Gyakori probléma a legtöbb vízterületen, hogy nappal szinte lehetetlen halat fogni. De amint az éjszaka sötétje ráborul a vízre, az addig mozdulatlan tófelszín megelevenedik, és azon a helyen, ahol napközben benulláztunk, ott az éjszaka leple alatt kapás kapást ér. Miért történik mindez? A megoldás látszólag egyszerű, és a probléma csupán annyi, hogy napközben a halak nem ott tartózkodnak, ahol keressük őket.
Régi vágyam teljesült, amikor Nizere Antal meghívásának eleget téve, a Csongrád határában elterülő Serhátzugi Holt-Tiszán horgászhattam. Az öreg holtág méltán híres nagytestű pontyairól és amurjairól. A vízterület azonban nem csak a horgászok, hanem a vízi sportok szerelmesi (kajakosok, kenusok) körében is különösen népszerű. „Két dudás nem fér meg egy csárdában”, tartja a közmondás. Itt, ha nem is nevezhető felhőtlennek a két sportág képviselői között a kapcsolat, de azért megférnek egymás mellett a hatalmas vízterületen. A termetes halak - főleg a sekélyebb részeken - azonban nem szívlelik az evezősöket. Ennek ékes bizonyítéka, hogy napközben még a rendszeresen etetett helyeken is csak elvétve fognak halat a horgászok. Amikor vendéglátóm - a víz sajátosságaira felkészítve - erről mesélt, megvallom őszintén, kétkedve fogadtam. Gondoltam, „na majd én megmutatom, hogy feederbottal és finomszerelékkel fogok nappal is!” Több próbahorgászat után azonban egyértelműen bebizonyosodott, hogy a legfinomabb szerelékkel is be lehet nullázni.
Gyorsan be kellett látnom, hogy hiába a legjobb felszerelés és csalogatóanyag, ha egyetlen hal sincs a közelben. De hol vannak a holtág híres nagy halai napközben? Az óvatos, sokat megtapasztalt nagy halak a nappali órákban a part menti sűrű nádasban rejtőzködnek. Ahogy elcsendesedik a víz (hazamennek végre a kajakosok), szinte varázsütésre megelevenedik az addig csendes holtág. A sűrű nádas szélében látható fordulások és ugrások reménnyel töltik el a horgászt. Szerencsés esetben már az alkonyati időszakban is lehet számítani kapásra, de ahogy besötétedik, szinte biztos, hogy gazdára talál az addig érintetlen csalétek. Fantasztikus élmény látni, ahogy váratlanul megmozdul a bot spiccére helyezett világítópatron, majd végre megkezdődhet a fárasztás!
Információ a vízről
A vízterület neve: Serhátzugi Holt-Tisza
A meghorgászott hely hol található: a holtág sekély vízi szakaszán az ún. „Baltás részen”
A vízterület kezelője: Serhátzugi Kft.
Mikor érdemes ide látogatni: az év bármely szakában, az intenzíven telepített vízterületen nincs pontytilalom!
A horgászhely sajátossága: a nappali órák nem sok jóval kecsegtetnek, de az éjszakai horgászatok mindenért kárpótolnak
Vízmélység a horgászhelyen: 1,8-2 m
Biztos módszer: feeder technika
További információ: Tyúkász Imre ügyvezető, tel.: 30/410-0130
Horgászengedély kapható: Lantos Mix Horgászbolt, tel.: 63/483-535
Jellemző halállomány: ezüstkárász, dévérkeszeg, törpeharcsa, ponty és amur
A víz hőmérséklete a horgászat napján: +11 Celsius-fok
A levegő hőmérséklete: +8 Celsius-fok
Légmozgás: szélcsend
Felszerelés:
1.
- Spro Luxxus Feeder Heavy 3,9 m + Spro Bushmaster LCS 450 orsó
- Főzsinór Spro Carp Maxx 0,22 mm
- Előkezsinór Spro Fusion Braid 0,16 mm - horogelőke hossza: 30 cm
- Horog Gamakatsu G-Carp Method Hook 1-es méret
- Végszerelék: 40 cm hosszú áttetsző gubancgátló csővel kombinált csúszó végszerelék, amelyen egy 40 grammos körteólom volt
2.
- Spro Luxxus Feeder Medium Heavy 3,6 m + Spro Bushmaster LCS 450 orsó
- Főzsinór Spro Carp Maxx 0,22 mm
- Előkezsinór Gamakatsu Super G-Line 0,20 mm - horogelőke hossza: 35 cm
- Horog Gamakatsu G-Carp Method Hook 2-es méret
- Végszerelék: 40 cm hosszú áttetsző gubancgátló csővel kombinált csúszó végszerelék, amelyen egy 30 grammos körteólom volt
Etetési praktikák
A vízterület nagyon sok apróbb-nagyobb keszeg és kárász lakhelye, ezért a szelektív csalogatóhatás érdekében a legtöbben szemes takarmánnyal (főtt öreg kukorica és tigrismogyoró keverékével) etetik horgászhelyüket. A pelletek, bojlik és egyéb hallisztes csalogatóanyagok sajnos a törpeharcsák miatt itt nem azt a hatást eredményezik, mint amit máshol megszokhattunk. Fontos azt is kihangsúlyozni, hogy egyszerre nem kell sokat etetni. Elegendő 1-2 kg szemes takarmány, amelyet az alkonyat előtt 1-1,5 órával kell beszórni. Ha ezt néhány egymást követő napon, azonos időben elvégezzük, garantáltan számíthatunk a pontyok és amurok megjelenésére!
Bevált csalik
A „tuti csali” a 2 szem kukorica + 1 szem tigrismogyoró füzér, amelyet érdemes édes földieper vagy mandula aromába is beáztatni.