A szokatlanul magas (és ráadásul tartós!) nyár végi, őszi vízállás sokáig nem kedvezett a folyóvízi horgászat szerelmeseinek ebben az évben. De végre visszatért medrébe az öreg folyó, és meghorgászhatóvá váltak azok a kövezések, amelyek minden ősszel kiemelkedően jó eredménnyel kecsegtetnek. Elő a feederbotokkal, és irány Dunafalva!
A horgászat stratégiája
- Dunafalvára rendszerint barátokkal, ismerősökkel megyek horgászni. Ennek több oka is van. Ha a pályára vezető földút felázott, és véletlenül bennragad az autó, máris van segítségem. Bár ismerőseim rendszerint nem az autótologatás kedvéért jönnek szívesen horgászni velem… Ha minimum ketten-hárman ülünk le egy szakaszon, és megközelítőleg azonos mennyiségű etetőanyagot szórunk be, lényegesen több halra van kilátásunk, mint amikor csupán egyedül horgászom. Az intenzíven etetett területre viszonylag gyorsan rátalálnak a halak, és szinte egész nap lehet kapásaikra számítani. A késő őszi időszakban a déli és kora délelőtti órák kifejezetten eredményesek.
- A csalogató etetőanyag gombócokat 10-12 méternél ritkán dobjuk távolabb. Jól megfigyelhető, hogy a becsapódó gombócokból kiváló élő anyagra (csontkukacra) szinte „rárobbannak” a halak. Ezeket pillanatok alatt összeszedik, majd a parttól távolabb (az etetésnél beljebb) várakoznak. Ezért ne csak az etetési sávot horgásszuk, annál távolabb is érdemes próbálkozni!
- Feeder végszerelékeimet úgy szoktam összeállítani, hogy szükség esetén minimális csalogató anyagot is be tudjak velük juttatni. Ekkor a nagyméretű szögletes feederkosárral kombinált szerelék kerül előtérbe. Ha a feletetett pályára csak be kell vetni a csalit, elegendő az ólmos végszerelék.
- Ha a halak jól láthatóan (ugrásaik árulkodnak erről) az etetés környékén vannak, de mégsem táplálkoznak, próbáljuk meg kisebb horoggal (anélkül, hogy horogelőkénket vékonyabbra cserélnénk!) és csupán 1-2 szem csontkukaccal. Előkénk hosszát is érdemes növelni, az 1 métert meghaladó horogelőkével döbbenetesen hatékonyak lehetünk. A cél, hogy a felkínált csali minél természetesebb hatást keltsen.
Hogyan lehet az etetés helyét megtalálni?
Sokak számára jelent problémát folyóvízen az etetés helyének megtalálása és horgászata, hiszen nincs etetőbója és ismeretlen a mederalakulat is. Ha etetőanyagunk kellő mennyiségű nehezítő anyagot tartalmaz, nemigen tudja elsodorni a víz, ekkor nagy valószínűség szerint a bevetés helye körül áll majd meg. Ha a meder egyenetlen és befelé lejt, akkor a gombócok begurulnak. Mivel nem látunk a víz alá, ezért nagy biztonsággal csak akkor fogjuk megtalálni azt a helyet, ahol etetőnk kifejtette hatását, ha több próbadobással - egy sima ólmos végszerelékkel - körbetapogatjuk a bevetett gombócok helyét. Fontos, hogy az alapozó etetést és a későbbi ráetetést is, lehetőleg koncentráltan egy helyre dobjuk! Ha egy adott helyen több kapás is volt, célszerű zsinórjelölő filccel a távolságot megjelölni a zsinóron. Ezután már csak egy túlparti támpontot kell kiválasztani, és azt célozva bedobni. Így szinte centire pontosan visszatalálhatunk a halak tartózkodási helyére. Ha a kapások lanyhulnak, elérkezett a ráetetés ideje!
Információ a vízről
A vízterület neve: Duna folyó
A meghorgászott hely hol található: Dunafalva - „versenypálya”
A vízterület kezelője: Baja Hal Kft.
Mikor érdemes ide ellátogatni: Tulajdonképpen az év bármely szakában, de kifejezetten nagytestű halakra csak ősszel számíthatunk. Mielőtt útnak indulunk, nézzük meg a vízállást! Kizárólag alacsony vízállásnál közelíthető meg a hely. Kb. 390 cm-nél magasabb bajai vízszintnél - a pálya bejáratánál található Kis-Duna befolyónál - kilép medréből a folyó, elzárva az egyetlen lehetséges utat, amelyen át meg lehetne közelíteni a hőn áhított horgászhelyeket.
A horgászhely sajátossága: A partoldal nagy terméskövekkel borított. A kőláb a vízállástól függően 6-10 méterre található a mederben. A meder sóderes, apróbb-nagyobb kövekkel tarkítva, amelyen nagyon sok vándorkagyló és rákocska telepedett meg. Ez a környékbeli halak elsőszámú táplálékforrása. Az éles kagylók azonban könnyedén elvághatják előkénket, ezért túlzottan lefinomítani nincs értelme.
Vízmélység a horgászhelyen: kb.: 2,5 m. A folyó ezen a szakaszon a parttól távolabb (30-40 méterre) sem mélyebb lényegesen.
Biztos módszer: A legpontosabb horgászatot a rakós botos vagy bolognai technika teszi lehetővé, de nappal a halak jó része a parttól távolabb (minimum 15-20 méterre) vonul és csak 1-1 éhes látogat ki az etetésre. Az etetési sáv alatt vagy kicsit bentebb azonban kapás kapást ér. Az óvatos nagytestű halakat eredményesen feederbottal lehet a legkönnyebben megfogni.
További információ: Sugóhíd Horgászbolt Baja, Tel.: 79/426-627
Napijegy kapható: a Duna menti horgászboltokban és jegyárusoknál
Jellemző halállomány: dévérkeszeg, karikakeszeg, jászkeszeg, márna, ponty
Bajai vízállás a horgászat napján: 250 cm
A víz hőmérséklete a horgászat napján: + 15 Celsius-fok
A levegő hőmérséklete: + 21 Celsius-fok
Légmozgás: gyenge D-i szél fújt, melegfronti hatás érvényesült
Felszerelés
1.
- Spro Titanex Feederbot MH 3,9 m + Spro Hardliner 440 orsó
- Főzsinór Spro Carp Maxx 0,22 mm
- Előkezsinór Gamakatsu Super G-Line 0,18 mm - horogelőke hossza: 100-120 cm
- Horog Gamakatsu 2270N 12-es méret
- Végszerelék: Stonfo Super Booms gubancgátlóval kombinált csúszó végszerelék, amelyen egy 50 grammos tányérólom volt
2.
- Spro Titanex Feederbot H 4,2 m + Spro Harliner LCS ST 630 orsó
- Főzsinór Spro Carp Maxx 0,25 mm
- Előkezsinór Gamakatsu Super G-Line 0,20 mm - horogelőke hossza: 130 cm
- Horog Gamakatsu 2260B 8-as méret
- Végszerelék: Stonfo Super Booms gubancgátlóval kombinált csúszó végszerelék, amelyen egy 80 grammos szögletes drótos feederkosár volt
Etetőanyag recept
2 kg Van Den Eynde Record Breme
2,5 kg Van Den Eynde Basic Mix Carp
1 kg Van Den Eynde PV1
250 ml Van Den Eynde Bio aroma Fruitcoctail
250 ml Van Den Eynde Bio aroma Strawberry
1 csomag Van Den Eynde por aroma Strawberry
1 csomag Van Den Eynde Carp Pellets Strawberry
1-2 kg jászkoktél (főtt búza, csemegekukorica és kender keveréke)
4 kg barna agyag
3 kg sóder
1 liter forrázott csonti
3 deci élő csontkukac
Etetési praktikák
Az igazán tartalmas etetőanyag rendkívül intenzív gyümölcsös (főként eper) aromájú, amely az egyre hidegebb vízben különösen vonzó a jászok, dévérek és márnák számára. Fontos! Nyáron ez a keverék mágnesként vonzaná az apró jászokat és karikakeszegeket. Ekkor célszerűbb sajtos és fanyar ízesítésű kajákat használni, amely némiképp szelektálja, távol tartja az aprókat. Ősszel azonban a kisebb halak már elhagyják a Duna e szakaszát, ezért nincs szükség a szelektálásukra. Az alapozó etetés 10 db kétkezes nagy gombóc. A ráetetés során 5-6 nagy gombóc kerül bevetésre 20-30 percenként.
Bevált csali
A favorit csali itt egyértelműen a csontkukac, amely az 1-2 szemes változattól az egészen nagy csokrokig mindig hoz halat.
Döme Gábor
ábra: Csörgits Gábor