Albérlők a Kerekben

Albérlők a Kerekben

Este hét óra. Csendes, nyugodt estének nézünk elébe. Mi így együtt. A szúnyogok és én. De erről majd később. Enyhe északkeleti szél borzolja a vizet és az előttem fekvő kis nádszigetet. Úszóim a megszokott, hűvös nyugalommal feszítenek a „nyerőnek” vélt helyeken. Az eddigi tapasztalatok szerint az első kapásokra úgy nyolc-fél kilenc körül számíthatok. Van még idő.

Az amerikai elektromos csühögő tolta a csónakot idáig (hihetetlen, de ez a motor második éve csak működik, működik… - nem vagyok én ehhez hozzászokva), miközben én kényelmesen pöfékeltem, s a környék megszokott képét bámulhattam. A tanya mólójától még az evezővel kavarva csorogtam ki, aztán a folyás ellen fordulva indultam tovább. Útközben átcsónakáztam István újsütetű süllőző helyén, egy karakteres medertörés felett, aztán egyenesen a Kerek felé vettem az irányt. Régebben először mindig a parttal párhuzamosan haladtam, s először a hókony végénél lévő sekély ritkást néztem meg. Sok jó halat adott már ez a hely, pontyot, amurt, harcsát. Sajnos az idén fülig benőtte a hínár. Halat biztos tart így is, de meghorgászni még a belső részeket is reménytelen, tehát egyből srégen a túlpart irányába, a Kerek felé fordítottam a csónakot.

Irány a Kerek!

A Kerek egy zsebkendőnyi nádsziget a valamikori hajózómeder szélén. Nádszigetnek hívom, de igazából gyékény, csak néhány nádbokor van benne a felső végén. A sziget egy sóderzátony szélén ácsorog. A hajózómeder felé elég hirtelen mélyül, de minden más irányban, felfelé is, lefelé is és az áporkai part felé is lankásan esik a meder. Régen remek süllőző, harcsázó hely volt ez, s bár panaszkodnak sokan (okkal), azért még ma is tud szép zsákmányt adni. A nádban pedig nem csak harcsák bujkálnak néhanap, de a pontyok is kibérlik hosszabb-rövidebb időre. Ezért vagyok itt.

A magányos kis sziget

No meg azért is, mert sok szép emlék fűz ehhez a helyhez. Itt találkoztam életemben először igazán komoly hallal, s ez a találkozás tett engem a nádasok igazi szerelmesévé. Azelőtt is horgásztam a nádban, nem is keveset, de ez a módszer csupán egy volt a sok közül. Azóta ez „a” módszer, s a többi csak ez után következhet. Kicsit elmélázom az akkor történteken. Jól esik visszagondolni rá.

Öt vagy hat éve történt. Épp a mostani helyemmel szemben, a hajózómeder szélén karóztam le, úszóm pedig a Kerekbe mélyen benyúló, keskeny folyosó bejáratánál feszengett. A kapás váratlanul, s igen furcsán érkezett. Az úszó egyre gyorsuló tempóban, de változatlan merüléssel oldalazott ki a nádfal mellől. Nagy lendülettel kaptam fel a botot, mely 3,5 m-es hosszával és 300 g-os spiccével igencsak a „vadölő” kategóriába tartozott. Gyengébb idegzetű 3-4 kilós pontyokat rövid úton rá lehetett venni vele, hogy forduljanak ki a nádból. Ezt a halat nem. A bevágást követően ellenfelem egy pillanatig mozdulatlan maradt, majd ellentmondást nem tűrő erővel elindult a folyosóban a nádsziget túloldala felé.

Igazság szerint egy kicsit megijedtem. Azt éreztem, hogy ezt a halat nem én irányítom, itt az történik majd, amit Ő akar. Utólag visszagondolva a történtekre azt hiszem, hogy a küzdelem már ekkor, a hal által megtett első méteren eldőlt. Bár még sok volt hátra addig, amíg vesztesként roskadhattam le a csónakdeszkára, de a győzelembe vetett hitemet már itt megtörte ellenfelem. Hit nélkül pedig csak vesztes lehetsz!

A hal az ellene feszülő dióverő, a szinte betonkeményre tekert fék ellenére kitartóan távolodott tőlem. Nem valamiféle riadt menekülés tempójával, de nem is öregurasan. Egyszerűen csak húzott, mint a ló. A megakasztás helyétől már vagy hat-hét méterre járt. Vártam a pillanatot, mikor fordul be a nádba, de nem ez történt. Hirtelen egy hatalmas burvány jelent meg a folyosóban. Egy villanásra megmutatta magát nekem. Úgy éreztem magam, mint akit gyomorba rúgtak. A bevágást követően csak megijedtem, ekkor azonban a rémület lett rajtam úrrá. Fogtam a nádban addig is néhány pontyot, jellemzően három és nyolc kiló között. Ez a ponty nagyobb volt. Sokkal nagyobb. Én legalábbis annak láttam… A helyes kifejezés így hangzik: megállt bennem az ütő.

Arra ocsúdtam fel, hogy nem érzem a hal húzását, a bot megkönnyebbülten, egyenesen meredezett a kezemben. Bágyadtan tekertem egyet az orsó karján, próbáltam darabjaira esett önmagamat összeszedni kicsit. Homályos tekintettel bámultam a folyosó felkavart vizére, a karjaimból elszállt az erő. Egy fél lépést hátraléptem, hogy leüljek a deszkára, amikor a bot hirtelen levágódott előttem. Nagyot koppant a csónak farán, valami éles, furcsa hang hallatszott és a felrepülő nyél rendeset ütött a jobb könyökömre. Azt hittem - már bocsánat -, hogy összecsinálom magam. Egy villanásnyi idő múlva megértettem, mi is történt, de akkor már a bot tényleg megkönnyebbülten, repedt gyűrűvel pihegett előttem. No most volt vége. Az első komoly, nádban megakasztott halam tehát csúnyán elbánt velem, az erős felszerelés ellenére csak statiszta voltam. Kötény volt a javából, hisz a ravasz bajuszos oly gyorsan futott át a csónak alatt, hogy azt sem tudtam mondani: mukk.

Ébresztő!

Egy közeledő motorcsónak zaja térít magamhoz. Hegyezem a fülem. Komolyabb hajó tart felém, kapaszkodnom kell majd a ladikban, ha elviharzik mellettem. Mert viharzik a drágám, az biztos. Szürkület előtt vagyunk még, emberünk tehát legalább látja, mi van előtte. Akkor szokott a hideg veríték futkározni a hátamon, amikor néhanap koromsötétben repesztenek szerény negyvenes tempóval. Amolyan orosz rulett, csak ebbe más is belepusztulhat. De nem akarok igazságtalan lenni, hisz a többség mégiscsak normális. Olyan is van, aki látva, hogy a nád előtt gubbasztok, leveszi a gázt. Mondjuk olyan is, aki húz még rajta egyet (ha még van hova), s hogy megtartsam szép emlékezetemben, még egy tiszteletkört is csinál. Mellettem. Persze lehet, hogy csak hisztis vagyok kicsit. Sőt, biztos.

No, most kell csak igazán kapaszkodni

Azért nem állom meg, hogy ne emlékezzek meg egy apróságról. A Ráckevei Duna-ág vízkezelője komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy óvja a természetes halszaporulatot. Ennek okán a horgászok ívási időszakban az érintett területeken felszerelés nélkül, lábujjhegyen közlekedhetnek csupán. És ez így van jól. Azt nem tudom azonban, vajon e szabályok alkotói ott voltak-e idén az első verőfényes, meleg tavaszi napokon. Amikor a természet hívó szavának engedelmeskedve nem csupán a halak vonultak az ívóterületekre, hanem több tucat motorcsónakos is vízre szállt, s önfeledten húzta a kart. Hajuk lobogott a (menet)szélben. Közben a sekély gyékényesek öt percre nem szűntek meg hajladozni, a szélvizeket pedig olyan hullámok verték folyamatosan, mint a komoly viharok idején. Egész nap. Jól van ez így?

De gyerünk vissza a ladikba, mert már csárdást jár alattam a lélekvesztő. Aztán lassan elülnek a hullámok, és újabb tánc veszi kezdetét: a vitus. Most végzik ugyanis első próbarepüléseiket a fülem mellett azok a nyüves vérszívók. Az első komoly támadást a tarkómon kapom, aztán a bokám környékén válik tűrhetetlenné a szúnyogok száma. Csapkodok, mint a hülyegyerek, aztán megunom a dolgot, s magamra fújom a harmadik réteg szúnyogriasztót. Ezt elsősorban a saját megnyugtatásom céljából teszem, mert a szúnyogokat a legkevésbé sem zavarja. A fejem felett egy sűrű, zümmögő felhő van kialakulóban, mely ki is tart majd egész addig, míg meg nem elégelem a dolgot, s el nem indulok hazafelé.

Ülni kell és várni

Hál’ Istennek mások is megérkeznek végre, nem csak a szúnyogok! A sziget alsó végénél alaposan megcibálja „valaki” az egyik kévét. Nem csak úgy tessék-lássék, „elmegyek mellette és megbököm kicsit” módra. Rendesen hajbókolnak a szálak, s a hal vagy fél percig forgolódik körülötte. Aztán a sűrű felé veszi az irányt, füllel is, szemmel is követhető az útja. Már behunyt szemmel is tudom, merrefelé veszi az irányt. Elmegy majd egész a nádsziget közepéig, s ott a kis öbölben - melynek bejárata előtt az egyik úszóm figyel - megfordul, s visszamegy egész az alsó végig. Néha továbbindul az öbölből egész a sziget felső végéig, ahol néhány nádbokor vesz körül egy ritkás öblöcskét. Onnan visszafordul, vagy a másik oldal felé tesz egy nagy kört, visszatér elém a középső öbölbe, és a menet indul újra.

Néha már kora délutántól kezdetét veszi a műsor, s a pontyok rendületlenül róják köreiket a sziget belsejében, de kívülre nem merészkednek. Aztán, akkortájt, amikor az ember a szürkületben inkább csak sejti, mint látja az úszóit, és amikor a szúnyogok az első komoly rohamra indulnak, megváltoznak a dolgok. A mozgások nem szűnnek meg a nádszigeten belül sem, de egyre többet lehet látni a széleken is. A pontyok kimerészkednek a növények közül. Nem mennek messzire, csupán a sziget széleit járják körül. Némelyik csak az „orrát” dugja ki a szálak közül, egyesek azonban körbeússzák a szigetet, vagy annak egy részét, s a szélek mentén lerakódott táplálékokat csipegetik fel.

Előbb-utóbb kijönnek a szélére is

Ez az alapvető oka annak, hogy célszerű erős felszereléssel csatába indulni ellenük. Ha sikerül egy pontyot a nádfaltól akár csak másfél-két méterre megakasztani, akkor akár egy finom felszereléssel is ellenfelek lehetünk. A puhább ellenállással szemben a hal sem megy olyan bolondul, s ha a húzás iránya sem pont a nádfallal ellentétes, akkor van keresnivalónk. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha a pontyok hajlandók eltávolodni kicsit a növényektől. Márpedig ezek a csibészek itt nem hajlandók. Terített asztal várja őket bent, s biztonságot is találnak a szálak között. Sokszor azt is tapasztalom, hogy a belső öblökben sem állnak meg táplálkozni. Ha az úszót egy ilyen öböl közepére teszem, a halak sokszor beleúsznak a zsinórba - tehát keresztülmennek a „nyílt” vízterületen -, de a csalit csak ritkán veszik fel. Sokkal több kapás érhető el az öblöt körülölelő szálak tövében. A Kerek széleire kimerészkedő pontyokkal ugyanez a helyzet. Közvetlenül a nádfal elé letetett úszóval megfoghatók, de ha csak egy méterrel kintebb horgászunk, a dolog szinte reménytelen.

Csak a szálak tövében, vagy a belső részeken, öblökben van komoly esély
Ha módunkban áll, nézzünk körül már tavasszal! Ekkor - főképp, ha valaki le is vágta a növényeket - jól feltérképezhető egy-egy hely

Hogy hányan lehetnek? Azt nem tudom. Persze az ember szívesen találgat… Egyes időszakokban a sziget különböző pontjain egyazon pillanatban több halmozgást is látni, egymástól távol. Szerencsés esetben négy-hat ponty is tetten érhető egyszerre. Az is feltételezhető, hogy a csapatba tartozó egyedek többségét nem látom, így óvatos becslésem szerint legalább 15-20 fős társaság lehet előttem. Nem feltétlen egyívásúak szoktak együtt járni, de jellemzően hasonló méretű halak vannak egy rajban. Ha mondjuk sikerült horogvégre kapni egy háromkilós bajuszost, akkor kevéssé valószínű, hogy a következő majd hatkilós lesz. Volt ugyan rá példa, hogy egy kétkilós után beköszönt egy hét és feles, de ez inkább amolyan szabályt erősítő kivétel. A most előttem mozgó társaság jellemzően kettő és négy kiló közötti egyedekből áll. Ezt persze nem a mozgásokból, hanem az előző napok fogásaiból tudom.

Gyönyörködöm az előttem megelevenedett nádas sejtelmes táncában, s néha ránézek az úszókra is. Az öböl bejárata előtt strázsáló pedzőm megunja a várakozást, s oldalazva eltűnik a víz alatt. Egy darabig meresztem még a szemeimet, mielőtt cselekednék, de aztán felgyorsulnak az események. Nagyot rántok a boton, de ellenfelem sem rest, visszaránt egy akkorát, hogy kis híján orra bukom. Nem lesz ez így jó! A combomhoz támasztott bottal komolyan nekifekszem a dolognak, ballal az orsó dobját markolom. Újabb kemény rántás érkezik a másik végről, majd hirtelen megszűnik a kontaktus, a cucc pedig a csónak deszkáin koppan. Vége. Hát ez nem volt valami bíztató kezdet. A megriadt hal utat vág magának a szálak között, s keresztülcsörtetve a szigeten majd csak valahol a nyílt vízen nyugszik meg kissé. Én is ideges vagyok itt a csónakban. Visszaülök a helyemre, a meggyötört végszereléket vizsgálgatom.

Nem bírta a kiképzést

A felszerelés ép, hibátlan, csupán a horog formája érdekes kissé. Kihajlott a nehéz kézitusában, pedig nem lenne illendő. Ráadásul nem is túl kicsi, hisz nálam az 1-es méret már a nagyobbak közül való, bár néhanap használok 1/0-ás, 2/0-ás kampókat is. De legszebb halaimat inkább a 2-es, 4-es méretekkel fogtam. Tudom, sokan, akik hozzám hasonlóan gyakran járják a nádasokat, túlnyomórészt a nagyobb, s ezzel együtt kétségtelenül erősebb horgokat választják. Ezek a horgok szívósak, erősek, s a nagyobb átfogás miatt jobban tartják a halat. Egyetlen hátrányuk csupán az, hogy a nagyobb méret, ezzel együtt a nagyobb tömeg - tapasztalataim szerint - egyértelműen kevesebb kapást jelent. Én úgy kötöttem kompromisszumot, hogy a lehető legkisebb horgokat használom, amivel esélyem van ki is fogni a halakat. Ezzel azonban azt kockáztatom, hogy adott esetben a horog lesz a felszerelés leggyengébb láncszeme, s e miatt vesztem el a halat. Előfordul, de azért mérges vagyok, mert a megakasztott hal nem volt túl nagy, inkább csak heves.

Egy biztos: a kérdéses horog pályafutása nálam befejeződött. Ismert márka terméke, de úgy látszik, nem bírja a gyűrődést, pedig 1-es méretben már illene neki. Ilyen eset akkor fordul elő, amikor a horog „vékonyan” akad, azaz csak a horoghegy és annak közvetlen környéke tartja a halat. Ha a horog anyaga nem elég erős, szívós, bizony hajlik, törik. Nem kell ahhoz teljesen kiegyenesednie, hogy elveszítsük a halat, mert a szakállát nem lehet olyan karakteresre készíteni, hogy ne szakadjon ki, ha a horog elveszti eredeti formáját. Másikat, más fajtát kötök.

Szép így estefelé…
… több szemszögből is
Vagy csak úgy nézelődünk

A szúnyogok elégedetten lakmároznak belőlem, én pedig járom tovább ültő helyemben a vitustáncot. Eléggé béketűrő típus vagyok, de most lelki szemeim előtt épp lángszóróval irtom a szúnyognemzetség apraját-nagyját. Alaposan, kegyetlenül. Aztán eszembe jut Arnold, még félmeztelen dzsungelharcos időszakából. Vigyorognom kell, ha arra gondolok, hogy a mindent eldöntő ütközet után mit vakarózhatott. Szegénykém. De mielőtt végképp elmerengenék nagytestű barátunk régi sikerein, cselekedni kell megint, mert úszóm derékig tapossa a vizet, antennájával szinte kétségbeesve integet: vágjál már be! Megteszem. A megakasztott jószág nem a nagyobbak közül való, első határozott húzásomra szó szerint hátast dob az öböl bejáratánál, s kénytelen-kelletlen a nyílt víz felé iramodik. Megvagy!

Keményen küzd…
… de hiába

A két kiló körüli pikkelyes harcol veszettül, de lássuk be: nem az a súlycsoport, akinek komoly esélyei lennének vadölőimmel szemben. Eljátszunk még egy kicsit egymással, míg a merítőbe húzom, aztán fáradtan elfekszik a nedves deszkán. Ő mindent megtett. Megszabadítom a horogtól, aztán zsákba teszem, s magam mellé engedem a vízbe. Kissé oldalazva piheg vagy tíz percet, amíg magához tér.

Rendesen rám sötétedett már, úszóimat ezért felszerszámozom a frissen vásárolt vékony világítópatronokkal. A fejlámpa fényénél dobok. A jobb oldali motyó megy vissza az öböl bejárata elé, a bal oldalit pedig úgy másfél méterrel lejjebb dobom, mint ahol eddig pihent. A kiválasztott hely elég jellegtelennek tűnik, de azon a részen folyamatos mozgást lehet látni. Nem feltűnő, de szerintem az a sziget egyik kijárata, ahol a pontyok kimerészkednek a növényeken kívülre. Az ereszték természetesen nem jó, halvány fénykört maga után hagyva merül el az úszóm. Ez egyrészt jó jel, hisz a mélyedés haljárásra is utalhat, viszont most kezdhetem újra beállítani a cuccost. Harmadikra sikerül.

Csillagos égbolt borul fölém, a nádasból pedig halk zörgések tudatják velem, hogy zajlik tovább a megszokott élet bent is. A növények adta sötét háttér előtt élesen rajzolódnak ki a patronok fénypontjai és a vízen ringatózó tükörképük. Sokáig nem bámulhatod az imbolygó fénypontokat, mert szemeid egy idő után nem tudnak megfelelően fókuszálni, s hamarosan már mindenfelé mozgó szentjánosbogarakat fogsz látni. Ezért ilyenkor nem az úszókon pihen állandóan a tekintetem, hanem körbe-körbe nézelődöm, s csak rövid időre nézek rájuk. No persze ennek megvan az a kockázata, hogy lemaradok, valami fontosról.

Gyönyörűek és sejtelmesek az éjszakák

Így azt sem tudhatom pontosan, mi zajlott az úszóm körül az előző néhány másodpercben. Egy apró zörgésre kapom a fejem a bal oldali úszó felé, de kis világítópatronnak nyomát sem látom. Aztán a bot is megcsúszik már a feszes zsinór után. Te jó ég, ennek fele sem tréfa! A bevágás után erősen húzom a botot, mert a hal már a szélső szálak között zörög. Szerencsém van, mert vissza tudom húzni a növények közül. Magamat ünnepelni azonban nem jut idő, mert a cseles állat a fallal párhuzamosan jobbra fordul. Egy pillanatra fogalmam sincs, hol van, aztán rémülten veszem észre, hogy elúszott a másik felszerelés zsinórja alatt. A nyílt víz felé halad, ciripel a vastagra állított fék. Jobbal tartom a botot, ballal pedig a másik nyelet kéne e fölött átemelni. Nem tudom hogy, de sikerül. Csodálatos dolgokra tesz minket képessé az adrenalin.

Ő is megpróbálta…

Most, hogy a másik bot képezte akadály elhárult, a feladat már nem nevezhető nehéznek. A ponty előző társánál kicsit nagyobb ugyan, de a nyílt vízen ő sem ellenfél. Három kiló körüli egészséges pikkelyesnek mutatja magát a szákban. Egy másik zsákban ő is vízbe kerül.

… de neki sem sikerült

A mozgások lassan alábbhagynak, s 11 körül elcsendesedik előttem a nádas. Már vagy fél órája győzködöm magam, hogy elinduljak, de nincs kedvem összepakolni. Negyedóránként jutok végső elhatározásra, hogy csomagolni kezdek, aztán valahogy nem emelkedik el a hátsóm a kényelmesnek egyébként nem mondható deszkáról. Végül erőt veszek magamon, pakolni kezdek. Csendben surrog velem a csónak a tanya felé. Mosolygok közben, mert jó napom volt.

Czender Miklós (bogyo)

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.