Feederbotos horgászataim során mind a mai napig gyakorta szembesülők kíváncsi horgászok - időnként gúnyos vagy csupán tudatlan(?) - kérdéseivel, amikor arról érdeklődnek, hogy szerelékeim hová vannak bedobva. Alighogy elhangzik a jól ismert „magam elé dobtam” válasz, máris jön az újabb kérdés: „akkor miért néznek a spiccek jobbra?”. „Különben nem venném észre a kapást!” „Jaaa…”
Biztos vagyok benne, hogy a bevezetőben vázolt rövid párbeszédet minden kezdő és gyakorlott feederbotos horgász a saját környezetében lefolytatta már. Türelmesen elmagyarázva persze hamar megértik a kíváncsiskodók, hogy nem csupán a feltűnési mániában szenvedő horgászok eszköze a feederbot.
Elhelyezkedés állóvízen
Hiába a legérzékenyebb rezgőspicc, ha nem a megfelelő szögben feszíti azt meg a bevetett végszerelék zsinórja. Hogy kapást is lássunk, a főzsinór és a botspicc kb. 90 fokos szöget kell, hogy bezárjon. Ezt állóvízen csak úgy tudjuk produkálni, ha a botot a parttal párhuzamosan helyezzük el. Ekkor feederbotunk spicce jobbra vagy balra mutathat, de még véletlenül sem a dobás irányába.
A vízi növényzettel (sással, náddal) sűrűn benőtt partszakaszon, ahol alig 1-2 méter széles nyiladékok vannak csupán, nehéz a legrövidebb feederbotot is úgy elhelyezni, hogy az rendeltetésszerűen működhessen. Itt két megoldás kínálkozik: keressünk egy másik partszakaszt, vagy pedig üljünk be a nádas elé a vízbe! Gond csupán akkor van, ha már itt is olyan mély a víz, hogy ez kivitelezhetetlen. A növényzet gyérítését (a nádlyuk kibővítését) a legtöbb helyen nem nézik jó szemmel.
Elhelyezkedés folyóvízen
Folyóvízen sokkal egyszerűbb a dolgunk, és itt a legkisebb nyiladékba is beülhetünk feederbotunkkal. Szükségtelen a botot a parttal párhuzamosan elhelyezni. A leginkább bevált és leghatékonyabb elhelyezési mód, amikor a spiccet magasra emelve előre, a víz irányába mutat botunk. Ennek több előnye is van. A magasra emelt bottal csökkentjük a vízzel érintkező zsinór mennyiségét, amelybe az áramló víz kevésbé tud belekapaszkodni, és végszerelékünket nehezebben tudja elsodorni. Másrészt a kapás is feltűnően, jól látható módon jelentkezik, ugyanis a zsinór és a botspicc által bezárt szög rendszerint optimális, a sodrás által megfeszített főzsinórnak köszönhetően. Ha mégsem pont 90 fok, az sem probléma, ugyanis a kapások lényegesen hevesebbek és sokkal inkább egyértelműek, mint állóvízi horgászat esetében.
Speciális bottartók
Ha sikerült a megfelelő horgászállást kiépíteni, azért arról se feledkezzünk meg, hogy olyan bottartóra helyezzük botunkat, amelyről egy hevesebb kapás során sem tudja a hal lerántani. Persze az sem szerencsés éppen, ha kapáskor nehéz leemelni róla, vagy ami még problémásabb, ha zsinórunk akad bele valamilyen módon. Az egyszerűség és használhatóság jegyében igencsak leszűkítettem az általam jónak ítélt, feederbotos horgászat során bevált bottartó fejeket.
Fűrészfogas bottartó
Talán a legnépszerűbb, állóvízen használt bottartó fej. A fűrészfogas osztás lehetővé teszi, hogy ne csupán egyetlen, fix pontra rakjuk botunkat. Sőt, akár kettő feeder is elfér rajta, a visszahajló „fogak” pedig stabilan tartják a botokat. Erről nehezen rántja le a hal feederbotunkat.
Univerzális feederbot-tartó fej
Ez a rendkívül egyszerű és praktikus fej különösen hasznos a feederbotos horgászatban. Az aszimmetrikus kialakításának köszönhetően a „nagy púp” garantáltan meggátolja, hogy a hal lerántsa róla a botot, de ellenkező irányban nagyon könnyű róla levenni, lerántani (ha például kapás van). Remekül használható álló és folyóvízen egyaránt. A középen elhelyezkedő átlátszó műanyag csőbe világítópatront is helyezhetünk, így a botot letéve éjszaka is könnyedén rátalálhatunk.
Bordás feederbot-tartó fej
A kemény szivacsból készült, bordás feederbot-tartó fej egyértelmű előnye, hogy a sok apró barázdának köszönhetően nem csupán egyetlen fix pontra rakhatjuk le botunkat. Anélkül, hogy orsónk hajtókarját megtekernénk, arrébb vontathatjuk néhány centit a szereléket, ha néhány osztással arrébb helyezzük botunkat. Kizárólag az egy (kézben tartott) bottal horgászóknak ajánlom, hiszen egy fürgébb potyka könnyedén leránthatja róla a figyelmetlen horgász botját.
Matchbot-tartó fej
Az általam különösen kedvelt, eredetileg matchbotos horgászat során használt fejről se feledkezzünk meg. A bottartó fej előnye, hogy kellően széles, és ennek köszönhetően stabil. A közepén található V alakú bevágás elég mély ahhoz, hogy az erőteljesen kapó hal sem tudja kifordítani belőle a botot. A zsinór mindvégig szabadon van, nem ér hozzá a kerethez, ezért az orsóról a hal ellenállás nélkül le tudja húzni.
Céltábla
A gyakorta zavaró háttér miatt nem minden esetben egyértelmű, hogy a hal meghúzta-e a spiccet, vagy sem. A háttérből kiemelkedő feeder céltáblák kellően feltűnővé és jól láthatóvá teszik a spiccet, és annak minden apró rezdülését.