Út a győzelemhez

Út a győzelemhez

Soha nem látott, rendkívül izgalmas, az utolsó pillanatig nyílt küzdelmet hozott a 2006. évi, immár ötödik HALDOÁRDÓ-SPORTHORGÁSZ Feederbotos Kupa. A győzelmet megszerző Halacska Team és a második helyezést elért Sipos Team mindkét tagja szektorgyőzelmet aratott. A két csapat között csupán a kifogott halsúly döntött. Itt azonban már jelentős különbség mutatkozott. A Sipos Team 29.970, míg a Halacska Team 39.150 grammot mérlegelt, és megnyerte a csapatbajnoki címet! Az együttesek mesterien felépített taktikája remekül működött, de a Halacska Team jelentős fölényét a termetes halak céltudatos horgászatának köszönhette. Elgondolkodtató, hogy miként sikerült a verseny rövid időtartama alatt horguk közelébe csalni a tó nagytestű pontyait, amelyek nélkülözhetetlenek voltak a későbbi győzelemhez.

A Halacska Team két rendkívül tehetséges horgászból áll: Jankovich István és Jankovich Krisztián testvérek. A hihetetlenül tájékozott és jól képzett horgászok győzelme nem pusztán a véletlen műve volt. A közösen - a verseny helyszínén, Maconkán - eltöltött nap után bizony e megállapítás csak tovább erősödött bennem. Minden mozdulatuk előre megtervezett, jól végiggondolt taktika részét képezte. Az alábbiakban a két rendkívül nyílt és segítőkész horgász végigvezet minket a sikerhez vezető úton, bepillantást nyerhetünk féltve őrzött titkaikba.

Jankovich István (balról) és öccse, Krisztián nem csak a csapatbajnoki címet, hanem az egyéni első és harmadik helyet is megszerezte!

1. lépés - A helyes taktika felépítése

Ha valaki úgy érkezik Maconkára (de talán ez igaz az ország bármelyik vízterültére!), hogy nincs róla semmi fogalma, és „lesz, ahogy lesz” alapon ül le horgászni, hát bizony vajmi kevés esélye van a jó eredmény elérésére. Persze vannak kivételek, de hogy ez a csapat mindkét tagjánál bejöjjön, ennek esélye egyenlő a nullával. A meghorgászandó vízről és annak halfaunájáról a lehető legtöbb értékelhető információt kell begyűjteni, amely nélkülözhetetlen a későbbi eredményes taktika meghatározása során. A két testvér több alakalommal ellátogatott a verseny előtt Maconkára, és több próbahorgászat után határozták meg végső taktikájukat. Tudták jól, hogy a győzelemhez pontyokat kell fogni, és lehetőleg minél nagyobbakat.

A kigondolt taktika most is remekül működött. Krisztinán egy gyönyörű tükörponttyal. Kell ennél jobb bizonyíték?

2. lépés - A megfelelő csalogatóanyagok összeállítása

A kitűzött cél egyértelmű volt: nagy halakat kell fogni! Ennek érdekében olyan csalogatóanyagot kell a vízbe juttatni, amely lehetőleg távol tartja a keszegeket, de minél több és nagyobb pontyot csal az etetésre. Azoknak, akik e sorokat hitetlenkedve olvassák, mondjuk el, hogy bizony vannak már olyan etetőanyagok, amelyek mágnesként vonzzák az adott időszakban a pontyokat, amik között ráadásul akad szép számmal termetes, akár kapitális egyed is! A testvérpár etetőanyag receptje a következőképpen állt össze:

2 kg Van Den Eynde Professional Formula Carp
2 kg Van Den Eynde Expanda Gold Mix
1-1,5 kg vegyes szemcseméretű (3-12 mm közötti) pellet, amelyek zömében halas ízesítésűek voltak

A mesterkeverék alkotóelemei
A magas fehérjetartalmú pellet granulátumok a termetes halak kedvenc csemegéi

Fontos! A pelletre az etetőanyaghoz való hozzákeverés előtt néhány órával fél üveg Van Den Eynde Bio mandula aromát öntöttek. Ettől még nem puhultak fel a szemcsék, de jól érezhető mandulaillatot árasztottak. Ezután keverték bele a megnedvesített, majdnem teljesen kész kajába.

3. lépés - A csalogató anyag pontos, távoli vízbe juttatása

A horgászok zöme az alapozó etetését átlagosan 35-40 méterre lövi be a versenyen. István ezt 60-65 méterre is pontosan be tudta lőni, míg testvére, Krisztián mindenkit túlszárnyalva 75-80 méterre (nem tévedés!) lőtte gombócait. A távoli alapozó etetésük tulajdonképpen elsőként kínálta fel a csábító morzsáit a mederből érkező halaknak. Már ez óriási előnyt biztosított számukra a sűrűjében horgászó ellenfelekkel szemben. Fontos megemlíteni, hogy az alapozó etetés során vízbe került az engedélyezett etetőanyag mennyiség jelentős része. A verseny folyamán további ráetetés, csobogás már nem volt!

4. lépés - Pontos horgászat az etetésen

Joggal merül fel a kérdés, miként lehet pontosan meghorgászni a szokatlanul távolra belőtt etetést? Mindketten zsinórjelölő filccel jelölték meg zsinórjukon az etetés helyét, és olyan végszereléket állítottak össze (az időjárást is figyelembe véve), amellyel ez a távolság bármikor elérhető volt. Eredendően mindketten kosárral ellátott végszerelékkel kezdték a horgászatot, azonban ahogy megélénkült a szél, ezt ólomra cserélték, hogy biztosan elérjék, vagy szükség szerint még túl is dobhassák az etetési sávon a felcsalizott horgot. Ehhez nem hétköznapi botokat és orsókat használtak.

A végszerelék összeállításához szükséges kellékek
A hatalmas átmérőjű Shimano Ultegra orsó és 4,8 m hosszú extra erős feederbottal akár a 100 méter feletti dobások is könnyedén kivitelezhetők

5. lépés - A legfogósabb csalik kiválasztása

A halas ízesítésű etetőanyagra, ahogy telik az idő, egyre több nagytestű hal érkezik. Ezeket azonban csak elvétve lehet a hagyományos csalikkal megfogni. Olyan csalira van szükség, amely bírja az erőteljes, távoli dobásokat, ellenáll az apróbb halak esetleges támadásainak, és végül, de nem utolsósorban ízlik a termetes pontyoknak. Választásuk (az eredményes próbák után) a Nutrabaits horgos pelletjeire esett. A Trigga és a CSL horgos pelletekkel váltogatva csaliztak. A csalik vonzerejét a már előző este ráöntött VDE Bio Mandula aroma fokozta. Így tökéletes összhangban volt a kajába kevert, etetésre szánt pelletek aromája a horogra tűzött csalik aromájával.

Horogra Nutrabaits CSL vagy Trigga pellet került, amely már előző éjszaka (is) VDE Bio mandula aromában ázott

6.lépés - A megakasztott halat ki kell fogni!

A legtöbb verseny azon dől el, hogy a horogra akadt halakat sikerül-e végül partra terelni, vagy sem. Kiélezett helyzetben akár egyetlen elveszített hal is sorsdöntő lehet. Ezért különösen fontos, hogy minden egyes, csalit megragadó halat sikeresen kifárasztva végül a szákba helyezhessünk. A legtöbb hal elveszítéséhez a rosszul akadt horog vezet. Hagyjuk hát szabadon a horgot - javasolja István -, és a csalit hajszálelőkén kínáljuk fel! Így jelentősen megnő a megakasztott és kifogott halak száma. Jankovich Istvánnak a verseny folyamán 5 kapása volt. Ebből mind az ötöt megakasztotta és kifogta. A legnagyobb, 9.450 grammos pontyát a verseny lefújása előtt 1 perccel! Ezt nevezik 100%-os teljesítménynek!

István most sem hibázott, a hajszálelőkén felkínált csábító csali segítségével minden halát szákba terelte

6. lépés - „PVA bomba”

A csalogató hatás egy a bojlis horgászoktól ellesett, de a feeder technikában is tökéletesen működő aprósággal vált teljessé. A bevetett végszerelék horgára egy kicsi, PVA hálóba kötött pellet csomag került. A háló szétoldódásával annak tartalma garantáltan a horog körül terült el. Ez az abszolút pontos és tökéletes etetés! Ráadásul, ha ólommal kellett bevetni a végszereléket, másként nem is lehetett volna a horog köré csalogatóanyagot juttatni.

PVA háló segítségével kicsi, pellettel töltött csomagokat készítettek…
Pellettel bőségesen fűszerezett kaja került a kosárba
… majd bedobás előtt horogra tűzték a kis PVA csomagot is

7. lépés - Kellő bizalom és hit

Aki nem bízik önmagában, nem hisz a csalijában, az nem fog halat! Kellő bizalom, türelem és kitartás nélkül nem lehet sikert elérni.

Bízz a csalidban és fogsz vele halat!

Névjegy

Név: Jankovich István
Csapat: Halacska Team
Életkor: 35 év
Lakhely: Budapest
Foglalkozás: nyomdász
Horgászegyesülete: Nagybudapesti HE
Mióta horgászik: 6 éves kora óta
Mikor vásárolta első feederbotját: 1996.
Melyek a kedvenc horgászmódszerei: feedererzés és a harcsahorgászat kuttyogatva
Legnagyobb halai: ponty: 13,2 kg, amur: 11 kg, harcsa: 9 kg
Kedvenc horgászhelyei: Tisza folyó és a Tisza-tó

Jankovich István felszerelése

Bot: Shimano Hyperloop Feeder Heavy 3,66 m 50-110 g
Orsó: Shimano Technium 4000FA
Főzsinór: Spro Carp Maxx 0,20 mm
Horogelőke: Kryston Super Nova (fonott) 15 Lb
Horog: Drennan Continental Boilie Hook 8
Előkehossz: 10 cm
Végszereléke: Egy 28 grammos FOX Compact Carp feederkosárból állt, amely fixen volt megütköztetve. Ezt szükség szerint (amikor a szél feltámad) egy 50 grammos ólomra cserélte.

Gyönyörű pontyokat fogtak a testvérek

Névjegy

Név: Jankovich Krisztián
Csapat: Halacska Team
Életkor: 28 év
Lakhely: Budapest
Foglalkozás: vámügyintéző
Horgászegyesülete: Palotási HE
Mióta horgászik: 4 éves kora óta
Mikor vásárolta első feederbotját: 1991.
Mi a kedvenc horgászmódszere: feeder
Legnagyobb halai: ponty: 16,7 kg, amur: 12 kg, harcsa: 9 kg, dévérkeszeg: 2,8 kg
Kedvenc horgászhelye: Tisza folyó

Jankovich Krisztián felszerelése

Bot: Shimano Beast Master AX Extra Extra Heavy Long Feeder 4,80 m 70-200 g
Orsó: Shimano Ultergra XSA 10000
Főzsinór: Spro Carp Maxx 0,22 mm
Horogelőke: Kryston Super Nova (fonott) 15 Lb
Horog: Drennan Continental Boilie Hook 8
Előkehossz: 10 cm
Végszereléke: Egy fixen megütköztetett 43 grammos KORDA Method kosár, amit szükség szerint (amikor a szél feltámad) egy 70 grammos ólomra cserélt.

A közös munka gyümölcse ez a 10 kilós ponty
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.