A feederbotot gyakorta összekeverik a pickerbottal. Nem véletlenül, hiszen első ránézésre szinte semmi különbség nincs a kettő között. A két különböző megnevezés azonban egyértelművé teszi, hogy más horgászeszközökről van szó. A sorozat első részében a feederbot mutattam be, most pedig ismerkedjünk meg a pickrebottal.
Mi a különbség a picker és feeder között?
A feeder és picker technika közötti különbség azért nem látványos, mert teljesen azonos elven működnek. Mindkét módszer lényege, hogy a kapást a bot végébe illesztett (cserélhető erősségű) rezgőspicc jelzi, amely határozott meggörbülésével vagy apró rezdüléseivel közvetíti a horgász számára, hogy ideje bevágni!
Az előző részben azt állítottam, hogy a legérzékenyebb, legfinomabb fenekező horgászatot lehetővé tevő technika a feederbotos horgászat. Nos, ez némiképp pontosításra szorul, ugyanis egy átlagos pickerbot ebben a leglágyabb feederen is túltesz.
A kettőjük közötti elsőszámú különbség, hogy lényegesen lágyabb, hajlékonyabb és vékonyabb a pickerbot teste. Ez a rendkívüli rugalmasság már egy kisebb testű hal fárasztása során is megmutatkozik, de akkor sem kell megijedni, ha esetleg egy termetesebb ponty akadt a horgunkra, hiszen a karikába hajló pálca - a fék folyamatos recsegése nélkül is! - felőrli a hal erejét.
A bot és az ezzel harmonizáló végszerelék érzékenysége felveszi a versenyt a legfinomabb úszós készségekkel is. A halak kegyeiért folytatott „finomítási csatában”, horogelőkénket akár 0,10 mm-nél vékonyabb damilból is köthetjük!
A következő számottevő különbség a feeder és picker között, hogy a vékony, rugalmas bottest kisebb teherbírású. Alacsonyabb a dobósúlya, amely kevesebb össztömegű végszerelék (kosár, ólom) bevetését teszi lehetővé. Tehát a nehéz megtömött kosarakat felejtsük el, hiszen pickerbotok átlagos dobósúlya 10-40 g között mozog.
Végül, de nem utolsósorban a legszembetűnőbb különbség a botok hosszában mutatkozik. A pickerek 2,4 és 3 méter közötti hosszban kerülnek forgalomba, míg a legrövidebb feederbot 3,3 m. Tehát ha valaki végképp nem tudja eldönteni, hogy a kiszemelt rezgőspicces bot milyen típusú, nézze meg annak hosszát. Ha 3 méteres vagy az alatti, szinte biztos, hogy pickerről van szó.
A kisebb hossz jelentős mértékben befolyásolja a dobótávolságot. Pickerbottal az optimális meghorgászható távolság 25-35 méter között mozog. Természetesen lehet nagyobbat is dobni vele, de az már ritkán sikerül pontosan és gubancmentesen.
Hol érdemes bevetni?
A pickerbot egyértelmű előnye rendkívüli lágysága és finomsága, amelyet szélsőséges viszonyok között tudunk igazán kamatoztatni. Az eredményes finomszerelékes horgász kelléktárából nem hiányozhat. Ráadásul nem jelent extra kiadást sem, hiszen a legjobb pickerbot ára is ritkán haladja meg a 10.000 Ft-ot, de 5-6.000 Ft-ért már egészen jót lehet vásárolni.
Kora tavasszal, késő ősszel vagy kapástalan, eredménytelen időszakokban, amikor a hal nagyon gyengén, óvatosan táplálkozik, varázspálca lehet ez a botocska a gyakorlott, ügyes horgász kezében. De akkor se feledkezzünk meg róla, amikor úszós készségünk (legyen az match- vagy rakós bot) az erőteljes szél miatt használhatatlanná válik. A helyére bevetett picker időnként még túl is szárnyalja az addig verhetetlennek gondolt úszós szereléket!