Az ideális pergetőfelszerelés  1. rész

Az ideális pergetőfelszerelés 1. rész

Hogy mi az "ideális"..., rendkívül tág fogalom. Mindig van jobb és még jobb. Anélkül, hogy túlságosan reklámszagúra sikeredne írásom, egyszerűen bemutatom, hogy én mivel is pergetek. Lássuk először a finomabbik pecát. Rendelkezem egy könnyebb bottal (is), s hozzá illő orsóval. Akik gyakran látogatják honlapunkat, azok tudják, hogy talán szívemnek legkedvesebb hala a sügér. Több botot kipróbáltam, akadt közöttük sok jó, de nem találtam olyat, ami egyszerre lett volna finom a sügerezéshez, és erős a kisebb testű - 1-2 kilós - süllők pergető horgászatához. Univerzális finompergetőre vágytam sokáig. Egészen addig, amíg kezembe nem került a Berkley SSGS Titanium névre keresztelt pergető-csodája.

Berkley SSGS Titanium botbemutató

A BOT

Hossz:

2,7 méter

Gyűrűk száma:

9 db

Gyűrűk anyaga:

titánium-carbid

Bot anyaga:

carbon

Nyél:

"egykezes", parafa borítással

Önsúly:

165 gramm

Dobósúly:

7-28 gr

Akkor is a finomabb botot veszem elő, ha késő tavasszal, vagy kora ősszel nappal megyek dobálni. Ilyenkor ugyanis nem csak néhány órát, hanem egy egész napot pecázok, mondhatni: kifulladásig. Kell a könnyebb bot! Ezt nem gond akár egész nap kézben tartani, és igazán élmény vele megfogni, majd kivenni a halat. Ami nem teszi indokolttá az erősebb pálca használatát, az a nappali fény - látjuk, hogy hová dobunk, így a veszélyes műcsali-marasztaló elakadásaink legnagyobb részét ki tudjuk védeni. Persze, ha úgy alakul, hogy például a februári jobb süllők (meg)foghatóak pergetve, amihez nyilván nagyobb műcsalit használunk, akkor nem finomkodok, mert nincs értelme, csak kínlódnék. De a késő őszök idillikus hangulatában, a partközeli - akár álló-, akár folyóvízről van szó - ejtegetéseknél, twisterezéseknél egyszerűen (már elnézést) mentális orgazmussal ér fel az élmény, amit a finom cuccon beugró jobb csuka vagy süllő, balin megfogása okoz.

Akcióban a nyél...

Választott botom érzékeny, olyannyira, hogy még a kétgrammos twinyóimat is messzire hajíthatom vele, valamint gerinces. Nagyon gerinces! És fárasztásnál már egy tenyeres sügér is gyönyörű kis ívet húz bele... hát még a szebbek! Dobósúlyát tekintve tán durvának tűnhet a sügerekre - 7-28-as kategória. Ám annál érzékenyebb. És mégis - ebben a kategóriában bivalyerős, sőt, szerintem még a 10-40-esek között is megállná a helyét. A bot már szemre is igazi csemege. Egykezes nyél, matt színűre lakkozott, erőt sugárzó, ám hihetetlenül vékony grafitcső, szolid és mégis mutatós fekete gyűrűkötések. Na és azok a gyűrűk! Hát kérem, arról oldalakon keresztül lehetne regélni. A botok egyik mumusa a gyűrű, azaz a gyűrűzés. Ha a legjobb minőségű, Fuji S.I.C. gyűrűkkel szerelnék a botokat, akkor sok jó széria lenne csapnivaló - mert a minőségi, elkoptathatatlan anyag nehéz. Tehát a megfelelő anyag plusz súlyként értelmezve, a szükséges rossz. Hittem addig, amíg ez a Berkley nem került hozzám. Itt ugyanis egy egészen vékony, és hihetetlenül könnyű, fémszínű betét a lelke a gyűrűknek. Ez készül abból a bizonyos titánium-ötvözetből, ami egyesek szerint semmit sem ér, míg mások szerint felveszi a versenyt a S.I.C.-kel is. Próbálok pártatlan maradni, ezért csak annyit mondok, azaz írok le: nem kell félni ettől a gyűrűtől, egész egyszerűen képtelenség elkoptatni!

Az SSGS 2,7 méteres botját használom, ez a finomabb. (Létezik belőle 3 méteres, 8-35 grammos is, bár az szerintem már nagyon gerinces, túl merev a finomkodáshoz, ellenben igazi süllős pálca.) A bot 9 gyűrűt kapott, mindet a már említett szuper kemény anyagból. Így a terhelés tökéletesen oszlik el a boton, s a sok gyűrű csak a szemnek lesz szokatlan. Érdekes módon ennél a botnál végre minden gyűrű egytalpas, amit az ember el is vár egy ilyen finom motyótól. A spiccgyűrűnek nincsen hiányossága, mert peremezett. A parafa nyél speciális és rendkívül esztétikus kialakítású, öröm ránézni, élmény megfogni. A bot "súlya" pedig csekély 165 gramm. Komoly tömeg...

Keverő- és spiccgyűrű. Hiányosságok és kompromisszumok nélkül!


Shimano Biomaster Magnesium 3000 orsóbemutató

Könnyűpergető \'kurblim\'

Méret:

3000

Csapágyszám:

4+1

Visszaforgásgátló:

fokozatmentes

Fékrendszer:

elsőfék

Áttétel:

5,2:1

Súly:

230 g

Zsinórkapacitás:

140 m / 0,20 mm

Dob anyaga:

hybrid alumínium

Ház anyaga:

hybrid alumínium

Rotor anyag:

magnézium

Tartozékok:

1 pótdob (az eredetivel azonos kivitelű)
textil hordtáska, dob alátétek

Lássuk az orsót, amit ezen a boton koptatok. Szerepelt már itt nálunk, Benyhe János horgásztársunk jóvoltából szét is lett szedve, alaposan. Biomaster Magnesium a Shimano-tól. Az orsó nagyon könnyű, mégis masszív, remekül illesztett, minőségi darab. Pont egy ilyen bothoz való. (Na jó, lehet, hogy nem, de én ehhez használom, tökéletes megelégedettséggel.) Erénye, hogy nagyon-nagyon könnyű, és kifogástalan első fékkel szerelték; simán fut, a legsimábban, amit orsónál eddig tapasztaltam. Azért van némi összehasonlítási alapom, elhihetik, bár Stella még nem volt a kezemben - sajnos... Élmény vele pergetni! Amivel ez az orsó "több" a Stradicomnál az a "Rotor Cast Controll" rendszer. Ez tényleg nagyon jól jön, mert főleg a kis súlyú kütyükkel az ember hajlamos nagyot suhintani, ami a nagy lendület miatt lehetővé tenné - bár esetünkben szó nincs erről - a felkapókar visszaváltását, és lenne gubanc, meg bosszúság. De nincsen, mert van ez a remek rendszer.

Az orsóra, bár féltem tőle, végül mégis tekertem fonottat is, nem nyírta ki a finom szerkezetet. 0,10-es Power Pro-t tekergetek vele, és nincsen vele gondom.

A felszerelés együtt végtelenül megbízható, és strapabíró. Nem holmi tucat holmi, ami egy évre, egy szezonra szól. Sajnos ennek is ára van! Drága? Nézőpont kérdése. Ez a bot és orsó 5 év múlva is egyben lesz, főleg ha még vigyázunk is rá.

Sok szép halat köszönhetek a remek felszerelésnek

Végezetül a kétkedőknek, akik az inkább erősebb botokat részesítenék előnyben az érzékenyebb, "gyengébb" pálcákkal szemben: kevésbé akadós terepen - mondjuk szimpla kövezés, és közepesen erős dunai sodrás - akár tízkilós ragadozó is megfogható a bottal, persze némi rutint és türelmet is feltételezve. Erre saját példámat hozom, többek között azért, mert számomra is durva volt, hogy a bot mennyire "egyben van". (Ha mástól hallom, és nem magam tapasztalom, vagy látom, nem biztos, hogy elhinném...) Kora ősszel egy 107 cm hosszú és 9,2 kilós harcsát vettem ki vele a Dunából. Igaz ugyan, hogy több mint negyed órát zongoráztunk egymással, de a fölszerelés győzedelmeskedett a bajszi fölött. Na de ezek után kérdem én - hogy menjek EZZEL a bottal sügerezni?!

Magam sem hittem volna, hogy ekkora halat is ki lehet fogni a finom felszereléssel
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.