijével.

Palotai Kristóf az „E” szektorban gyűjtögette szorgalmasan halait…
azonban ez kevésnek bizonyult, mert a szektorban Imre Gábor szélső helyről horgászott egy toronymagas egyest, 9.590 g hallal
Másoknál is akadtak szebb halak: itt éppen egy termetes kárász

A forduló gyors és szakszerű mérlegelése után volt, aki pihenőre vonult, más a szereléseit rendezgette, készülve a holnapi, második fordulóra.

Az első forduló szektorgyőztesei:

„A” szektor: Török Pál          5.360 g
„B” szektor: Kovács Krisztián 2.050 g
„C” szektor: Csőregi Balázs 2.640 g
„D” szektor: Benkő Tamás 3.940 g
„E” szektor: Imre Gábor 9.590 g

A vasárnapi forduló sorsolásánál a versenyzők izgatottan húzták rajthelyeiket, hiszen mindenki szeretett volna szélső szektorba húzni, látva az előző nap szektor szélsőinek első helyeit.

Szántó Lajos bűvöli a rajtszámokat

Az előző napi borongós időt kellemes napsütés váltotta fel. A sorsolás után mindenki elfoglalta rajthelyét és a felkészülési idő letelte után elkezdődött az etetés.

Az első forduló tapasztalatai után mindenki érezte a pontos etetés fontosságát, ezért a versenyzők nagyon óvatosan, precízen dobták be etetőanyagaikat

10 órakor elkezdődött a második forduló. Egyértelműen a rakósbotoké volt a főszerep, hiszen a pontos, precíz horgászatot, csalivezetést csak ezzel lehet megoldani.

Itt éppen Horváth Tibor szákol egy szebb dévért, azonban társaival együtt ez a hal is kevés volt a sikerhez

A második forduló szektorgyőztesei:

„A” szektor: Gábor András                       5.100 g
„B” szektor: Kovács Krisztián és Fülöp József 6.160 g
„C” szektor: Geröly Tibor 5.780 g
„D” szektor: Török Pál 9.020 g
„D” szektor: Tóth Norbert 10.590 g

Teljesen meglepő módon egyik szélső helyről sem sikerült egyest horgászni a második fordulóban. A pálya sokkal (átlagosan közel egy kilóval) több halat adott, mint az első fordulóban, és ami igazán fontos, egyenletesebben adta azt. Nagyon fontos volt „ráérezni” a pályára. A zsákmány nagyrészt a 15-30 dkg-os dévérekből állt. A kisebbik részt a 10-15 dkg-os kárászok, a 2-10 dkg-os karikakeszegek, apró bodorkák és snecik adták. Az egész versenyt a pontos etetés fontossága, a precíz csalivezetés és a fogható halak sokaságából adódó változatos, gondolkodást és helyes döntést igénylő horgászat jellemezte.

A versenyt most is az eredmények ismertetésével és a díjak átadásával zártuk. Az első három helyezett hatalmas kupát vihetett haza, és a szektor egyest horgászók is értékes kupákat kaptak.

A kupák mellett az első két helyezett egy-egy 13 m-es rakósbotot, a harmadik helyezett egy STRADIVARI Match botot kapott. További hét versenyző vehetett át egy-egy, direkt erre a versenyre, a verseny nevének és helyszínének feltüntetésével készített TEAM TOP MIX Match botot, mely már a TOP MIX 2008. évi kollekciójának lesz egy igen becses darabja.

Kovács Krisztián veszi át a második helyezettnek járó kupát és rakósbotot
Török Pál, a TOP MIX csapat tagja, aki a versenyen „nem tudott rontani” és két első helyet horgászva megnyerte azt

10. Horváth Tibor 6 pont 7.370 g

A verseny éles küzdelmet hozott, hiszen a dobogóra csak 2-3 ponttal lehetett felállni.

Megkértem Török Palit, a verseny győztesét, hogy mondjon magáról néhány szót és mondja el taktikáját és eredményességének titkát:

„Török Pál vagyok, a Top Mix versenycsapatának egyik alapító tagja. Dupla öröm számomra, hogy sikerült megnyerjem a Top Mix kupát, egyrészről azért, mert versenyzőként célom a minél jobb teljesítmény, másrészről pedig azért mert „házon belül” maradt a kupa!

A horgászatomat leegyszerűsítettem, hogy minél gyorsabb legyek. Az első fordulóban könnyű dolgom volt, hiszen az egyik szélső helyet húztam. Rakós botos horgászatra készültem, kevés etetőanyaggal de annál több élő anyaggal. Apró szúnyoggal etettem, ami 6 kg Top Mix löszös agyagba volt belekeverve. Több halra számítottam, de az ütemes ráetetésnek köszönhetően így is folyamatosan fogtam a halat. Az első két órában kisebbeket, de az utolsó órában megjöttek a jobb dévérek is. Ezek a szép dévérek hozták meg az első helyet a szektorban, amit több mint 5 kg-mal nyertem.

Vasárnap, a második fordulóban már nehezebb dolgom volt, mert középtájra, a 41-es helyre húztam. Ezen a napon már bonyolultabbnak tűnt a helyzet. A sneciző bottól kezdve a gyűrűs botig mindenre készültem. A taktika most is a dévér megfogása volt, de „egérútnak” ott volt a sneci és a kárász. Erre nem került sor, mert az első óra végén megjelentek a dévérek, és a verseny végéig ott is maradtak az etetésen. A topszetteket a 0,5 grammostól úszótól 2 grammosig szereltem, 16-os és 18-as horgokat használtam. A sikert egyértelműen a pontos és ütemes ráetetésben látom, 10 percenként 2-3 földes szúnyogot dobtam és a horgon is mindkét nap a szúnyoglárva volt a domináns csali. Az utolsó óra volt a legélvezetesebb, ahogy az úszó beállt, már vitte is a dévér, és ezzel nem csak én voltam így! A 42-esen mellettem horgászó Várszegi Gabi is iszonyú ütemben fogta a halat! Kettőnk közül valaki mindig halat húzott és a mögöttünk ülők szerint nagyon látványos és élvezetes volt nézni is! Ez a nap több mint 9 kg halat hozott és vele a győzelmet is.

Köszönet illeti Kozári Mikiéket a rendezésért és Papp Józsefet a színvonalas díjakért. Mindenkinek jó horgászatot kívánok! Találkozunk a következő Top Mix Kupán.”

A magam részéről is köszönetet mondok a résztvevőknek, akik igen színvonalas versenyt vívtak, ezzel megtisztelve engem és a TOP MIX márkát, köszönöm, hogy jelenlétükkel emelték a verseny színvonalát.

Köszönetet mondok a szervezőknek, élükön Kozári Miklóssal, akiknek nagy szerepük volt a verseny problémamentes és színvonalas lebonyolításában, a balatonújlaki HE-nek, akik lehetővé tették a verseny lebonyolítását és a BHG ZRt-nek, aki ezt engedélyezte.