Hűvös, fagyos reggelek és mérsékelt nappali felmelegedés jellemezte azokat a napokat, amikor egy tiszai feederezés gondolatával barátkoztam. Hosszas telefonálgatás és információgyűjtés után rá kellett döbbennem, hogy túlságosan sok halra már nem számíthatok, hiszen pikkelyes barátaim a lehűlt vízben már alig táplálkoznak, illetve az ősz végéig eredményes helyek is szinte teljesen kiürültek…
Persze a rendkívül bizonytalan végkimenetelű horgászat ellenére útnak indultam, és Kiskörét céloztam meg. Ismerőseim az erőmű alatti szakaszon még késő ősszel szép keszegeket fogtak. A Tisza e szakasza tűnt a legígéretesebbnek, de mint említettem, itt sem volt biztos semmi, sőt…
A kétnaposra tervezett horgászatúra első napját szinte teljes egészében a „tuti” horgászhely kiválasztásának szenteltem. A Tisza-partot járva figyeltem a víz és a halak árulkodó jeleit. Persze most is magammal vittem a partról (is) használható halradaromat, amely nagy segítségemre volt a vízmélység pontos meghatározásában és a halrajok felkutatásában. Az erőműtől indultam, és már majdnem Tiszaburán jártam, amikor egy igazán ígéretes területre bukkantam. A rendkívül meredek partoldal tövében egy hosszú kőrugany keresztezte a békésen csordogáló folyó útját. A ruganynak nekivágódó víz megfordult, és pont ellentétes irányban vissza felé folyt. A hatalmas, meglassult víztömeg igazán mély és ígéretes haltartónak tűnt. A radar képernyőjén is hamar kirajzolódott a 6-8 méter mélységben lévő és igen változatos mederfenék, valamint a halak sziluettje is. Végre halat találtam! A hely nagyon biztató volt, amelyet egy bedőlt hatalmas fa tett még izgalmasabbá.
Az előkészületek után - a szokásomhoz hűen - most is két különböző feederbotot és végszereléket vetettem be. A látszólagos nagy halsűrűség ellenére nagyon óvatosan táplálkoztak a halak. Kezdetben igen apró keszegeket és ezüstkárászokat fogtam csupán. De, ahogy a levegő hőmérséklete is barátságosabb lett (déli 12 óra után), mintha a halak kapókedve is megelevenedett volna. Egy biztos, az apró halak között egyre több „szákolós” dévérkeszeg is horogra került. Ezeket egytől egyig szúnyoglárva és csonti szendviccsel sikerült horogra csalni. Ez olyan csemegének bizonyult ebben az időszakban is, amelynek nem tudtak ellenállni. De az igazi meglepetés még csak ezek után következett, ugyanis a bedőlt fa mellől egy 2,5 kg-os pontyot is sikerült kifogni! Kell ennél jobb nap?!
Információ a vízről
A vízterület neve: Tisza folyó
A meghorgászott hely hol található: Kisköre és Tiszabura között
A vízterület kezelője: Szajoli HTSZ
Mikor érdemes ide látogatni: amikor a vízmérce Kisköre-alsón -150 cm-t mutat, ekkor ideális a vízállás
A horgászhely sajátossága: Erősen függ a kiskörei vízerőműtől. Érdemes előtte érdeklődni, mikor mennyire eresztik a vizet. Ott tartózkodásom ideje alatt, a vízszint kétszer (délelőtt és délután) jelentősen (közel 70 cm-t) emelkedett alig 1 órán belül, és csak lassan tért vissza eredeti medrébe. Ez megváltoztatja az áramlási viszonyokat és a halak tartózkodási helyét is.
Vízmélység a horgászhelyen: alacsony vízállásnál is 6-8 méter
Biztos módszer: feeder technika
További információ: Horgászbolt Abádszalók, tel.: 30/852-6086
Horgászengedély kapható: Horgászbolt Abádszalók, Tisza II horgászbolt Kisköre, Horgászbolt Tiszaroff
Jellemző halállomány: ezüstkárász, laposkeszeg, karikakeszeg, dévérkeszeg, ponty
Vízállás a horgászat napján: Kisköre-alsó -137 cm
A víz hőmérséklete a horgászat napján: +8 Celsius-fok
A levegő hőmérséklete: +6 Celsius-fok
Légmozgás: szélcsend
Felszerelés:
1.
- Spro Shadow X Force Feeder H 3,9 m + Spro Blue Arc 740 orsó
- Főzsinór Tubertini Feeder Line 0,20 mm
- Előkezsinór Gamakatsu Super G-Line 0,16 mm - horogelőke hossza: 35 cm
- Horog Gamakatsu 2270N 14-es méret
- Végszerelék: gubancgátlóval kombinált csúszó végszerelék, amelyen egy 40 g-os zárt csontikosár volt
2.
- Spro Titanex Feederbot MH 3,9 m + Spro Aggressive LCS 740 nyeletőfékes orsó
- Főzsinór Spro Carp Maxx 0,25 mm
- Előkezsinór Gamakatsu Super G-Line 0,18 mm - horogelőke hossza: 40 cm
- Horog Gamakatsu 2260B 8-as méret
- Végszerelék: gubancgátlóval kombinált csúszó végszerelék, amelyen egy 35 g-os nyitott rakétakosár volt
Etetőanyag recept
1 kg Van Den Eynde Professional Formula Feeder
1 kg Van Den Eynde Professional Formula Carp
Fél üveg (250 ml) Van Den Eynde Brasem folyékony aroma
10 dkg Van Den Eynde Carp Pellet strawberry 3,5 mm-es
10-20 dkg szemes termény (főtt búza, kender és csemegekukorica)
0,5 kg barna agyag
0,5-1 liter csontkukac
Etetési praktikák
A hideg víz miatt szükségtelen volt a nagyobb mennyiségű etetőanyag bejuttatása, de a csalogatóhatás fokozása érdekében, a koncentrált, kizárólag kosárba töltött (csontkukaccal dúsított) kaja nélkülözhetetlen volt.
Bevált csalik
- 1 szem fehér csontkukac + 4-5 szál szúnyoglárva szendvics a kisebb halaknak
- 1 szem pálinkás kukorica + 1 szál giliszta szendvics a nagyobb halaknak
Döme Gábor
ábra: Csörgits Gábor