Pontyhorgász praktikák átmeneti időszakra

Pontyhorgász praktikák átmeneti időszakra

Jelen időszakban, melyet legjobban úgy tudnék jellemezni, hogy a víz már nem hideg, de még nem érte el a pontyok számára optimális hőfokot, nehéz megtalálni az ideális csalikat és az ehhez megfelelő végszereléket. A helyzetet nehezíti az időszakra jellemző szeszélyes időjárás, hirtelen hőmérséklet-változások és a légnyomás-ingadozások. Erre a nehéz időszakra szeretnék nektek segítséget nyújtani a következő írásomban és a hozzátartozó kisfilmben, amelyben a megszokottnál is több akciót és érdekességet láthattok. Tartsatok velem ismét…

Idei évi első horgászatról szóló filmforgatásomat a lakóhelyemtől, Nyíregyházától néhány km-re található Nagykállói horgásztavon kezdtem. Bevallom, ennek legfőbb oka, hogy az éjszakai hidegeket nehezen bírom, és ezen a bojlis, tavon ettől nem kell tartani, hiszen minden horgászálláshoz hőszigetelt, rendkívül színvonalas faház tartozik, melyben elektromos olajradiátor gondoskodik a megfelelő hőmérsékletről. Az már csak hab a tortán, hogy a faházban mikrohullámú sütő, hűtő, emeletes, nagyméretű ágyak találhatóak. A faház bejárata előtt található fedett, betonozott terasz alatt, bárki elbújhat a viszontagságos időjárás elől.

Külön stég található a horgászálláson, mely a faháztól néhány lépésre van

Nem állítom azt, hogy ilyen kellemes körülményekkel nem lehet máshol találkozni, de azt állítom, hogy kevés olyan horgászhely található, ahol e kényelem mellé ekkora halmennyiség és ilyen magas átlagsúly is párosul. Így biztosan sokan megértik, miért ezt a horgászvizet választottam ebben a szeszélyes időszakban.

Mint említettem, a tóban található halak átlagsúlya átlagon felüli, hiszen 5 kg alatti ponty nem is található benne, de szép számmal vannak a tóban 20 kg feletti példányok is. Tudom, hogy egy átlagos pontyhorgász ezen a vízen nagyméretű csalival indítaná horgászatát, azzal indokolva döntését, hogy nagy hal, nagy csali. De ez nem lenne jó döntés, mint ahogyan ez a horgászatom is igazolni fogja! Az én választásom az apró méretű csalikra esett, tudatosan. Lássuk, melyek ezek:

Az első csalim a hideg vízre való tekintettel, egy Soluble Catcher ready-made bojli mixből készített Strawberry, vagyis eper ízesítésű oldódó bojli, ami alapból 20 mm-es, de megfaragom…
… kb. 16 mm átmérőjűre
Miután felhelyeztem a hajszálelőkére, teszek mellé Korda PVA szalaggal 2 szem szintén epres egész oldódó bojlit
Így néz ki az egyik, kompletten felcsalizott végszerelékem
A következő csalim egy szem 14 mm-es M1-es (fűszeres, kolbászos) főzött csaliból és egy szem 10 mm-es Fluro Pop Up Pineapple, azaz ananászos csali kombinációból áll. Természetesen itt sem maradhat le a csali mellől a PVA (vízben oldódó) szalaggal felkötött a hajszálelőkére felhelyezett M1-essel két szem bojli
A harmadik csalim szintén egy kombináció, melyet egy újdonságnak számító Xerious Carp Pellet Shaped, M3-as ízesítésű (pellet formájú, vajkaramellás és fűszeres ízt tartalmazó) bojliból és egy szem Corn Poppers Pepper Corn ízesítésű (lebegő, kukorica formájú, kukorica aromát és bors eszenciát hordozó) csaliból állítottam össze
A negyedik egy szem lebegő Dark Firefly Strawberry Jam csali, az ehhez kapcsolódó csalizási módszert a kisfilmben megtekinthetitek

Most nézzük, hogyan produkáltak az itt bemutatott csalik az igen rövidnek mondható, összesen 24 órás horgászat alatt.

Nem sokat váratott magára az első kapás, melynek eredménye rögtön egy 10 kg fölötti tőponty. Az oldódó epres bojlinak nem tudott ellenállni. Ennél jobb kezdést nem is kívánhattam volna…
Még mindig nem volt minden bot beélesítve, máris újabb jelentkező akadt ejtős kapással…
Érdekes, hogy az alacsony vízhőmérséklet ellenére rendkívül jó erőben voltak a pontyok. Mindegyikkel meg kellett birkózni, nem adták könnyen magukat… a fárasztás éppen ezért a horgászat legizgalmasabb pillanata…
A nap második hala egy szép, egészséges tükörponty
Szintén az oldódó epres csali tetszett neki a legjobban
Nemsokára megérkezett a harmadik…
… őt követte ez a gyönyörű negyedik, ami az M1 + Fluro Pop Up hóember csalit választotta
Hihetetlen, de ő is 10 kg feletti!
Hatalmas csalikat tudna felszippantani, mégis a kikönnyített és aprónak számító csalik a gyengéje
Fertőtlenítés és mérlegelés után, gyorsan mehet is vissza, minél kevesebbet töltsön a parton!
A teszthorgászat legnagyobb haláról - 12,28 kg - három kép készült…
… és mivel nem tudtam választani a képek közül…
… meghagytam mindhármat!
A legkisebb csalira érkezett a legnagyobb hal. Érdekes és elgondolkodtató
Ennél a csalinál - a többitől eltérően - ólom helyett pasztaólmot használtam, melybe az oldódó bojliból vízzel készített pasztát gyúrtam
Íme, erre az időszakra a legnagyobb halat adó végszerelék és csali kombináció
Miután minden bot ismét éles helyzetbe került…
… egy szemvillanás alatt jött a borús idő
Mielőtt eleredt volna az eső, még kb. 30-40 szem bojlit becsöveztem az etetésre. Persze nem ez volt az egyetlen etetésem, hiszen minden fogás előtt szintén csöveztem 10-15 szem 14 mm-es bojlit
De ahogy jött a zápor, úgy el is múlt, melyet a szivárvány jelenléte zárt le
A szivárvány elmúltával rövidesen be is sötétedett
Felkapcsolódtak a swingerek fényei is
Az éjszaka jóval többet kellett várni az első halra, mint nappal
Sajnos a szürkület hamar eljött, mely számunkra ennek a teszthorgászatnak a végét jelentette

De összegezve a horgászatot, nagyon szép eredményt tudhatok magam mögött. Az a tapasztalat, hogy nappal sokkal intenzívebben kapnak a halak és a kisméretű, lefinomított csalik és végszerelékek ebben az időszakban sokkal eredményesebbek, még ha nagytestű halakra is vadászunk. Remélem, ismét sokat segíthettem és találkozunk a legközelebbi videós írásomnál, amikor is egy balatoni teszthorgászatról számolunk be, melyre a legújabb SBS tesztcsapat invitált meg. Addig is tekintsétek meg a nagykállói teszthorgászatról szóló kisfilmet:

Írta: Kovács Zoltán
www.sbsbojli.hu
Fotók, videó: Takács Péter

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.