Ha máskor nem is, a szezon kezdetekor, tavasszal a legtöbb horgászban felmerül, hogy jó lenne egy új orsó vagy egy horgászbot. Majd belenéz a pénztárcájába, vagy megosztja ezt a „titkos gondolatát” feleségével is, és máris rájön, hogy jó lesz még a tavalyi erre az évre is… De kit ne érdekelnének az újdonságok, kit ne hozna lázba egy olyan horgászeszköz, amellyel távolabbra lehet bejuttatni a végszereléket, könnyebben lehet kifárasztani a halat, akkor szólal meg a fékje, amikor a legnagyobb szükség van rá… egyszóval jobb, mint a meglévő!
Kereskedőként és aktív horgászként tudom, hogy a horgászorsó gyorsabban forog, mint egy horgászbot. Jó, persze ezt mindenki tudja, hiszen javarészt forgó alkatrészek vannak benne. Jaj, nem erre gondoltam! Addig, amíg egy horgászbotot akár 5-8 évig is gond nélkül használnak, a legtöbb horgászorsó 3 év múlva (a garanciális idő lejártával) cserére szorul. Nemcsak azért, mert esetleg használhatatlanná válik, hanem mert olyan gyorsan fejlődik az orsópiac, hogy egyre kevesebb pénzért, egyre jobb eszközökhöz juthatunk. Pont olyan, mint az elektronikai eszközök (számítógép, telefon, tévé stb.), amelyek néhány éve akár (több) százezer forintba kerültek, ma csupán néhány 10.000 Ft-ért vagy még olcsóbban megvehetők! Tehát mielőtt bárki azt mondaná, hogy nincs rá pénze, nézze meg, hogy hol tartanak most az orsók, mennyi lenne annak az ára, és mit használna szívesen!
Én főként a finomszerelékes - feeder- és pickerbotokat használó - pontyhorgászoknak gyűjtöttem össze azokat az orsókat, amelyek közül jó néhány már ismerősként köszön vissza. Ezen orsók mindegyikét kipróbáltam és behorgásztam, ezért is kerülhetett bele az írásba. A megfelelő orsó kiválasztása során 5 szempontot kell figyelembe venni és ezek alapján a (számunkra) legmegfelelőbbet kiválasztani.
1. szempont - Milyen fékrendszerű orsót válasszunk?
A legnagyobb dilemmát és bonyodalmat ez okozza, talán nem véletlenül, hiszen van már első hátsó, nyelető- harci- és gyorsfékes orsó is! Mikor melyiknek van létjogosultsága, milyen előnyöket jelent használatuk? Mielőtt ebbe belebonyolódnánk, a világos és átlátható helyzet érdekében tisztázzuk, hogy a különböző fékrendszerek mit is jelentenek!
Hátsó fék: Európában és hazánkban is különösen népszerű ez a megoldás, de érdekes, hogy a tengerentúlon szinte senki nem használ ilyen típusú orsót. E típusnál a fékerőt az orsó hátsó részén található tekerőgombbal lehet beállítani. Mellesleg a legpontatlanabb, legmegbízhatatlanabb megoldás. A fékrendszer hatékonyságát nagymértékben befolyásolja, hogy a féklamellák mérete itt a legkisebb, amely kevésbé precíz beállítást tesz lehetővé. Kedvező árfekvése miatt kezdők körében a legkedveltebb orsótípus.
Első fék: Az orsó fékrendszere a zsinórtároló dobba van beépítve, és annak tetején elhelyezkedő tekerőgombbal lehet azt hangolni. Tévesen gondolják sokan azt, hogy kizárólag a pergető orsók lehetnek első fékesek. Köztudott, hogy egy pergető horgász akár 1 nap alatt többet dob és teker orsójával, mint egy átlagos fenekező horgász 1 hónap alatt, ezért (általában) az első fékes orsókat sokkal nagyobb igénybevételre tervezik. Erősebb, robusztusabb felépítésűek, amelyhez illeszkedik a megnövelt hatékonyságú első fék. A fék nagyobb erejét és precízebb állítási lehetőségét a megnövelt átmérőjű féklamellák biztosítják. Így nem véletlen, hogy manapság már nem csak a pergetők használnak ilyen típusú orsókat, és egyre több finomszerelékes horgász választja ezeket a megbízható, remek szerkezeteket.
Nyeletőfék: A nyeletőfékes orsók használata sokáig kizárólag a bojlis horgászok kiváltsága volt. A kisebb méretek megjelenésével azonban előnyeit hamar felfedezték a rablóhal- és finomszerelékes horgászok is. A nyeletőfék egy olyan speciális fékrendszer, amelynek bekapcsolásával lehetővé válik, hogy - az orsó dobjáról - a hal szinte ellenállás nélkül tudja lehúzni a zsinórt anélkül, hogy az eredetileg beállított fékerőt megváltoztatnánk. Hogyan lehetséges ez? Az orsó fékerejét a dob elején található tekerőgombbal lehet precízen beállítani (ez pont olyan, min egy normál első fék), majd ennek kioldása és a nyeletőfék bekapcsolása egyetlen mozdulat csupán. Nem kell mást tenni, mint a hátsó részen található kart fel (vagy le) billenteni. Az orsó úgy működik ekkor, mintha teljesen kilazítottuk volna a fékjét (a hal így szinte ellenállás nélkül húzhatja le a zsinórt és viheti magával a csalit és a végszereléket). A bevágás előtt azonban a hatékony és biztos akasztás érdekében az orsó fő fékét vissza kell kapcsolni. Ez a következőképpen történik: tekerjünk az orsó hajtókarján 1/2 vagy 1/4 fordulatot, ekkor halk kattanás árulkodik arról, hogy ismét „kemény” az orsó, és kezdődhet a „harc”! Az orsó hátsó részén található tekerőgomb a nyeletőfék szabályozója. Ugyanis a „null fékerő” is gyakorta finomhangolásra szorul. Ha áramlik vagy erőteljesen hullámzik a víz, erősebbre kell állítani, hogy csak akkor engedjen az orsó zsinórt, amikor az tényleg indokolt. A nyeletőfékes orsó nélkülözhetetlen lehet az egyszerre kettő feederbottal szerencsét próbáló horgászoknak, ugyanis a nyeletőfék használata meggátolja, hogy botunkat vízbe rántsa a hal, amíg esetleg a másikkal dobunk vagy fárasztunk!
Harcifék: A legtökéletesebb hátsófék-rendszer, amelynek hatékonysága felveszi a versenyt a hagyományos elsőfékes orsókéval. A harcifék nem más, mint egy különlegesen finom hangolást lehetővé tevő dupla fékrendszer. Az orsó fékrendszere egy normál hátsó fékes orsó fékjére hasonlít a legjobban. Itt is a hátsó tekerőgombbal lehet beállítani a megfelelő fékerőt. Horgászat közben gyakran előfordul - főleg ha nem ismertük még ki kellőképpen szerelékünk rejtett erőtartalékait -, hogy túlságos keményre vagy finomra állítottuk a féket, vagy csak egyszerűen a beállított fék további finomhangolást igényel, mert vékonyabb horogelőkét raktunk fel. Ekkor a tekerőgomb felett található billenőkart balra eltolva tovább lazíthatjuk, finomíthatjuk a féket, jobbra eltolva pedig tovább erősíthetjük. Ez a dupla fékrendszer így hihetetlen precíz beállítást tesz lehetővé. Garantáltan megakadályozza „harc” közben is a part előtt hirtelen megugró termetes hal szakítását, hiszen elegendő egy villámgyors mozdulat balra, és már adagolja is a zsinórt az orsó.
Gyorsfék: Ez egy új megoldású fékrendszer, amely során az orsó fékcsillagjába beépített kettős fékrendszer kiváltja a hagyományos, bonyolult felépítésű nyeletőféket és fárasztás közben is gyors beavatkozásokra ad lehetőséget. Hogyan? A középső gombban elhelyezkedő kis menetemelkedésű anya a dobtengely végén lévő menetre csatlakozik. Ez a gomb játssza a hagyományos fékcsillag szerepét, tehát a dob rögzítését és a fékerő alapbeállítását. Ha egyszer beállítottuk a féket zsinórunk erősségének megfelelően, akkor a középső gombhoz már nem kell többé hozzányúlnunk a horgászat folyamán. A külső szabályozó kar nem fordítható teljesen körbe, csak szűk 3/4 fordulatnyi játéktere van, de még ezt a kis tartományt sem fogjuk egészen kihasználni. Egy negyed tekeréssel gyakorlatilag teljesen kiengedhetjük a féket, ezzel szabadon futóra állítva a dobot. Zsinórvivős kapás esetén ezt a negyed fordulatot kell egy mozdulattal visszahúzni, és máris élesre állítottuk a féket. A két kezelőszerv kombinálásával több variációs lehetőségünk van fárasztás közben, mint a hagyományos nyeletőfékkel, tehát a gyorsfékes megoldást egyfajta harcifékként is felfoghatjuk. Ha a fék alapbeállítást a gyorskar jobb szélső állásában végeztük el, akkor bevágás előtt nincs más dolgunk, mint hogy „koppra” visszahúzzuk külső tekerőt, ezzel azonnal visszatalálunk az alapbeállításhoz. Hagyhatunk azonban tartalékot is a rendszerben, így fárasztáskor a teljes fékerő-tartomány rendelkezésünkre áll a nullától a „satu” fékig.
Talán a fékrendszerek megismerése után már kezd kirajzolódni, hogy milyen orsóra lehet szükség. A végső döntés meghozatala előtt azonban még a következő szempontokat kell figyelembe venni:
2. szempont - Milyen méretű orsó az ideális?
3. szempont - Mennyit számít a csapágyszám?
4. szempont - Dobok felépítése, mérete és zsinórklipsze
5. szempont - Amire nem is gondoltatok!
Ezeket a következő részben ismerhetitek meg!
Írta: Döme Gábor
Fotók: Nagy Gábor