A feederbotos végszerelékek elkészítése során nélkülözhetetlenné válik néhány igen fontos apróság. Ezeket nem hagyhatjuk ki, hiszen nélkülük nem működik a szerelék. Persze mindegyikre nincs szükség minden alakalommal, de jó, ha tudjuk, mikor mihez nyúljunk.
Gubancgátló csövek
Talán a legismertebb feeder kellék. Ügyes és egyszerű találmány. Használatának célja a nevében rejlik. Alkalmazásával nagyon jó eséllyel elkerülhető a dobás közben visszacsapódó horogelőke főzsinórra való feltekeredése, és ezzel együtt a gubanc. Azért nem írtam, hogy 100%-os biztonsággal meggátolja a gubancot, mert ez nem fedi a valóságot. Ha a csőnél lényegesen hosszabb horogelőkét használunk, vagy rossz ütemben fogjuk vissza a vízbe csapódó végszereléket, még így is keletkezhet bosszantó feltekeredés.
Fontos! Használata nem kötelező, de különösen ajánlott.
Rövid vagy hosszú? Minél gyakorlottabb a feederbotos horgász, annál hosszabb horogelőkét tud a szerelék gubancolódása nélkül alkalmazni, miközben ezt egyre rövidebb méretű gubancgátló csővel is képes bevetni. Ráadásul a rövidebb csöveket használva nagyobb távolságra lehet végszerelékünket bedobni, hiszen kisebb a légellenállása.
Tört vagy egyenes? Az egyenes szálban könnyebben, kisebb ellenállással fut a zsinór… elméletileg. A gyakorlatban én nem vettem észre számottevő különbséget közöttük. Sőt szívesebben használom a tört változatot, ugyanis jobban eltartja a horogelőkét a főzsinórtól, tovább csökkentve a gubancveszélyt.
A rövidebb vagy a hosszabb szár nézzen a horog felé? A cső hosszabbik szára nézzen minden esetben a horog irányába! Ha fordítva van feltéve, akkor is gyakorta elkerülhető a gubancolódás, de ha helyesen használjuk, szinte soha nem lesz gubancunk.
Hogyan akadályozható meg a csövön található karabineres szem elcsúszása? A csőről lelógó karabinerbe kell akasztani a feederkosarat vagy ólmot. A rögzítő szem, amelybe a karabiner is kapcsolódik, gyakran dobás közben elcsúszik. Kellemetlen és bosszantó jelenség ez, amely egy kis előzetes munkával megakadályozható. A képek elárulják, hogy mit kell tenni ennek érdekében:
Feederkosarak
Etetőanyag vagy élő anyag koncentrált vízbe juttatását teszik lehetővé. Hihetetlen változatos a formájuk, színük és megjelenésük. Vannak egészen kicsik és megdöbbentően nagyok. Készülnek különböző modellek álló- és folyóvízre egyaránt. Olyan sokféle típus és forma létezik, hogy szinte lehetetlen nyomon követni vagy röviden áttekinteni. Nem akarok csupán néhány modellt kiragadva, elnagyoltan foglalkozni a kosarakkal, de nem hagyhattam ki ebből a részből sem őket. A sokszínűségük és a bennük rejlő lehetőségek ennél többet érdemelnek, ezért a következő részben kizárólag velük foglakozom, és részletesen bemutatom a különböző típusokat.
Feeder ólmok
Ha egy etetett helyen horgászunk, nem minden esetben indokolt a feederkosár használata, ekkor megteszi egy ólom is, de az vajon milyen legyen?
Körteólom: univerzális, de főleg állóvízen bevált forma. Célszerű a forgóval ellátott változatot választani, mert az garantáltan nem sodorja a zsinórt.
Kanálólom: tán a leghosszabb idő óta használatban lévő folyóvízi forma. A lapos, széles kanálformát nehezen tudja a sodrás elgörgetni.
Tányérólom: szintén a folyóvízi horgászatok során sikeresen alkalmazott típus. A kanálólomhoz hasonlóan a víz nem tudja elsodorni. Népszerűségét és használati értékét növeli, hogy peremezésének köszönhetően nem csúszik le róla a rágyúrt etetőanyag sem, így akár súlyos etetőkosárként is remekül működik.
Szivarólom: a folyóvízi görgető horgászok egyik kedvelt ólma. Nagy területet lehet vele letapogatni anélkül, hogy elmozdulnánk horgászhelyünkről. Akadómentes, sóderes mederfenéken célszerű bevetni, különben gyakran kell pótolni.
Power Gum és Feeder Gum
A Power Gum (erőgumi) - mint oly sok horgászeszköz - Angliából származik, és forradalmasította a feederbotos horgászatot. Rugalmasságának köszönhetően megakadályozza az aránytalanul vékony (0,14 mm vagy az alatti méretű) horogelőke leszakadását a vastag (0,20 mm vagy annál vastagabb) főzsinór alkalmazása során. Rugalmas átmenet képez a vastag főzsinór és vékony horogelőke között. Erőgumit használva a hirtelen megugró hal egy rosszul beállított fékű orsó mellett sem tudja a horogelőkét letépni! Maximum duplájára képes kinyúlni. Rugalmassági paraméterei és állaga alapján teljesen másként kell elképzelni, mint a rakós botok gumizásához használt (lényegesen lágyabb) spiccgumit.
A Feeder Gum az erőgumi finomabb változata. Teljesen áttetsző színű, vízben láthatatlan, szakítószilárdsága 1,8 vagy 2,7 kg. A legfinomabb, legérzékenyebb horgászatot teszi lehetővé, hiszen a legvékonyabb (0,12 mm alatti) horogelőkék leszakadását is meggátolja!
Karabineres forgókapcsok
Ha szerelékünket a lehető legegyszerűbben kívánjuk összeállítani (és a gubancgátló csövet is mellőzzük), akkor kosarunkat direktbe kötjük, vagy egyszerűen felfűzzük a zsinórra. A probléma akkor jelentkezik, ha a méret nem megfelelő, és egy kisebb vagy nagyobb feederkosárra, esetleg ólomra van szükségünk. Ekkor a végszereléket meg kell bontani, és újra kell szerelni. Mindez elkerülhető, ha egy kellően erős forgóval ellátott karabinert használunk. Lássuk, melyek a legbeváltabb típusok!
Slidy: csapágyazott, nagy teherbírású karabineres forgó (a képen legalul), amely kifejezetten nagy kosarakhoz ajánlott.
Attaco Snoopy: speciális SiC betétes csúszó karabiner, amely a matchbotos horgászok kedvence, de kiválóan használható (átlagos méretű) feederkosarakhoz is (a képen középen látható).
Scorrevoli: rézbetétes csúszó karabiner, amely kis súlyú feeder- és csontikosarak használatánál vált be (a képen legfelül látható).
Forgók
A forgók több szempontból is nélkülözhetetlenek a végszerelékek összeállítása során. Egyrészt ütközőként is rendkívül hasznosak, másrészt meggátolják a horogelőke összetekeredését, sodródását. Mindig az optimális méretet válasszuk, és győződjünk meg róla, hogy kellően erős és valóban forog!
Gyöngy és gumiütközők
Az ütközőgyöngyök szerepe, hogy rugalmas ellenállást (gátat) biztosítsanak a dobás vagy egyéb extrém terhelés során a végszerelék kényes elemeinek. Gondoljunk csak bele, hogy a forgónak nekicsapódó gubancgátló cső végét ezek nélkül vagy műanyag kosarat mi védné meg? Semmi! Könnyen szétrepedhet, megsérülhet, rászorulhat a forgóra, ha ott nincs egy rugalmas gumigolyó vagy gyöngyütköző.
Zsinórjelölő filc
Az etetés pontos helyének megtalálásában segít, hiszen a zsinóron rikító fehér csík mindig elárulja, hogy meddig kell szerelékünket visszahúzni. A zsíros anyag nagyon nehezen kopik le a zsinórról, de ha szükséges, körömmel óvatosan bármikor „lekaparható”.
Spiccre szerelhető világítópatron-tartó
Az éjszakai horgászatok nélkülözhetetlen kelléke. Az ultrakönnyű műanyag világítópatron-tartó adapter remekül magáll a spiccen. Nem akad bele a zsinór, nem zavar a bedobásnál vagy fárasztásnál. Használatával, lámpa nélkül is remekül látható a spicc legapróbb rezdülése az éjszaka sötétjében.
Döme Gábor
ábra: Horváth Gyula Gábor